Schopnosť komunikácie s inými ľuďmi bez používania žiadneho média je pre mnohých fascinujúca téma.
Telepatia je považovaná za superzručnosť podobnú röntgenovému videniu, telekinéze či zmrazovaniu času, teda niečo, čo by ľudia radi ovládali.
Dobrou správou je, že súčasný výskum z tejto oblasti pomaly, ale isto z telepatie odníma závoj fikcie. Pre mnohých vedcov to už prestáva byť vedeckou fantastikou a presúva sa do vedeckej reality.
Nedávno skupina vedcov úspešne uskutočnila telepatický prenos z jedného človeka na druhého na vzdialenosť polovice zemegule.
Experiment s EEG čiapkou
Moderné a sofistikované laboratórium Star Labs v Barcelone použilo neinvazívne nástroje na prenos správy z mysle človeka nachádzajúceho sa v Indii cez polovicu zemegule až do Francúzska.
Zariadenie pozostávalo z elektro-encefalografickej (EEG) čiapky nasadenej na hlave odosielateľa, ktorá zachytávala elektrické signály z jeho šedej mozgovej kôry.
Vedci zacielili snímače na motorické signály, pretože časť mozgu, ktorá je za ne zodpovedná, je veľmi podobná u všetkých ľudí.
Odosielateľ bol požiadaný, aby si predstavoval ako pohýňa rukou alebo nohou.
Keď tieto signály zachytila EEG čiapka, boli zaslané do počítača, prevedené do binárneho kódu núl a jednotiek a následne internetom odoslané do druhého počítača, ktorý bol umiestnený pri prijímateľovi.
Tento druhý počítač potom previedol dáta do formy známej ako Transkraniálna magnetická simulačná (TMS) cievka, ktorá bola umiestnená na hlave prijímateľa.
Táto cievka vyslala do jeho mozgu signály, ktoré u neho vyvolávali vôľou nepodmienené tiky a odozvy.
Okrem vyvolania samotných pohybov rúk či nôh výskumníci úspešne preniesli morseovkou medzi účastníkmi štúdie aj slová ako „ahoj“ či „vták“.
Experiment Washingtonskej univerzity
Podobný experiment uskutočnili aj výskumníci z Washingtonskej univerzity, keď spojili dvoch ľudí, aby spolu hrali počítačovú hru, v ktorej strieľali raketami.
Jedna osoba mala na hlave EEG čiapku a bola požiadaná, aby si predstavovala ako strieľa na raketu.
Táto myšlienka bola potom pomocou TMS cievky prenesená do mozgu druhej osoby, ktorá na danú raketu v skutočnosti aj vystrelila. Urobila to tak, že spustila vypínač na prste, ktorý potom stlačil tlačidlo na dotykovej obrazovke.
Doba medzi jednotlivými výstrelmi bola približne 30 sekúnd kvôli bezpečnostným pravidlám, ktorými sa musí riadiť používanie TMS cievky.
Záver
Kým uvedené príklady nie sú „čistou formou telepatie“, vedci sa k nej posúvajú bližšie než kedykoľvek predtým. Keď sa pozrieme na použité nástroje, nesnažíme sa telepatiu dokázať, ale ju vytvoriť s nástrojmi, ktoré máme k dispozícii.
Znamená to, že takáto forma komunikácie existuje v prírode? Určite.
A čím viac budeme rozumieť ľudskému mozgu, tým bližšie sa dostaneme k skutočnej telepatickej komunikácii v budúcnosti.
Zdroj: thespiritscience.net
Pridaj komentár