Zrejme poznáte Marka Twaina a jeho populárne knihy ako Dobrodružstvá Huckleberryho Finna či Dobrodružstvá Toma Sawyera.
Bol nielen spisovateľom, ale aj humoristom, satiristom a prednášateľom.
Okrem toho je Mark Twain známy aj svojimi často humornými citátmi. V tomto článku nájdete zopár mojich najobľúbenejších.
1. Schvaľujte samého seba
„Človek nedokáže byť v pohodlí bez vnútorného súhlasu so sebou samým.“
Ak neschvaľujete sami seba, svoje správanie a činy, potom sa zrejme budete celý deň cítiť nepohodlne.
Ak však naopak budete so sebou súhlasiť, potom máte tendenciu byť viac zrelaxovaný a tiež získate viac slobody na robenie vecí, ktoré naozaj chcete.
Vnútorné nestotožnenie sa môže byť nepriamo veľkou prekážkou v osobnom rozvoji. Môžete mať všetky potrebné nástroje pre dosiahnutie rastu, ak ale cítite vnútorné zábrany, nepôjde to. Proste nedokážete dôjsť tam, kam by ste chceli.
To, do čoho narážate, sú bariéry úspechu.
Tieto bariéry si vytyčujete sami, určujete nimi čo si zaslúžite a čo nie. Prípadne sú to bariéry, ktoré vám hovoria, čo dokážete. Hovoria vám, že vy vlastne nie ste ten typ človeka, ktorý dokáže dosiahnuť vec, o ktorú sa snažíte.
Alebo ak sa pohnete vpred smerom, ktorým chcete ísť, začnete sami seba sabotovať. Budete chcieť zotrvať na mieste, ktoré poznáte.
Preto musíte schváliť sami seba a dovoliť vlastnému ja ísť tam, kam chce. Tiež nehľadajte súhlas od iných, len od seba samých. Rozpustite vnútorne bariéry, nechajte odísť samodeštrukčné tendencie.
Nejde o ľahkú úlohu, preto vám to nejaký ten čas zaberie.
2. Vaše limity sú len vo vašej mysli
„Vek je vecou mysle prevažujúcej nad hmotou. Ak na to nemyslíte, na hmote nezáleží.“
Veľké množstvo obmedzení je len vo vašej hlave. Môžete si napríklad myslieť, že budete v niečom odmietnutí, lebo ste príliš veľkí, starí či plešatí.
Na týchto veciach však záleží len vtedy, ak si myslíte, že na nich záleží.
Prípadne všetko, čo urobí okolie, interpretujete negatívne, pretože sa príliš obávate odmietavej reakcie a ste príliš zameraní na seba.
Ak si na druhej strane z vecí nerobíte príliš ťažkú hlavu, potom ani ostatným na týchto veciach nebude veľmi záležať. Nesmiete nechať túto časť vášho ja, aby sa stala prekážkou vo vašom živote.
Napríklad, nie je nikdy neskoro začať robiť to, čo vás baví.
3. Uvoľnite sa a doprajte si trochu zábavy
„Humor je najväčším požehnaním ľudstva. Nič nedokáže odolať útoku smiechu.“
Humor a smiech sú úžasné nástroje. Dokážu zmeniť každú vážnu situáciu na niečo, na čom sa dá zasmiať. Dokážu kedykoľvek pozdvihnúť náladu.
S povznesenou náladou sa aj ľahšie pracuje, pretože vaše telo a myseľ nie sú až po vrch naplnené negatívnymi emóciami.
Keď ste uvoľnenejší a zrelaxovaný, potom jednak ľahšie nachádzate riešenia na rôzne situácie, ako aj ľahšie ich zavádzate do praxe.
4. Nechajte odísť váš hnev
„Hnev je kyselina, ktorá vie narobiť oveľa viac škôd na kontajneri, v ktorom je uskladnená, ako na akejkoľvek veci, na ktorú je vystreknutá.“
Hnev je vo väčšine prípadov nezmyselný. Dokáže situácie vymknúť spod kontroly. A z čisto sebeckého hľadiska, škodí oveľa viac tomu človeku, ktorý sa hnevá, ako tomu, proti ktorému je namierený.
Preto, keď sa na niekoho hneváte celé dni, uvedomte si, že tým najviac škodíte sami sebe. Druhá osoba dokonca ani nemusí vedieť, že sa hneváte.
Namiesto hnevu radšej komunikujte s druhým človekom a vyriešte váš konflikt alebo nechajte hnev odísť tak rýchlo, ako je to len možné. Ide o výborný tip, ako urobiť váš život príjemnejším.
5. Zbavte sa pocitu, že máte na niečo nárok
„Prestaňte si myslieť, že celý svet vám niečo dlží. Svet vám nič nedĺži. Bol tu prvý.“
Keď ste boli malí, vaša mama a otec vám zrejme dávali kopec vecí. Postupne ako rastiete, môžete nadobudnúť pocit, že na rôzne veci máte nárok. Cítite, že vaše okolie by vám malo dať to, čo chcete, že vám to dlží.
Takéto presvedčenie dokáže vytvoriť veľa hnevu a frustrácie vo vašom živote, pretože nie vždy sa vám dostane všetkého, čo očakávate.
Na druhej strane to dokáže byť aj oslobodzujúce.
Uvedomíte si, že záleží len na vás, ako si zariadite život. Že budete aktívne pracovať pre získanie toho, po čom túžite.
Už nie ste dieťa, aby ste čakali na to, kým vám niečo dajú rodičia alebo spoločnosť. Teraz vy sedíte za volantom auta a môžete ísť v podstate všade, kam len chcete.
6. Ak ste sa vydali inou cestou, očakávajte reakcie
„Osoba s novou myšlienkou je podivín až dovtedy, pokiaľ tá myšlienka neuspeje.“
Myslím, že tento tip má veľa dočinenia s osobným rozvojom.
Ak sa začnete meniť alebo robíte niečo inak ako zvyčajne, potom ľudia môžu na to reagovať rôznymi spôsobmi.
Jedni môžu byť radi a doprajú vám. Iní môžu byť neurčití či neutrálni. Ďalší zasa môžu byť zmätení alebo reagovať negatívne, prípade vás od toho odhovárať.
Veľa z týchto reakcií nie je ani tak o vás, ale o tom, kto to povedal a o jeho či jej živote. To, čo si myslia sami o sebe, sa navonok prejavuje v slovách, ktoré vyslovujú a súdoch, ktoré vyriekajú.
To je ale v poriadku. Myslím si, že nakoniec nebudú reagovať až tak negatívne, ako si to možno predstavujete. Prípadne sa čoskoro opäť viac zamerajú na riešenie vlastných problémov.
Preto to, čo si ostatní myslia, povedia a čím vás budú držať na uzde, je skôr len vaša predstavivosť a bariéra, ktorú si budujete vo vlastnej hlave.
Môžete zistiť, že keď konečne prekročíte tú vnútornú pomyselnú čiaru, ktorú ste si sami vytvorili, tak sa vás ľudia vo vašom okolí nebudú strániť, či naháňať vás s vidlami. Možno si len povedia: „V poriadku“.
7. Stále sa sústreďte na to, čo chcete
„Odvlečte vaše myšlienky preč od svojich problémov… za uši, za päty alebo akýmkoľvek iným dostupným spôsobom.“
To, ako myslíte, ovplyvňuje aj výsledok, ako sa veci vyvinú. Môžete svoje myšlienky sústrediť na svoje problémy, utápať sa v utrpení či užívať si mentalitu obete.
Alebo sa môžete sústrediť na pozitívnu stránku danej situácie, čo sa z nej môžete naučiť, prípadne sústrediť svoju myseľ na niečo úplne iné.
Sústredenie sa na „problémy“ a plávanie v mori negativity sa môže zdať normálne. Je to však voľba. A zvyk v myslení.
Hrabanie sa v problémoch je často reflexívne. Je však lepšie presmerovať pozornosť na niečo užitočnejšie.
Najlepšie je začať s budovaním zvyku učenia sa, aby ste získali stále viac a viac kontroly nad tým, čím zamestnávate svoju myseľ.
8. Nevynakladajte až príliš veľa námahy na to, aby ste sa cítili dobre
„Najlepším spôsobom ako obveseliť seba, je pokúsiť sa obveseliť niekoho iného.“
Tento tip je možno trošku kontraproduktívny. No pravdou je, že najlepším spôsobom, ako sa cítiť dobre je pokúsiť sa urobiť veselým niekoho iného, prípadne im nejakým spôsobom pomôcť.
Ide o vynikajúci spôsob, ako vytvoriť vzrastajúcu špirálu pozitivity a výmeny hodnoty medzi ľuďmi.
Pomôžete niekomu a obidvaja sa budete cítiť dobre. Osoba, ktorej pomôžete má tendenciu vám to v budúcnosti oplatiť, pretože ľudia inklinujú k reciprocite.
Takto sa obaja cítite lepšie a navzájom si pomáhate.
Pozitívne pocity sú pre ďalších ľudí nákazlivé. Skončiť to môže tak, že aj oni sa cítia dobre. Pomoc, ktorej sa vám dostalo od priateľa, vás môže inšpirovať pomôcť inému priateľovi. Takto špirála rastie nahor a pokračuje ďalej.
9. Robte to, čo chcete robiť
„O 20 rokov budete viac sklamaní z vecí, ktoré ste neurobili, ako z vecí, ktoré ste urobili. Takže sa zbavte zábran. Plachtite preč z bezpečného prístavu. Chyťte ten správny vietor do plachiet. Skúmajte. Snívajte. Objavujte.“
Nádherný citát. Skutočne nemám, čo by som viac k nemu dodal.
Snáď len jedno – napíšte si ho niekde na papierik a ten nalepte na chladničku alebo kúpeľňové dvere. Nech vám pripomína každý deň, čo máte robiť so svojím životom.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár