V najbližších dňoch sa treba pripraviť na to, že Európa sa bude piecť pod náporom intenzívnych horúčav. Je celkom možné, že táto vlna horúčav otrasie historickými maximálnymi hodnotami vo väčšine častí kontinentu.
Očakáva sa, že horúčavy budú dosahovať svoj vrchol od stredy do piatku. Na území rozliehajúcom sa od Španielska až po Poľsko meteorológovia očakávajú teploty o 11 až 17 °C vyššie než je pre toto obdobie bežné.
Skutočná teplota by sa mala na tomto rozľahlom území vyšplhať nad 35 až 40 °C.
Na niektorých miestach môže byť dokonca ešte teplejšie, najmä vo vnútri veľkomiest, kde sa vďaka tzv. efektu „tepelného ostrova“ teplo akumuluje, a potom sála z rozpálených asfaltových a betónových plôch.
Fínsky meteorológ, Mika Rantanen, okomentoval výsledky počítačovo modelovanej predpovede počasia v tom zmysle, že „súčasná intenzita júnových teplôt vo Francúzsku jednoducho nemá obdoby“.
Takáto vlna horúčav hneď na začiatku leta môže byť mimoriadne zdraviu nebezpečná, keďže sme ešte nemali dostatok času sa na tieto vyššie teploty poriadne aklimatizovať.
Najmä staršie osoby sú náchylné na výskyt zdravotných problémov súvisiacich s mimoriadne teplým počasím. Toto zvýšené riziko však platí napríklad aj pre bezdomovcov a takisto pre domácnosti, ktoré nie sú vybavené klimatizáciou.
Stefan Rahmstorf, klimatológ pôsobiaci na Postupimskej univerzite v Postupime, na svojom internetovom profile napísal:
„Takéto prívaly horúčav sú skutočnými tichými zabijakmi. Napríklad horúčava, ktorá doľahla na Európu v roku 2003 si vyžiadala okolo 70 000 úmrtí.
A minulý rok sa horúce leto v Nemecku podpísalo zase pod viac ako 1000 ďalších smrteľných prípadov, ku ktorým by za chladnejšieho počasia zrejme nedošlo.“
Podľa predpovedí by sa tie najvyššie teploty mali vyskytnúť pozdĺž celej západnej a strednej časti Európy.
Španielsko a Francúzsko by mali byť vysokými teplotami zasiahnuté najviac – v týchto dvoch krajinách sa očakáva, že teplota na úrovni 40 °C sa tu udrží bez zmeny počas troch nasledujúcich dní, od stredy až do piatku.
Španielska meteorologička, Silvia Laplana, na svojom internetovom profile 24. júna zverejnila kratučkú video animáciu, na ktorej je v rýchlom slede zachytený predpokladaný vývoj teplôt v Španielsku v najbližších dňoch.
Toto krátke video s názvom „El infierno is coming“, ktorý by sme v tejto súvislosti mohli voľne preložiť ako „peklo prichádza“, už stihlo za pár dní zaznamenať niekoľko miliónov vzhliadnutí.
Podľa predpovedí by tento piatok v Madride mohla ortuť v teplomere atakovať hodnotu až 40,6 °C, ktorá by sa tak stala najvyššou zaznamenanou teplotou v Madride vôbec.
Situácia v Paríži nie je vôbec iná. Teploty od stredy do piatku by tu mali dosahovať 37,7 °C. Kombinácia horúceho počasia a vlhkosti vzduchu bude predstavovať na tohtoročných Majstrovstvách sveta vo futbale žien v Paríži výraznú záťaž.
Určite ju pocítia aj Američanky a Francúzky, ktoré sa v dueli stretnú práve v piatok. Nápor horúceho počasia by však už počas ich zápasu, ktorý začína o 21:00 miestneho času, nemusel byť až taký neznesiteľný.
Paríž spolu s väčšou polovicou územia Francúzska je na meteorologickej mape vyznačený oranžovou farbou, čo znamená, že preň platí druhý najvyšší výstražný stupeň pred teplom.
Táto meteorologická škála, podľa ktorej sa určuje stupeň výstrahy pred teplom, bola vo Francúzsku zavedená po skúsenostiach s letom v roku 2003, kedy si extrémne horúčavy vyžiadali približne 15 000 úmrtí.
Francúzsky meteorológ, Gillaume Woznica, sa v utorok na svojom internetovom profile vyjadril nasledovne:
„Najnovšie predpovede počasia nenechávajú takmer žiaden priestor na pochybnosti o tom, že piatkové teploty, ktoré by mali dosiahnuť hodnotu 45 °C, sa stanú novým teplotným rekordom Francúzska.
Táto predpovedaná piatková teplota by tak prekonala rekord z leta 2003, kedy sa teplota vyšplhala na 44,1 °C.“
Keď sa pozrieme ďalej na severovýchod Európy, podľa predpovedí by v Berlíne mali teploty atakovať storočný rekord vo štvrtok a v meste Postupim by horúčava mala prekonať tamojší rekord o 2 °C.
Vo Švajčiarskej Ženeve sa očakáva, že teplota v stredu a vo štvrtok sa tu bude pohybovať na neobvyklej úrovni 37 °C.
Dokonca aj na najväčšom ostrove Dánska sa budú v Kodani teploty približovať hodnote 26 °C.
Na zoznam krajín, ktorých tohtoročné júnové teploty by mohli prekonať staré rekordy, sa ku Francúzsku zrejme zaradia tiež Rakúsko (38,6 °C), Nemecko (38,5 °C), Švajčiarsko (37,2 °C) a možno aj niektoré ďalšie krajiny ležiace v tejto časti Európy.
Prekonané možno budú aj mnohé iné teplotné rekordy, z ktorých väčšina bola zaznamenaná v mesiacoch jún a august.
Ďalej, v Spojenom kráľovstve a Írsku sa neočakáva, že by sa teploty mohli vyšplhať až k takým hodnotám, ktoré sme videli v južnejšie položených krajinách.
Napriek tomu v Anglicku a Írsku bude na niektorých miestach teplomer ukazovať 26 °C a viac, čo je pre tieto krajiny v tomto ročnom období taktiež výrazne nadpriemerná hodnota.
A trochu ďalej na východ, na juhu Švédska či v susednom Dánsku, sa môže teplota na niektorých miestach priblížiť hodnote až 32,2 °C.
Čiastočným dôvodom pre takéto masívne prívaly horúčav takto skoro na začiatku leta je pôsobenie dvojice rozsiahlych oblastí s vysokým tlakom vzduchu.
Jedna táto oblasť sa nachádza nad Grónskom a druhá na severe strednej časti Európy. Ako sa tieto dva vzdušné systémy v najbližších dňoch stretnú a začnú sa prelínať, na juhu Európy zablokujú systém s nízkym tlakom vzduchu, ktorý by inak do celej Európy priniesol ochladenie.
Prítomnosť týchto dvoch zón s vysokým tlakom v kombinácii s chladnejšou zónou s nízkym tlakom, ktorá sa teraz pohybuje v prímorských častiach Európy, zrejme vyústi do „Španielskej spary“, ktorá však bude pôsobiť nad celou strednou Európou a Spojeným kráľovstvom.
Prúdy horúceho vzduchu sa z púštnych oblastí v Španielsku a zo Sahary prenesú ďalej do Francúzska, Británie a Nemecka, čoho výsledkom môže byť prekonanie mnohých doterajších teplotných rekordov, ako aj občasný výskyt búrok.
V niektorých častiach Európy bude táto výsledná horúčava len zintenzívnením počasia, ktoré tam už doteraz pôsobilo, zatiaľ čo v niektorých iných oblastiach bude príchod tejto horúčavy pre obyvateľov predstavovať nemalý šok.
Pre tohtoročné júnové počasie boli zatiaľ vo východnej a strednej Európe príznačné dominantné teploty. Naproti tomu, nad západnou časťou Európy v priebehu júna zatiaľ pôsobilo počasie, ktoré bolo o niečo chladnejšie než je dlhodobý priemer.
Tohtoročný jún sa už zaradil do prvej päťky najteplejších júnov v histórii Nemecka, pričom mesto Postupim ležiace na severovýchode Nemecka je na najlepšej ceste zažiť najhorúcejší jún vôbec.
Avšak ďalej na západ takýto príval horúčav ako by za posledné roky naznačoval celkovú a dlhodobú zmenu správania sa počasia a klímy.
„Tohtoročné prvé letné dni boli zatiaľ o čosi chladnejšie a oproti priemeru aj častejšie pršalo,“ zaznelo v predpovedi počasia britskej televízie BBC.
Napriek tomu aj tohtoročný príval horúčav na začiatku leta sa zaraďuje medzi historické maximálne teploty, ktorých svedkami sme boli v priebehu posledných niekoľko rokov.
Napríklad len minuloročné leto Európa zažila neúprosné rekordné teploty, ktoré boli sprevádzané neobvykle suchým počasím. Výsledkom tejto kombinácie bolo nevídané sucho vo viacerých oblastiach a takisto rozsiahle lesné požiare.
„Najhorúcejšie letá v Európe od roku 1500 boli letá v období rokov 2018, 2010, 2003, 2016 a 2002,“ vysvetľuje meteorológ Stefan Rahmstorf.
Širšiu súvislosť vzniku tohto režimu horúceho počasia treba hľadať v stagnujúcej zóne vzduchu s vysokým tlakom. Táto zóna s vysokým tlakom je okrem iného zodpovedná za rýchle roztápanie sa ľadovca v Grónsku, ktoré bolo zaznamenané už v prvej polovici júna.
Roztápanie sa ľadovca v Grónsku, ako aj momentálna vlna horúčav majú pôvod v spomínaných rozsiahlych zónach vysokého tlaku, ktoré sa rozliehajú na severe Európy.
Tieto relatívne statické zóny vzduchu s vysokým tlakom spolu vytvárajú určitú „blokádu“, ktorá má za následok extrémne počasie. Je možné, že takýto typ počasia bude na otepľujúcej sa planéte čím ďalej častejší.
Aj keď sa očakáva, že momentálny príval horúčav by mal vyvrcholiť koncom tohto týždňa, nadpriemerne teplé počasie by malo v západnej a strednej Európe pokračovať aj v nasledujúcich dňoch.
Meteorológovia sa zhodujú, že masa citeľne chladnejšieho vzduchu sa po najbližšie dni bude zdržiavať v severných štátoch Európy a na území Ázie.
Zdroj: sciencealert.com, Spracovala: Silavedomia.sk
ant says
Už je neskororo prekročili sme prah odkiaľ už niet návratu. Špičky to už vedia. Momentálne už len riešia ako to povedať verejnosti tak aby ich pritom nepozabíjali. V Čechách má v najbližších 4 rokoch zmiznúť 80% starých lesov vo všetkých horských oblastiach. Bol som tam po pár rokoch a tú katastrofu je tam vidieť už teraz. Oni to možno toľko nevnímajú lebo sa im to deje pred očami.
ametyst says
„Dokonca aj na najväčšom ostrove Dánska sa budú v Kodani teploty približovať hodnote 26 °C“. … na to nižšie „v susednom Dánsku, sa môže teplota na niektorých miestach priblížiť hodnote až 32,2 °C.“ … tak ktoré číslo je správne?