Dym a duchovno sa v našom vnútri odpradávna spája s niečím prvotným až pudovým.
Ak ste vyrastali v pobožnej rodine, určite ste zažili rituálne použitie dymu pri obrade. Mne sa v mysli vynorí spomienka na kadidlový olej a myrhu, ktoré sa pálili počas nedeľnej omše.
U niekoho to môžu byť spomienky na tlejúce vonné tyčinky v budhistickom chráme, pre niekoho iného je to zase bukhoor – názov pre vonnú kôru zo stromov, ktorá sa páli pri obradoch v mešite.
V tradíciách pôvodných obyvateľov Ameriky sa dym pri obradoch považuje za premostenie tohto sveta s vyššou ríšou, za spôsob ako privolať dobrých, no zároveň vyhnať zlých a uväznených duchov.
Najbežnejším očistným rituálom kmeňov Severnej Ameriky, pri ktorom sa používa dym, sa nazýva zadymovanie.
Táto praktika alebo jej obdoba je obľúbená takmer v každej jednej kultúre pôvodných obyvateľov západnej časti Severnej Ameriky, s ktorou sme mali možnosť sa stretnúť.
Ak môžeme u rôznych kmeňov, ktoré žijú v rôznych častiach Zeme, či dokonca na rôznych kontinentoch, pozorovať využívanie jednej konkrétnej metódy, je veľmi pravdepodobné, že táto metóda má skutočné fyzické a duchovné účinky.
V tomto článku sa Vám pokúsim ukázať, ako môžete sami najlepšie použiť metódu zadymovania, ako tiež objaviť múdrosť, ktorú toto starobylé umenie prináša.
Očistný rituál šamanov
Zadymovanie je rituálne pálenie byliniek a živice rôznych rastlín, ktoré sú uložené do mušle či hlinenej misky. Počas rituálu sa nahlas odriekajú modlitby vďaky za dobrý život.
Dym sa rozdúchava tradične pomocou ruky alebo pierka (orlie pierka sú na túto príležitosť zvlášť uschovávané), čím sa dym nasmeruje k osobe alebo sa rozptýli v obytnom priestore.
Účelom obradu je zmyť nečistoty, smútok, nepokoj, temné myšlienky a nežiaduce energie či pocity, ktoré by sa mohli držať nejakej osoby či na nejakom mieste.
Zadymovanie často prebieha pred obradom, slávnosťou či špeciálnym zhromaždením, po hádke (doslova na „vyčistenie vzduchu“), pri sťahovaní sa do nového príbytku, na konci zimy za účelom znovuoživenia obytného priestoru a pri mnohých iných príležitostiach.
Metóda zadymovania sa zakladá na mnohých detailoch, pri skúsenosti s ktorými sa nám odhaľuje jej sila.
Teda predtým, ako s ňou začneme, je dôležité, aby sme rozumeli hlbokej symbolike, ktorá sa skrýva za každým predmetom použitým pri typickom rituáli zadymovania. Samotný rituál vychádza z múdrosti mnohých storočí.
Úplne v prvom rade treba poznamenať, že každý jeden materiál použitý počas rituálu symbolizuje a vzdáva poctu jednému zo štyroch elementov, čo je ústrednou témou mnohých obradov domorodých Američanov.
Ide o tieto 4 elementy:
- mušľa či hlinená miska predstavujú vodu
- bylinky a živica predstavujú zem
- pierko a vírenie vzduchu pomocou pierka predstavujú vzduch
- plameň, ktorým zapaľujeme bylinky, predstavuje oheň
Bylinky
Niekedy sa pri zadymovaní páli len jedna špecifická bylinka, no často je to starostlivo pripravená zmes byliniek. Indiáni z kmeňa Cree žijúci v Montane a Saskatchewane nazývajú takúto rastlinnú zmes kinnikinnick.
Môže obsahovať až 30 rôznych rastlín, ktoré majú konkrétne účinky a dokážu liečiť určité choroby.
Najviac využívané bylinky pri zadymovaní v tradíciách Severnej Ameriky sú biela šalvia, sladká tráva, tabak a céder. Nie je žiadnym prekvapením, že v tejto časti sveta zároveň patria tieto štyri rastliny medzi najposvätnejšie.
„Sladká tráva rastie vysoko v Skalnatých vrchoch. Je darom od Stvoriteľa a vraví sa, že táto tráva je nesmrteľná. Jej nádherná vôňa pripomína hory a prírodu.
Šalvia je najčistejšou vôňou púšte. Taktiež je darom od Stvoriteľa. Tabak je ďalším darom. Na jeho dyme sa nesú naše myšlienky a modlitby.
Má v sebe úžasnú vôňu hôr ako aj púšte. Je viditeľnou podobou putovania našich myšlienok a modlitieb.“
– John Joseph, šaman indiánskeho kmeňa Činukov
Zadymovanie, ktoré si môžeme vyskúšať sami
Dobrá rada – pri vykonávaní zadymovania je dôležité mať čistý a sústredený úmysel. Buďme si istí, že sme plne duchom prítomní pri akomkoľvek očistnom rituáli, akým je aj zadymovanie.
Krok 1) Budeme potrebovať: hlinenú misku alebo mušľu (najlepšie z ustrice), menšie množstvo vysušených listov bylinky alebo zmesi byliniek podľa nášho výberu, plameň, otvorenú dlaň alebo pierko.
Krok 2) Jemne odstránime všetky stonky a pupienky z listov našej vysušenej byliny (pri rituáli sa používajú iba listy alebo lupene). Potom vložíme listy bylinky do zadymovanej nádoby – hlinenej misky alebo morskej mušle.
Krok 3) Ak sa nachádzame v miestnosti či vo vnútri budovy, vytvoríme prievan otvorením okien.
Krok 4) Pomocou zápalky alebo zapaľovača si bylinnú zmes zapálime a necháme ju horieť 20 až 30 sekúnd. Mávnutím ruky ponad horiace bylinky potom oheň uhasíme – bol som poučený, že hasiť horiace bylinky pomocou fúkania nie je ten správny spôsob.
Teraz by už mali z tlejúcich byliniek pomaly stúpať obláčiky dymu.
Krok 5) Je zvykom, aby sme sa najprv sami zadymili predtým, než budeme pokračovať so zadymovaním druhých osôb alebo okolitého priestoru.
Začneme zvrchu tak, aby nám dym obklopil hlavu zvrchu a dookola, potom pokračujeme smerom dole, aby nám dym zahalil celú postavu až k chodidlám. Pri celom postupe venujeme pozornosť aj dychu. Mali by sme dýchať pomaly a uvoľnene.
Krok 6) Ak sme už pripravení, môžeme začať zadymovať okolitý priestor. Pomocou pierka alebo ruky zavanieme dym do kútov miestnosti, ponad každý kus nábytku či rastlinu.
Môj priateľ Santiago mi raz poradil, že je dôležité aby sme išli spolu s dymom a pozorovali, ako sa pohybuje a plynie ponad jednotlivé predmety či jednotlivé osoby.
Ak dym naozaj pozorne vnímame, všimneme si, že pri dotyku s jednotlivými predmetmi sa dym pohybuje odlišne. A v odlišnom pohybe dymu sa skrýva informácia.
Krok 7) Po skončení zadymovania by sme mali popol zo spálených bylín vyniesť von a roztrúsiť. Podľa tradícií sa tak bylinky vrátia do zeme.
Môžeme to síce považovať za poveru, no mnohé indiánske kmene veria, že spálené zvyšky byliniek nesú vlastnú energiu, ktorá sa musí vrátiť späť do zeme.
Modlitba domorodých Američanov, ktorú je vhodné pri zadymovaní odriekať (modlitba môže byť aj iná, podľa ľubovoľného výberu):
Stvoriteľ, si Veľká Záhada,
Zdroj všetkého poznania a pokoja,
očisti toto miesto od všetkého zla.
Otvor naše mysle mieru a porozumeniu.
Nech láska a svetlo napĺňa každého z nás a naše posvätné miesto.
Nech sú naše skutky krásne a zmysluplné.
Vyžeň všetky energie, ktoré by nám chceli ublížiť.
Sme Ti navždy vďační.
– E. Barrie Kavasch, autorka knihy The Medicine Wheel Garden (Kruhová záhrada liečiteľstva)
Účinky zadymovania
Zadymovanie sa mi osvedčilo ako účinné pri odstraňovaní uväznenej energie a pri navrátení pocitu zdravia a pohody v mojom bydlisku a na pracovisku.
V najbližšej dobe sa chystáme s manželkou a so synom pripraviť špeciálne zadymovacie tyčinky z miestnej sladkej trávy a šalvie, ktoré nám rastú v záhrade.
Bude to ďalší spôsob ako sa spojiť s kúzlom Zeme, ktoré nás obklopuje na každom kroku! Neprestávajte hľadať.
Autorom článku je Nick Polizzi, režisér filmu The Sacred Science (Posvätná veda)
Odporúčame vám spomínaný film od Nicka Polizziho:
Posvätná veda: Liečiteľská technika z džungle, ktorú môžeme použiť kdekoľvek. Môžete sa o ňom dočítať viac tu.
Vo filme Sacred Science je stvárnených osem rôznych postáv zo všetkých kútov sveta, ktoré trpia rôznymi telesnými a duševnými chorobami. Vydajú sa na jednomesačnú uzdravujúcu cestu priamo do srdca Amazonskej džungle.
Každý účastník je pri liečbe vedený domorodými liečiteľmi a za pomoci kombinácie liečivých rastlín a intenzívnych duchovných obradov a praktík sa pokúša o obnovu svojho zdravia.
Počas tejto 30 dňovej fascinujúcej ozdravnej cesty môžeme vidieť, ako sa stierajú hranice medzi fyzickým a duševným zdravím u každého jedného pacienta, až tieto hranice nakoniec úplne zmiznú.
Metódy, ktoré môžeme v tomto filme zhliadnuť, sú preverené časom a hlboko účinné. Ak sa zaujímate o prelomové objavy v prírodnej liečbe, tak tento film musíte vidieť.
Spracovala: Silavedomia.sk
Jasana says
Dobry den, v clanku Umenie zadymovania: Ako vykonať tento očistný rituál šamanov, uvadzate film reziser Nick Polizzi, The Sacred Science (Posvätná veda), prosim ak mate na film link, odkial si ho mozem stiahnut, mozete mi ho prosim zaslat, nikde ho neviem najst na pozretie, velka vdaka clanok je super
Inka says
https://youtu.be/a80C47iqGaI
Je to na YouTube