Po našich rodičoch sme mohli zdediť napríklad krásne hnedé oči, ale takisto sme po nich mohli zdediť aj schopnosť (či neschopnosť) vyrovnávať sa so stresom.
V prípade, že sme po našich rodičoch zdedili nie práve najlepšiu genetickú výbavu, pomerne nedávne výskumy nám prinášajú potešujúce správy.
Čo objavili výskumy
Tieto výskumy prišli s dôkazmi o tom, že pravidelné precvičovanie jogy a aplikovanie meditácie v každodennom živote (spolu s cvičebnými programami, ako je tzv. „metóda preprogramovania duše („Soul Reprogamming Method“)) naozaj menia našu DNA, a to k lepšiemu.
Nie je to ohromujúce?
Výskum, ktorý sa uskutočnil na Wisconsin-Madisonskej univerzite potvrdil, že u účastníkov, ktorí sa podrobili testovaniu, došlo ku genetickým zmenám už po prvom dni, ako sa začali venovať meditácii.
U týchto účastníkov bola pozorovaním zistená nižšia hladina expresie tých génov, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalových ochorení.
To znamená, že u týchto účastníkov výskumu, ktorí vo svojom každodennom živote začali pravidelne aplikovať meditáciu, došlo k zlepšeniu schopnosti zotavovať sa po fyzickej záťaži, k rýchlejšiemu hojeniu rán či k rýchlejšiemu vyliečeniu sa z chorôb.
A to je len začiatok.
Ďalší z výskumov, ktorý sa uskutočnil na Benson-Henryho inštitúte pre medicínu mysle a tela vo Všeobecnej nemocnici v Massachusetts (Benson-Henry Institute for Mind/Body Medicine at Massachusetts General Hospital), ako aj výskum, ktorý prebehol v Zdravotnom stredisku Beth Israel Deaconess v Massachusetts (Beth Israel Deaconess Medical Center) takisto potvrdili, že joga a meditácia skutočne vplývajú na zmenu génovej expresie.
Keď vo vyššie spomenutých výskumoch účastníci začali praktikovať meditáciu, vedci u nich pozorovali presne opačný jav, aký sa v našom organizme odohráva v situáciách, ktoré zvykneme označovať ako inštinkt „boj alebo útek“.
To znamená, že sa viac začali prejavovať gény zodpovedné za energetický metabolizmus, činnosť mitochondrií, vylučovanie inzulínu a obnovu telomér, no zároveň začalo dochádzať k útlmu tých génov, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalov.
Všetky tieto pozorované zmeny boli potvrdené odobratými vzorkami krvi účastníkov výskumu pred a po vykonávaní meditačných cvičení.
Okrem toho sa potvrdilo, že tieto prospešné účinky meditácie sú dokonca ešte trvalejšie a hlbšie u osôb, ktoré sa meditácii venujú už dlho a pravidelne.
Ďalšie zaujímavé výskumy
Ďalší výskum, ktorý sa uskutočnil v Stredisku psychológie, správania a výkonu na Univerzite Coventry v Anglicku (Coventry University´s Centre for Psychology, Behaviour and Achievement – CUCPBA) potvrdil, že praktiky ako joga a meditácia majú dokonca ešte ďalekosiahlejšie pozitívne dôsledky než sme uviedli vyššie.
Tento výskum totiž potvrdil, že joga a meditácia sú schopné dokonca zvrátiť poškodenie našej DNA!
Vedci tento fantastický účinok vysvetľujú tak, že keď je človek vystavený vplyvu stresujúcej situácie, aktivuje sa jeho sympatický nervový systém (SNS) – systém, ktorý zodpovedá za reakciu „boj alebo útek“ – čím začne v organizme dochádzať k zvýšenej tvorbe molekuly známej ako „nukleárny faktor kappa B“ (NFKB).
Táto molekula reguluje expresiu našich génov, čo znamená, že riadi realizáciu génov na molekulovej úrovni. No a hádajte, čo pomáha tlmiť či úplne potlačiť reakciu „boj alebo útek“?! Áno, uhádli ste.
PhD. Ivana Buric, vedúca výskumu na CUCPBA, sa k problematike vyjadrila nasledovne:
„Milióny ľudí po celom svete dnes už vedia z vlastnej skúsenosti, že praktiky pôsobiace na myseľ a telo, ako sú joga a meditácia, nesporne majú zdraviu prospešné účinky.
Čo si však zrejme málokto uvedomuje je, že tieto prospešné účinky sa odohrávajú až na úrovni molekúl a ovplyvňujú spôsob, akým sa náš genetický kód realizuje.
Praktiky, ako sú joga či meditácia menia tzv. „molekulárny odtlačok“ v našich bunkách, čím odstraňujú následky, ktoré môže na našom organizme po sebe zanechať stres alebo strach.
Joga a meditácia týmto spôsobom teda menia expresiu našich génov.
Povedané inak, joga a meditácia, ktoré zlepšujú činnosť nášho mozgu, nervovej sústavy a celého organizmu, vplývajú pozitívne aj na procesy v našej DNA, ktorých výsledkom je potom aj pevnejšie zdravie a celkový pocit životnej pohody.
Na to, aby sme mohli účinky jogy a meditácie opísať podrobne, bude potrebné vykonať ešte mnoho experimentov a skúmania.
Zaujímavé by bolo napríklad zistiť, do akej miery sú účinky jogy a meditácie porovnateľné napríklad s účinkami pravidelného cvičenia a zdravej stravy.
Avšak aj doteraz vykonané výskumy tak či tak slúžia ako dobrý základ pre ďalšie skúmanie ohľadom prospešných účinkov jogy a meditácie, ktoré sa tešia stále väčšej a väčšej obľube.“
Sme obeťami našej DNA alebo je to inak?
Vo svete, ktorý jednostranne presadzuje názor, že sme takpovediac obeťami našej DNA (čo samozrejme nie sme), je veľmi povzbudivé vidieť, že určitá časť vedy sa začína už uberať iným smerom.
Táto časť vedy, ktorá sa bude pravdepodobne iba rozrastať, sa zastáva myšlienky „božieho plánu“, to znamená podporuje predstavu, že máme k dispozícii nekonečne veľa spôsobov, ako môžeme zmeniť našu životnú realitu – dokonca aj spôsob, ako sa u nás prejavia naše gény.
Predstavme si, že sa začneme odteraz zdravo stravovať a že sa budeme každý deň viac smiať.
K tomu si ešte predstavme, že sa budeme pravidelne venovať joge a meditácii a tiež začneme aplikovať metódu preprogramovania duše.
A k tomu všetkému si ešte predstavme, že sa začneme trochu viac venovať cvičeniu a tráviť trochu viac času v prírode.
To, čo sa zrejme pred naším zrakom začne vynárať, je úplne iná podoba nás samých – mohli by sme to prirovnať tomu, keď sa húsenica vyliahne zo svojej kukly.
Je to proces premeny, v ktorom sa práve nachádzame. A keď sa zmení naša DNA do jej najlepšej podoby a my zvlečieme zo seba starú kožu, možno sa premeníme na bytosti s krídlami.
Záver
„Snívalo sa mi, že som motýľom a že poletujem po lúke; potom som sa však prebudil.
A teraz neviem: som človek, ktorému sa snívalo, že som bol motýľom, alebo som motýľom, ktorému sa sníva, že je človekom?“ – Čuang-c´
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár