Ak máme neprimerané očakávania ohľadom konania druhých alebo sa snažíme neustále mať všetkých pod drobnohľadom, spôsobujeme si zbytočné trápenie.
Samozrejme, že vo vzťahoch si všetci zaslúžime základné veci, akou je napríklad rešpekt. Avšak, ak rátame s niečím viac než je základný rešpekt, môže sa stať, že sa veľmi sklameme.
Musíme si uvedomiť, že každý z nás sa nachádza v inom bode na svojej životnej ceste, čoho odrazom sú naše slová a skutky.
Ak chceme byť vo vzťahoch s druhými ľuďmi úspešnejší a šťastnejší, je dôležité aby sme…
Prestali očakávať od druhých tieto veci:
1. Prestaňme očakávať, že budú vždy konať tak, ako je to „správne“ z nášho uhla pohľadu
Morálka a etika ľudí je rôzna z mnohých príčin, akými sú výchova, kultúra, duchovné presvedčenie, atď.
Napríklad, v niektorých ázijských krajinách je pes považovaný za pochúťku – nemajú problém jesť mäso zo zvierat, ktoré my považujeme za domácich maznáčikov, pretože v týchto krajinách sú na to zvyknutí.
Alebo povedzme, že vy nenadávate, ale váš priateľ kľaje ako námorník. Znamená to, že je preto horší? Pre niekoho áno.
Keď však budeme očakávať, že bude robiť to, čo je správne z nášho pohľadu, vždy skončíme frustrovaní, pretože neexistuje jasná definícia toho, čo je správne a čo nesprávne.
Stačí, keď sa budeme pridŕžať našich vlastných zásad a necháme druhých žiť podľa ich rozhodnutí tak, aby neubližovali druhým a ľuďom, na ktorých nám záleží.
2. Neočakávajme od druhých dokonalosť
Ak dokážeme aj nedostatky vidieť ako určitú dokonalosť, nemôže sa nám nikdy stať, že by sme sa sklamali. Avšak mnohí ľudia sú stále veľmi kritickí voči druhým a dávajú im tvrdo pocítiť, ak urobia nejakú chybu.
Z tohto môže prameniť pocit poníženia a navyše môže vážne poškodiť vzťahy. Keď už nič iné, mali by sme v skutočnosti druhých odhovárať od ich snahy o perfekcionizmus.
Podľa štúdie zverejnenej americkým združením psychológov na internetovej stránke „Review of General Psychology“ („Prehľad všeobecnej psychológie“) toto vtieravé nutkanie chcieť mať všetko na poriadku môže viesť k depresii, úzkosti, chronickým chorobám a k vyššiemu riziku samovraždy.
Dovoľme ľuďom, aby robili chyby a učme sa z nich. Skúsme sa zamyslieť nad tým, aký by bol život, keby sa nikto nikdy nepomýlil.
Asi by sme žili vo svete chladných robotov bez srdca a myslím si, že asi nikto si nepraje, aby sa táto predstava stala skutočnosťou!
3. Prestaňme očakávať, že druhí budú súhlasiť s každým jedným slovom, ktoré povieme
Dokonca ani tí najlepší priatelia sa nezhodnú vo všetkom, preto sa nerozčuľujme, keď niekto pochybuje o tom, čo hovoríme alebo má len jednoducho iný názor.
Svet by bol asi dosť nudný, keby nikto nikdy nevyriekol nesúhlas. Naše jedinečné názory a presvedčenia sú to, čo udržiava spoločnosť vo vývoji a v smerovaní k lepším riešeniam.
Predstavme si, čo by sa stalo, keby sme všetci súhlasili, že máme naďalej využívať fosílne palivá na pohon áut či domácností, keby sme sa zhodli úplne na všetkom v našich životoch.
Keby sa nikto neodvážil spochybňovať zaužívané spôsoby myslenia, nemali by sme napríklad solárne panely či elektromobil!
4. Prestaňme od druhých očakávať, že nám budú vedieť čítať myšlienky
Niektorí ľudia sú vnímavejší a majú dobrú intuíciu, no niektorí naopak, nevedia až tak dobre odhadnúť emócie druhých či im čítať z tváre.
To, že my sme možno vnímavejší a vieme pochopiť, ako sa cítia druhí ešte neznamená, že druhí ľudia sú na rovnakej vlnovej dĺžke ako my.
Nie každý sa chce učiť telepatickým schopnostiam, a preto sa vyjadrujme jasne, aby druhí nemuseli stále hádať, čo si práve myslíme.
Čestná, priama komunikácia zároveň buduje pevnejšie vzťahy.
5. Prestaňme od druhých očakávať, že nás budú dvíhať zakaždým, keď padneme
Samozrejme, keď to budeme potrebovať, ozajstní priatelia a rodina nám pomôžu. No nespoliehajme sa, že nám zakaždým „oprášia chrbát“.
Možno práve prežívajú svoj vlastný vnútorný zápas a nevládzu práve v tejto chvíli niesť na pleciach svoje aj naše problémy, skúsme teda pochopiť ich uhol pohľadu.
Chcú nám pomôcť, no práve teraz to nie je v ich možnostiach. To neznamená, že im na nás nezáleží. Znamená to len, že niekedy by sme sa mali obrátiť na bojovníka v našom vlastnom vnútri a bojovať svoje vlastné zápasy.
6. Prestaňme od druhých očakávať, že nám budú rozumieť
„Nie každý bude rozumieť našej životnej ceste. To je v poriadku. Je to naša životná cesta, aby sme sa v nej vyznali, nie ich.“ – autor neznámy
Pokiaľ sami sebe rozumieme, nepociťujeme potrebu, aby nás iní akceptovali. A v takom prípade, ak by nám aj druhí nerozumeli, už nás to viac nebude znepokojovať.
7. Neočakávajme od druhých, že budú s nami zaobchádzať tak, ako my zaobchádzame s druhými
Ideálne by bolo, keby sme sa všetci riadili známym zlatým pravidlom. No nežijeme v dokonalom svete.
Zatiaľ nie každý z nás je uvedomelý a budeme sa musieť zmieriť s tým, že mnohí ľudia budú s nami často zle zaobchádzať.
Dôvodom je to, že títo ľudia nemajú vybudovaný ozajstný vzťah v prvom rade k sebe samým.
Dívajme sa na nich teda so súcitom, potom už nebudeme mať pocit ublíženia, keď nebudú s nami zaobchádzať tak láskavo ako my s nimi.
8. Prestaňme od druhých očakávať, že budú rovnakí, ako boli pred rokom
Ľudia sa pod vplyvom svojich skúseností a životných okolností časom menia. Každý jeden človek bojuje dennodenne svoj vlastný boj, o ktorom my nič nevieme.
Majme to na pamäti, keď budeme cítiť nutkanie niekoho posudzovať. Milujme preto každého bez ohľadu na to, ako sa zmenil, a nie len v prípade, ak spĺňa naše ideálne predstavy.
9. Neočakávajme od druhých, že budú mať vo svojom živote vždy všetko na poriadku
Z času na čas život každému hodí nejaké to polienko pod nohy, a niekomu môže trvať dlhšie, než by sme očakávali, kým si dá svoje problémy do poriadku.
Majme preto s druhými súcit a pochopme, že každý sa snaží najlepšie ako vie.
Usilujme sa viac si ceniť naše vzťahy a svet okolo nás, nesnažme sa druhých ovládať či ich karhať za to, ako žijú svoj život.
10. Prestaňme od druhých čakať, že nás budú milovať, pokiaľ nezačneme milovať najprv samých seba
Všetky vzťahy začínajú a končia pri nás. Ak teda chceme, aby sa nám láska vrátila zo všetkých strán v plnej miere, musíme najprv začať pestovať lásku v našom vnútri.
Ak vyžadujeme od druhých, aby nás zahŕňali láskou, ktorú si sami odmietame dať, povedie to len k napätým a neistým vzťahom.
Avšak, keď si sami k sebe vybudujeme vzťah, v ktorom si doprajeme viac lásky, prejaví sa to aj na našich vzťahoch s druhými ľuďmi – budú nádherné a budú prekvitať.
„Nezabudnime sa najprv zamilovať sami do seba.“ – Carrie Bradshaw
Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Je to tak…
Matus says
Dakujem