Či už máte prácu, ktorú vykonávate z domu, prípadne ak stále študujete, nepodarí sa nám asi dostatočne zdôrazniť, aké dôležité je, aby ste pre vykonávanie týchto činností mali doma vyhradený priestor.
Ideálne by bolo, keby ste na tieto účely mali zariadenú domácu pracovňu (kanceláriu) alebo študovňu.
V dnešnej modernej ére sme svedkami toho ako pri mnohých zamestnaniach rastie potreba flexibilného pracovného času, ako aj flexibilnej lokality, z ktorej je práca vykonávaná. O to viac to platí počas súčasnej pandémie koronavírusu, keď mnohé firmy sa uzavreli a žiadajú od svojich zamestnancov, aby pracovali z domu..
Preto nie je nič nezvyčajné, že mnoho ľudí pôsobiacich v kancelárskych zamestnaniach má doma zriadenú takúto ideálnu pracovňu, z ktorej môžu ďalej zlepšovať a monitorovať svoj pracovný výkon z iného než bežného kancelárskeho prostredia.
Navyše rapídny nárast podnikateľských aktivít jednotlivcov a startupov tiež prispeli k rastúcej potrebe vyhradenia a zariadenia si pracovného priestoru v domácnosti.
Na druhej strane, pre študentov plní takáto pracovňa-študovňa ten účel, nuž, aby študovali.
Pre študentov je veľmi dôležité mať samostatný priestor, kde sa môžu odpojiť od hluku a rozptýlenia, ktoré so sebou prinášajú dnešné technológie, ako sú televízia alebo videohry. Tak sa budú môcť najlepšie sústrediť na svoje študijné úlohy a povinnosti.
Je teda jasné, že mať doma zariadenú pracovňu alebo študovňu je len na úžitok, a to po viacerých stránkach.
Ak aj vás začína nadchýnať predstava, že by ste si doma pracovňu alebo študovňu zariadili, ďalej v článku sa dočítate o 6 užitočných radách, ktoré vám k úspechu iba dopomôžu.
Budeme pri tom vychádzať z princípov čínskej metafyziky feng-šuej.
Energia čchi – kľúčový prvok vo feng-šuej
Ak ste „začiatočníci“ a o feng šuej ste ešte nepočuli, je potrebné mať predstavu o nasledovných základných informáciách.
Feng šuej je tradičná čínska filozofia, ktorá si dáva za cieľ harmonizovať život človeka s prostredím, v ktorom žije. Jadrom celej filozofie feng šuej je táto jednoduchá myšlienka: nájdite energiu čchi (tiež ako „qi“ alebo „chi“) a zhromažďujte ju vo svojom živote čo najviac.
Ak to budete robiť správne, energia čchi vám prinesie veľa úžitku. Avšak, čo presne je táto energia čchi?
Čchi je životná energia prenikajúca celým vesmírom. Účinky prúdenia tejto energie sa môžu prejavovať pozitívne (Sheng Qi) alebo negatívne (Sha Qi), a to podľa toho, na ktorú stranu je orientované naše obydlie.
Od tejto orientácie závisí kvalita interakcie, ktorá existuje medzi naším obydlím a okolitým prostredím. Ak v obydlí pôsobí pozitívna čchi, obyvateľom tohto obydlia bude prinášať do života také okolnosti, ktoré budú pracovať v prospech ich šťastia a zdravia.
A naopak, ak v obydlí pôsobí negatívna čchi, zvyšuje sa tak riziko, že obyvateľom tohto obydlia sa nebude dariť v práci, budú mať problémy vo vzťahoch alebo problémy so zdravím.
Hlavným zmyslom zariaďovania interiéru podľa princípov feng šuej bude, aby sa nám do nášho obydlia podarilo priťahovať čo najviac pozitívnej čchi, aby cez naše obydlie táto pozitívna čchi stále prúdila a aby ľuďom, ktorí v tomto obydlí bývajú, prinášala šťastie a úspech v každej ich činnosti.
Podpora a pomoc takejto pozitívnej energie je určite nezanedbateľnou výhodou, ak chceme maximalizovať produktivitu práce, ktorú vykonávame doma.
