„Majte na pamäti, že príde na vaše slová. Séria niektorých slovných spojení, ktoré neznamenajú veľa pre vás, sa môžu držať niekoho iného celý život.“ – Rachel Wolchin
Dospelí, predovšetkým rodičia, majú obrovský vplyv na to, aký človek vyrastie z ich dieťaťa. V mladom veku dieťa napodobňuje slová a činy svojich rodičov – inými slovami, ich správanie.
Slová majú mimoriadne silný vplyv na deti. V ich ranom veku sú vedené najmä správaním a emóciami.
Avšak, ako sa ich poznávacie a verbálne zručnosti rýchlo rozvíjajú, slová začínajú hrať väčšiu a väčšiu úlohu v ich živote.
Ako dospelí môžeme pozitívne ovplyvniť každé dieťa jednoducho pomocou tých správnych slov.
A deti môžu skutočne potrebovať vaše pozitívne slová, či už si to uvedomujú alebo nie. Môžu byť užitočné na spresnenie toho, o čom dieťa alebo deti rozprávajú.
V tomto článku sa zameriame na psychologický aspekt v priebehu detského vývoja. Vývoj detí sa definuje ako „biologické, psychologické a emocionálne zmeny, ku ktorým dochádza v ľudskom živote medzi narodením a koncom dospievania.“
V neskoršom veku človek rozvíja zvyšujúci sa zmysel pre autonómiu.
Slová a mozog dieťaťa
Poďme sa pozrieť na štúdiu, ktorú vypracoval Martin Teicher, PhD a jeho kolegovia z Harvardskej univerzity.
Štúdia publikovaná v americkom časopise Psychiatrie priniesla sebahodnotenie skupiny mladých dospelých vo veku 18 až 25 rokov.
Každého mladého dospelého požiadali, aby vyhodnotili svoje vystavenie sa verbálnemu osočovaniu zo strany rodičov a rovesníkov, keď boli deťmi.
Tu sú výsledky štúdie:
Tí, ktorí hlásili, že zažili verbálne osočovanie zo strany rovesníkov na prvom stupni základnej školy, mali nedostatočne rozvinutý corpus callosum, časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vysielanie signálov (komunikáciu) medzi ľavou a pravou hemisférou mozgu.
Táto skupina ľudí vykazovala aj vyššie hladiny hnevu, úzkosti, depresie, disociácie, nepriateľstva a trpela drogovou závislosťou v porovnaní s ostatnými účastníkmi štúdie.
Slovné osočovanie zo strany rovesníkov na to malo najväčší vplyv. Má to zmysel, pretože vek detí na prvom stupni základnej školy (11-14 rokov) je spojený s rýchlym vývojom mozgu.
Iné štúdie ukázali, že verbálne osočovanie neprekáža psychickému zdraviu, ale tiež brzdí vývoju mozgu.
Môže to viesť k závažným psychickým problémom, nerozvinutému potenciálu, chudobe – a mnohým ďalším tragickým dôsledkom.
Slová, ktoré deti počujú, najmä slová, ktoré smerujú priamo k nim, môžu významne ovplyvniť ich životy.
Z tohto dôvodu vyvstáva otázka, čo by sme s tým ako rodičia mohli urobiť?
Môžeme začať s tým, že budeme venovať väčšiu pozornosť našim myšlienkam a emóciám, pretože často tvoria slová, ktoré hovoríme.
V prítomnosti dieťaťa by sme možno potrebovali prehovoriť o citlivých záležitostiach niekde inde, alebo čakať na iný čas.
Nakoniec môžeme povedať veci, ktoré podporujú zdravie dieťaťa – dôležité správanie, ktorému sa venuje téma tohto článku.
5 druhov fráz, ktorými zmeníte život svojho dieťaťa
1. Dobrota je najväčší dar, ktorý môžete dať
Vo svete plnom cynických a nepokojných ľudí potrebujeme takých ľudí, ktorí slobodne prejavujú láskavosť druhým.
Ak sa o to pokúsite, môžete si pravdepodobne myslieť, že slová láskavosti od druhého môžu zmeniť celý váš deň, možno dokonca aj život.
Osobný príbeh:
Pre tohto autora to bol učiteľ psychológie na strednej škole, ktorý sa neskôr stal jeho mentorom.
Po troch rokoch na strednej škole, kedy som dosahoval priemerný výkon, som sa zameral na to najlepšie, aby som mohol získať dobré známky.
Po tom, ako som skúšku urobil na 98%, mi môj učiteľ napísal: „Prečo ste si tak nepočínali v posledných troch rokoch? Mohli ste patriť medzi 10 najlepších študentov v triede. Dobrá práca!“
Ešte stále spomínam na tieto slová, keď o sebe pochybujem.
2. Vážte si malé veci
V ranom detstve je nepravdepodobné, že to bude znamenať veľa – ale v každom prípade to povedzte.
V skutočnosti to svojim deťom hovorte dovtedy, kým neopustia domov alebo neodídu od vás.
„Vážte si malé veci.“
Aj napriek nášmu najväčšiemu úsiliu máme tendenciu prijímať príliš veľa vecí za samozrejmosť. Zatiaľ čo je svet postihnutý množstvom problémov, má aj svoje pekné stránky.
Mnohí z nás sú šťastní preto, že často nič neočakávajú. Naučte svoje deti vážiť si stromy, zvieratá, kvety a slnko v prírode.
Naučte ich, aké šťastie majú, že majú jedlo, vodu a strechu nad hlavou.
3. Ku každému sa správajte s prijatím a úctou
Súčasné nedostatočné vzájomné akceptovanie a rešpektovanie ľudí – a ich rozdielov – vedie od tragédie k tragédii, ako sú krviprelievanie a straty na životoch.
Ak ako dospelí opakujeme tieto slová a preukazujeme takéto správanie, konečným výsledkom bude, že deti si budú veľmi vážiť prijatie a rešpekt.
Stanú sa z nich mierumilovní ľudia s vodcovskými schopnosťami. Budú zastávať dôstojnosť všetkých ľudí.
4. Najskôr počúvajte, a potom rozprávajte
Schopnosť aktívne počúvať – plne sa sústrediť, chápať, reagovať na to, čo sa deje a spomínať na to, čo bolo povedané – je ťažké si osvojiť a zvládnuť.
Avšak, môžeme zasadiť semienko aktívneho počúvania a rozprávania tým, že dieťaťu pripomenieme, aby počúvalo predtým, ako začne rozprávať.
Napríklad, ak dávate deťom pokyny a ony ich prerušia (to sa často stáva), pripomeňte im túto frázu.
S dostatočným usmernením, opakovaním tejto frázy s láskavosťou a nežnosťou deti naučíte dôležitosť úctivej komunikácie.
5. Majte pozitívne myslenie
Je to jednoduchá fráza so silným ponaučením. Čím skôr a čím častejšie zdôrazňujeme dôležitosť pozitívneho myslenia a dobrých skutkov, tým viac je pravdepodobné, že ich dieťa prijme a preukáže tieto črty.
V tomto svete potrebujeme pozitivitu. Odovzdajme to svojim deťom.
Zdroj: powerofpositivity.com
Pridaj komentár