Tento biologicky rozložiteľný plast sa v pôde rozloží neškodne a rýchlo. V prípade, že by sa jeho zvyšky dostali do oceánu, poslúži aj ako potrava pre morské živočíchy bez toho, že by ich nejako ohrozoval.
Kríza plastového odpadu je dnes už nepopierateľným faktom, ktorý tlačí nielen vedcov k tomu, aby rozmýšľali nad tým, ako minimalizovať výrobu a používanie jednorazových výrobkov z plastu.
Mnoho miest a štátov po celom svete už aktívne hľadá spôsoby, ako zastaviť výrobu plastových tašiek, slamiek a iných bežných výrobkov z plastu a namiesto toho hľadajú dlhodobo udržateľné stratégie, ktoré by neboli záťažou pre životné prostredie.
Na Univerzite Atemajac (UNIVA), ktorá je situovaná v blízkosti mesta Guadalajara v štáte Jalisco v Mexiku, sa už na vývoji takéhoto nového, alternatívneho plastu pracuje.
Za jeho vynájdením stojí inžinierka a profesorka chémie, Sandra Pascoe Ortiz. Základnou surovinou, ktorá sa na výrobu tohto plastu používa, je kaktus nopál, známy aj ako tŕnitý hruškovitý kaktus.
Tento kaktus, ktorý bol už dlho národným symbolom Mexika, je tiež dôležitou súčasťou mexickej kuchyne.
Profesorka Pascoe spolu so svojimi študentmi vyvinula nový spôsob, ako zo šťavy tohto jedlého „kaktusového ovocia“, ktorá nesie názov tuna, vyrobiť inovatívny rýchlo rozložiteľný plast.
Profesorka Pascoe sa pre britskú televíziu BBC vyjadrila:
„Jedná sa o netoxický produkt. Všetky materiály použité pri jeho výrobe sú úplne neškodné dokonca aj v prípade, že by ich skonzumoval či už človek, alebo nejaký živočích.“
Tomuto alternatívnemu „plastu“, ktorý sa vyrába z listov kaktusu, trvá približne mesiac, aby sa rozložil v pôde a v prípade, že by ho skonzumovali morské a iné živočíchy, nijako im neublíži.
Ako sme už spomenuli, hlavnou surovinou na výrobu tohto inovatívneho plastu je šťava z kaktusu nopál. Táto šťava obsahuje cukry, pektín a organické kyseliny, ktoré plastu zaručujú vysokú viskozitu a hustotu.
Do šťavy kaktusu sa pridáva zmes glycerolu, farbív, bielkovín a prírodných voskov. Celá zmes sa potom prefiltruje, aby sa z nej odstránili vlákna. Takto pripravená zmes nakoniec prejde procesom vysušovania na horúcej platni, čím vzniká konečný produkt – rýchlo rozložiteľný plast.
V exkluzívnom rozhovore, ktorý poskytla v júni 2018 španielskej medzinárodnej spravodajskej agentúre EFE, profesorka Pascoe vysvetľuje, že spolupracovala s Centrom pre biologické a poľnohospodárske vedy, ktoré sídli na Univerzite Guadalajara.
V spolupráci s týmto centrom zisťovala, ako rýchlo a za akých podmienok sa novo-vyvinutý, rýchlo rozložiteľný plast rozloží. Profesorka Pascoe vysvetľuje:
„V laboratóriu sme vykonali niekoľko veľmi jednoduchých testov, ktorými sme pozorovali rozložiteľnosť nového plastu. Napríklad sme ho vložili do vody a pozorovali sme, že sa rozložil.
Stále sme však museli ešte vykonať chemický rozbor, aby sme mohli naisto konštatovať, že sa plast vo vode naozaj úplne rozpustil. Potom sme vykonali testy aj vo vlhkej kompostovej zemine a môžeme povedať, že aj v nej sa tento plast bez problémov a rýchlo rozloží.“
Tento vynález má teda skutočný potenciál, aby časom nahradil bežne používané plasty vyrábané z ropy, ktoré postupne upchávajú všetky vodné toky a ničia život v oceánoch po celej planéte.
U novo-vyvinutého plastu z kaktusovej šťavy nič také nehrozí – bez zanechania akýchkoľvek škôd sa jednoducho rozpustí v pôde, prípadne ak sa dostane do oceánu, pochutnajú si na ňom aj morské živočíchy, ktorým nijako neublíži.
Výroba nového typu plastu z kaktusu je však zatiaľ len záležitosťou laboratória profesorky Pascoe, v ktorom so svojimi študentmi trávi čas vývojom tejto potenciálne revolučnej náhrady plastov.
Americká rozhlasová stanica KJZZ uverejnila informáciu, že bývalí študenti profesorky Pascoe už s týmto „kaktusovým plastom“ experimentovali v praxi, keď ho použili na výrobu hračiek pre svoje deti.
Michelle Mendoza je bývalá študentka profesorky Pascoe, ktorá s úspechom absolvovala štúdium priemyselného inžinierstva, no aj po ukončení štúdia ostala pracovať v tíme svojej profesorky.
Michelle vysvetľuje:
„Moja dcéra, asi ako všetky deti, bola vždy očarená hračkami v obchodoch a vždy sme jej nejakú museli kúpiť. Ale odvtedy, ako sa hrala s hračkami vyrobenými z „kaktusového plastu“, ju viac hračky v obchodoch nezaujímajú.“
Michelle napríklad vyrobila hračku v tvare jahody, z ktorej mala jej dcérka nachvíľu veľkú radosť. Po krátkom čase však aj túto hračku postihol ten istý osud, aký postihol aj všetky jej predošlé hračky.
A tak aj túto hračku po dni znehodnotili „tým istým spôsobom“, poznamenáva Michelle so smiechom. K tomu ešte dodáva, že hračky vyrobené z kaktusu nopál sa na rozdiel od bežných plastových hračiek vo vode rozpustia približne za tri týždne.
Profesorka Sandra Pascoe Ortiz pevne dúfa, že jedného dňa sa jej rýchlo rozložiteľný plast bude používať vo veľkovýrobe namiesto plastu vyrobeného z ropy. Napriek tomu odmieta predstavu, že by sa mala stať nejakou magnátkou biologického plastu, z predaja ktorého by mala významne profitovať.
Jej cieľom je len naďalej pokračovať vo svojej vedeckej činnosti a prispieť tak k eliminácii pevného plastového odpadu v životnom prostredí Mexika a po celom svete.
Profesorka Pascoe k tomu so smiechom dodáva: „Uvidíme či nie som len príliš veľká idealistka.“
Zdroj: themindunleashed.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár