Ako by sme mohli definovať osobnosť manipulátora? Je to osoba, ktorá potrebuje aby sa všetci okolo nej správali tak, ako si ona predstavuje.
Inými slovami, takáto osoba rada ovláda druhých ľudí.
Väčšina z nás už určite zažila situáciu, keď nám nejaká osoba povedala, aby sme nerobili to, čo sme sa práve chystali urobiť.
Keď sme sa jej však opýtali, prečo by sme to nemali robiť, odpovedala nám vetami typu ako „Neprajem si, aby si to robil,“ alebo „Toto sa nerobí“.
Osobnosť manipulátora má svoj pôvod v problémoch v oblasti vzájomnej závislosti vo vzťahoch. To znamená, že manipulátor sa spolieha na svoju schopnosť nás ovládať, z čoho má pocit bezpečia, sebavedomia a pokoja.
Tým však spôsobuje, že nakoniec máme pocit, akoby sme stratili možnosť sa vyjadriť či realizovať, akoby sme stratili voľnosť. Výsledkom je, že nás má pod palcom a zničil aj našu sebaúctu.
Uvádzame vám 6 spôsobov, ktorými nás manipulátor drží pod palcom:
1. Zo začiatku je až neprimerane láskavý, no potom si zámerne vytvorí odstup
Toto je jemná taktika manipulácie. Veľmi ľahko sa nám môže stať, že ju nespozorujeme včas alebo, že ju budeme naďalej tolerovať.
Keď manipulátora už raz stretneme, hneď sa pokúsi o rýchle a intenzívne zblíženie, čím nás chce primäť k tomu, aby sme mu dôverovali a spoliehali sa na jeho náklonnosť.
No len čo nadobudne presvedčenie, že veríme úprimnosti citov, ktoré k nám prechováva, jeho náklonnosť zrazu vychladne a začne si zväčšovať odstup.
Zmyslom tejto taktiky je, aby sme si obľúbili či sa dokonca sa zaľúbili do osoby manipulátora tak rýchlo a náhle, že keď sa už pocity trochu upokoja a vychladnú, sme už „chytení v pasci“ a zo situácie už nemožno poľahky vycúvať.
Lichôtky zrazu prestanú a sme to my, od koho sa očakáva, že sa postará o všetky povinnosti, bude platiť všetky účty a vezme všetko na svoje plecia.
Avšak vzťahy by mali byť postavené na rovnakom a spravodlivom dávaní a prijímaní oboch partnerov.
2. Neustále nás kritizuje za všetko, čo robíme
Manipulátor nikdy nie je spokojný s tým, čo robí niekto iný. Aj keby nás v nejakej činnosti viedol krok za krokom, z jeho pohľadu ju z nejakého dôvodu stále nevykonávame správne.
Či už je to hudba, ktorú počúvame, šaty ktoré si obliekame, naše auto či naša práca…nič z toho sa mu nepozdáva byť dosť dobré.
Často opakovanou vetou v jeho slovníku je „Mal/a by si…“.
3. Manipulátor nenávidí, keď sa ho pýtame „Prečo?“
Osoby, ktoré sa snažia ovládať druhých ľudí, nenávidia otázky. Myslia si, že ich slová sú stelesnením zákona. Frustruje ich (a nás tiež), keď ich žiadame, aby vysvetlili svoje pohnútky či dôvody.
No je tomu tak preto, lebo je zrejmé, že ich dôvody či pohnútky sú vo svojej podstate nezmyselné.
Manipulátori chcú, aby sme sa im podriadili a to bez výhrad. Ak to však odmietneme, ich reakciou bude hnev.
4. Na manipuláciu využíva pocit viny
„Ak ma máš rád/rada, mal/a by si…“, „Ublížiš mi, ak nespravíš…“, „Mal/a by si chcieť…“.
Takéto a podobné frázy používajú manipulátori, aby v nás vyvolali pocit viny, čím sa nás snažia manipulovať. Pokúsia sa zneužiť našu lásku a starostlivosť na to, aby dosiahli to, čo chcú oni.
V nezdravom vzťahu, priateľstve, na pracovisku či v manželstve má takéto správanie značne ničivý účinok a môže po sebe zanechať trvalé citové poškodenie.
5. Manipulátor nám ukladá jeho pravidlá, ako máme viesť svoj vlastný život
Samozrejme, manipulátor vždy najlepšie vie, čo je pre každého to najlepšie.
Ovládanie druhých ľudí sa zakladá na určitých pravidlách, ktoré by mal (podľa manipulátora) každý dodržiavať, a keď nie, veľmi rýchlo bude nasledovať odsúdenie.
Liz Ryanová zo spoločnosti Forbes uvádza zoznam niekoľkých typických pravidiel, dodržiavanie ktorých od nás manipulátor vyžaduje:
- Je neslušné nechať hlasovú správu nezodpovedanú dlhšie než pol dňa.
- Prísť päť minút skôr na stretnutie je presné. No prísť presne na čas je už neskoro!
- Kojiť na verejnosti je nemravné, a to aj v prípade, že je batoľa zakryté prikrývkou.
- Ak nemáte faktický dôkaz pre Vaše tvrdenie, tak radšej nič nevravte. Váš názor nemá žiadnu váhu.
- Je neprofesionálne objať kolegu, ktorému sa narodilo vnúča/spochybňovať rozhodnutie vedenia/spraviť si deň voľna a odložiť prácu na neskôr.
- Práca by nemala byť zábavou – preto ju nazývame prácou.
Uvedené frázy sú síce len príkladom, no je veľmi pravdepodobné, že ste už podobné pravidlá niekedy počuli.
6. Manipulátor sa nám pokúsi navodiť nepríjemné pocity za to, že sme sami sebou
Keď už raz rozoznáme spôsoby manipulátora a nedovolíme mu, aby nás naďalej ovládal, manipulátor nám pravdepodobne povie niečo v zmysle „ako veľmi sme sa zmenili“.
Manipulátor sa spolieha na to, že jeho slová majú nad nami moc, no keď ju náhle stratia, bude to naša vina.
Ako to, že sme sa opovážili osamostatniť sa, keď manipulátor sa nás tak horlivo pokúšal držať pod palcom?
Zmena je dobrá. Zvlášť v prípade, ak máme opustiť toxické osoby či vyhýbať sa im. Nikdy nikomu nedovoľme, aby nám vravel, akí máme byť.
Rozhodnutie je čisto na nás.
Spracovala: Silavedomia.sk
Darina Mikušová says
Dobrý článok!
Pacho says
Dobrý článok. Upozorňuje na veci ktoré si mnohokrát neuvedomujeme.