V posledných rokoch čoraz častejšie počúvame o príčinách najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb, ako aj o problémoch s duševným zdravím, akými sú depresia či úzkosť.
Strávme však jeden deň von vo veľkom meste alebo nejakú chvíľu v aute v čase dopravnej špičky a hneď nám bude jasné, že sa tiež nachádzame uprostred epidémie podráždenosti, frustrácie a hnevu.
Objavujú sa názory, že masová streľba či iné extrémne násilné činy nemajú svoj pôvod vo zvrátenej ideológii tak, ako sme si to doteraz predstavovali, ale že sú prejavom kultúrnej neschopnosti pochopiť zdroje hnevu, neschopnosti spracovať ho a oslobodiť sa od neho.
Silné emócie, akou je aj hnev, môžu slúžiť aj ako varovné signály, ktoré nám pomáhajú spozorovať telesnú chorobu ešte predtým, než naozaj prepukne a spôsobí vážne problémy.
Hnev bol od nepamäti spájaný so zdravím pečene a ďalšími orgánmi tráviacej sústavy, napríklad žlčníkom, teda najmä tými orgánmi, ktoré čistia krv od odpadových látok a ktoré zodpovedajú za štiepenie tukov pri trávení.
Ak pečeň nepracuje správne alebo je žlčník upchatý, spoznáme to v prvom rade na správaní pacienta, ktoré sa vyznačuje iracionálnym hnevom, návalmi zlosti či chronickou frustráciou a podráždenosťou.
Úloha pečene pre udržanie dobrého zdravia
Pečeň sa nachádza na pravej strane brušnej dutiny a nad žalúdkom. Je umiestnená pod bránicou, naspodku hrudného koša.
Spolu so žlčníkom sa podieľa na tvorbe žlče, hustej zelenožltej tekutiny, ktorá sa skladá z odpadových látok, cholesterolu a žlčových solí.
Pečeň môžeme tiež chápať ako určitú zásobáreň, ktorá zodpovedá za prítok krvi do srdca.
Je priamo spojená s niekoľkými ďalšími orgánmi, ktoré sú mimoriadne dôležité pre celkové zdravie a metabolizmus.
Keď sú tieto orgány preťažené alebo upchaté, prejavuje sa to na tele, ale aj psychike mnohými spôsobmi. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- abnormálne vysoká úroveň hnevu, podráždenosti, frustrácie
- problémy so zrakom
- únava
- problémy s pleťou, ako sú vyrážky či svrbenie
Ako viesť pokojný život podľa starovekej múdrosti
V minulosti mali tradičné kultúry úplne iný spôsob určovania zdravia, kde abnormálne prejavy emócií dávali často tušiť, v akom stave je telesné zdravie.
Ak sa napríklad u osoby prejavovala nerovnováha v podobe preferovania jednej emócie z celej palety ľudských emócii, usudzovalo sa, že je potrebný bližší pohľad na telesné zdravie.
V tých časoch ľudia obvykle nečakali, až kým sa objaví bolesť, radšej hneď urobili potrebné zmeny na zlepšenie zdravia.
„Pečeň má spojitosť s drevom. Je zásobárňou krvi a sídlom duchov hun. Spomedzi siedmych ľudských emócií len hnev je prudkej povahy. Hnev vysušuje krv a vyháňa duchov hun.
A preto človek, ktorý vie ako sa má starať o svoju pečeň, nikdy nepociťuje návaly hnevu.“ – Zhang Huang, zbierka ilustrovaných textov (Tushu Bian), dynastia Ming
Dokonca aj v anglickom jazyku nájdeme súvislosť medzi hnevom a detoxikačnou činnosťou pečene, pri ktorej sa odpadové látky menia na žlč a tá je potom z tela odvádzaná vylučovaním.
V anglickom jazyku slovo „bile“ znamená „žlč“, ale aj „hnev, podráždenosť“.
Ľudské vedomie prebieha súvislo v rozsahu od najvyššej úrovne, na ktorej sa nachádzajú mier a harmónia, až po najnižšiu úroveň spektra, kde sa nachádzajú negatívne emócie.
Hnev je stelesnením nízkej podoby vibrácie a podľa čínskej medicíny je jednou zo siedmych emócií.
„Hnev, tak ako ho opisuje tradičná čínska medicína, v sebe zahŕňa celú paletu podobných emócií vrátane nevôle, mrzutosti a frustrácie.
Ak máme príliš hustú krv, sme náchylnejší pociťovať hnev. Hnev teda ovplyvňuje činnosť pečene, čo sa prejavuje uviaznutím vitálnej energie (čchi) v pečeni.
Energia pečene potom stúpa do hlavy a výsledkom môže byť bolesť hlavy, závrat a iné príznaky.“ 1
Teória o súvise medzi hnevom a pečeňou
Teória, podľa ktorej je priama súvislosť medzi zdravím pečene a pocitmi hnevu, frustrácie a zúrivosti, je zdokumentovaná do hĺbky a bola starostlivo uchovávaná po mnohé generácie v tradičnej čínskej medicíne, ako aj v ajurvédskej medicíne.
Podľa tejto teórie o ľudskom zdraví, ktorú poznáme ako teóriu piatich elementov, upchatie vnútorných orgánov zodpovedných za čistenie organizmu súvisí s nedostatkom dreva.
Ohľadom elementu dreva:
„Je isté, že každý jeden človek, ktorého element dreva je dlhodobo v nerovnováhe, môže tento element znovu do rovnováhy uviesť a vyrovnať.
Okrem mnohých iných problémov, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti so zlou výživou pečene a žlčníka, predstavme si, aký neustály hnev a frustráciu pociťujú ľudia, ktorí sa cítia byť zablokovaní vo všetkých smeroch, ľudia ktorí každú komunikáciu vnímajú ako konfrontáciu.
Takíto ľudia nie sú schopní zakúsiť rast či obnovu – nemajú možnosť zakúsiť vo svojom vnútri jar a znovuzrodenie. No vidia, že všade navôkol sa deje zmena a rast.
Títo ľudia sa zasekli vo svojom vnútri, vo svojom živote sú takí zmätení, že nevidia smer, ktorým by sa mali uberať, nemajú žiaden plán, dokonca ani nevedia, ako by mali začať.
Alebo si predstavme, ako sa cíti človek, ktorý nevidí les pre stromy, ktorý je tak prieberčivý, že sa nikdy do ničoho nepustí, lebo nikdy preň ho nie je ten správny čas.
Nie je to však tak, že by mal niekto na výber a rozhodol sa byť v takomto stave. Pre človeka, u ktorého je element dreva v nerovnováhe, je to jediná možnosť ako žiť. Inak to byť nemôže.“ 2
Ďalší stručný odsek popisuje nahromadenie jedov v pečeni a výsledný hnev, ako aj priebeh detoxikácie našej pečene:
„Naša pečeň je vnútorný telesný orgán o hmotnosti približne 2,2 kg, ktorý sa podobá na futbalovú loptu. Nachádza sa v hornej pravej časti brušnej dutiny, pod bránicou a nad žalúdkom.
Pečeň je obdivuhodný, zložitý a spletitý orgán – druhý najzložitejší orgán po našom mozgu.
Naše zdravie a vitalita závisia do veľmi veľkej miery od pečene. Nemali by sme ju preto zanedbávať a mali by sme sa začať viac starať o zlepšenie a upevnenie jej správnej činnosti.
Pečeň je najtvrdšie pracujúci orgán v našom tele a viac-menej súvisí s každou jednou fyziologickou funkciou.
Jednou z jej najdôležitejších úloh je odstraňovať nebezpečné odpadové látky z nášho organizmu.
No ako každý filter, aj pečeň potrebuje občas prečistiť. Len si spomeňme, kedy sme naposledy menili vzduchový filter v našom aute alebo v peci.
Spomeňme si, aký bol plný špiny, usadenín a prachu. A dnes už väčšina z nás vie, že toxíny sú hlavnou príčinou rakoviny.
Toxíny sa dostávajú do nášho tela troma spôsobmi: trávením, dýchaním a cez pokožku.
