Spracovanie hnevu predstavuje proces, pri ktorom sa musíte naučiť rozpoznať príznaky spôsobené hnevom a následne prijať opatrenia, aby ste sa znovu upokojili.
To, že svoj hnev spracujete, neznamená, že ho musíte v sebe udusiť alebo ho nijako neprejaviť. Hnev je normálnou zdravou emóciou, no je potrebné ho zvládať primeraným spôsobom.
Spracovanie hnevu je o učení, ako sa s ním vysporiadať. Mnohí z nás už zažili opakované záchvaty nekontrolovateľného hnevu, alebo poznajú niekoho, kto ich zažil.
Tragické je, že výsledkom takéhoto konania je silný, neskrotný výbuch, ktorý je často psychicky i fyzicky škodlivý.
Práve záchvaty hnevu sú príčinou mnohých úmrtí. My všetci z času na čas a v rôznej miere zažívame pocity hnevu.
Ide napríklad o situácie, kedy nás niekto zablokuje v cestnej premávke, keď člen rodiny podnieti konflikt alebo keď spolupracovník odmietne tímovú prácu.
V týchto, situáciách je pokušenie uchýliť sa k hnevu veľmi časté. Najlepšie je však prijať danú situáciu a naučiť sa ju zvládnuť.
Doležité je vedieť, ako svoj hnev efektívne usmerniť. Uvádzame vám preto 5 typov pre spracovanie hnevu, ktoré vás upokoja:
1. Rozpoznať možné východisko
Skôr, ako sa zameriate na skutočnosť, ktorá vás hnevá, pokúste sa vyriešiť problém, ktorý ju spôsobil. Nahnevá vás nestále správanie vášho dieťaťa? Nájdite niečo, čo ho zamestná.
Robí váš priateľ alebo člen rodiny veci, ktoré vás hnevajú? Upokojte sa a porozprávajte sa s ním, aby ste stanovili určité hranice.
Buďte si vedomí toho, že nekontrolovateľný hnev nič nerieši. V skutočnosti veci len zhorší. Dýchajte zhlboka, udržte si sebadisciplínu a premýšľajte racionálne.
2. Odpustite alebo zabudnite
Odpustenie je jedným z najsilnejších liekov proti odporu.
Ak dáte voľný priebeh hnevu a iným negatívnym emóciám, môžete si narušiť váš každodenný život. V konečnom dôsledku to povedie k trpkosti, hnevu a pesimizmu.
Ak niekomu, kto vo vás vyvolal pocity zlosti dokážete odpustiť, obaja dostanete cennú lekciu do života.
Keď však takýto človek opakovane vyvoláva tú istú situáciu, je asi na mieste prehodnotiť váš vzťah.
V závislosti od frekvencie nedôvery a charakteru priestupku uprednostnite radšej odpustenie, ktoré môže byť tým najlepším (a najzdravším) riešením.
3. Zlepšite svoje schopnosti načúvať iným
Zdokonalenie vašich načúvacích schopností sa vám môže zdať bezvýznamné, ale dozviete sa veľa. Keď ste aktívnym poslucháčom, okamžite zlepšíte komunikáciu medzi vami a inou osobou.
Vzbudzuje to dôveru a tá môže zmierniť potenciálne nepriateľské myšlienky a emócie.
Tým, že počúvate toho druhého, dosiahnete 3 veci. Ukážete, že
- vám na ňom záleží
- jeho myšlienky a emócie majú pre vás význam
- posilníte empatiu
Niekedy je potrebné pochopiť človeka po tom, ako spracuje všetky emócie a myšlienky. Aktívne počúvanie dokazuje túto potrebu porozumenia oveľa viac.
4. Oddychujte
Podľa Americkej psychologickej asociácie (APA) môžu relaxačné techniky, ako sú hlboké dýchanie a predstavy spracovať pocity hnevu.
APA uvádza niekoľko konkrétnych postupov, ktoré vám pritom môžu pomôcť:
- Dýchajte zhlboka z oblasti bránice a nie z hrudníka, čím podporíte relaxáciu.
- Opakujte si upokojujúce slová, ako napríklad: „ber to s ľahkosťou“, „oddychuj“, „som v poriadku“. Odporúčame pritom zhlboka dýchať.
- Začnite snívať, predstavte si niečo, čo vás upokojí. Buď z vlastnej skúsenosti alebo predstavivosti.
- Vykonávajte protistresové cvičenia, ako sú joga, meditácia, či tai-chi. Pomôžu vám uvoľniť vaše svaly a zároveň podporiť relaxáciu.
5. Robte konštruktívne uzávery
Nahnevaní ľudia majú tendenciu nadávať, preklínať, alebo pôsobiť chaoticky, keď zápasia so stresom. Problém je zrejmý – takéto správanie poháňa trpké zámery a znemožňuje akékoľvek potenciálne riešenie.
Kognitívna reštrukturalizácia jednoducho znamená zmeniť spôsob, akým premýšľame.
Dôvod, prečo je táto metóda taká účinná pri spracovaní hnevu je, že myšlienkové pochody sú okamžite zdramatizované a prehnané, keď ste nahnevaní.
Tu je praktický príklad: Čakáte v rade na kávu, zatiaľ čo zákazník sa predavačke sťažuje, že poradie čakajúcich je popletené. Kým pochopíte tento problém, bude to trvať istý čas.
V našich mysliach skrsne cynický monológ.
Namiesto toho, aby ste povedali: „To ma štve“, „Idem neskoro“, rozpoznajte situáciu a nahraďte tieto slová niečím ako „Táto situácia ma nevyvádza z kontroly“, „Ostanem pokojný“ a nakoniec sa to vyrieši.
Ešte dôležitejšie je, že keď to cvičíte – spolu s inými technikami uvedenými vyššie – privoláte si mier a spokojnosť, namiesto hnevu a ďalších negatívnych stavov mysle.
Zdroj: powerofpositivity.com
Vcielka says
Dobry den,ono sa to dobre hovori,len niekedy clovek musi vykonavat pracu aby sa uzivil,nemoze odist.Par rokov opatrujem pri dementnych ludoch, nervy povolia a to denne.Mam dokonca manzelsky par a mna vytoci pri nich uz vsetko.Hlavne ak vas prekrucaju.Dat tazkeho dedka do postele a po pol hodine sa pyta zase von a takto sa to opakuje par krat za den.Pani pozera kedy sa bude jest a chodi za vami,nevie co je to cas a chce stale jest.Je toho vela,to sa ani opisat neda.A teraz prejdem k veci uz konecne:som uz na nich zla,kricim,hoci su to chori ludia a ja mam mat rozum,ano,mam mat…
Lahiru says
Asi by bolo vhodne porozmýšlať o zmene zamestnania, pomôžete tým sebe aj iným .
Loko55 says
Tvoj komentar je uplne od veci Lahiru, tato bytost potrebuje pochopenie nic viac , prajem jej vela sily a nervov a dakujem za takych ludi ako vcielka.
ametyst says
Odpustite, ale nezabudnite, čo ste odpustili.
V tomto prípade totiž neplatí, že opakovanie je matka múdrosti.
Mima says
Tak to ste mi vášne pomohli .-. Máte ten pocit že v tú chvíľu rozmýšľam?
Milka says
Mima nikto neuverí, pokiaľ sám nezažije.
Nestrácaj zbytočne energiou.