Z tohto dôvodu by vašou prioritou č. 1 malo byť zariadiť si dobrú domácu pracovňu alebo študovňu podľa princípov feng šuej. Ďalej sa dočítate o niekoľkých užitočných tipoch, ktoré vám s tým pomôžu.
1. Dvere vašej študovne by mali priamo viesť do priestrannej, otvorenej miestnosti
Obr.1: Ak dvere vedú priamo do vedľajšej priestrannej miestnosti, vedú tak v skutočnosti do malej Siene Svetla – to je miesto, na ktorom sa zbiera a cirkuluje energia čchi predtým, ako začne prenikať aj do iných miestností, vrátane študovne či pracovne.
Podľa systému feng šuej, ak dvere miestnosti vedú priamo do vedľajšej miestnosti, ktorá je priestranná, vedú tak vlastne priamo do tzv. malej Siene Svetla.
V takejto priestrannej miestnosti alebo izbe sa zbiera a cirkuluje energia čchi, odkiaľ potom prúdi aj do ďalších izieb alebo miestností, vrátane študovne alebo pracovne.
Z pohľadu feng šuej za Sieň Svetla považujeme priestrannú, otvorenú miestnosť alebo priestor, ktoré sa nachádzajú pred dverami inej miestnosti alebo priamo pred obydlím.
Na tomto mieste, v Sieni Svetla, sa zbiera energia čchi, ktorá je potom dostupná pre obyvateľov bytu, domu alebo príbytku. Takáto priestranná miestnosť je veľmi dobrým indikátorom prítomnosti pozitívneho feng šuej.
Ak teda rozmýšľate o tom, že si zariadite študovňu alebo pracovňu, najlepšie spravíte, ak si ju zariadite v izbe alebo miestnosti, ktoré priamo vedú do priestrannej detskej izby alebo inej priestrannej miestnosti.
Tak budete mať istotu, že pozitívna čchi priamo pôsobí na váš pracovný výkon alebo štúdium.
2. Pracujte v jasnej, presvetlenej miestnosti
Obr.2: Ak pred oknom vašej študovne alebo pracovne napríklad rastú stromy, vrhajú na túto miestnosť tieň, a tak bránia tomu, aby do nej prenikalo svetlo. To má potom v tejto miestnosti za následok hromadenie negatívnej energie Yiu Sha.
Odporúčanie, aby vaša študovňa alebo pracovňa boli dobre presvetlené, najlepšie denným svetlom, treba vnímať takmer ako príkaz. Úplne ideálne by bolo, keby do tejto miestnosti prenikalo jasné, denné svetlo najmä v ranných a dopoludňajších hodinách.
Takto bude vo vašej študovni zabezpečená dobrá viditeľnosť, ktorá je veľmi potrebná pri čítaní a písaní – činnosti, ktorým sa pri práci alebo štúdiu určite nevyhnete.
Je dôležité, aby pracovňa alebo študovňa neboli zvonku zatienené nejakým hustým porastom, akým sú napríklad aj stromy. Podľa feng šuej sa tak znižuje možnosť, že by vás mohli postretnúť nejaké problémy s duševným zdravím.
Dôvod je ten, že keď stromy zatieňujú okná na vašej študovni a bránia tak dennému svetlu, aby voľne prenikalo dnu, v tejto miestnosti sa začne hromadiť negatívna energia Yin Sha.
Energia Yin Sha by potom mala škodlivé účinky na duševné zdravie každého, kto by v takomto byte alebo dome býval. Tieto škodlivé účinky sa môžu prejavovať napríklad ako pokles motivácie.
Medzi prvé badateľné prejavy týchto škodlivých účinkov je roztržité, nervózne správanie každého, kto v takejto zatienenej miestnosti pracuje alebo študuje.
Takéto negatívne vplyvy by vám úplne znemožňovali sústrediť sa na prácu, a tak úplne zabrzdia vašu tvorivosť a pracovný progres.
Ak ste štúdiom alebo prácou v takejto tmavej miestnosti strávili už veľa času, príznaky môžu byť v ojedinelých prípadoch natoľko vážne, že možno budete musieť vyhľadať pomoc psychológa.
Ak ste teda rozhodnutí, že si chcete doma zriadiť pracovňu alebo študovňu, izbu alebo miestnosť vyberajte starostlivo. Zvonku by ju nemali zatieňovať žiadne stromy ani iné porasty, ktoré by bránili, aby dnu prenikalo jasné, denné svetlo.
3. Z času na čas pootvárajte okná a miestnosť poriadne vyvetrajte
Obr.3: Keď v našej pracovni alebo študovni pootvárame okná dokorán, umožníme tak, aby do miestnosti prenikalo ešte viac slnečného svetla a tiež tak napomôžeme lepšiemu prúdeniu energie čchi.
Okná v našej pracovni alebo študovni je potrebné z času na čas poriadne pootvárať. Tým zabezpečíme, aby do miestnosti prenikalo ešte viac slnečného svetla.
V tejto miestnosti sa tak zároveň zlepší cirkulovanie energie čchi. Ak miestnosť nebola už dlho vetraná, prejaví sa to v stagnujúcej čchi. A takáto stagnujúca čchi sa potom odrazí aj na stagnovaní našich myšlienok, našej schopnosti inovovať a stagnácii celého nášho vývoja.
Na toto by mal potom myslieť každý, kto pracuje v oblasti, v ktorej sa vyžaduje určitá dávka tvorivosti. Jedná sa tu najmä o spisovateľov či maliarov, ale aj o kreatívnych podnikateľov, ktorí práve pracujú na nejakej „veľkej veci“.
Netýka sa to však výhradne len ich. Pravidelne pootvárať okná na študovni alebo pracovni je veľmi užitočným princípom, z ktorého bude mať osoh každý, kto chce mať zabezpečený stály prísun inšpirácie a originálnych, progresívnych a tvorivých nápadov.
4. Študovňu si zriaďte na poschodí
Energia čchi vždy prúdi zhora nadol, nikdy nie naopak. Z tohto dôvodu býva energia čchi v horných poschodiach budovy vždy pokojnejšia a pasívnejšia než čchi, ktorá pôsobí na prízemí.
A preto, ak máte tú možnosť, tým najlepším miestom, kde by ste si mohli zriadiť vašu pracovňu, je horné poschodie vášho domu. Na mieste, kde nepôsobí tak veľa vzruchov, bude aj vaša myseľ uvoľnenejšia, a tak bude aj bez problémov do seba absorbovať veľké kvantá informácií.
Platí to najmä vtedy, ak si tieto informácie potrebujete zapamätať napríklad na blížiacu sa veľkú skúšku. V pracovni na poschodí sa vám bude dariť omnoho lepšie aj v prípade, keď nechcete byť nikým a ničím rušení pri dokončovaní neodkladne dôležitého projektu.
Obr.4: Energia čchi vo vrchných poschodiach domu je vždy pokojnejšia a pasívnejšia než čchi, ktorá pôsobí na prízemí.
5. Nikdy neumiestňujte pracovný stôl priamo pod strešné trámy
Obr.5: Ak pracovný stôl umiestnime priamo pod trám, v jeho blízkosti sa môže začať hromadiť ťaživá čchi.
Je nepochybné, že každému vie učarovať miestnosť, v ktorej je na strope zopár drevených trámov dýchajúcich históriou.
Ak by sme však náš pracovný stôl chceli umiestniť priamo pod niektorý z týchto trámov, podľa systému feng šuej sa jedná o veľmi zlý nápad.
Ak umiestnime stôl priamo pod trám, môže sa stať, že v okolí tohto stola začne pôsobiť ťaživá energia čchi. Tá sa potom môže negatívne prejaviť vo zvýšenej miere pociťovaného stresu a vzniku zdravotných problémov osoby, ktorá by tento stôl pravidelne používala k svojej práci.
A nikto predsa nebude pochybovať o tom, že viac stresu je posledná vec, ktorú chcete zažívať pri práci v pohodlí vášho domova.
A tiež, nerobte si žiadne starosti – v žiadnom prípade nebudete musieť podstupovať nejakú finančne náročnú a zdĺhavú prerábku, ktorou by ste chceli nejako prekryť či odstrániť trámy, a tým aj celý problém z ťaživou čchi.
Jediné, čo treba spraviť, je premiestniť váš pracovný stôl na nejaké strategickejšie miesto tak, aby ste vo vašej pracovni nesedeli priamo pod trámom. Voilà – problém vyriešený!
6. Vyhýbajte sa miestnostiam so šikmým stropom
Obr.: Miestnosti so šikmým stropom, ako sú napríklad podkrovné izby, nie sú na zriadenie pracovne alebo študovne vhodné. V takýchto priestoroch pôsobí energia čchi, ktorá nie je v rovnováhe. Kvôli zošikmenému stropu sa tu energia čchi sústreďuje iba v dolnej polovici izby pri podlahe.
Ako sme spomenuli v predošlom bode, mnoho ľudí jednoducho nevie odolať podstrešným trámom, čo je celkom pochopiteľné. Ich starodávna patina, ktorá vzbudzuje romantické a zasnené pocity, nenechá asi nikoho chladným.
Sú tu ale aj takí, ktorých vkus je viac zameraný na súčasnosť a dávajú prednosť elegantnému štýlu, ktorého súčasťou sú aj šikmé, podkrovné stropy.
Nuž, problém je len v tom, že takéto šikmé stropy majú na prúdenie energie čchi negatívny vplyv. V takýchto priestoroch je energia čchi vždy v nerovnovážnom stave z dôvodu väčšieho tlaku, ktorý pôsobí v dolnej polovici miestnosti pri podlahe.
Energia čchi je tak tlačená jednostranne len do tejto spodnej polovice z celého priestoru miestnosti. Ak si zriadite pracovňu v takejto miestnosti, môžete trpieť neustálym pocitom, že ste pod tlakom, a to aj napriek tomu, že váš nadriadený alebo šéf v tejto miestnosti nie sú a teda vám nemajú ako dýchať na krk.
Ak sa zdržiavate v miestnosti so šikmým stropom dlhšie, je možné, že budete pociťovať akýsi vnútorný nepokoj.
Tento pocit nepokoja váš môže nakoniec dohnať k tomu, že po tejto miestnosti budete len chodiť hore-dolu, sem a tam namiesto toho, aby ste sedeli za svojím pracovným stolom a trávili čas produktívne.
V tejto situácii sú možné dve riešenia. Prvým riešením by bolo urobiť v podkroví stavebnú úpravu a strop vyrovnať. Rozumieme, že toto riešenie môže byť pre mnohých momentálne finančne nedostupné.
Potom je tu ešte druhé riešenie, ktoré je zrejme dostupné každému. Náš pracovný stôl jednoducho umiestnime pod tú časť šikmého stropu, ktorá je od podlahy najvyššie – inými slovami, aby bol nad pracovným stolom čo najväčší a voľný priestor.
Záver
Ak by sme to zhrnuli, tak môžeme povedať, že využívanie princípov feng šuej nám veľmi pomôže aj vtedy, ak je naším zámerom zlepšiť našu produktivitu a úspešnosť pri práci alebo štúdiu, ktorým sa venujeme v domácej pracovni alebo študovni.
Nakoniec možno aj zisťujeme, že držať sa zásad feng šuej vlastne nie je až také náročné. Snáď vás o tom aspoň trochu presvedčili aj tipy, ktoré sme spomenuli v tomto článku.
Avšak, ak chcete vo vašej domácej študovni alebo pracovni skutočne vykonať zmeny k lepšiemu, neobíde sa to bez určitej dávky aktívneho prístupu aj z vašej strany.
Počas obdobia, ako budete na zmenách v tejto miestnosti pracovať, bude tiež potrebná aj vaša trpezlivosť – zmeny, ktoré tu vykonáte, neprinesú svoje ovocie za jednu noc. Jedno je však isté. Je lepšie aspoň sa o niečo pokúsiť ako nerobiť vôbec nič.
Keď ešte hovoríme o feng šuej, chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, čo všetko dobré môže pre vás toto starodávne umenie vykonať?
Ak je vaša odpoveď áno, v tom prípade nám neostáva nič iné len vám odporučiť systém feng šuej študovať a vyhľadať si o ňom čo najviac informácií.
Môžeme byť vďační za to, že dnes sú už informácie o feng šuej dostupné ľahko, či už v knižnej podobe, alebo na internete.
Zdroj: m.facebook.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár