Mentori, koučovia či inštruktori nám môžu ušetriť mnoho rokov učenia sa tým, že nás zasvätia do tajov múdrych a skúsených osobností, ktoré možno považovať za vzor úspechu.
V tomto článku vás oboznámime s 11 známymi a úspešnými podnikateľmi – prezrádzajú nám tie najlepšie rady, ktoré sa za svoj život naučili od svojich mentorov a koučov.
1. Čas je to najcennejšie, čo máme
Mojim prvým a najlepším mentorom bol môj otec Charlie Harrington. Viedol ma k tomu, aby som analyzoval každý jeden môj deň v zmysle „dolár za minútu“.
Každú sobotu som si našiel čas a dopredu som si naplánoval celý týždeň. Takto som sa naučil vážiť si svoj čas a rozhodnúť sa, ktorým činnostiam ho venujem a ktorým nie.
Vždy si kladiem otázky: Koľko času mi zaberie táto činnosť? Aký z nej plynie potenciálny zisk? Akú hodnotu má táto obchodná príležitosť?
Každý deň si musím dobre premyslieť, koľko času strávim s kolegami na jednotlivých projektoch. Keď si na to nedám pozor, postupne ma to začne pohlcovať: hodina telefonátov týždenne, každý mesiac osobné stretnutia, raz za štvrťrok služobná cesta.
Uvedomujem si však, že väčšinou sa jedná o začínajúce firmy. Napríklad, ak sa začínajúcej firme podarí zarobiť povedzme 1 milión dolárov v priebehu troch rokov a ja dostanem 5 % podiel, vychádza to, že v priebehu troch rokov zarobím 50 000 dolárov. A to pre mňa nie je dostatočne lukratívne.
Aby som ale uviedol iný príklad – nedávno som získal podiely akcií jednej verejnej obchodnej spoločnosti v hodnote 2 miliónov dolárov, s ktorými obchodujem v hodnote 60 centov za jeden podiel.
Jediné, čo odo mňa chceli, bolo stretnúť sa na obchodnom jednaní raz za štvrťrok, a to tiež len za účasti dvoch osôb. Potenciálny zisk v tomto prípade už je hoden môjho času.
Kevin Harrington, priekopník televíznej reklamnej reportáže (na spôsob teleshoppingu), zakladateľ celosvetovej reklamnej spoločnosti „As Seen on TV“, jeden z prvých „žralokov“ v americkej televíznej relácii „Shark Tank“ („Nádrž žralokov“).
2. Medzi naším príjmom a hodnotou, ktorú ponúkame, je vždy priama korelácia
Môjho mentora Billa Mitchella som prvýkrát stretol, keď som mal 20 rokov. Úplne živo si vybavujem, ako mi dával svoju najlepšiu radu.
Spýtal sa ma, aké sú moje ciele a ja som mu odpovedal: „Chcem na províziách zarobiť 250 tisíc dolárov.“
Pri mojej odpovedi sa rozosmial a povedal mi: „Do svojich 30tich rokov sa vôbec nezameriavaj na zarobenie peňazí.“
Vzhľadom na to, že môj mentor Bill Mitchell bol sám neuveriteľne úspešný, jeho odpoveď sa mi zdala byť úplne šialená. A tak som sa ho spýtal: „Prečo?“
Vysvetlil mi, že ak sa budem naháňať len za peniazmi, budem sa za nimi naháňať neustále a sotvakedy dosiahnem uspokojenie a šťastie.
„Namiesto toho sa snaž poskytnúť nejakú hodnotu, ktorú nemá nik iný. Poskytuj viac služieb, pomáhaj druhým dosiahnuť ich ciele, získaj si svojich zákazníkov tak, aby si sa stal pre nich bezkonkurenčne najlepším.
Môžeš len hádať, čo sa začne diať potom – vedrá plné peňazí sa k tebe už pohrnú samé od seba.“
V dnešnom svete chce každý veľa zarábať a žiť v materiálnom blahobyte. Málokto si však uvedomuje pravdu, ktorá sa skrýva v rade môjho mentora: Náš príjem sa vždy priamo odvíja od hodnoty, ktorú na trhu ponúkame. A tiež, málokto sa ňou aj riadi.
Tom Ferry, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Tom Ferry International, americká rankingová agentúra Swanepoel Power 200 ho ohodnotila ako č. 1 medzi koučmi realitných maklérov, jeho kniha „Life! By Design“ sa stala najpredávanejším titulom v rebríčku amerických novín New York Times.
3. Buďme pripravení hovoriť „áno“
Môj mentor mi hovorieval: „Treba si uvedomiť, že väčšina spoločnosti funguje len na základe akejsi zotrvačnosti. Ľudia ti väčšinou budú hovoriť nie.
Ty si však podnikateľka, a preto je tvojou úlohou stále hovoriť áno a priniesť tak zmenu, o ktorej svet zatiaľ ani netuší. Nečakaj však za to od ľudí žiadne chvály či potľapkanie po pleci.
Dostatočnou odmenou bude, keď uvidíš, že si sa priamo pričinila o zmenu k lepšiemu.“
Danae Ringelmann, zakladateľka a vedúca vývoja v spoločnosti Indiegogo.
4. Nezabúdajme na ľudskosť
Môj otec Bill Draper ma učil, že nezáleží na tom, kto je predávajúci či kupujúci; to, na čom skutočne záleží je ľudskosť.
Na túto radu myslím vždy, keď sa pokúšam získať finančné prostriedky či pri jednaní s obchodnými partnermi.
Tim Draper, legendárny investor, zakladateľ spoločnosti Draper Associates a spoločnosti DFJ.
5. Neprekážajme sami sebe
Rada, ktorej som sa držal po celú moju kariéru, znie: „Tri veci, ktoré boli vždy príčinou pádu veľkých ľudí, sú strach, lakomstvo a ego.“
Pri štúdii histórie by sme prišli na to, že za pádom každého veľkého vodcu bola aspoň jedna z týchto troch vecí, ak nie rovno všetky tri.
Vinnie Viola je muž, ktorý napriek všetkým prekážkam a nepriazni dosiahol úspech. Hoci jeho otec pracoval ako šofér kamiónu a Vinnieho vychovávali ulice Brooklynu, nakoniec sa mu podarilo vypracovať sa na miliardára.
Túto radu mi prezradil, keď som s ním raz sedel pri drinku v jednom bare v Austine v Texase. Jeho rada mi dopomohla v kariére k uzavretiu mimoriadne úspešných obchodných partnerstiev tým, že som sa zameriaval najmä na ľudí, ktorí boli múdri, vnímaví, štedrí a skromní.
A samozrejme, aj u seba sa snažím rozvíjať tieto vlastnosti najlepšie ako viem.
Michael Oved, priekopník nového typu obchodovania cez internet známeho ako Swap Protocol; je nadšeným propagátorom myšlienky, že v budúcnosti by partneri mohli bez obáv obchodovať prostredníctvom digitálnej meny a bez toho, že by do ich obchodovania zasahovala tretia strana.
6. Začnime dbať o to, ako trávime prvú a posledné dve hodiny v každom dni
Môj najlepší mentor – jeden z najúspešnejších lídrov vo svete financií – mi v začiatkoch mojej kariéry povedal túto perlu: „Väčšina ľudí vstáva ráno z postele reaktívne, čo znamená, že príliš oddane plnia potreby vonkajšieho sveta, no úplne pritom zabúdajú sami na seba.“
Vo svete neobmedzených komunikačných možností ľudí často ani nenapadne, že je zdravé sa od spoločnosti občas aj odpojiť a v tichosti analyzovať svoj vlastný život.
Prvé dve hodiny dňa by sme mali stráviť činnosťami, ktoré sa premietnu do dosahovania našich dlhodobých cieľov. Tieto činnosti môžu mať len dočasný či sezónny charakter, no sú zosúladené s našou dlhodobou víziou.
Počas týždňa vstávam skoro ráno o 3:30, nejaký čas venujem meditácii, a potom 20 minút čítam. Po tomto absolvujem hodinu intenzívnym tréningom, ako sú kruhový tréning či pešia turistika.
Ako strávime posledné dve hodiny z nášho dňa je rozhodujúce pre energiu, ktorú budeme mať na druhý deň. Ja trávim jednu hodinu učením sa nejakej novej zručnosti, a poslednú hodinu si plánujem ďalší deň.
Sebe by sme mali venovať ešte viac úsilia než venujeme našej práci.
Brett Lockett, bývalý hráč v NFL (Národná liga amerického futbalu), hlavný obchodný partner leteckej spoločnosti M2Jets, ktorú môžete navštíviť aj na Instagrame.
7. Myslime vo veľkom a nebojme sa byť trochu smelší
Keď sa stanete podnikateľmi, nebudete už mať viac istotu v pravidelnej, hoci priemernej výplate. Budete si musieť zvyknúť na pocit rizika, že s peniazmi niekedy žonglujete.
Ochota podstúpiť riziko sa vám však namiesto priemernej výplaty vráti vo veľmi slušných príjmoch. Ak sa stanete podnikateľmi, vaša mierka a pohľad na peniaze sa úplne zmenia.
Občas sa ma zmocní mierny závrat, keď premýšľam nad tým, že riskujem so sumami peňazí, z ktorých by sa dalo vyžiť veľmi dlhé obdobie.
Jeden z investorov v mojej prvej spoločnosti, úspešný podnikateľ, ktorý mal rozbehnutých niekoľko firiem, ma naučil rýchlo sa prispôsobovať a nestrácať čas pomalým budovaním firmy alebo nového produktu.
Jeho rada znie: „Mysli vo veľkom. Neboj sa robiť smelé kroky. Len tak sa ti podarí zaistiť tvojim myšlienkam a firme pevné miesto.“
Vďaka jeho rade a prístupu som sa naučila využívať aj odvážne obchodné stratégie, ktoré sa mi zatiaľ vždy vyplatili. Či už sa jedná o investovanie do nového produktu, ktorý nakoniec vyvolá rozruch a pozornosť, alebo sa mám rozhodnúť pre drahého zamestnanca, ktorého práca sa však firme vráti v dividendách, vždy sa riadim mojou mantrou: „Neboj sa myslieť vo veľkom.“
Yuli Ziv, zakladateľka a výkonná riaditeľka spoločnosti Style Coalition, jej kniha Millionaire Influencer sa stala najpredávanejším titulom internetového obchodu Amazon.com., podnikateľka, ktorá sa prisťahovala do Spojených štátov, kde sa sama vypracovala z nikoho na milionárku.
8. Manželského partnera si vyberajme s rozumom
Môj mentor mi kedysi podaroval mimoriadne cennú radu: „Jediná osoba, pre ktorú sa budeš môcť kedy vo svojom živote slobodne rozhodnúť, je tvoj manžel.
Všetci ostatní sú viac-menej daní – naši rodičia, súrodenci, spolužiaci, kolegovia, susedia, dokonca aj naše deti. Práve preto si treba životného partnera vyberať nanajvýš obozretne.“
V hĺbke srdca som presvedčená, že výber nášho životného partnera je tou najvýznamnejšou samostatnou voľbou, ktorá nás na našej životnej dráhe ovplyvňuje azda vo všetkom – od nášho zdravia až po náš majetok, v celej hĺbke a šírke nášho života.
Či už ste slobodní, v manželstve alebo rozvedení, teraz je ten správny čas na sebe zapracovať, aby ste si pritiahli svoju budúcu polovičku, alebo aby ste zlepšili a posunuli váš existujúci vzťah na ďalšiu, lepšiu úroveň. Je to voľba – preto sa rozhodujme múdro.
