Čo všetko možno na druhej osobe považovať za sexy alebo atraktívne?
Je toho veľa. Od vzhľadu, cez osobnosť, až ku koníčkom či záujmom – čokoľvek z tohto môžeme na niekom vnímať ako príťažlivé.
Aby to nebolo také jednoduché, musíme ešte brať do úvahy aj možnú sexuálnu orientáciu konkrétnej osoby – heterosexuál, homosexuál, bisexuál, pansexuál.
Vzniká nám tu teda veľmi veľa možností a označení, ktoré nám pomáhajú sa vo vzťahoch a sexualite ako-tak orientovať.
Jedným z takýchto označení je aj sapiosexualita. Tento termín v poslednej dobe na seba pritiahol nemalú pozornosť a stal sa predmetom živých diskusií.
V tomto článku si povieme, čo toto slovo znamená a prečo je vnímané tak kontroverzne.
Sapiosexuál je niekto, kto na druhej osobe považuje za najpríťažlivejšiu črtu jej inteligenciu
Pre sapiosexuála je tou najväčšou vnadou mozog respektíve rozum, ktorým druhá osoba disponuje. A to až tak, že sapiosexuál naozaj považuje rozum za ten najväčší pohlavný orgán.
Na druhej osobe ich jednoznačne vzrušuje jej múdrosť; jej vzhľad je v tom najlepšom prípade tak na druhom mieste. A predohra – tá u sapiosexuála býva v podobe psychologických, politických alebo filozofických rozhovorov.
Pre sapiosexuála je úplne nutným predpokladom pre vznik romantického vzťahu, aby jeho potenciálny partner oplýval zvedavou a skúmavou mysľou.
Samozrejme, aj príťažlivý zovňajšok je dôležitý a nemalo by zmysel to popierať.
Lenže príťažlivý zovňajšok začne postupne strácať svoj lesk. Naproti tomu inteligencia je trvalá črta, ktorá sa prísunom nových informácií a poznania ešte zväčšuje. Sapiosexuál nachádza v podnetnej konverzácii skutočné naplnenie svojich potrieb.
A pretože je presvedčený, že myseľ je viac sexy než telo, telesný vzhľad je preňho až na druhom mieste.
A čo vy? Považujete sa za sapiosexuála?
Ak sa na základe toho, čo sme si zatiaľ povedali, aj vy považujete za sapiosexuála, moderná kultúra randenia hneď po prvom stretnutí či rýchlokvasených vzťahov zrejme nebude nič pre vás.
Keby sme to mali povedať zjednodušene, tak sapiosexuál je niekto, kto nezačne pociťovať príťažlivosť k inej osobe skôr, než medzi nimi nevznikne aj nejaké citové puto.
Máte pocit, že táto definícia platí aj pre vás? Internetový portál asexuality.org, ktorý sa venuje problematike sexuality s dôrazom na asexualitu, nám k tomu podáva presnejšiu definíciu:
„Sapiosexuál je osoba, ktorá nezačne k inej osobe pociťovať sexuálnu príťažlivosť skôr, než sa medzi nimi nevyvinie silné emocionálne puto. Takéto emocionálne puto je typické najmä, no nie výhradne, pre silne romantické partnerské vzťahy.
V žiadnom prípade to však neznamená, že sexualita sapiosexuála je nejakým spôsobom neúplná či polovičná. A určite to tiež neznamená, že k úplnej sexualite stačí len sexuálna príťažlivosť bez emocionálneho spojenia.
Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že demisexuál je osoba, ktorá a priori nepociťuje žiadnu sexuálnu príťažlivosť k inej osobe jedného či druhého pohlavia.
Keď si však sapiosexuál vytvorí k inej osobe silnú emocionálnu väzbu, či už sa jedná o romantickú lásku alebo hlboké priateľstvo, prebudí sa uňho aj sexuálna príťažlivosť a túžba, samozrejme, vždy len ku konkrétnemu partnerovi či partnerom.“
Je to potvrdené aj vedou
Už aj vedci potvrdili, že existuje veľa dôvodov, prečo je medzi príťažlivosťou a inteligenciou celkom priama súvislosť.
Výsledky výskumu, ktorý sa uskutočnil na univerzite v štáte Nové Mexiko, ukázali okrem iného aj to, že muži s vyšším IQ sú štatisticky plodnejší a sú nositeľmi zdravších spermií.
Keď sa na to teda pozeráme z pohľadu evolúcie, je väčšia pravdepodobnosť, že ženy si budú vyberať inteligentných mužov. Inými slovami, jedná sa tu o podvedomý spôsob, ako si zaistiť reprodukčný úspech.
Z trochu iného súdka. Podľa štatistík firmy Lovehoney, výrobcu erotických hračiek, pomôcok a erotickej bielizne, existuje zreteľná súvislosť medzi silným libidom a inteligenciou.
Na základe štatistiky predaja firmy Lovehoney sa ukázalo, že študenti patriaci do skupiny Russell Group – jedná sa o skupinu 24 najprestížnejších univerzít v Anglicku – majú silnejšie libido než študenti z iných vysokých škôl.
Tieto údaje dokazujú, že bystrejší ľudia majú silnejšie libido než ľudia priemernej inteligencie. Z týchto údajov ale nijako nevyplýva, že by inteligentnejší ľudia mali aj častejšie sex.
Napokon je to aj tak o tom, na akom základe vlastne vzťah vyrastá. Inteligentný človek si uvedomuje celkom jasne, že ak medzi dvoma osobami nie je okrem silného libida a sexuálnej príťažlivosti už nič iné, je to príliš málo na vybudovanie ozajstného, hlbšieho a dlhodobého vzťahu.
A toto je ten hlavný dôvod, prečo väčšina sapiosexuálov pôsobí navonok odmerane, prečo často neinklinujú k životu vo dvojici a prečo radšej uprednostňujú samotu.
Sapiosexuáli majú vysoké intelektuálne nároky na všetkých, nielen na ich romantických partnerov. Výnimkou nie sú ani ich platonické vzťahy.
A takisto aj do okruhu ich kamarátov a známych patria všetko len vysoko inteligentní ľudia. Sapiosexuál sa nekompromisne vyhýba akýmkoľvek povrchným či plytkým kamarátstvam a vzťahom.
Čo nám z toho všetkého teda vyplýva? Kladiete si otázku, či aj vy náhodou nie ste sapiosexuál? V tom prípade si prečítajte ďalej v článku o šiestich znakoch typických pre sapiosexuálov a uvidíte, či niečo z toho platí aj pre vás.
1. Všetky vaše romantické vzťahy v minulosti sa začínali priateľstvom
Sapiosexuál sa nezamiluje okamžite, na „prvý pohľad“. Zovňajšok druhej osoby v nich nevzbudzuje žiadnu príťažlivosť, a preto im trvá o niečo dlhšie, než sa do niekoho zamilujú.
A preto ak sa vo väčšine prípadov vaše romantické vzťahy začínali priateľstvom, znamená to, že ste pravdepodobne sapiosexuál. Na začiatku potrebujete cítiť, že medzi vami a druhou osobou existuje hlboká a zmysluplná väzba.
Keď už aj nič iné, tak potrebujete trochu viac času, aby ste sa s niekým najprv spojili na intelektovej úrovni – až potom budete uvažovať nad tým, či chcete tomuto človeku dať vo vašom živote aj väčší priestor.
Tento prístup má však jeden nedostatok – vzniká tu tendencia, že preskočíte fázu medových týždňov aj so všetkým počiatočným vzrušením, ktoré k tomu patrí.
A tak sa vlastne zaľúbite do niekoho, koho už veľmi dobre poznáte a pri kom sa už cítite úplne sebaisto. Preto sa budete musieť o trochu viac snažiť svoj vzťah nejakým spôsobom okoreniť, alebo v ňom nejako vytvoriť pocit vzrušenia.
2. Jedno rande je pre vás príliš málo na to, aby ste vedeli povedať, či do toho vzťahu idete, alebo nie
Na rozdiel od väčšiny ľudí, vy nedokážete len tak hneď po prvom rande o vašom potenciálnom partnerovi a možnosti vzťahu s ním urobiť žiadny definitívny záver.
Iní možno dokážu už po prvej schôdzke sebaisto povedať, že s ich novým partnerom sa chcú stretať aj naďalej. Vo vašom prípade je to však inak.
Na prvom rande sa o druhej osobe sotvakedy dozviete niečo podstatnejšie. Prvé stretnutia sa ako obyčajne nesú v ľahšom duchu a konverzácia väčšinou smeruje k nezávažným témam.
Je teda jasné, že sapiosexuál bude potrebovať viac než jedno rande na to, aby si vedel ujasniť, či medzi ním a dotyčnou osobou vzniká intelektuálne alebo hlbšie emocionálne spojenie.
Môže trvať o niečo dlhšie, kým sa prejavia tie vlastnosti a stránky potenciálneho partnera, ktoré vy považujete za atraktívne.
3. Samozrejme, že aj vy stále pociťujete aj fyzickú príťažlivosť, no pre vás nie je až taká podstatná
To, že pre vás je na druhom človeku najpodstatnejšia jeho inteligencia, ešte neznamená, že k druhej osobe nepociťujete aj telesnú príťažlivosť.
Nie ste predsa slepí. Samozrejme, že dokážete oceniť niekoho výnimočnú krásu a atraktívny vzhľad. U vás to však ani zďaleka nie je to jediné, čo hľadáte.
Vo vašom prípade je to tak, že aby ste k niekomu naozaj začali pociťovať príťažlivosť, musíte pod povrchom jeho či jej atraktívneho zovňajšku nájsť aj niečo iné.
4. Ak už raz niekoho máte radi, máte ho radi NAOZAJ
Niekoho si obľúbiť, či dokonca začať k nemu pociťovať niečo hlbšie, je pre vás naozaj vzácna a výnimočná vec. Prečo? Lebo sapiosexuál sa nezaľúbi len tak pre nič za nič.
A teda, keď už sa do niekoho zaľúbite, je to preto, lebo táto osoba vás naozaj upútala niečím výnimočným.
Že začnete k niekomu pociťovať sympatie nie je niečo, čo by sa vám stávalo často. Popravde, u vás je takéto niečo veľmi zriedkavé.
V priebehu vášho doterajšieho života vás skutočne zaujala len hŕstka osôb. A keď vás už niekto zaujme, pravdepodobne pôjde o niečo vážnejšie.
5. Vaše priateľstvá sa môžu občas trochu zamotať
Keďže sa každý váš romantický vzťah väčšinou vždy začínal priateľstvom, môžete pri vzniku nového vzťahu vždy pociťovať značný zmätok.
Ak sme priatelia s niekým, kto nás zároveň aj priťahuje, znamená to, že vo vzťahu s ním nemáme jasne zadefinované hranice.
Na začiatku je takýto vzťah vždy len platonický. No po čase, ako začneme dotyčnú osobu lepšie a lepšie spoznávať, začne nás aj viac priťahovať.
A v jednej chvíli si zrazu uvedomíme, že sa nám páči, ako táto osoba uvažuje. Problém je ale v tom, že sme s ňou len priatelia. V takej situácii často pociťujeme neistotu, lebo nevieme povedať, či aj dotyčná osoba chce posunúť náš spoločný vzťah na ďalšiu úroveň.
A tak v tejto situácii aj zamrzneme, roztrhnutí na dve strany, uväznení medzi dvoma mlynskými kameňmi. Naše priateľstvo sa tým skomplikuje, až tak, že nakoniec možno nášho priateľa nadobro stratíme.
6. Ľudia si o vás myslia, že ste namyslení alebo prehnane opatrní
Ak je niečo isté, tak toto – sapiosexuál nikdy nepristane na príležitostný sex. Nevyhľadávate spoločnosť druhých za každú cenu a keď už, tak sa stretávate iba s úzkym okruhom vami starostlivo vybraných osôb.
A v minulosti ste pravdepodobne mali iba veľmi málo vážnejších vzťahov. Toto všetko sú dôvody, prečo si o vás ľudia občas myslia, že ste príliš vyberaví.
Navyše, je o vás známe, že šancu má u vás iba niekto inteligentný, a to môže odradiť aj tých, ktorým by ste šancu nakoniec možno aj dali.
Mnohí si o vás myslia, že máte príliš vysoké nároky, a preto vás považujú za príliš vyberavých či dokonca za nerozumných.
Čo sa dá robiť. Nie každý musí rozumieť vašim štandardom či dôvodom, prečo také štandardy máte. Zdá sa, ako keby všetkých ostatných priťahoval len vonkajší vzhľad.
Vy máte len jednoducho trochu iný vkus. A to sa samozrejme odrazí aj na spôsobe, akým nadväzujete nové známosti.
Sapiosexuáli sa nepovažujú za nadradených či „nóbl“ a ani takí nie sú
Väčšina diskusií ohľadom sapiosexuality často skončí tvrdením, že ak nás na niekom priťahuje jeho inteligencia, nemožno to považovať za sexuálnu preferenciu.
Tí, čo toto tvrdia, považujú sapiosexualitu len za podvedomé vyjadrenie, že chceme patriť k „elite“, k tým „nóbl“ či k tým „lepším“.
Všetci však máme nejaké preferencie – prečo by teda jednou z týchto preferencií nemohla byť aj inteligencia?
Ak nás teda na druhom priťahuje v prvom rade jeho schopnosť myslieť, nie je na tom absolútne nič zlé. Ako sme už spomenuli aj v tomto článku, túžiť po inteligentnom partnerovi je vlastne prirodzené aj z pohľadu biológie.
Je to súčasťou nášho evolučného vývoja.
Plus, ak sa nám pošťastí a takého partnera aj nájdeme, znamená to, že s ním nikdy nebude núdza o zaujímavé rozhovory. Nemusíme sa báť, že by v našom vzťahu nastali nejaké nudné chvíle.
No celkom úprimne – kto po takomto vzťahu netúži?
Zdroj: ideapod.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Zenobia says
Co si to zas kto vymyslel-aké skatulkovanie ? Podľa autora teórie by väčšina inteligentných žien musela byť sapiosexuálka. Lebo čo s „tupcom“? Pre ženu sex ako taký nie je uspokojivý, kým v osobe muža nemá dôveru (aby neskor ochránil rodinné hniezdo) plus u inteligentnych žien aj intelektuálne porozumenie. Tak sme naprogramovaní: Aby nevyhynul rod, muž nemôže dlho špekulovať, či je partnerka nositeľkou vhodných genetických vlastností. 😀 Od toho je tu žena – ktorá to triedi cez svoj filter a pripustí vhodného partnera podľa svojich krtérií.
A intelektuálka prirodzene nechce porodiť problémové dieťa, trápiť sa s d9mácimi úlohami 😉.Ak si intelektuálne rozumie s mužom – je predpoklad,že si bude rozumieť aj s jeho dieťaťom A keďže má záujem na silnom rodinnom hniezde- je predpoklad, že sa udrží aj celistvosť takého hniezda.