„Konáme tak ako myslíme a cítime. Keď odstránime negatívne myšlienky, spolu s nimi sa zbavíme aj bolesti a drámy v našom živote.“ – anonym
Negatívne myšlienky naozaj nemajú žiaden význam. Nulový. Nijaký. Ani jeden jediný. A viete čo ešte?
Negatívne myšlienky nemajú vôbec žiadnu súvislosť s tým, akou sme osobnosťou. Toxické myšlienky nedefinujú náš charakter, a takisto nemajú moc určovať náš osud.
V skutočnosti my rozhodujeme o tom, akú silu pripíšeme každej jednej negatívnej myšlienke. No žiaľ, často im pripisujeme príliš veľký význam – a práve to nás poškodzuje.
Budha raz povedal:
„Ani ten najhorší nepriateľ nám nemôže ublížiť tak, ako nám môžu ublížiť naše vlastné nestrážené myšlienky.“
V Budhovej múdrosti si všimnime najmä slovo nestrážené. Tak ako vo väčšine vecí, ktoré sa týkajú mysle, aj tu môžeme vidieť Budhovu neprekonateľnú múdrosť.
Negatívne myšlienky majú často sklon sa len tak ponevierať našou mysľou, a práve vtedy je pre nás veľmi užitočné pretvorenie či utvorenie nových kognitívnych funkcií.
Bývalá klinická psychologička doktorka Alica Boyesová, autorka knihy The Anxiety Toolkit (Nástroje na zvládnutie úzkosti), popisuje pretvorenie či utvorenie nových kognitívnych funkcií ako „najdôležitejšiu časť kognitívne behaviorálnej terapie (KBT)“.
Doktorka Boyesová ďalej tvrdí, že „KBT je jednou z najúčinnejších psychologických liečebných metód“.
Nemajme však žiadne obavy. Nie je potrebné, aby sme sa zúčastňovali kognitívne-behaviorálnej terapie, ak sa chceme naučiť pretvoriť naše kognitívne funkcie.
Práve preto Vám prinášame tento článok. Ukážeme si v ňom niektoré zo základných princípov pretvárania kognitívnych funkcií, ktoré sa môžeme naučiť.
Aj keď sa z nás možno nestanú experti v používaní uvedených techník, prečítaním článku určite získame nové a cenné informácie. A čo je ešte dôležitejšie, tieto informácie nám dodajú novú silu.
Tu je 5 techník, pomocou ktorých môžeme pretvoriť negatívne myšlienky:
1. Pozorovanie myšlienok
Pohodlne sa usaďme v zadnej miestnosti našej mysle a jednoducho negatívne myšlienky len pozorujme. (Predstavme si, že pozorujeme vrabce ako behajú po streche.)
Negatívne myšlienky bývajú vo všeobecnosti výsledkom kognitívneho skreslenia alebo iracionálnych myšlienkových postupov.
Tento fakt je psychológom a psychiatrom po celom svete veľmi dobre známy. Nepotrebujeme žiadnu psychoterapiu alebo liečbu – stačí len pozorovať naše myšlienky a uvidíte ako rýchlo sa rozptýlia.
2. Skúmajme každé nadmerné dumanie
Dumáme vtedy, keď premýšľame viac než je treba. Keď dumáme, môže to v našej hlave vyzerať asi takto: „Mám takýto problém, ktorý môžem vyriešiť, ak budem nad ním neustále premýšľať.“
Pokiaľ aktívne nezapájame aj čelový (frontálny, predný) lalok nášho mozgu – tzn. pokúšame sa o vyriešenie problému – drvivá väčšina dumania bude jednoducho bezúčelná.
Pred nami potom vyvstáva otázka: „Ako môžeme pretvoriť tieto myšlienky?“
Môžeme sa pokúsiť vykonať nasledovné kroky:
(a) Na papier si nakreslíme dva stĺpce. Prvý stĺpec nazveme „Myšlienka“, druhý nazveme „Riešenie“.
(b) Keď u seba spozorujeme, že dumáme, zakaždým to zapíšeme do stĺpca „Myšlienka“ a zapíšeme aj koľkokrát sme o čom dumali.
Ak máme pocit, že v našich zadumaných myšlienkach sa nachádza aj niečo užitočné, zapíšme to do stĺpca „Riešenie“.
(c) Na konci dňa/týždňa/mesiaca spočítajme, koľkokrát sa tá-ktorá myšlienka objavila. Tiež spočítajme, koľkokrát sa v našej mysli objavili aj možné riešenia.
Našli sme čokoľvek, čo by malo nejaký význam? Ak nie, znova si prečítajme bod č. 1.
3. Zistime, či sa naše myšlienky zakladajú na nejakom dôkaze
Ďalší spôsob ako môžeme pretvoriť naše myšlienky je určiť, či sa naše myšlienky zakladajú na overiteľných a dokázateľných informáciách.
Ak nám napríklad často príde na um myšlienka „Nikdy nemám dostatok peňazí“, možno bude vhodné porozmýšľať o dôkaze, ktorý by podopieral túto myšlienku, a potom nájsť nejaké riešenie (ak je potrebné).
Znova môžeme použiť naše dva stĺpce. Do stĺpca (A) napíšme akýkoľvek dôkaz, ktorý by potvrdzoval pravdivosť našej myšlienky „Nikdy nemám dostatok peňazí“ – môže to byť napr. výpis z účtu, alebo to, že vždy od niekoho pýtame peniaze a pod.
Do stĺpca (B) napíšme akýkoľvek objektívny dôkaz, ktorý by našu myšlienku „Nikdy nemám dosť peňazí“ popieral – môže to byť napr. že máme strechu nad hlavou, že máme čo jesť, máme si čo obliecť a tak ďalej.
Aká informácia nám plynie z tejto procedúry? Môžete naozaj povedať so 100 % úprimnosťou, že „nikdy nemáte dostatok peňazí“? Ak je to ale naozaj tak, čo podniknete ďalej? Pripravíte si vlastný rozpočet a začnete trochu viac obmedzovať svoje výdavky?
4. Učme sa udržiavať našu myseľ v prítomnom okamihu, tu a teraz
Peniaze sú takmer všadeprítomný stresový faktor. A preto neexistuje lepší okamih ako po téme „peniaze“ hneď rozprávať o tom, že by sme sa mali učiť udržiavať našu pozornosť a myseľ tu a teraz, v prítomnom okamihu.
Vedec a trojnásobný majster sveta v triatlone Christopher Bergland vysvetľuje, že stav mysle, ktorá svojou pozornosťou spočíva v prítomnom okamihu, je „naozaj pôvodným stavom mysle viac než by sme sa nazdávali“.
Bergland rozdeľuje svoj prístup k dosiahnutiu tohto stavu mysle do troch krokov:
„Zastavme sa. Dýchajme. Premýšľajme o našich myšlienkach. Túto jednoduchú techniku na dosiahnutie stavu mysle, ktorá svojou pozornosťou spočíva v prítomnom okamihu, môže využívať naozaj každý.
Dosiahneme ňou vnútorný pokoj, lepšiu sústredenosť, optimizmus a vľúdnosť.“
Existuje niekoľko štruktúrovaných techník meditácie, ktoré sú zamerané na dosiahnutie stavu pozornosti spočívajúcej v prítomnom okamihu. Jedna z týchto techník sa nazýva Mindfulness-based Stress Reduction (MBSR)(Odbúravanie stresu pomocou mysle, ktorá svojou pozornosťou spočíva v prítomnom okamihu).
Podobné techniky sú vhodné najmä pre tých, ktorí chcú vyššie opísaný stav mysle dosiahnuť oficiálnejším spôsobom pomocou tréningu.
5. Učme sa neutralite a pochopme, že negatívne myšlienky sú pominuteľné
Už sme to trochu spomenuli na začiatku, no stojí za to spomenúť to ešte raz: negatívne myšlienky sú prchavé a dočasné. Samé osebe nemajú žiadnu skutočnú moc.
Nech už našou mysľou víria akékoľvek negatívne myšlienky, pre nás je rozhodujúce, aby sme pochopili vyššie zmienené pojmy.
Môžeme si dokonca napísať a sami pre seba recitovať zásadu ako napríklad: „Toto je negatívna myšlienka. Pozorujem ju, no bližšie sa ňou nezaoberám, pretože viem, že za chvíľu sa pominie.“
Jeden mimoriadne presvedčivý spôsob, ako možno demonštrovať bezmocnosť negatívnych myšlienok je, že odvrátime našu pozornosť iným smerom. Robme niečo, čo zamestná našu myseľ. Pre negatívne myšlienky v nej už potom neostane žiadne miesto.
Prajeme Vám mier, šťastie, sebalásku a aby ste mali so sebou samými súcit.
Zdroje
1. bergland, c. (2013, march 31). mindfulness made simple. retrieved may 29, 2017, from https://www.psychologytoday.com/blog/the-athletes-way/201303/mindfulness-made-simple
2. boyes, a., ph.d. (2013, january 21). cognitive restructuring. retrieved may 29, 2017, from https://www.psychologytoday.com/blog/in-practice/201301/cognitive-restructuring
3. jain, r., m.a.p.p., a mindful minute: how to observe a train of anxious thoughts (illustrated). retrieved may 29, 2017, from https://blogs.psychcentral.com/stress-better/2015/02/a-mindful-minute-how-to-observe-a-train-of-anxious-thoughts-illustrated/
4. wikipedia. cognitive distortion. retrieved may 29, 2017, from https://en.wikipedia.org/wiki/cognitive_distortion
5. https://www.pinterest.com/pin/252764597816971535/
Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Dakujem