Je naozaj možné zámerne vyvolať mimotelový zážitok? Áno, je. Existuje niekoľko metód, ktorými možno mimotelové a duchovné zážitky dosiahnuť zámerne.
Tieto metódy sú bezpečné, pretože vychádzajú len z toho, čo máme vždy prirodzene k dispozícii – naše vedomie a telo.
Ak sa však v schopnosti zámerne vyvolať mimotelový zážitok chceme zdokonaliť, bude to od nás samozrejme vyžadovať nejaký čas, tak ako osvojenie si každej výnimočnej schopnosti či zručnosti.
Ak chceme naozaj zažiť mimotelovú skúsenosť, máme na to aj dobrý dôvod. Tým dôvodom však nie je dosahovanie extatických stavov (hoci ak vám ide práve o toto, je to vaša vec).
Mimotelové zážitky nám napríklad môžu pomôcť zbaviť sa strachu, prekonať traumu, rozšíriť a prehĺbiť si vedomie a mnoho iného.
Avšak to najcennejšie, čo môžeme mimotelovým zážitkom získať, je samotné sebapoznávanie a osobnostný rozvoj.
Väčšina prípadov mimotelových zážitkov, o ktorých sme už určite všetci počuli, sa najčastejšie udialo v snoch, v zážitkoch blízko smrti, v stave medzi spánkom a bdením alebo pri experimentoch s užívaním niektorých psychedelík, ako sú napr. lysohlávky, DMT (dimetyltryptamín – typ halucinogénnej látky, ktorá sa dokonca prirodzene tvorí v našej epifýze) alebo ayahuasca.
Mimotelový zážitok však môžeme dosiahnuť aj prirodzenejším spôsobom pomocou len našich myšlienok, dychu a vedomia.
Experimentovanie s mimotelovými zážitkami môže byť pre nás užitočné
Je dôležité si uvedomiť, že mimotelový zážitok nám môže pomôcť v rôznych oblastiach, ale len vtedy, ak ho pochopíme správne. Môžeme chcieť napríklad lepšie preskúmať našu traumu z minulosti.
Technika, akou je meditácia a s ňou spojený mimotelový zážitok, nám v tom môžu pomôcť. Ak ich však vykonávame na nejaký iný účel a ak okrem nich už na vyriešenie problému nevyvinieme žiadne iné úsilie, nedostaví sa žiaden účinok.
Podobne je to aj so psychedelikami, akými sú už spomínané ayahuasca, lysohlávky či DMT. Oni samotné náš problém za nás tiež nevyriešia a nespasia nás. My sami musíme vyriešiť náš problém, my musíme vyvinúť námahu.
A toto je presne aj dôvod, prečo väčšina ľudí, ktorí experimentujú s užívaním psychedlík či s mimotelovými zážitkami, sa celkovo v živote či v duchovnom rozmere nikam neposunuli.
Tá zmena a rast skrátka neprídu len tak a vyžadujú od nás nejaké úsilie, či sa nám to už páči alebo nie. Lenže je to často práve to úsilie, čo nie sme ochotní vyvinúť, a to nám aj potom samozrejme bráni hýbať sa v živote a v duchovnom rozmere ďalej vpred.
Preto veľmi záleží na tom, čo chceme mimotelovou skúsenosťou dosiahnuť.
Keď rozmýšľame o psychedlických látkach či o tom, že by sme chceli vyskúšať mimotelový zážitok, najčastejším dôvodom je, že chceme zažiť opojenie, uvoľnenie alebo to chceme vyskúšať len tak, čisto zo zvedavosti.
To je celkom v poriadku. Vďaka zvedavosti predsa objavujeme a spoznávame nové veci.
Hoci nie je nič zlé na tom, keď sa chceme občas aj trochu uvoľniť a pozabávať, vo všeobecnosti to nie je práve najlepším dôvodom, prečo by sme mali chcieť mať skúsenosť s mimotelovým zážitkom.
Preto každému, kto má záujem o mimotelový zážitok odporúčame, aby si uvedomoval aj hlbší zmysel tejto skúsenosti a vnútorného duchovného rozvoja v súvislosti so skúmaním vedomia.
Domnievame sa, že hľadanie opojenia či „úletu“ prostredníctvom mimotelových zážitkov nie je práve najlepší nápad, pretože už mnoho ľudí prepadlo závislosti na extatických zážitkoch a zničilo si tak život.
Nezamieňajme si sebapoznávanie s útekom pred realitou
Môže sa stať, že mnohí budú považovať mimotelové zážitky za útek pred problémami, ktorým musíme čeliť. A útek pred problémami je dôvodom, prečo sa dnešná spoločnosť utieka k marihuane, alkoholu, závislosti na televízii či jedle.
DMT, lysohlávky, ayahuasca a pod. prišli na našu planétu v dávnejších časoch, keď ľudstvo malo problémy so skúmaním vedomia a ako pomoc na to potrebovalo vonkajšie prostriedky.
Dnes však ku vzkrieseniu týchto látok dochádza preto, lebo zvedavosť a skúmanie naberajú medzi ľuďmi na popularite. Nakoniec, na celej Zemi predsa nepopierateľne dochádza k zmene vedomia.
Napriek tomu sa však domnievame, že ak chceme mať hlbšie zážitky na úrovni nášho vedomia, uvedené psychedliká už nie sú pre nás viac potrebné.
Psychoaktívne látky určite môžu pomôcť ľuďom v zložitej životnej situácii, napr. drogovo závislým alebo v prípade ťažkej traumy u niekoho, kto zažil vojnu a vojnové násilie na vlastnej koži.
To sú však len zriedkavé prípady a domnievame sa, že drvivá väčšina z nás disponuje postačujúcim vnútorným potenciálom, ktorý nám umožňuje skúmať svet mimo nás. Preto každého jednoznačne podporujeme v tom, aby pri hľadaní a skúmaní duchovného rozmeru prostredníctvom mimotelových zážitkov vychádzal z daností, ktorými prirodzene disponujeme.
Nakoniec, nezáleží až tak na samotnom zážitku, a už vôbec nie na akejkoľvek psychoaktívnej látke ako na tom, čo zážitkom chceme dosiahnuť a akým spôsobom nám daný (napr. mimotelový) zážitok pomôže rozšíriť si obzor.
Teda záleží to hlavne na nás. Hovorí sa, že ak chceme nájsť odpovede a zdolať svoje problémy, musíme nahliadnuť do svojho vnútra. A keď sa tak nad tým zamyslíme, naozaj aj mnoho životných situácií nás núti spraviť to isté – nahliadnuť do svojho vnútra.
Je to tak – každá ozajstná zmena začína vo vnútri!
Dôvod je jasný. Práve v našom vnútri, v našom vedomí, sa deje zásadná zmena, ktorú možno jasne pozorovať v našich životoch, ako aj na planéte ako celku.
Aké ponaučenie nám teda z toho plynie? Ak vieme, že možnosť poznať základnú pravdu je plne v našich rukách a že cesta k tejto pravde vedie do nášho vnútra, prečo sa teda nevydať na túto cestu hneď?
Ako možno vyvolať mimotelový zážitok
Tím z redakcie Collective Evolution sa v Beverly Hills v Kalifornii zúčastnil duchovných cvičení pod vedením samotného Wim Hofa. Wim Hof je po celom svete povestný svojou nadprirodzenou schopnosťou vydržať extrémny chlad.
Túto svoju schopnosť Wim Hof pripisuje pravidelnému otužovaniu, meditácii a dychovým cvičeniam, ktoré sú podobné tibetskej technike zvanej Tummo.
Počas dvoch dní vykonávali dychové cvičenia, v ktorých zameriavali svoju pozornosť na prúdenie energie v tele a učili sa, ako túto energiu ovládať a používať. Túto energiu sa potom učili použiť na aktivovanie epifýzy (šuškovité teliesko) tak, aby mohli vyvolať alebo naopak, zabrániť tvorbe a uvoľneniu malého množstva DMT v mozgu.
Práve prostredníctvom pôsobenia DMT je možné vyvolať určitý typ zážitkov, ktoré možno považovať za mimofyzické. Na tomto mieste je potrebné poznamenať, že samoúčelné vyvolávanie mimofyzických zážitkov nie je tým hlavným posolstvom Wim Hofových cvičení.
Skutočným zmyslom Wim Hofovej metódy, resp. cvičení je niečo iné, hoci ich prostredníctvom je možné mimotelový zážitok vyvolať. Približne môžeme povedať, že Wim Hofové cvičenia sú istým typom dychových cvičení, no v tomto smere nie sú žiadnou novinkou.
Podobné cvičenia používali jogíni a guruovia už pred mnohými storočiami na dosiahnutie pozmeneného stavu vedomia, a používajú ich dodnes.
Seansy s Wim Hofom v Kalifornii spolu s členmi redakcie Collective Evolution navštevovalo približne 60 účastníkov. Sedenia sa uskutočňovali v nádhernej sále so stropom vo výške približne 4,5 metra, do ktorej cez bočné okná prenikali hrejivé lúče slnka.
Cvičenci ležia vystretí na chrbte na jogových podložkách a trpezlivo čakajú na začatie cvičenia. Niektorí z nich už majú skúsenosť s mimotelovým zážitkom, ktorý sa im väčšinou podarilo vyvolať prostredníctvom snenia, meditácie alebo sa im prihodil len tak.
Teraz to bude však po prvýkrát, čo sa pokúsia dosiahnuť mimotelový zážitok „na povel“ inštruktora Wim Hofa.
Priebeh seansy Wima Hofa
Seansa sa začala štandardnou Wim Hofovou metódou dýchania. To znamená hlboký nádych a rovnako úplný výdych cez otvorené ústa. Vzduch cirkuluje cez brucho, hrudník a hlavu, dnu a von.
Po 8 minútach takéhoto hlbokého dýchania prichádza na rad zadržiavanie dychu, ktoré je taktiež súčasťou Wim Hofovej metódy. V tomto momente sa cvičenci začínajú sústrediť na energiu, ktorá sa nachádza v spodnej časti chrbta.
Usilujú sa ju preniesť najprv do hornej časti chrbta, odtiaľ potom do mozgu, kde sa ju pokúšajú sústrediť priamo do epifýzy.
Energia nasmerovaná priamo do epifýzy prináša cvičencom, ktorí majú viac šťastia, požadovaný účinok a začínajú pociťovať podobné pocity, aké poznajú už z minulých mimotelových zážitkov.
Celé telo doslova zvoní a vibruje a myseľ sa začína zväčšovať a roztvárať. Taktiež začínajú vidieť miestnosť, v ktorej sa nachádzajú a to aj napriek tomu, že majú zavreté oči.
Pri opise zážitku zo seansy väčšina cvičencov uviedla, že cítili ako ich duša začala pomaly opúšťať ich telo a vznášala sa vo vzduchu priamo nad telom. Stúpala pomaly a pokojne.
Nejednalo sa o žiaden prudký či nekontrolovaný pohyb, práve naopak, všetko sa odohrávalo veľmi pokojne a s ľahkosťou.
Obr.: Epifýza (šuškovité teliesko)
Ako duša stúpala stále vyššie a vyššie, až sa nakoniec dostala k stropu, zastavila sa a pokojne sa tam vznášala. To, čo nasledovalo potom je možné zažiť len v hlbokom meditačnom stave.
V tomto stave všetky emócie a myšlienky začínajú pomaly ustupovať do úzadia a začíname mať pocit, ako keby sme sa menili na nepredstaviteľne masívnu a hmatateľnú prítomnosť.
Táto prítomnosť je naozaj tak obrovská a všadeprítomná, že úplne presahuje naše fyzické telo. V tom momente sa s fyzickým telom už prestávame stotožňovať a začíname si uvedomovať, že sme obrovským vedomím, ktoré vypĺňa celý vesmír.
Toto vedomie je čistou bezpodmienečnou láskou a nekonečným potenciálom.
V tomto stave bytia máme schopnosť používať vedomie tak, že sa môžeme pozerať na náš život, na akékoľvek situácie, na planétu Zem či na čokoľvek iné z úplne objektívnej perspektívy.
Táto perspektíva je zbavená akéhokoľvek posudzovania, no zato vychádza z bezpodmienečnej lásky, čo nám umožňuje do hĺbky pochopiť, prečo sa všetko deje tak ako sa deje.
Naše vedomie tak nadobúda čistotu a jasnosť, vďaka ktorým okamžite vieme, čo máme v danej situácii vykonať alebo akým smerom sa máme v živote ďalej uberať.
Čo nám umožní takto dosiahnutý mimotelový zážitok
Takýto mimotelový zážitok nám nachvíľu umožní nakuknúť za závoj našej mysle a uvidieť, odkiaľ pochádzajú všetky jej príbehy a dráma. Mimotelový zážitok je MIMORIADNE účinnou metódou na odstránenie nášho strachu, obáv a tráum.
Vráťme sa však ešte nachvíľu k mimotelovému zážitku našich cvičencov z Collective Evolution.
Uviedli, že ako sa vznášali tesne pod stropom a prežívali pocit masívnej, všetko prestupujúcej prítomnosti, videli ako každá jedna osoba v miestnosti prechádzala svojím zážitkom.
Cítili, že sú vzájomne spojení s každou jednou osobou, dokonca aj s budovou a so všetkým navôkol. Cvičenci tiež potvrdili, že sa u nich úplne vytratil pocit vlastnej oddelenosti a odlišnosti od okolitého sveta.
Jediné, čo zostalo, bolo niečo, čo by sme mohli nazvať dušou alebo vnímajúcim vedomím. Túto experimentálnu skúsenosť môžeme považovať za jasný dôkaz nielen toho, že vedomie nemá pôvod v našej mysli ale najmä, že vedomie a naša existencia sú jedno a to isté.
Súčasná oficiálna veda sa síce s touto hypotézou zatiaľ ešte nestotožňuje, no je veľmi zaujímavé pozorovať ako rýchlo sa k tomu blíži.
Tím cvičencov z Collective Evolution pokračuje v opise svojho zážitku. Po tom, čo sa vo vzduchu vznášali mimo svojho tela približne 10 minút, pomaly začali zostupovať dole, kde sa so svojím telom znova zjednotili.
Len čo otvorili oči, pocítili silnú túžbu vyjsť von a tešiť sa zo slnečných lúčov.
V tej chvíli vnímali všetko o niečo emocionálnejšie než obvykle, pretože mali možnosť nachvíľu okúsiť rozdiel medzi úplne čistými pocitmi mimo tela a medzi určitou emocionálnou bolesťou či nešťastnými „príbehmi“, ktoré si vytvára naša myseľ, keď je spojená s fyzickým telom, a tým je pod jeho vplyvom.
A práve skúsenosť s čistými pocitmi mimo nášho tela môže spôsobiť radikálny obrat v našom chápaní toho, odkiaľ pramenia naše životné problémy a výzvy.
Skúsenosť s mimotelovým zážitkom nám dáva tušiť, aké by to bolo, keby sme sa prestali identifikovať s našimi pozemskými starosťami a osobnou „drámou“.
Myšlienky na záver
Na spomínané vyššie stavy vedomia sme teda schopní naladiť sa okrem iného aj pomocou meditácie. Vo vyššom stave vedomia sa stávame pozorovateľom a jasne vidíme všetky prekážky a problémy, s ktorými sa musíme v každom jednom momente nášho života vyrovnať.
Keď sa však s týmito prekážkami a problémami prestaneme stotožňovať, nadobudneme určitý nadhľad a budeme sa môcť sami seba pýtať, ako sme vytvorili či prispeli k vzniku situácie, ktorou práve prechádzame a aké z toho pre nás plynie ponaučenie.
Ako nám táto skúsenosť poslúžila? Čo môžeme podniknúť, aby sme sa pohli zo situácie ďalej? Z vyššieho stavu vedomia budeme schopní vidieť väčšie súvislosti a dokonalosť v každej jednej situácii.
Mimotelový zážitok a skúsenosť s vyšším stavom vedomia nám teda umožňujú vidieť pod povrch vecí a rozpoznávať hlbšie dôvody pre všetko dianie.
To by bolo teda zhruba všetko. Využívajme a skúmajme účinky mimotelových zážitkov, no znovu podotýkame, vždy len s čistými úmyslami.
Najlepším dôvodom pre experimentovanie s mimotelovými zážitkami je vlastný osobnostný a duchovný rozvoj.
Najlepšie výsledky však dosiahneme, ak okrem mimotelových zážitkov vytvoríme v našom živote aj viac priestoru pre pokoj. Užime si to teda a neustávajme v hľadaní nových skúsenosti!
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár