Ach áno, hlboký mysliteľ. Pod týmto označením sa nám najskôr vybaví niekto, kto je stratený vo svojich myšlienkach, prípadne niekto, kto je prehnane úzkostlivý. Hlboký mysliteľ je taktiež niekto, kto dokáže odhadnúť budúce problémy skôr než ktokoľvek iný.
Hlboký mysliteľ neustále nad niečím uvažuje a prehovorí iba vtedy, ak má pocit, že to, čo povie, je naozaj zmysluplné.
Aj keď vďaka svojim hlbokým myšlienkam niekedy trochu strácajú kontakt s realitou, hlbokí myslitelia si vás vždy pozorne vypočujú, pretože rozhovory s druhými vždy považujú za príležitosť naučiť sa niečo nové.
Ak máte pocit, že tento opis sedí práve na vás, možno u seba spozorujete niektorý z nižšie uvedených 15 znakov.
1. Ste introvertnej povahy
Väčšina hlbokých mysliteľov pôsobí odmeraným dojmom, sú pokojní a introvertní. Ak si majú vybrať, radšej strávia čas sami so svojimi myšlienkami, než aby sa šli socializovať von medzi ľudí.
Potvrdzuje to aj nemecký psychológ, Hans Eysenck, ktorý vedeckými metódami skúmal mozog introvertov. Zistil, že mozog introvertov je prirodzene omnoho citlivejší na zvýšenie hladiny kortizolu, čo znamená, že introvert je schopný za sekundu spracovať viac informácií než priemerný extrovert.
Mohli by sme to povedať aj tak, že mozog introvertov spracováva všetky informácie omnoho hlbšie než mozog extrovertných osôb.
To potom tiež znamená, že vo veľmi dynamickom prostredí plnom vzruchov, ako sú napr. veľké skupiny ľudí plné hluku a pohybu, je toho na introverta trochu príliš a zrejme sa aj rýchlejšie unaví v dôsledku vybudenej aktivity mozgovej kôry.
Napokon, introverti boli odjakživa výnimočnými osobnosťami.
Asi ten najväčší mýtus, ktorý si ale treba vyjasniť, je, že introverti nie sú plachí ani nesmelí. Často bývajú veľmi spoločenskí a ústretoví aj napriek tomu, že sú introvertmi. Sú to dve rozdielne veci, ktoré si netreba zamieňať.
A ďalší rozdiel, ktorý si ale väčšina ľudí neuvedomuje, je, že introverti si dopĺňajú zásoby energie svojím špecifickým spôsobom – zdroj energie nachádzajú vo svojom vnútri.
Naopak, extroverti hľadajú energiu v ľuďoch okolo seba a na to, aby sa cítili viac nažive, potrebujú interakciu s druhými.
Hlbokí myslitelia bývajú takmer vždy introvertnej povahy – vyžadujú veľa pokoja, aby sa mohli sústrediť na svoje myšlienky a aby mohli dať svojim myšlienkam dostatočný priestor na ich plný rozkvet.
2. Analyzujete svoje skúsenosti
Pre hlbokých mysliteľov je typické, že veľa času strávia analyzovaním svojich minulých, súčasných a možných budúcich skúseností. Fakty a skúsenosti z minulosti vždy spájajú s novými faktami a skúsenosťami.
Hlbokí myslitelia majú sklon k nostalgii, ale takisto majú radi pocit, že si z minulosti vzali ponaučenie, a tak sú lepšie pripravení na budúcnosť.
Vo svojej mysli si radi utvárajú komplexné obrazy, v ktorých je všetko poprepájané a všetko so všetkým nejako súvisí. Využívajú a rozvíjajú si pri tom svoju schopnosť riešiť problémy.
3. Na vec sa vždy snažíte pozerať z viacerých uhlov pohľadu
Keď rozprávajú druhí, hlboký mysliteľ sa snaží všetko si pozorne všímať. Výnimočnou vlastnosťou osobnosti hlbokého mysliteľa je schopnosť pozorne a presne si všímať všetky stránky spoločenskej situácie a toho, ako druhí ľudia vnímajú a reagujú.
Hlboký mysliteľ sa dokáže veľmi rýchlo vžiť do rôznych pohľadov na tú istú vec. Vďaka tomu vie, ako sa má prispôsobiť, aby komunikácia medzi ním a druhými prebiehala lepšie.
4. Ste prirodzene empatickí
Ako trpezlivý a pozorný poslucháč, hlboký mysliteľ je niekto, kto vždy poskytne veľkú útechu a podporu druhým, ktorí sa necítia dobre.
Hlboký mysliteľ je empatický a tolerantný voči druhým a navyše, na riešenie problémov dáva vždy realistické odpovede.
5. Ste zábudliví
Asi si práve kladiete otázku: Ako len môže byť hlboký mysliteľ zábudlivý? Nuž, je to možné preto, lebo hlboký mysliteľ premýšľa až do tej miery, že pre obyčajné, každodenné úlohy a povinnosti už v jeho mysli neostáva veľa miesta.
Hlboký mysliteľ radšej hĺba nad naliehavejšími záležitosťami a snaží sa nájsť riešenia pre jednotlivé problémy. Takže, ak zabudne na vaše narodeniny alebo výročie, nerobte si z toho ťažkú hlavu – z jeho strany nejde o nič osobné.
6. Ste zvedaví
Pre hlbokého mysliteľa je typická neuhasiteľná zvedavosť a záujem o okolitý svet. Chce vedieť, ako všetko naozaj funguje a tiež, aké sú skutočné motívy konania ľudí.
Či už sa jedná o históriu, vedu, literatúru alebo vás, hlboký mysliteľ sa bude vždy chcieť dozvedieť viac, pretože rozširovanie si poznania ho robí šťastným.
A pretože asi nejestvuje oblasť, v ktorej by hlboký mysliteľ nemal aspoň základný prehľad, stáva sa tak mimoriadne zaujímavým partnerom do akejkoľvek diskusie.
7. Ste otvorenej mysle
Je veľmi nepravdepodobné, aby hlboký mysliteľ uzavrel svoju myseľ pred novými myšlienkami. Psychológovia sa viac-menej zhodujú v tom, že ľudia, ktorí sú schopní vidieť obe stránky nejakého problému, obyčajne získavajú aj vyšší počet bodov v inteligenčných testoch.
No zároveň platí aj to, že hlboký mysliteľ neakceptuje nejakú novú myšlienku len tak, nekriticky a naslepo. To práve preto, lebo pri každom probléme vidí obe jeho stránky.
Ako povedal aj sám veľký Aristoteles:
„Znakom vzdelanej mysle je, že sa dokáže zaoberať nejakou myšlienkou aj bez toho, že by ju akceptovala.“
8. Všímate si aj tie veci, ktoré si druhí nevšimnú
Ďalšou výnimočnou vlastnosťou hlbokých mysliteľov je, že vedia o sebe a druhých také veci, ktoré druhí jednoducho nemajú ako vedieť – to práve vďaka tomu, že so svojimi myšlienkami trávia tak veľa času.
A vďaka tomu sú potom veľmi všímaví aj v skutočnom, každodennom živote. Postrehnú aj to, čo väčšina druhých ľudí úplne prehliada.
Môže sa napríklad jednať o detaily pri podpisovaní zmluvy, alebo tiež váhavý tón od priateľa, ktorého pozvali na kávu – hlbokí myslitelia majú schopnosť vidieť veci inak než ako ich vidia ostatní, čo možno považovať za vlastnosť, ktorá môže byť v živote veľmi užitočná.
9. Dokážete sa zasmiať sami na sebe
Aj keď hlbokí myslitelia bývajú ako ľudia vážni, majú tiež schopnosť odpúšťať sami sebe a veľmi dobre si uvedomujú, že aj oni v živote urobia nejaké chyby.
Ak sa domnievate, že by ste sa mohli považovať za hlbokého mysliteľa, no máte pocit, že váš zmysel pre humor sa s tým nezlučuje, zamyslite sa znova.
Hlbokí myslitelia často oplývajú humorom a život majú radi dosť na to, aby vedeli, že v živote sa stávajú rovnako hlúpe, ako aj úžasné veci. Vedia, že v humore sa skrýva veľká múdrosť. Preto sa dokážu nad svojím životom aj zasmiať, a potom si ho naďalej vychutnávať.
Váš zmysel pre humor o vás zároveň prezrádza, že sa neberiete až tak vážne, čo je takisto jedným z predpokladov obdivuhodného a dobrého života.
10. Čítate. A veľa
Ste hlbokým mysliteľom? Zrejme budete, ak je pre vás čítanie kníh takou samozrejmosťou ako to, že dýchate vzduch.
Snažiť sa nájsť si svoje miesto vo svete je omnoho ľahšie, ak sme ochotní učiť sa nové veci a prijímať informácie, ktoré nám pomáhajú rásť.
Rozdiel je v tom, že ľudia, ktorí sa nevyznačujú hlbokým myslením, konzumujú informácie najmä len pre svoju zábavu.
Hlbokí myslitelia však konzumujú informácie za tým účelom, aby ich neskôr v reálnom živote nejako použili. Možno že ešte nevedia, ako a kedy tieto informácie použijú, no hlbokí myslitelia vidia zmysel v nadobúdaní nového poznania už len v tom, že nadobúdajú nové poznanie.
Rozvíjať svoju myseľ a poznanie je vždy len a len na úžitok pre každého, nielen pre hlbokých mysliteľov.
11. Ak sa vám nedarí sústrediť sa na svoju prácu, máte sklon byť trochu roztržití
Ak ste hlbokým mysliteľom, potom vám asi robí trochu problémy sústrediť sa na veci, ktoré nemajú nič spoločné s vašou prácou, alebo s vaším poslaním vo svete.
Netreba to však hneď považovať za zlú vec; je to jednoducho len záležitosť priorít. Ak máte po celom dome neporiadok, no čísla na vašom bankovom účte sú viac než uspokojivé, jednoducho si len najmite chyžnú.
Nepotrebujete sa predsa stresovať a robiť si starosti o veci, ktoré nepovažujete za také dôležité. A rozhodne nedajte na to, čo považujú za dôležité druhí ľudia. To už je ich vec. Neporiadok v dome nie je vždy dôkazom lenivej osobnosti.
Neporiadok v dome môže byť napríklad znakom hlbokého mysliteľa, ktorý má na starosti aj dôležitejšie veci než pranie bielizne či umývanie riadu.
12. Veľmi radi sa učíte
Hlbokí myslitelia milujú učenie sa nových vecí takmer rovnako ako milujú život. Učenie je pre nich jedna z vecí, ktoré robia život zaujímavým.
Svet je plný dobrodružstva a príležitostí a hlbokým mysliteľom je jasné, že jednoducho nie je možné absolvovať to všetko za jeden život. Ľudský život je však stále pre nich príležitosťou naučiť sa o svete toľko, koľko sa len bude dať.
Či už sa jedná o učenie v akademickom prostredí, alebo učenie sa zručností potrebných pre život, hlbokí myslitelia milujú čas strávený s učebnicami či so zážitkami a skúsenosťami, na ktorých sa učia. Celoživotné učenie im pomáha nájsť zmysel a hodnotu v tom, čo robia.
13. Riešiteľ problémov
Ak poznáte niekoho, kto vyniká svojou schopnosťou pristupovať ku všetkým problémom konštruktívne, vďaka čomu sa mu darí tieto problémy aj vyriešiť, tak vedzte, že sa jedná o hlbokého mysliteľa.
Hlboký mysliteľ neustále premýšľa a usiluje sa pochopiť všetky rôzne pohľady na daný problém. Jednoduchšie zmýšľajúci ľudia takého niečoho jednoducho nie sú schopní.
Tak vzniká aj menšia pravdepodobnosť, že by hlboký mysliteľ pri riešení problému urobil nejaké chyby, pretože si dal tú námahu a poriadne si premyslel všetky odlišné možnosti jeho riešenia.
Ak máte aj vo vašom pracovnom kolektíve niekoho, o kom ste presvedčení, že je hlbokým mysliteľom, nikdy neváhajte a keď budete mať nejaký problém, choďte za ním a poproste ho o radu pri jeho riešení.
Ak bude ochotný vám pomôcť, tak je isté, že daný problém si premietne do detailu zo všetkých možných strán a nakoniec vám dá odpoveď, ktorá vám naozaj pomôže dostať sa z problému von.
14. Hlboký mysliteľ nemá najmenší záujem o plytké rozhovory
Rozhovory o počasí či o tom, ako sa má, ho vôbec nezaujímajú. No ak prídete s takými témami, ako je vesmír alebo zmysel života, to sa s vami porozpráva rád.
Jednou z dobrých a určite obdivuhodných vlastností hlbokého mysliteľa je, že prehovorí iba vtedy, ak má pocit, že to, čo povie, je naozaj zmysluplné a k veci.
A tak každý, kto nejakého hlbokého mysliteľa pozná, už vie, že by si ho radšej mal vypočuť, keď sa už raz rozhodne niečo povedať.
Taktiež je to dôvodom, prečo hlbokí myslitelia vôbec nevnímajú chvíle ticha ako trápne či nepríjemné. Chvíle ticha o nich prezrádzajú len toľko, že sú opäť hlboko pohrúžení vo svojich myšlienkach!
Ľudia bežnejšej mysle budú mať preto problém nadviazať spoločnú reč s hlbokým mysliteľom, a to jednoducho preto, lebo hlboký mysliteľ sa nikdy nebude zapájať do bezmyšlienkovitého klebetenia. Klebety a ohováračky vníma ako typ toxickej energie, ktorej jednoducho odmieta dať vo svojom živote akýkoľvek priestor.
Túto jeho črtu si môžu ostatní ľudia vysvetľovať ako prejav snobstva, pravda je však úplne iná.
Jednoducho ich nezaujímajú povrchné záležitosti, ako sú vzhľad či niekoho spoločenský status. Hlbokí myslitelia v skutočnosti stoja oboma nohami na zemi omnoho pevnejšie než je väčšina ľudí ochotná priznať.
15. Ste veľmi pozorní
Hlbokí myslitelia sú voči druhým veľmi pozorní a veľmi radi sú v úlohe poslucháča. Sú veľmi obozretní a nenáhlia sa vyslovovať nejaké súdy alebo domnienky. Svoju schopnosť kritického myslenia využívajú naplno, aby zanalyzovali VŠETKY dostupné informácie a až potom si utvoria nejaký názor.
V dnešnej dobe, kedy nás dennodenne zaplavuje halda automaticky generovaných „správ“, v dobe, keď má každý neobmedzený prístup na Google, je schopnosť kriticky myslieť nevyhnutná, ak sa chceme ubrániť zhubnému vplyvu falošných správ a dezinformácií.
To, čo si myslí väčšinová populácia, nie je pre hlbokého mysliteľa žiadnym kritériom spoľahlivosti. Preto si dá tú námahu a dostupné informácie detailne preskúma radšej sám.
Preto pamätajte na to, že ak sa hlboký mysliteľ raz pre niečo rozhodol, neurobil to ani rýchlo, ani ľahkovážne. K svojmu rozhodnutiu pristúpil až po tom, ako správnosť svojho rozhodnutia preveril zo všetkých strán.
Na záver
Hlbokí myslitelia vnímajú a preciťujú život tak intenzívne asi ako nikto iný.
Často sú možno vnímaní ako outsideri a budia pocit, že nezapadajú do bežného života, aký žije väčšina ľudí.
Bolo by však chybou myslieť si, že sú takí, lebo majú nejaký osobný problém. Pravda je úplne iná – ich spôsob života si vybrali s plným vedomím a zámerne.
Hlbokí myslitelia totiž potrebujú dostatočný priestor a slobodu, aby sa mohli naplno venovať skúmaniu svojich myšlienok a tiež, aby sa mohli dozvedieť viac o myšlienkach druhých. Ich to naozaj napĺňa spôsobom, ktorý dokáže z nás pochopiť len málokto.
Nikto sa však za to na nás nemôže hnevať.
My len chceme dnešok zvládnuť čo najlepšie, a tak isto pokračovať aj zajtra, však?
Naproti tomu, hlbokí myslitelia žijú naplno tu a teraz a preskúmavajú všetko, čo im život ponúka.
To neznamená, že by hlbokí myslitelia nemuseli platiť účty a nemali žiadne povinnosti tak ako my všetci. Oni týmto veciam len nevenujú viac pozornosti než treba a radšej zameriavajú svoju energiu na tie oblasti života, ktoré pre nich znamenajú najviac.
Zdroj: ideapod.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár