Predstavme si, že by sme vždy usmerňovali našu pozornosť a energiu vždy len tým najlepším smerom. Pri dosahovaní toho, čo chceme, by tak vlastne neexistovali žiadne prekážky.
Neustále vykonávame drobné rozhodnutia. Práve v tejto chvíli môžeme nasmerovať našu pozornosť kamkoľvek chceme.
No je smutné, že ako ľudia robíme veľa čudných rozhodnutí. Evolúcia nás zatiaľ nevybavila schopnosťou robiť zakaždým dokonalé rozhodnutia.
Vďaka evolúcii sme zatiaľ uspôsobení tak, aby sme predali naše DNA ďalšej generácii a aby sme vyvíjali čo najmenšiu námahu, inými slovami, aby sme ušetrili čo najviac energie.
Kľúčové slová tu sú „ušetriť energiu“. Náš mozog je v porovnaní so zvyškom tela pomerne malý – predstavuje približne len 2% celkovej telesnej hmotnosti.
No mozog spotrebuje 20% celkovej energie (v prípade, že telo sa nachádza v stave pokoja) [1]. A na to, aby sme ušetrili energiu, si náš mozog vytvoril mnohé skratky, ktoré pri myslení používa.
Avšak existujú spôsoby, ktoré nám umožňujú myslieť a rozhodovať sa správnejšie. Máločo v živote môžeme urobiť s úplnou istotou, no môžeme výrazne zvýšiť pravdepodobnosť, že naše rozhodnutie bude správne.
V článku Vám prinášame deväť princípov, vďaka ktorým sa môžeme naučiť robiť skvelé rozhodnutia – ich výsledkom bude v konečnom dôsledku skvelý život.
1. Začnime so zámerom v našej mysli
S týmto princípom som sa po prvýkrát stretol v knihe „The 7 Habits of Highly Effective People“ („7 návykov skutočne efektívnych ľudí“) [2].
Jednou z pozoruhodných vlastností človeka je jeho schopnosť vizualizácie. Vizualizácia je však dvojsečná zbraň, pretože je možné si predstavovať to, čo chceme aby sa stalo, ako aj to, čo nechceme aby sa stalo.
Keď našim víziám venujeme veľa trvalého úsilia, majú sklon stať sa skutočnosťou, či už sú dobré alebo zlé.
To je podstatou známeho zákona príťažlivosti. Priťahujeme do svojho života najviac to, na čo sa najviac zameriavame.
„Pokiaľ rebrík, po ktorom kráčame, nie je opretý o tú správnu stenu, každým krokom sa rýchlejšie približujeme k nesprávnemu miestu.“ – Stephen Covey
2. Pravidlo 80/20
Pravidlo 80 ku 20 známe tiež ako Paretov princíp hovorí, že 80% našich výsledkov pochádza z 20% nášho úsilia.
Predtým, než niečo spravíme, položme si otázku: „Je toto 80 ku 20? Je práve toto činnosť, ktorá mi pri vynaloženom úsilí prinesie najlepšie výsledky?“
Pokiaľ sa budeme tohto pravidla stále pridŕžať pri každej našej činnosti, začneme si jasnejšie uvedomovať, čo je potrebné robiť. Rovnako dôležité je, že si začneme uvedomovať aj to, čo by sme robiť nemali.
Niektoré činnosti nám skrátka neprinášajú tie výsledky, ktoré chceme. Prestaňme teda tieto činnosti vykonávať.
Ktorá činnosť Vám prináša 80% Vašej sebarealizácie a vnútorného pokoja? Ktorá činnosť Vám prináša 80% výsledkov pri uskutočňovaní Vašich snov?
3. Synergia
„Súčinné a spoločné pôsobenie jednotlivých prvkov má vždy väčší celkový účinok, než by bol súčet účinkov jednotlivých prvkov pôsobiacich samostatne.“ [3]
Robme vždy to, čo vylepšuje celkový stav.
Cvičíme a stravujeme sa zdravo nie len preto, aby sme boli zdraví, ale preto, že keď budeme zdraví, prispeje to napríklad k zlepšeniu našich vzťahov či k väčšej miere nášho úspechu.
Trávime čas spolu s našou milovanou osobou nielen preto, že tak chceme my a náš/naša drahý/á, ale preto, že nám to pomáha zotaviť sa po ťažkej práci, ktorú sme vynaložili na uskutočňovanie našich snov.
Nepracujeme na dosahovaní našich snov len preto, že chceme byť úspešní a preto, že je to zábava – uskutočňovanie našich snov vedie aj k duševnému zdraviu a k dobrým vzťahom.
Prácu na sebe samých nazývame sebarealizáciou. A sebarealizácia – prekonávanie našich vlastných hraníc a uskutočňovanie si snov – nám umožňuje lepšie poznať samých seba.
S holistickým myslením dosiahneme najviac. Všetko ja vzájomne prepojené.
4. Parkinsonov zákon
„Práca trvá presne toľko, koľko času na ňu máme.“
Povedané inak, tento zákon hovorí, že pri práci strávime všetok dostupný čas, ktorý je potrebný na jej uskutočnenie.
Ak máme mesiac na napísanie referátu, bude nám to podľa tohto zákona trvať mesiac. Pravdepodobne premrháme prvých 28 dní nesústredeným čítaním, pozeraním televízie, skrátka budeme svoju povinnosť odkladať.
No ak chceme v živote dosiahnuť výnimočné výsledky, často si sami sebe musíme určiť posledný termín dokončenia práce a musíme byť pri jeho dodržaní neústupní. Keď hodiny tikajú, nemáme inú možnosť, než sa zamerať na najdôležitejšie veci.
Položte si sami otázku: „Za aký čas dokážem splniť túto úlohu?“
Majme potom pred očami takto stanovený posledný termín. To na nás vyvinie dostatočný tlak, budeme sa sústrediť len na dôležité veci a prácu nakoniec stihneme vykonať načas.
5. Occamova britva
„Ak na nejaký jav sú viaceré vysvetlenia, je lepšie uprednostniť to najmenej zložité.“
Pre ľudí je typické, že majú občas záľubu veci komplikovať. Život by sme si však mali zjednodušovať, poďme teda za tým, čo chceme tou najrýchlejšou cestou.
Položme si otázku: „Dá sa to uskutočniť aj jednoduchšie, rýchlejšie?“ A potom to tak vykonajme.
6. Investujme peniaze do svojej hlavy
„Najväčšiu istotu, že sa Vám peniaze vrátia, budete mať, keď ich nasypete do svojej hlavy.“ – Benjamin Franklin
Peniaze, ktoré minieme na materiálne veci, sú nenávratne preč. Len sme tak vymenili peniaze za viac materiálnych vecí. No peniaze, ktoré „nalejeme“ do našej hlavy, nám po čase prinesú výnosy v mnohých smeroch.
Keď sa naučíme niečo nové, vždy sa to odrazí vo všetkých oblastiach nášho života – lepšie rozumieme svetu, lepšie budeme rozumieť sebe aj druhým a časom budeme schopní aj viac zarábať. A výsledný efekt je, že sa budeme aj omnoho lepšie cítiť.
Jediné kliknutie myšou nám z domu umožňuje prístup k poznaniu najväčších mysliteľov sveta, k poznaniu zo všetkých oblastí života.
7. Na názore väčšiny nezáleží
Smutnou pravdou je, že väčšina ľudí nežije naozaj ten život, ktorý by chceli žiť. Len nezmyselne nasledujú vžité pravidlá, ktoré určujú, ako by sme vraj mali viesť svoj život. Väčšina ľudí sa bojí odlišovať sa od ostatných.
Odsuňme nabok názor väčšiny. Odsuňme bokom priemerný spôsob života. Žime svoj život podľa našich predstáv. Prejavme svoju jedinečnosť a hrdo sa k nej hlásme. Nepočúvajme rady tých, ktorí nežijú naozaj svoj život.
„Dovoľme nášmu zvláštnemu svetlu zažiariť tak jasno, že k sebe pritiahne iné zvláštne svetlá.“ – internetový blog Spirit Science
Keď ideme za svojimi snami, stretneme ľudí, ktorí tiež idú za svojimi snami.
8. Snažme sa najprv druhým ľuďom porozumieť
V medziľudských vzťahoch robievame veľa nesprávnych rozhodnutí.
V kognitívnej psychológii existuje teória, ktorá sa nazýva „základná atribučná chyba“. Podľa tejto teórie máme sklon vysvetľovať ľudské správanie na základe povahy či vlastností tej ktorej osoby a nebrať do úvahy situáciu, v ktorej sa daná osoba nachádza.
A podľa tejto teórie sú naše vysvetlenia ohľadom správania sa druhej osoby väčšinou nesprávne.
Pomalý šofér, ktorý brzdí celú kolónu je debil, a ten čo nás predbieha je šialenec. No my sme bezchybní…
Ak máme vo vzťahu s naším blízkym nejaký problém, či už sa jedná o nášho priateľa, rodinného príslušníka či kolegu v práci, pokúsme sa mu najprv porozumieť.
Dajme bokom naše počiatočné posudzovanie situácie. Ak vznik problému pripisujeme nejakej osobnostnej vlastnosti či nedokonalosti druhej osoby, s najväčšou pravdepodobnosťou sa mýlime.
Aby sme si boli istí, že druhej osobe naozaj rozumieme, môžeme vyskúšať jednoduchý trik: pokúsme sa druhej osobe našimi slovami vysvetliť jej stanovisko. Ak nám tá osoba odpovie „áno, pochopil si ma“, tak sme mali pravdu.
Ak má druhá osoba pocit, že sme ju pochopili, ale my si stále myslíme, že sa zachovala nerozvážne či bláznivo, aspoň sme sa ju naozaj snažili pochopiť.
A ak si aj nedáme námahu pochopiť druhú osobu, jej správanie môžeme aspoň pripísať vonkajším faktorom.
9. Chceme, aby sa na nás spomínalo?
Mám dnes pozerať televíziu, alebo radšej stráviť dve hodiny písaním mojej knihy?
Mám si kúpiť nový gauč, alebo radšej investovať peniaze do školenia, ktoré mi prospeje v mojej profesii?
Nikomu sa nezapíšete do pamäte tým, aký ste si kúpili drahý gauč alebo koľko poschodí má váš dom. Z nádherného gauča budete mať dobrý pocit tak dva dni, a potom si naň jednoducho zvyknete.
Ak však pracujete na svojich snoch a stále posúvate hranice svojich možností, na vašej ceste zažijete malé víťazstvá a nečakané odmeny.
Ľudia vás budú chváliť, budete všetkému hlbšie rozumieť, veľa sa o sebe naučíte a navyše budete mať ďalšie, vzrušujúce sny.
„Cesta k majstrovstvu je dláždená nečakanými odmenami.“ – Vegard Gjerde
A čo je Váš sen? Pomáhať druhým ľuďom? Alebo ich inšpirovať k lepšiemu životu, úspechu a šťastiu?
Autorom článku je Vegard Gjerde.
O autorovi
Vegard Gjerde spolu so svojím kolegom založili internetový blog Global Harmony Crew (Skupina celosvetovej harmónie).
Global Harmony Crew pomáha ľuďom spoznať ich pravé „ja“ a žiť zmysluplný a šťastný život. Staňte sa registrovaným užívateľom blogu Global Harmony Crew a odoberajte články, ktoré sa zaoberajú tou najširšou škálou – od hlbokých metafyzických otázok až po jednoduché, každodenné kroky vedúce k šťastnému a naplnenému životu.
Napríklad v školení Udemy course sa môžete dozvedieť, ako si zlepšiť chemickú rovnováhu mozgu. Navštívte tiež Global Harmony Crew na Facebooku.
Zdroje
[1]Pellerin, L., Magistretti, P. J. “How to balance the brain energy budget while spending glucose differently”. J Physiol. 2003.
[2] Covey, S. R. “The 7 Habits of Highly Effective People: Powerful lessons in personal change”. Simon & Schuster, New York, 1990.
[3] http://www.dictionary.com/browse/synergy
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár