„Ja nemôžem žiť bez činnosti mozgu. Kvôli čomu inému žiť?“ – Sherlock Holmes
Malo by to byť samozrejmosťou, ale je to potrebné povedať: Nepokladajte nič za samozrejmosť, za garantované. Ani vedu tak neberte. Výskum sa stále mení.
Nerobte tú istú chybu, ktorú robia teisti. Neverte výskumu. Preskúmajte to. Rozmýšľajte o tom. Roztrhajte to. Predstavte si to znova.
Ktovie, možno objavíte niečo, čo pošle aj výskum prezentovaný v tomto článku do koša.
Berte všetky veci ako zrnká soli a niektoré veci ako soľničku. „Zabávajte sa s každou myšlienkou bez toho, aby ste ju prijali.“ – Aristoteles
1. Pieseň, ktorá znižuje úzkosť o 65 percent
Máme veľkú správu pre milovníkov hudby. A ešte väčšiu správu pre milióny z nás, ktorí sme vystresovaní dennodenným pracovným drilom.
Spoločnosť Marconi Union v spolupráci so zvukovými terapeutmi spoločnosti Mindlab International, vytvorili pieseň s názvom Weightless (Bez tiaže).
V skutočnosti bola určená na zníženie úzkosti unikátnym spôsobom a starostlivým zmiešaním harmónií, rytmov a basových liniek.
Pieseň fungovala lepšie než si mysleli, že by mohla. Podľa Dr. Davida Lewis-Hodgsona, táto pieseň vyvolala väčší stav uvoľnenia než akákoľvek iná testovaná hudba doteraz.
Podstatne znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, pričom o 65% redukuje úzkosť a znižuje o 35% zlepšuje psychologické oddychové stavy.
Toto maximalizuje účinok danej piesne. Dokonca vyrobili aj jej desaťhodinovú verziu!
2. Nízke hladiny alkoholu sú dobré pre mozog
Ako keby sme potrebovali ďalší dôvod prečo piť, že? Nuž, ukazuje sa, že pohárik vína za deň nielenže rozjasní myseľ, ale vyčistí aj mozog.
Nová štúdia Medicínskeho centra University of Rochester ukazuje, že konzumovanie nízkych hladín alkoholu zmierňuje zápaly a pomáha mozgu odstraňovať toxíny, vrátane tých, ktoré sú spojené s Alzheimerovou chorobou a demenciou.
„Nízke hladiny“ sú tu kľúčovými slovami. Keď ide o alkohol, umiernenosť je podstatná. Ako povedal Maiken Nedergaard, hlavný autor štúdie:
„Je známe, že dlhodobý príjem nadmerného množstva etanolu má nepriaznivé účinky na centrálny nervový systém.
V tejto štúdii sme však po prvýkrát ukázali, že nízke dávky alkoholu sú potenciálne prospešné pre zdravie mozgu, konkrétne to zlepšuje schopnosť mozgu zbavovať sa odpadových látok.“
Bonus: Ukázalo sa, že alkohol dokonca zvráti deficity mozgu spôsobené jeho predošlým nadmerným užívaním.
3. Volanie do voľnej prírody (alebo aspoň na okraj mesta)
Ak sme schopní dostať sa bližšie k prírode, robíme svojmu mozgu obrovskú láskavosť.
Podľa novej štúdie uskutočnenej na Inštitúte pre ľudský rozvoj Maxa Plancka je zjavné, že u obyvateľov miest, ktorí žijú v blízkosti lesa, sa pravdepodobnejšie vyskytujú známky fyziologicky zdravej štruktúry amygdaly.
Amygdala hrá významnú úlohu v spracovaní stresu a v reakciách na nebezpečenstvo. Preto sú títo ľudia schopní lepšie zvládať stres než iní obyvatelia miest.
Prečo to je tak?
Zaťažení civilizáciou smerujeme spät do prírody hľadajúc medicínu. Objavujeme ju jednoducho tým, že sme tam a objímame samotu.
Vo voľnej prírode, Pravda a Tajomstvo rastú spolu, robustne spletené, hovoriace jazykom starším než sú slová.
Keď zmizne rinčiaca mašinéria mesta, blikajúce autoalarmy a kňučanie sirén, naše mozgy sa „namydlia v tomto záhadnom jazyku a medicína prírody nás premýva„.
Čím bližšie sa k tomu dostaneme, nech už to je len les na okraji mesta alebo zelený park v meste, tým lepšie na tom náš mozog bude. Naša kultúra trpí vážnou depriváciou prírody a jedinou liečbou je viac prírody.
4. Kurkumín zlepšuje pamäť a náladu
Skvelá správa pre milovníkov indického kari. Ukazuje sa, že kurkumín – látka, ktorá dáva kurkume (kari) jej jasnú farbu – je skvelá aj pre náš mozog.
Podľa novej štúdie vykonanej na UCLA (The University of California, Los Angeles), kurkumín zlepšuje pamäť a náladu u ľudí, ktorí trpia miernou, s vekom súvisiacou stratou pamäte.
Predošlé laboratórne štúdie už odhalili protizápalové a antioxidačné vlastnosti kurkumínu.
Táto štúdia testovala priamy účinok kurkumínu na pamäť a náladu. Zistilo sa, že skupina, ktorá ho užila, mala výrazne zlepšenú funkciu pamäte (zlepšenie o 28 % v pamäťových testoch). Naproti tomu, skupina, ktorá užila placebo, nedosiahla tieto výsledky.
Ako uviedol Dr. Gary Small, prvý autor štúdie:
„Nie je isté, akým spôsobom kurkumín účinkuje, ale môže to byť následkom jeho schopnosti redukovať zápal mozgu, ktorý je spojený ako s Alzheimerovou chrobou, tak aj so závažnou depresiou.“
5. Sebakritický humor podporuje psychickú pohodu
Ste sebakritickí vo väčšine času, občas sarkastický, ale smejete sa na sebe po celý čas? Potom je to úžasná správa! Váš zmysel pre čierny humor je dobrý aj pre váš mozog.
Výskum humoru je ešte stále v detských plienkach. Avšak podľa novej štúdie, ktorú vykonalo Výskumné centrum pre myseľ, mozog a správanie Univerzity v Granade, tí, ktorí často používajú sebakritický humor, vykazujú vyššie úrovne psychologického a sociálneho blahobytu.
To zjavne protirečí predchádzajúcemu výskumu, ktorý naznačuje, že sebakritický humor je výhradne spojený s negatívnymi psychologickými účinkami.
Takže nechajte svoj temperament a láskavý zmysel pre humor, aby boli vašimi pomocníkmi. Pokrčte plecami a dobre sa na sebe zasmejte.
Je načase preprogramovať náš mozgový program.
6. Magnetická stimulácia mozgu mení negatívne emočné vnímanie
Mozog je veľmi citlivý orgán. Nepotrebujete mať ani depresiu, aby ste to vedeli.
Ale táto nová štúdia o depresii z Elsevier uvádza, že spracovanie negatívnych emócií môže byť posilnené alebo oslabené ladením vzrušeností pravej prednej časti mozgu pomocou magnetickej stimulácie.
Použitie inhibičnej stimulácie, ktorá sa v súčasnosti používa na liečenie depresie, má totiž antidepresívny účinok.
Excitačná stimulácia (opakovaná transkraniálna magnetická stimulácia (rTMS) lepšie redukuje reakciu človeka na strašidelné obrázky a zmenené negatívne vnímanie.
Editor štúdie Cameron Carter, M.D. povedal:
„Táto štúdia potvrdzuje, že modulácia čelnej oblasti mozgu v pravej hemisfére priamo ovplyvňuje reguláciu spracovania emocionálnych informácií spôsobom „zhora-nadol“.
7. Meditácia všímavosti
Nemusíte byť jogínom, aby ste zbierali plody zdravotných prínosov uvedomelej meditácie. Ukazuje sa, že váš mozog je možné formovať nesmierne prospešnými spôsobmi meditačných cvičení.
Meditácia je to starým otcom zdravia mozgu. Prostredníctvom vedy sa začíname postupne dostávať k lepšiemu pochopeniu dôvodov, prečo je meditácia tak veľmi prospešná.
Každý deň pribúdajú výskumy, ktoré vykresľujú jasnejšie spojenie medzi meditáciou a ľudským zdravím.
Uvedomelá meditácia bola nablízku doslova po tisícročia a má to svoj dôvod: Ona skutočne funguje.
Tu je zoznam piatich zaujímavých zdravotných prínosov, ktoré sú spôsobené uvedomelou meditáciou…
- Úľava od stresu a bolesti.
- Pribúdanie sivej hmoty a neuroplasticity.
- Zvýšená schopnosť sústredenia.
- Zvýšená schopnosť empatie.
- Lepší spánok.
Ľudia tak rozdielni, akými sú David Lynch a Dalajláma, ocenili prínosy uvedomelej meditácie, tvrdiac, že môže zlepšiť pozornosť, bojovať so stresom a podporiť celkové zdravie.
Ako tvrdil veľký Jiddu Krishnamurti: „Meditácia nie je prostriedkom na ukončenie. Je to tak prostriedok, ako aj koniec.“
Spracovala: Silavedomia.sk
Jozeft says
Stimulácia mozgu je možná aj pyramidálnymi energiami
* s pyramídou, najmä stolovou medenou resp. z kremičitanov
je možná komunikácia na báze aktívneho kontaktu ľavá ruka
vrchol pyramídy a pravá temeno hlavy /GPS v mozgu/, ide o
synergické spojenie funkcií ľavej a pravej hemisféry …….
* sú to princípy kvantovej fyziky ……….stimulačný účinok sa zvýši aj na báze platonovskej vesmírnej geometrie, resp. saturnového
hexagonálneho fenoménu
* meditačné účinky sú vždy spojené s pochopením podstaty človeka
ako v podstate vesmírnej bytosti v interakcii individuálneho a vesmírneho vedomia cez optimalizáciu funkčnosti epifýzy…..
Je to na dlhšiu reč za hranicami všedných dní….Jozeft