Ako postupne starneme, prestávame sa kamarátiť s naším zrkadlom. Zrkadlo nám začína nekompromisne ukazovať naše šedivé vlasy, ovisnuté telo či pribúdajúce vrásky na tvári, ktoré idú ruka v ruke s pribúdajúcim vekom.
Avšak s naším zrkadlom sa môžeme znovu udobriť. Neurovedcom sa totiž nedávno podarilo odhaliť cvičenie, ktorým môžeme výrazne spomaliť proces nášho starnutia. Toto cvičenie je navyše aj veľmi zábavné.
Najlepší spôsob, ako oddialiť starnutie
Podľa nedávneho výskumu zverejneného v žurnále Frontiers in Human Neuroscience (Medze neurovedy), u ľudí, ktorí vedú fyzicky aktívny spôsob života, štatisticky dochádza k výraznejšiemu spomaleniu starnutia mozgu.
No a vedci, ktorí uskutočnili tento výskum, tvrdia, že proti starnutiu mozgu je najúčinnejšou telesnou aktivitou tanec.
Prečo tanec? Prečo je práve tanec tým najúčinnejším cvičením, ktoré spomaľuje starnutie nášho mozgu?
Podľa doktorky Kathrin Rehfeldovej, hlavnej autorky spomínaného výskumu, je telesné cvičenie akéhokoľvek druhu účinným prostriedkom proti spomaleniu či dokonca úplnému ochabnutiu fyzických a psychických procesov v našom mozgu.
Starnutie mozgu sa totiž vo zväčšujúcej miere začína objavovať práve s prirodzeným starnutím nášho organizmu.
Čo zistili vedci
Tím vedcov pod vedením doktorky Rehfeldovej pomocou experimentov dokázal, že za zväčšenie tých častí nášho mozgu, ktoré by sa za iných okolností s pribúdajúcim vekom zmenšovali, vďačíme najmä dvom druhom telesnej aktivity.
Tieto dva druhy telesnej aktivity sú tanec a vytrvalostný tréning.
Keďže tanec posilňuje našu schopnosť udržiavať rovnováhu pri pohybe v omnoho väčšej miere než vytrvalostné športy, ukázal sa nakoniec ako jediná a ďaleko najúčinnejšia aktivita na efektívnu prevenciu proti poklesu mobility vo vyššom veku.
Vedci na účely výskumu vybrali 52 starších dobrovoľníkov vo veku 63 až 80 rokov.
Potom ich náhodne rozdelili do dvoch kontrolných skupín – jedna skupina začala pravidelne navštevovať hodiny tanca a druhá skupina nastúpila na tréningový plán v športových zariadeniach.
Skupina tanečníkov sa musela na hodinách tanca popasovať s neustálymi zmenami v choreografii. Jednotlivé nové prvky a pohyby v každej jednej choreografii sa mali vždy naučiť naspamäť.
Na druhej strane, tréningový program športovej skupiny pozostával zo silového tréningu, z vytrvalostného tréningu a z cvičení zameraných na rozvoj ohybnosti.
Hipokampus je tá časť nášho mozgu, ktorá je najviac náchylná na degeneratívne procesy v súvislosti s pribúdajúcim vekom. Je pritom zodpovedná za pamäť, za udržiavanie rovnováhy tela pri pohybe, ale aj za proces učenia.
Počas zmieneného výskumu došlo u oboch skupín k zväčšeniu hipokampu!
Rozdiel medzi oboma skupinami bol však v tom, že v skupine tanečníkov došlo aj k výraznejšiemu zväčšeniu ľavého hipokampu a k nemu prislúchajúcich častí.
Okrem toho, pravidelný tanec tiež prispel k zväčšeniu tej z častí pravého hipokampu, ktorá sa nazýva subiculum.
Tento výskum potvrdil, že tanec, najmä pri častom striedaní a učení sa nových choreografií, je neporovnateľne účinnejší než telesné aktivity, ktoré majú základ v monotónnom opakovaní, ako je napr. chôdza alebo cyklistika.
Ako využiť tanec pri oddialení starnutia mozgu
Doktorka Kathrin Rehfeldová ďalej vysvetľuje, že v skupine tanečníkov sa na hodinách tanca často striedali rôzne hudobné žánre.
Precvičovaný typ tanca sa na hodinách menil každé dva týždne, čo okrem iného znamená nové pohyby rúk, nové tanečné formy, kroky, rytmy, či rozdielna rýchlosť tanca.
Čo si však počať v prípade, ak máme pocit, že máme obe nohy ľavé a žiaden cit pre rytmus?
Nezúfajme! Pokúsme sa len viac uvoľniť a nechajme sa pohltiť hudbou. Prestaňme myslieť na to, či pri tanci nevyzeráme trochu čudne alebo smiešne.
Hudba má naozaj mnoho liečivých účinkov – napríklad pozdvihuje nášho ducha a navodzuje pocity šťastia.
Ako ďalej uvádza doktorka Kathrin Rehfeldová:
„Som si istá, že každý chce mať pevné zdravie, podľa možností po celý svoj život. Aj z toho dôvodu, aby bol čo najmenej závislý od starostlivosti a pomoci druhých.
Pravidelná telesná aktivita je jedným z hlavných faktorov životného štýlu, ktorého výsledkom môže byť celoživotné zdravie a samostatnosť.
Netreba nijako zvlášť zdôrazňovať, že pravidelná telesná aktivita je tou najlepšou prevenciou proti mnohým faktorom ohrozujúcim naše zdravie a taktiež proti oslabeniu schopností či ochoreniam, ktoré so sebou prináša vek.
Prostredníctvom môjho výskumu sa mi podarilo zistiť, že tanec je azda ten najlepší spôsob, ako môžeme nášmu telu a našej mysli predložiť novú a podnetnú výzvu – najmä vo vyššom veku.“
Vo videu vyššie máme názornú ukážku, ako sa to robí.
Tanečný pár nám predvádza, ako sa tancuje aj vo vyššom veku – berme si teda príklad!
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár