Všimli ste si, že niektorým z najinteligentnejších a hlboko zmýšľajúcich ľudí sa nedarí, aby boli šťastní?
Môžu mať milujúceho partnera, rodinu a byť úspešní vo svojej práci, zatiaľ čo sa cítia byť sami, smutní a znechutení.
Ako povedal Ernest Hamingway: „Šťastie inteligentných ľudí je najvzácnejšou vecou, o ktorej viem.“
Uvádzame 6 dôvodov, prečo je šťastie u inteligentných ľudí taký vzácny jav:
1. Inteligentní ľudia potrebujú všetko rozanalyzovať
Mnohí ľudia s vysokým IQ často premýšľajú, neustále všetko analyzujú, čo sa deje v ich živote i mimo nich.
Môže to byť veľmi vyčerpávajúce, zvlášť v prípade, kedy sa ich myšlienkové pochody stanú nežiadúcimi a frustrujúcimi.
Už ste počuli o prísloví, ktoré hovorí: „Nevedomosť je dokonalé šťastie.“
Je to presné. Čím menej budete premýšľať, tým viac budete bezstarostní a budete sa tak tešiť zo života.
Byť schopní pochopiť skryté úmysly ľudí je dosť na to, aby ste sa cítili sklamaní z celého sveta. Nieto zmieňovať sa o pocitoch, ktoré prichádzajú spolu s úvahou o filozofických otázkach, globálnych problémoch, nadčasových témach, ktoré nemajú riešenie.
2. Inteligentní ľudia majú vysoké štandardy
Inteligentní ľudia vedia, čo chcú a neuspokoja s ničím iným.
To znamená, že je pre nich ťažké byť spokojní so svojimi výkonmi, vzťahmi a doslova so všetkým, čo má miesto v ich živote.
Navyše, mnohí ľudia s brilantným teoretickým myslením majú zlú praktickú inteligenciu a idealistický pohľad na svet.
Takže, keď ich očakávania čelia surovej realite života a iným ľuďom, vedie ich to ku sklamaniu.
3. Inteligentní ľudia sú na seba príliš tvrdí
Ďalším dôvodom, prečo inteligentní ľudia nedokážu byť šťastní je, že majú tendenciu byť na seba príliš prísni. A nehovoríme len o úspechoch a neúspechoch.
Inteligentní, hlboko zmýšľajúci ľudia analyzujú seba a svoje vlastné správanie takým rigoróznym spôsobom, až zámerne vyhľadávajú skutočnosti, za ktoré sa obviňujú.
Niekedy jednoducho ležia v posteli a začnú premýšľať nad tým, prečo sa nezachovali tak, ako by mali. A mohlo sa to stať aj pred niekoľkými mesiacmi, či rokmi.
Je to dosť na to, aby im to narušilo spánok a pokazilo náladu. Inteligentní ľudia často zažívajú takéto situácie, kedy sa vracajú k svojim chybám.
To všetko znásobuje ich vinu, nespokojnosť a ďalšie negatívne emócie, ktoré môžu zničiť ich šťastie.
4. Skutočnosť im nestačí
Ľudia s vysokým IQ sa neustále usilujú o niečo väčšie – vzor, zmysel a účel.
Ich hĺbavosť a snívanie nekončí – ich nepokojná myseľ a predstavivosť im nedovoľuje oddychovať a užívať si „dobré veci“ v živote.
Myslíme si, že realita je pre nich nudná. Títo ľudia túžia po niečom fantastickom, idealistickom a večnom – a, samozrejme, nikdy to v skutočnom svete nenájdu.
Už ste niekedy zažili pocit, že sem nepatríte a mali by ste žiť v inej dobe, alebo možno na inej planéte?
Veľmi inteligentní a hlboko zmýšľajúci ľudia sa cítia takto. Ako môžete byť šťastný, keď sa cítite ako cudzinec vo svete, v ktorom žijete?
5. Nedostatok hlbokej komunikácie a porozumenia
Niekoho pochopiť je najväčším zážitkom. Je veľmi upokojujúce sedieť niekde na pokojnom mieste, s rovnako zmýšľajúcim človekom a mať zmysluplnú konverzáciu.
Je smutné, že inteligentní ľudia majú málokedy toto potešenie. Mnohí z nich sa cítia sami a nepochopení, ako keby nikto nedokázal oceniť hĺbku ich myslenia.
Je vedecky potvrdené, že ľudia s vysokým IQ potrebujú byť menej s ľuďmi, aby boli šťastní ako ľudia s priemernou inteligenciou. Avšak to neznamená, že chytrí ľudia netúžia po spoločnosti a dobrej konverzácie.
Radšej hovoria o zmysluplných a zaujímavých témach, než diskutujú o potravinách, počasí a plánoch cez víkend.
V dnešnej dobe, kedy nie je potrebné rozprávať, je ťažké nájsť človeka, s ktorým by sme viedli hlbokú konverzáciu.
Ďakujeme za to dnešnej materialistickej a konzumnej spoločnosti.
6. Mnohí ľudia s vysokým IQ trpia duševnými poruchami
Existujú mnohé štúdie, ktoré súvisia s psychickými problémami, ako je sociálna úzkosť. Je možné, že takéto stavy sú nejakým vedľajším účinkom tvorivého génia a brilantnej mysle?
Ktovie, veda dosiaľ nerozlúštila záhady ľudskej mysle.
V rovnakej dobe, ľudia, ktorí netrpia duševnými poruchami, sú náchylní na tzv. existenčné depresie, ktoré sú výsledkom ich nadmerného premýšľania.
Ak celý čas uvažujeme a analyzujeme všetko do hĺbky, v určitom okamihu začnete premýšľať o živote, smrti a zmysle vašej existencie.
Niekedy je to dosť na to, aby ste prehodnotili svoj vlastný život a neostali smutní bez zjavného dôvodu.
Zdroj: learning-mind.com
Roman says
Pecka
Alica says
Tento článok ma oslovil natoľko ako keby som ho písala ja 🙂
milos says
Tak dúfam, že máš na blízku osobu(y), s ktorou si na jednej vlne 🙂
Peter says
Ja som taky ako sa tu pise. Mal som vztah ktory ma uplne ze znicil. Priatelka nechapala ze moze byt aj niekto iny nez ona. A tak som 1 rok vo vztahu zazival ponizovanie, odsudzovanie a nekonecne hadky ktore vyvolavala.
TO, ma dostalo uplne na kolena, a zacal som ako sa tu pise prehodnocovat, ci som vobec normalny clovek ked nesedim k uplne beznemu typu cloveka.
Nakoniec som to musel ukoncit, lebo viac dole ako som bol sa
asi ani neda byt ….
Vdaka.
Naty says
Ľudia s vysokým IQ sú tzv. staré duše. Čo znamená, že témy ako počasie, jedlo, oblečenie,… riešili už minimálne 100 krát pred týmto práve prebiehajúcim životom:) A nie je zmyslom bytia zamýšľať sa konečne aj nad niečím iným ako je počasie, jedlo, oblečenie,… ? Čo je šťastie? Vieme vôbec aký to je stav? Pre každého je predsa šťastie niečo iné. SPOKOJNOSŤ je oveľa vzácnejšia ako šťastie. Všetko má zmysel, aj to, že sú tu ľudia s vysokým IQ, lebo vďaka ich analýzam sa posúvajú dopredu ďalšie duše. 🙂
Stefan says
tak tento komentar je dokonaly a krasne napisany! cely clanok posunul este do ovela vynimocnejsej polohy! dakujem aj za tento rozmer. Palec horePS: cely clanok tiez vyborny, az na to, ze miestami nespravny preklad trosku znizuje informacnu hodnotu.. ale nakoniec sa mi podarilo desifrovat uplne presne kazdy jednu myslienku 🙂
Klaudi says
Myslím si to isté, no ti okolo sa ku podivu nechcú posúvať, aj keď im poradite, ako na to. Radšej napíšu sťažnosť, že ste to za nich neurobili, keďže viete, ako na to. Aj keď tou pracou boli oni povereni.
Petra says
Perfektný, výstižný článok! Tiež som si niekedy myslela, že som chybná ja..
Sandy says
je to ťažké byť iný,ked maju ľudia všetko a všetkých zaškatuľkovaných,ale Vás Vyzývam a Povzbudzujem k tomu,nech by si bol aký-koľvek,nikdy sa nehanbi za Seba a bud vždy Sám Sebou a Ži si Svoj Život…
Pepo says
Skoro dokonalé vystihnute☹️😄
Maja says
Tuto situaciu prezivam vo vztahu. Manzel sa velmi nerozprava, lebo vraj sa so mnou neda rozpravat. Vzdy ma odrovna s tym ze som mudra a pod. On rozprava vela a ja pomenej. Tazko najst v tejto uponahlanej dobe cloveka na rovnakej myslienkovej dlzke. Clanok ma utvrdil v tom co som si myslela predtym.Vdaka. Prajem vsetkym pokojne Vianoce