Allison Dunn, prezidentka a výkonná riaditeľka spoločnosti Deliberate Directions, za svoje pôsobenie ako biznis kouč získala prestížne ocenenie.
9. Investujme do autentických vzťahov
Podnikanie je vždy osobné. Naučme sa teda s ochotou investovať do našich vzťahov s obchodnými partnermi. Môže sa pritom jednať o náš čas, službu či informácie, ktoré môžu byť pre našich partnerov nejako užitočné.
Vybudovanie a udržiavanie autentických vzťahov si vyžaduje čas, energiu a úsilie, preto si vyberme tých správnych ľudí, ktorí sú hodní nášho času. K budovaniu vzťahov s tými správnymi ľuďmi potom pristupujme s celým svojím nadšením.
Okrem toho, ak je naším cieľom vybudovať skutočný vzťah postavený na dôvere, samozrejmými predpokladmi tu budú čestnosť a charakter. Staňme sa teda presne takými osobami, s akými by sme chceli budovať trvalé obchodné vzťahy.
Joe Kakaty, spoluzakladateľ a prezident spoločnosti Poker Central.
10. Naučme sa žiť v rámci svojich možností
Najlepšia rada, ktorú som kedy dostal, znie: „Neoslabuj svoju túžbu po úspechu tým, že si požičiaš peniaze len preto, aby si si mohol dovoliť veci, na ktoré momentálne ešte nemáš.“
Keď si požičiavame peniaze, aby sme si mohli kupovať luxusné veci a žiť nad možnosti nášho súčasného príjmu, iba tým zabíjame našu túžbu zlepšovať sa a dosiahnuť skutočný úspech. Prácu a odmenu tak staviame do opačného, dysfunkčného poradia.
Ja si napríklad nevezmem dovolenku aj niekoľko rokov, až kým som si nie istý, že sa moja firma nachádza už na pevnom bode a prípadné výkyvy v mojom životnom štýle jej nijako nemôžu ublížiť.
Ak žijete rozumne v rámci svojich súčasných možností, investujete do svojho vzdelania a svojich schopností, jedného dňa sa zobudíte a budete mať viac než dosť na to, aby ste si mohli dovoliť veci, po ktorých túžite a ešte vám pri tom zostanú aj finančné rezervy.
Joshua Harris, zakladateľ spoločnosti Quantum Jump Consulting, začal podnikať už ako 12-ročný, dnes je mentorom a učí podnikateľov marketingové taktiky ako od nuly naštartovať a rozvíjať podnikanie prostredníctvom internetu.
11. Buďme vďační, nezabúdajme na občasnú zábavu a relax, a taktiež nezabúdajme na druhých
Moji úžasní rodičia pre mňa navždy zostanú tými najlepšími mentormi. Ako prisťahovalci robili asi každú možnú prácu len aby uživili šesťčlennú rodinu, ktorá sa tlačila v dvojizbovom apartmáne v Redondo Beach v Kalifornii.
V tom čase mali obaja moji rodičia dve práce na plný úväzok. Napriek tomu si však dokázali nájsť čas aj pre seba, ísť sa zabaviť a zatancovať si, našli si čas, aby nás vzali na pláž a občas aj darovali jedlo a peniaze tým, ktorí nemali v živote toľko šťastia.
Obaja moji rodičia sa nakoniec stali úspešnými podnikateľmi. Avšak bez ohľadu na to, že dnes už zarábajú podstatne viac, nikdy sa neprestali riadiť tými istými altruistickými princípmi, ktorými sa riadili v začiatkoch.
A aj dnes si celá naša rodina dokáže nájsť čas pre seba a trochu sa zabaviť, s vďakou si užívať veci, ktoré sa nedajú kúpiť za peniaze a tiež pomôcť tým, ktorí to potrebujú najviac. Takýto prístup k životu robí tie dobré dni ešte krajšími a tie horšie dni znesiteľnejšími.
Nafisé Nina Hodjat, právnička, manažérka a zakladateľka spoločnosti The SLS Firm.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár