Niekoľko neurovedcov pôsobiacich v oblasti výskumu mozgu len nedávno vykonalo experiment, v ktorom podrobili analýze mozog 23 „majstrov sveta v pamäti“.
Pomocou skenovania mozgu sa pokúsili odhaliť, v čom je mozog, ktorý je schopný neuveriteľných výkonov, odlišný od mozgu priemernej osoby.
Vedcom sa potom podarilo zistenia z ich experimentov pretaviť do metódy, vďaka ktorej si priemerná osoba môže významne zlepšiť svoje pamäťové schopnosti, a to už za 40 dní!
Niektoré techniky a metódy, ktoré vedci použili v zmienenom výskume pamäte, si na vlastnej koži môžete vyskúšať tu. Výsledky tohto výskumu boli tiež zverejnené vo vedeckom žurnále Neuron.
Čo zistili vedci
Vedci z Univerzity Radboud v Holandsku si najprv posvietili na stavbu mozgu u osôb, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou pamäťou. Použili pri tom metódu zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI).
Ku svojmu počudovaniu však zistili, že mozog osôb disponujúcich mimoriadnou pamäťou nie je vo svojej fyzickej štruktúre o nič robustnejší či hustejší než mozog u osôb s priemernou pamäťou.
Zistili však, že mozog s mimoriadnou pamäťou sa výrazne odlišuje od priemerného mozgu práve v schémach a spojoch, v ktorých dochádza k spracovaniu informácie.
Konkrétne, u osôb s mimoriadnou pamäťou vedci objavili 25 podskupín nadpriemerne vyvinutých schém a spojov v ich mozgu, ktoré u bežných osôb boli zakrpatené či nevyvinuté.
Všetci „šampióni pamäte“, ktorí sa podrobili výskumu sa tiež vyjadrili, že si sami pre seba vytvorili určité pomôcky a tréningové stratégie, ktorými si cibria svoje pamäťové schopnosti.
To priviedlo vedcov k otázke:
„Je možné, aby mozog priemernej osoby pomocou tréningu tiež získal takto mimoriadne vycibrené schémy a spoje spracovania informácie, a teda získal „nadľudské“ pamäťové schopnosti?“
Ako priemerní ľudia si môžu zlepšiť pamäť
Druhá časť vyššie spomenutého výskumu spočívala v tom, že 51 osôb s priemernou pamäťou absolvovalo program na zlepšenie pamäte tzv. loci metódou.
Túto techniku ako prví začali používať už starovekí Gréci a Rimania. Slovo „loci“ v latinčine znamená „miesto“. Základnou technikou tejto metódy je vizualizovať si (živo si predstaviť) konkrétny fyzický priestor, napr. ulicu alebo park.
Potom si s touto predstavou ulice alebo parku v našej mysli spojíme slová, veci alebo myšlienky, ktoré si chceme zapamätať.
Tieto slová, veci alebo myšlienky si potom v pamäti vybavíme tak, že sa obrazne povedané, v našej mysli „prechádzame“ práve tou ulicou alebo parkom, s ktorými sme dané slová, veci či myšlienky dali do spojitosti.
Tréning pamäte pomocou loci metódy si môžete vyskúšať na tomto portáli.
Vráťme sa ale ešte k vyššie spomínanému výskumu…
Testované osoby absolvovali 30 minútový tréning loci metódou po dobu 40 dní. Pred začatím tréningu si testované osoby boli schopné spomenúť priemerne na 26 až 30 slov z celkového počtu slov, ktoré si mali zapamätať.
No po absolvovaní tréningu si boli schopné z celkového počtu slov vybaviť až 65 slov.
Nakoniec boli u týchto 51 testovaných osôb ešte zhotovené snímky ich mozgu pomocou MRI (zobrazovanie magnetickou rezonanciou), aby sa zistilo, či došlo k nejakým zmenám v spomínaných 25 podskupinách schém a spojov v mozgu, ktoré bývajú nadpriemerne vyvinuté práve u osôb s nadpriemernou pamäťou.
A hoci sa nasledovné zistenie dalo očakávať, nič mu to neuberá na jeho význame – po absolvovaní loci metódy došlo k výrazne silnejšiemu prepojeniu medzi dvoma časťami mozgu, a síce medzi vnútornou časťou čelného laloku a pravou časťou čelného laloku.
Sú to práve tieto dve časti ľudského mozgu, ktoré sú zodpovedné za spracovanie a priraďovanie nových informácií a poznatkov k už existujúcim informáciám či poznatkom. V týchto dvoch častiach mozgu tiež prebieha tzv. strategické učenie sa.
Záver
Martin Dresler, profesor kognitívnej neurovedy na Univerzite Radboud v Holandsku a autor viacerých vedeckých publikácií v oblasti pamäte a neuroplasticity mozgu, sa k zisteniam výskumu vyjadril vo svojej správe nasledovne:
„Nie sme až tak prekvapení, že tréningom pomocou loci metódy sú stimulované práve tieto dve časti mozgu a spoje medzi nimi.
Tieto časti mozgu sú zodpovedné práve za tie procesy a úkony, ktoré vyžadujeme od testovaných osôb pri memorovaní pomocou loci metódy.“
Spracovala: Silavedomia.sk
Božena Urbanovičováa says
Mam rada članky alebo navody na,,prebudenie, mozgu,keďže mam nad 70 rokov a Vy pišete zrozumiteĺne a pre laikov.Dakujem Vám