Ak naša pečeň nepracuje správne, tieto nebezpečné toxíny sa v tele začnú usádzať, cirkulujú našim organizmom a môžu spôsobiť až smrteľnú otravu.“ 3
Nahnevaná spoločnosť pažravcov
U niektorých osôb často už na prvý pohľad dokážeme odhadnúť, že sú to hnevliví ľudia. Často tiež podľa červenkastej tváre a nosa vieme povedať, že konzumujú nadmerné množstvo alkoholu.
V modernej spoločnosti sa darí prebytku a nadmernej konzumácii, máme v nej nevídaný prístup k výdatným a sýtym jedlám.
No predovšetkým, v modernej spoločnosti dosahuje extrémne vysokú hranicu pitie alkoholických nápojov a konzumácia cukru.
Vyprážané jedlá, spracované potraviny a prídavné látky v potravinách len prilievajú olej do ohňa. Prehnané, neovládateľné reakcie sú taktiež významným zdrojom násilia v modernej spoločnosti.
Nahnevaní dospelí ľudia sú z pohľadu spoločnosti jednou z najväčších hrozieb pre udržanie mieru. Ako sa môžeme dočítať v magazíne Slate:
„Dospelá osoba, ktorá má problémy so sebaovládaním, reaguje prehnaným spôsobom, je impulzívna a je neustále v stave „boj alebo útek“, vníma každý kontakt či komunikáciu ako možnú hrozbu, pred ktorou sa musí brániť.
Čím väčší pocit hnevu táto osoba pociťuje, tým bude mať zahmlenejšie myslenie. Jej reakcie budú často neprimerané situácii a bude náchylná k násiliu.
Pretože takáto osoba vníma svet ako zdroj neustáleho nebezpečenstva, namieri svoje obvinenia proti svojej manželke či manželovi, proti svojim deťom, susedom, vláde či proti „iným“ na základe rasy, národnosti, náboženstva či kultúry.
Nahnevaná, obviňujúca, agresívna osoba neschopná mierniť svoje emócie sa môže pre druhých stať nebezpečnou.“ 4
„Násilné trestné činy najčastejšie páchajú osoby, ktorým chýba schopnosť ovládať a mierniť svoje reakcie na vnímané nebezpečenstvo. To nie je hypotéza – to je fakt.
Osoba, ktorej chýba základná schopnosť používať bystrejší úsudok, rozmýšľať dopredu a mierniť svoje emócie a primitívne impulzy strachu a agresie sa znova a znova uchyľuje k správaniu založenom na prehnanom a agresívnom reagovaní, kde stupňovanie násilia je častým sprievodným javom.“ 5
Myšlienka na záver
Farmaceutický priemysel by nás najradšej presvedčil, ako pri všetkých zdravotných problémoch, že zdravie a životnú pohodu si môžeme kúpiť v lekárni.
Taktiež nechce, aby sme vedeli, že už vyvíja „tabletku na hnev“, ktorá má ľuďom pomôcť sa upokojiť a ktorá je vraj účinná do tej miery, že schladí hlavu aj rozzúrenému býkovi – myslené samozrejme obrazne.
Pravdou však je, že kľúčom k lepšiemu životu je samotná uvedomelosť. Pochopenie zákonitostí, na základe ktorých naše telo pracuje, nás najlepšie povedie k dosiahnutiu zdravia a šťastia.
Autorom článku je Alex Pietrowski
O autorovi
Alex Pietrowski je umelcom a spisovateľom, ktorý sa venuje najmä problematike, ako si udržať dobré zdravie a ako sa tešiť zo základnej slobody, čiže zo zdravého životného štýlu.
Je stálym autorom článkov pre blog WakingTimes.com, ako aj pre spoločnosť Offgrid Outpost, ktorá je dodávateľom trvanlivých potravín a výbavy na prežitie.
Alex je nadšenec jogy a pozorovateľ života.
Zdroje
1. www.shen-nong.com, 2. www.5elements.com, 3. www.cancerdefeated.com, 4. www.slate.com, 5. www.slate.com
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár