Chcete poznať tajomstvo šťastného života? Samozrejme, že áno. Množstvo rôznych ľudí má rozdielne spôsoby, ako sa teší zo šťastného života.
Tibetskí mnísi využívajú meditáciu, Havajci používajú techniku s názvom Ho´oponopono a Briti sa zvyčajne utápajú v alkohole v miestnych podnikoch každý piatok večer.
Avšak existuje štúdia, ktorá uvádza, ako si môžete vytvoriť čo najšťastnejší život. Uskutočnila ju Harvardova univerzita a trvala celých 75 rokov.
Táto štúdia je jedna z najdlhšie trvajúcich. Začala v roku 1938 a sledovala 268 vysokoškolákov pri každom životnom kroku.
Zaznamenala všetky aspekty ich života, od platu až po konzumáciu alkoholu. Presne k 2. februáru 2012 ostalo zo všetkých účastníkov nažive len 68 ľudí.
Muž, ktorý viedol túto štúdiu od roku 1974 až 2004, je psychológ z Harvardovej univerzity George Vaillant, ktorý získal zistenia z Harvardovej grantovej štúdie.
Niektoré aspekty tejto štúdie sa ešte stále objavujú a do dnešného dňa nie sú verejne známe. Avšak, podelíme sa s vami o niektoré jej zistenia.
Tu sú niektoré perly múdrosti tejto štúdie:
1. „Šťastie je láska. Bodka.“
To sú štyri slová Vaillanta napísané na konci štúdie, ktorá stála 20 miliónov amerických dolárov.
Vysvetľuje, že existujú dva piliere šťastia: láska a „nájdenie spôsobu, ako sa vyrovnať so životom, ktorý vytláča lásku zo života“.
Znamená to, že môžete byť Richie Rich žijúci vo svojej rezidencii s vlastným sluhom a McDonaldom, ale peniaze a moc majú malý vplyv na šťastie, pretože, „pokiaľ ide o úspech, jediná vec, na ktorej skutočne záleží, je, že ste spokojní so svojou prácou.“ dodáva Vaillant.
Všetky vzťahy sú dôležité, dokonca aj tie najskoršie, keď ste boli dieťaťom. Slúžia nielen ako ukazovateľ šťastia v živote, ale aj ako ukazovateľ spokojnosti s kariérou.
Vzťahy majú význam a ako H. L. Hunt stručne hovorí: „Peniaze sú len spôsob, ako dosiahnete vyššie skóre.“
2. Inteligencia nie je všetko a zabíja všetko šťastie
Prirodzene, má nejaký vplyv na to, ako sa cítime. Nehovoríme, že ľudia s nižším IQ nemôžu byť šťastní. Len na pripomenutie, priemerné IQ v USA je 98.
Avšak podľa Harvardovej grantovej štúdie, muži s IQ mierne nad priemerom sú takí šťastní ako niekto, koho považujú za génia.
3. Môžete byť šťastní po bolesti
V štúdii bol aj vysoký červenovlasý účastník menom Godfrey Minot Camille, ktorý sa pokúsil o samovraždu po absolvovaní medicíny a pred dosiahnutím 30. rokov sa z neho stal narcistický hypochonder.
V čase, keď mal 50 rokov, bol z neho empatický altruista a mal pragmatický postoj k životu. Spomínal na to, ako láska zmenila jeho život v priebehu času. Sám v 75. rokoch hovorí:
„Predtým, ako existovali dysfunkčné rodiny, pochádzal som z jednej. Môj profesionálny život nebol sklamaním – bol ďaleko od toho – ale skutočne radostné odhalenie bolo v človeku, ktorým som sa postupne stal: utešujúci, veselý, obľúbený a účinný.“
Keď zomrel pri horolezectve v Alpách v staršom veku 82 rokov, bol vrúcne milujúcim manželom a otcom dvoch detí. Kostol, ktorý často navštevoval bol plný trámov v jeho pamätnej službe.
Biskup vo svojom chválospeve o ňom povedal: „Žil veľmi jednoduchý život, ale bol veľmi bohatý na vzťahy.“
Môžete si zakúpiť jeho 480 stranovú knihu s názvom: Triumfy skúseností: Muž z Harvardskej grantovej štúdie cez internetový obchod Amazon alebo na Harvard University Press.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár