To, ako zažívate svet, je v súkromí vašej vlastnej mysle. Vy vládnete najvyššou mocou vo vašom vlastnom vnútornom kráľovstve, preto venujete veľkú pozornosť tomu, aký druh prostredia si pre seba vytvárate.
Naše myšlienky, ak im to dovolíme, vedia byť naším najhorším nepriateľom. Vytvorenie väčšieho pokoja a sebadôvery závisí od vašej schopnosti riadiť vaše myšlienky. Napokon, túto bitku je možné vyhrať vďaka tomu, že máme moc voľby.
Príbeh dvoch vlkov
Táto indiánska legenda pôvodných Američanov prestála test času – a je na to dobrý dôvod. Príbeh dvoch vlkov, známy svojou silnou jednoduchosťou a všeobecnou použiteľnosťou, rezonuje v každom, kto si ho prečíta.
V podstate nás učí, že negatívne myslenie je úplne normálne. Nikdy by sme však nemali podceňovať nebezpečnú moc pestovania negatívneho vnútorného dialógu.
Prinajmenšom dokáže negatívne myslenie potláčať naše pozitívne myšlienky, ničiac pritom akúkoľvek a každú dobrú myšlienku.
Legenda znie takto:
Starý indiánsky náčelník Čerokíov použil legendu o dvoch vlkoch, aby svojho vnuka poučil o živote.
„Je to strašný boj,“ začal, „a prebieha medzi dvoma vlkmi. Jeden je zlý – je ním hnev, závisť, zármutok, ľútosť, chamtivosť, arogancia, sebaľútosť, pocit viny, zlosť, pocit menejcennosti, lži, falošná hrdosť, nadradenosť a ego.“
„Zatiaľ čo ten druhý,“ povedal,. „je dobrý. Je ním radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, pokora, láskavosť, zhovievavosť, empatia, štedrosť, pravda, súcit a viera.“
Podľa indiánskeho náčelníka neprežívajú tento vnútorný boj iba niektorí, ide skôr o vnútornú bitku, ktorú bojuje každý človek na tejto Zemi.
„Rovnaký boj sa odohráva v tvojom vnútri – a tiež vo vnútri každého iného človeka.“
Vnuk sa opýtal: „Starý otec, a ktorý vlk vyhrá?“
Starý náčelník sa múdro usmial a odvetil. „Ten, ktorého kŕmiš.“
Záleží na tom, čo konzumujete vo svojom vedomí: žnete, čo zasejete
Aby ste si vytvorili krásne vnútorné prostredie, musíte sa stať strážcom svojej mysle. Zmeniť svoje duševné návyky a vnútorný dialóg nie je ľahká úloha.
Tajomstvom ku šťastiu je vedomý duševný rozhodca; púšťa dnu len dobré, pozitívne zdroje, ktoré vám slúžia.
Vlastne, bez neustálej bdelej reflexie ste si možno vytvorili pavučinu nezdravých myšlienkových procesov.
Sústavná intenzívna konzumácia materiálu vyvolávajúceho stres a provokujúceho hnev nijako neslúži vašej duševnej pohode. V skutočnosti vám neustále duševné sýtenie sa „nezdravým jedlom“ rýchlo transformuje a prestaví myseľ, a to k horšiemu.
Zastavte ten cyklus teraz. Máte v rukách moc zmeniť kvalitu svojho vedomia.
Prestavenie vášho vnútorného dialógu: detoxikácia od nezdravej duševnej potravy
Zapíšte si všetku „nezdravú duševnú potravu“, ktorú konzumujete (patrí sem všetok materiál, ktorý kŕmi vášho ´zlého´ vlka). Tým, že si ju zapíšete, si začnete uvedomovať svoje zvyky a budete schopní presne určiť oblasti vášho života, ktoré vám neslúžia.
Každú položku sa pokúste na dva týždne vypustiť alebo minimalizovať. Svoj vnútorný dialóg často kontrolujte. Zmenilo sa niečo?
Získava prevahu ten ´dobrý´ vlk?
Toto jednoduché duševné upratovanie zrkadlí príbeh dvoch vlkov. Vďaka rešpektovaniu sily negatívnych myšlienkových procesov budete schopní strategicky vyhrať ťažkú bitku o duševnú pohodu.
Zdroj: thespiritscience.net, Spracovala: Silavedomia.sk
Alena says
…veľmi krásny príbeh, tak jednoduchý a pritom výstižný, ďakujem…..
Zlámal jiří says
Velmi hezké a navíc pravdivé.
Jozeft says
Tento pozitívny proces môžete stimulovať na báze hexagonovej životnej energie /W.Reich – včelie žiarenie/ a A.Einstein – Špecialna teória relativity o čase, priestore a gravitácii resp. tajomstvo funkčnosti epifýzy……..ide o platonovský geometrický modul nášho sveta a vesmíru, /
je to na dlhšiu reč pre zainteresovaných aj na základe môjho pohľadu na svet po prekonaní klinickej smrti 3.stupňa a VŠ štúdií „Ľudský potenciál…“
prajem všetkým veľa zdravia v súčasnej katarzii ľudskej civilizácie….Jozeft
Viera says
Veľmi pre mňa prínosný článok.Budem praktizovať a verím,že duševnú pohodu dosiahnem.Ďakujem!
Ludovit Toth says
Ďakujem Vám vopred veľmi pekne.