Takmer polovica manželstiev v západných krajinách sa končí rozvodom.
Samotné toto slovo však so sebou stále nesie stigmu – najmä keď ide o deti. Mnohé páry pociťujú tlak zotrvať v nefungujúcom manželstve pre dobro svojich detí.
Vzdávajú sa vlastného šťastia, aby vychovali mentálne a citovo stabilné potomstvo, nepoznačené problémami, ktoré so sebou rozvod prináša. Ich úmysly sú pritom nesporne dobré.
Bohužiaľ však, nie vždy pozitívny je vplyv na rodinu.
Manželský domov nie vždy prináša šťastie, istotu či stabilitu. V skutočnosti môže byť výsledkom často pravý opak.
V tejto neľahkej situácii treba brať do úvahy tieto tri veci:
1. Vaše deti si osvoja vaše vzájomné správanie
Či už zámerne alebo nie, so svojím manželským partnerom vytvárate pre svoje dieťa niečo ako technický výkres vzťahu.
Podľa toho, ako sa k správate k sebe navzájom, sa učia správať k ostatným.
Na základe vašich vzájomných reakcií ako manželov sa naučia, čo majú od partnera očakávať – úctu alebo pohŕdanie, nevraživosť alebo súcit, ohľaduplnosť alebo nezáujem.
Ako napísal James Baldwin: „Počúvať starších deťom nikdy veľmi nešlo, vždy ich však dokázali verne napodobňovať.“ Prizrite sa svojim manželským rozhodnutiam.
Prizrite sa svojim každodenným vzájomným reakciám a správaniu. Prizrite sa tomu, kto ste a ako žijete svoj život.
Chcete toto pre svoje deti?
2. Zlosť bude narastať – a nielen medzi vami a vaším partnerom
Deti si vždy nájdu niekoho, koho budú obviňovať za konflikt či nešťastie. Môžu sa postaviť na stranu jedného z partnerov – túto obvyklú a tragickú dynamiku často vídať u detí rozvádzajúcich sa rodičov.
Môžu si vybrať obetného baránka, napríklad koketnú susedu, problémového súrodenca, alebo zdanlivo dokonalú rodinu z kostola.
S najväčšou pravdepodobnosťou však nájdu spôsob, ako za problémy rodiny viniť seba. To môže vyústiť do nízkeho sebavedomia, pocitov viny, úzkosti, problémov so zvládaním hnevu či dokonca depresie.
K traume z rozpadnutého domova môže dôjsť aj bez prebiehajúceho rozvodového konania. Mnohé nerozvedené rodiny s ňou žijú každý deň.
3. Vaše deti budú žiť na mieste konfliktu
Mnohí dospelí si myslia, že k napätiu v dome, ktoré sa ich priamo netýka, sú deti imúnne. Nie sú.
Či už počujú všetky detaily hádky cez vetracie otvory, alebo napätie jednoducho vycítia pri stole pri raňajkách, vaše deti vedia viac, než si myslíte – a hlboko ich to zasahuje.
Jedna vec je zdravý konflikt. Napokon, v žiadnej domácnosti nevládne stále mier. Občasné nezhody môžu dieťa naučiť uzmierovať sa, odpúšťať a nachádzať kompromisy.
Ak ale váš domov vyzerá skôr ako bojová zóna, vaše deti sa tam sotva budú cítiť v bezpečí a šťastné.
Rozvod nemusí byť škaredé slovo. Pre mnohé deti môže byť v skutočnosti veľmi pozitívne. Ukončenie nefungujúceho manželstva vám môže poskytnúť šancu prevziať kontrolu nad svojím životom a šťastím.
Môže vám poskytnúť príležitosť liečiť sa, rásť a objaviť v sebe silu a pocit vlastného ja, o ktorých prítomnosti ste nemali tušenia. A deti tým učíte robiť to isté.
Záver
Neukazujte deťom, ako sa uspokojiť s „pomerne dobrým“.
Učte ich vytvárať si svoje najlepšie ja. Dávajte najavo sebaúctu, nezávislosť a zdravé hranice. Jedného dňa vám možno za to budú vďačné.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár