Dobrým správaním dávate najavo, že s ostatnými zaobchádzate s úctou a rešpektom. Ak sa to snažíte pochopiť povrchne, môže sa vám to zdať primitívne a priamočiare.
Avšak mnohí naši spoluobčania nedokážu pochopiť, aké je to vážiť si ostatných ľudí.
Ako to býva pri mnohých kognitívnych a behaviorálnych charakteristikách, ich vývoj začína už v detstve. Ľudský mozog sa v tomto období vyvíja oveľa rýchlejšie než v akejkoľvek inej fáze života.
Veľmi pekne to vystihuje zlaté pravidlo: „Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe.“
Prípadné chyby vo vývoji empatickej povahy dieťaťa môžu priniesť nežiadúce dôsledky. Po prvé, dieťa musíte viesť k tomu, aby si vytvorilo a rozvíjalo vzťahy s ostatnými.
Po druhé, dieťa je náchylné stať sa outsiderom, ak sa viac uchyľuje k izolácii než sociálnej interakcii – geneticky podmienenému znaku ľudských bytostí.
Skúmanie spoločenského vývoja v celej histórii ľudstva je ďaleko nad rámec tohto článku. Namiesto toho sme sa rozhodli zamerať na to, aké detské maniere by sme mohli pochopiť v ich ranom veku.
Uvádzame vám 10 typov správania, ktoré by ste mali naučiť svoje deti:
1. Učte ich, aby hovorili „prosím“ a „ďakujem“
Jednoduché slová „prosím“ a „ďakujem“ sa už dlho používajú v spoločnosti. Nielenže sú tieto slová zdvorilé, ale tiež pomáhajú vybudovať základ, na ktorom budú postavené budúce vzťahy.
2. Učte ich, aby hovorili „prepáčte“
Ľudia neuznajú, čo je správne a čo nie je, keď to zasiahne ich osobný priestor.
Či už na niekoho narazíte náhodou, snažíte sa získať niečiu pozornosť alebo prechádzate preplneným priestorom, ospravedlniť sa nie je len slušné, ale tiež je to znak toho, že niekto rešpektuje vaše skutočné úmysly.
3. Učte ich, aby nikoho nerušili
Prerušiť niekoho, zatiaľ čo rozpráva, je vnímané ako neuveriteľná hrubosť a nevďačnosť. Naučte vaše dieťa zásadu: dvakrát počuť, raz hovoriť. Byť aktívnym poslucháčom, bohužiaľ, nie je v dnešnej spoločnosti bežné.
4. Učte ich, aké dôležité je byť vďační
Jednoduché „ďakujem ti“ alebo reagovať na dar láskavým spôsobom je skvelý spôsob, ako naučiť dieťa vďačnosti.
5. Naučte ich, aká je hygiena dôležitá
To však neznamená, že vaše dieťa by sa nemalo snažiť zostať bez baktérií. Ale pochopením základných pravidiel „zakryť si ústa, keď kašlete“ alebo „si umývať ruky po toalete“ sú drobné náznaky, že podporujete sebadisciplínu a zdvorilosť voči ostatným.
6. Naučte ich základy stolovania
Pravidlá stolovania sú nedocenené z hľadiska výučby detskej sebadisciplíny a zdvorilosti. Keď si dieťa sadne k stolu, nedovoľte mu odísť bez toho, aby sa predtým ospravedlnilo, že odchádza. Naučte deti, aby sa ponad stôl za niečím nenaťahovali.
7. Podržte otvorené dvere pre ostatných
Podržať otvorené dvere pre ostatných je dôležitým znakom slušného správania.
8. Odpovedajte na niečiu otázku
Deti majú krátky interval pozornosti. Nepovažuje sa to za nevyrovnanosť, pretože ich mozog sa neustále vyvíja.
Avšak, povzbudzovať dieťa k tomu, aby odpovedalo na otázku niekoho iného, je skvelý spôsob, ako ich naučíte dôležitosť pozornosti, disciplíny a rešpektu k autorite.
Keď sme pritom…
9. Zdôrazňujte rešpekt k učiteľom a autoritám
Disciplinovaná spoločnosť si vyžaduje jednotlivcov, ktorí lipnú na autoritách. S učiteľmi, policajtmi a tými, ktorí nesú bremeno presadzovania spoločenského poriadku, by sa malo zaobchádzať s rešpektom.
Neexistuje lepší čas, kedy naučíte deti tento aspekt ako v detstve. Zdôrazňujte dôležitosť rešpektovania starších, zdvíhať ruku počas vyučovania, zdvorilo vstupovať a odchádzať z triedy.
To sú len niektoré spôsoby, ako môžete podporovať úctu k ostatným, ktorí držia našu spoločnosť vo fungujúcom stave.
10. Veďte ich k čistote
Ak im pridelíte nejaké domáce práce, trvajte na tom, aby si očistili stôl potom, čo dojedia, alebo si poupratovali hračky vo svojej izbe. Deti sa učia tomu, čo vidia a sú riadené našimi pokynmi.
Trvajte na tom, aby sa podieľali na upratovaní. Vyžadujte od nich čisté a poupratované prostredie.
Zdroj: powerofpositivity.com
Pridaj komentár