Ak niekto vtipkuje na váš účet, existuje jednoduchý spôsob, ako ho zbaviť moci, ktorú nad vami má.
Stačí ho požiadať.
Využite tieto šikovné triky, keď sa cítiť nesvoj a nepríjemne v nejakej spoločenskej situácii
Komunikácia s ostatnými v spoločenskom prostredí je to, čo nás robí ľuďmi. Odlišuje nás od ostatných živočíchov a umožňuje nám vytvárať plány do budúcnosti, formovať vzťahy a uzatvárať obchodné dohody.
Čo ak vám ale takéto situácie naháňajú strach a vzbudzujú vo vás úzkosť? Sociálna úzkosť je v 21. storočí na vzostupe, existujú však spôsoby, ako ju prekonať.
Spoločenské situácie sú plné nepísaných pravidiel a smerníc etikety, ktoré vymedzujú naše správanie. Skvele ich zvládnuť vám môže pomôcť ovládanie niektorých spoločenských trikov.
S týmito jednoduchými spoločenskými trikmi môžete znova získať sebavedomie v akejkoľvek spoločenskej situácii a naučíte sa zvládnuť všetko, čo vám život prináša.
1. Predstavte si, že dotyčného človeka už poznáte
Pri stretnutí s priateľmi sa naše mozgy cítia príjemne a uvoľnene. Pri zoznámení sa s novými ľuďmi však môžete oklamať svoj mozog predstavou, že ich už poznáte a sú to vaši dávni priatelia.
2. Ľudia si pamätajú prvú a poslednú vec, ktorú urobíte
Všetko medzi tým je zabudnuté, preto sa pri prvom stretnutí s niekým novým zamerajte na prvý dojem a stretnutie či rozhovor zakončite niečím skvelým.
3. Keď chcete, aby vás ľudia mali radi, prikyvujte ich rozprávaniu
Všetci chceme, aby nás mali radi, najmä keď sa ocitneme v novej a nepríjemnej situácii. Prikyvovaním niečiemu rozprávaniu mu vysielate silný odkaz, že s ním súhlasíte a oni zasa budú mať radi vás.
4. Keď máte vstúpiť do stresujúcej situácie, žujte žuvačku
Má to oklamať mozog, že ste uvoľnení a sebavedomí, lebo zvyčajne žujete žuvačku v tomto duševnom rozpoložení.
Pravdou tiež je, že vaše telo nedokáže produkovať hormóny stavu bojuj alebo utekaj, keď váš žalúdok spracúva potravu.
5. Vzbudzujte u ľudí dobrý pocit opakovaním ich slov
Je to to isté ako napodobňovanie správania, ibaže vo verbálnej forme.
Keď parafrázujeme slová nejakého človeka, vzbudzuje to v ňom presvedčenie, že ho počúvate a potvrdzuje si tak svoju cenu. Ide o jeden z najjednoduchších, no najúčinnejších spoločenských trikov.
6. Keď chcete, aby vás ľudia mali radi, dostaňte sa pred stretnutím s nimi do skvelej nálady
Svoje spoločenské podnety preberáme od ľudí okolo nás. Keď stretneme niekoho, kto je nevrlý a zamračený, pravdepodobne to ovplyvní našu náladu.
Naopak, ten, kto je optimistický a šťastný, môže mať na nás pozitívny vplyv.
7. Skôr, ako ľudí vyrušíte, pozrite sa im na nohy
Nie je ľahké zistiť, či nie je skupina ľudí uprostred nejakého dôležitého rozhovoru. Pomôckou vám bude, keď sa im pozriete na chodidlá.
Keď k nim pristúpite a oni sa k vám otočia telom aj chodidlami, je to znamenie, že sa k nim môžete pridať. Ak sa k vám otočia iba telom, no nie chodidlami, mlčte, kým neskončia.
8. Ak si chcete zapamätať niečie meno, zopakujte ho
Zažili sme to už všetci. Zoznámite sa s novou skupinu ľudí a všetci jeden po druhom odrapocú svoje mená. Neexistuje ani žiadna šanca, že ste si ich mohli zapamätať. Práve keď sa s niekým zoznamujete, zopakujte jeho meno.
Napríklad na: „Ahoj, ja som Ján, rád ťa spoznávam“, odpovedzte: „Ahoj, Ján, ako dlho tu pracuješ?“
9. Ak chcete, aby vás mal niekto rád, často používajte jeho meno
Všetci radi rozprávame o sebe. Vlastne by sa dalo povedať, že sme svojou obľúbenou témou. Časté používanie niečieho meno počas rozhovoru nám hladí ego, čo nás núti mať radi osobu, ktorá to robí..
10. Donúťte ľudí, aby vás mali radi požiadaním o malú láskavosť
Výskum ukázal, že keď niekomu preukážete láskavosť, budete ho mať oveľa radšej než predtým.
Je to tak preto, lebo aj keď ste toho človeka nemali radi, naše mozgy nám hovoria, že skutočnosť, že sme im preukázali láskavosť, musí znamenať, že ich v skutočnosti radi máme.
11. Zistite, kto v skupine vás má rád
Keď ste v nejakej novej skupine a nie ste si istí, kto vás má rád, vyčkajte, kým niekto nerozosmeje celú skupinu a potom sledujte, na koho sa skupina pozrie.
Ľudia sa zvyknú otočiť k človeku, ktorému dôverujú a ktorého majú najradšej.
12. Pre získanie niečej dôvery opakujte reč jeho tela
Výskumy potvrdili, že sa od prírody radšej rozprávame a prichádzame do styku s niekým, kto sa správa a koná rovnako ako my.
Keď šikovne napodobňujete konanie iného človeka, vytvára to zdanie, že ste s ním kompatibilnejší.
13. Prinúťte ostatných opakovať zlé vtipy
Keď musíte vtip opakovať alebo vysvetľovať, prestáva to byť zábava.
Ak niekto vtipkuje na váš účet, požiadajte ho, nech to zopakuje a vysvetlí a čoskoro nad vami stratí svoju moc. Ide o jeden z najužitočnejších spoločenských trikov v nepríjemných situáciách.
14. Využite vo svoj prospech „haló efekt“
Haló efekt je psychologický jav, ktorý hovorí, že ak je človek talentovaný a dobre vyzerá, potom je určite aj inteligentný a milý.
Využite tento efekt sústredením sa len na jeden z týchto prívlastkov a nechajte ostatných domyslieť si zvyšok.
15. K vytvoreniu dojmu na iných využite vnímanie a kontext
Exituje príbeh o jednom z najlepších interpretov klasickej hudby na svete, ktorý hral na husliach za 3,5 miliónov dolárov, hral však niekde v metre a v špinavom oblečení.
Na konci dňa zistil, že nezarobil ani 40 dolárov, hoci zvyčajne hrával v sálach, do ktorých jeden lístok stojí vyše 100 dolárov.
Poučenie z toho je, že ak chcete na niekoho zapôsobiť, musíte sa prezentovať čistým a vkusným odevom a hovoriť a správať sa profesionálne.
Záver
Zapamätajte si tieto spoločenské triky a použite ich, keď sa najbližšie budete cítiť nepríjemne v nejakej spoločenskej situácii.
Zistíte, o koľko ľahšie sa pre vás stane nadväzovať spoločenské kontakty.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár