No dobre, možno je slovo „neznášate“ prisilné. Ale možno ste si všimli, že ako dozrievate, máte čoraz menšiu potrebu ostatných potešiť, nemôžete vystáť rozhovory o ničom a nechcete plytvať svojím časom na druhých.
Nebojte sa, nie ste v tom sami. Nie je nič nezvyčajné, ak človek, ktorý mával dvadsať „blízkych“ priateľov, sa zrazu uskromní s jedným alebo s dvomi. A verte či neverte, zvyčajne má na to dobrý dôvod.
V dnešnej dobe sociálnych médií je človek v neustálom kontakte s množstvom ľudí. Skutočné vzťahy sa však z našich životov nejako vytrácajú.
Štúdie odhaľujú, že dnes majú ľudia oveľa menej blízkych dôverníkov, ako mali pred 25 rokmi. Približne len okolo 50 % ľudí sa zdôverí v osobnej veci svojmu blízkemu priateľovi a aj to približne raz za pol roka!
Prečo môj záujem o ľudí s pribúdajúcimi rokmi klesá?
Čo sa to teda s nami deje? Prečo si vystačíme s pár skutočnými priateľmi?
1. Máte menší záujem vytvárať nové priateľstvá
Po odchode zo školy sa váš život razantne zmenil. Každý deň ste bývali obklopení desiatkami či dokonca stovkami ľudí, s ktorými ste vyrastali a dobre ste ich poznali.
Zrazu máte oveľa menej príležitostí stretnúť nových priateľov. Možno aj stretávate nových ľudí vo vašom zamestnaní (ak ste typ, ktorý sa o to usiluje) alebo v kluboch, kde sa venujete spoločným koníčkom (literatúra, ručné práce a pod.).
Vo všeobecnosti nadväzujú ľudia priateľstvá v dospelosti oveľa ťažšie. Vzťahy, ktoré ste si mysleli, že vám vydržia na celý život, sa rozplynú ako pena, pretože vaši priatelia sa odsťahujú za prácou alebo ich pohltia rodinné záväzky.
Neostáva nič iné, len sa prispôsobiť. Pomaly si zvykáte na to, že trávite čoraz viac času s rodinou a priateľov vídate menej a menej. Tešíte sa na to, že si aspoň raz za mesiac zatelefonujete s najlepšou priateľkou a pomaly zabúdate na pravidelné večerné „výjazdy“.
Je to normálne. Veď aj váš život nadobudol iný rozmer a denný program sa zaplnil.
2. Nemáte záujem o hlúposti
Čím viac životných skúseností máte, tým lepšie poznáte sami seba a aj ľudí, ktorí vás obklopujú. Keď máte 20, je ťažké nezapliesť sa do rodinnej drámy a neriešiť s kamarátkou jej nevydarený vzťah.
Ide predsa o ľudí, na ktorých vám záleží a chcete pre nich to najlepšie. Časom však sami zistíte, že niekedy je lepšie vzdialiť sa do úzadia a nechať riešenie na druhých.
Ako budete dozrievať, čoraz jasnejšie si budete uvedomovať, že nedokážete pomôcť každému. Hoci vám na vašich blízkych a priateľoch záleží, angažovanie sa do riešení ich problémov vás pripravuje o energiu a čas.
3. Nebavia vás prázdne reči
Každý z nás občas prehodí niečo v duchu: „Bože, už sú to roky, čo sme sa nevideli! Niekedy sa musíme stretnúť pri káve a porozprávať!”
Ak sme len nedávno prekročili prah dospelosti, tieto slová zvyčajne myslíme vážne. Sme zahltení novou prácou a povinnosťami, stretávame nových ľudí a náš život celkovo nadobúda nový rozmer.
Stretnúť „starého známeho“ je pre našu dušu pohladením. Často sa necháme radosťou zo stretnutia uniesť a až neskôr nám dôjde, že nájsť si popri všetkých povinnostiach čas na stretnutie nebude také ľahké.
Prezradíme vám tajomstvo, ktoré pozná každý dospelák: ak si nedokážete dohovoriť stretnutie hneď v tom momente, slová „niekedy sa musíme stretnúť“ vôbec nič neznamenajú.
Nemajú žiadnu váhu. Nabudúce namiesto toho pokojne povedzte: „Veľmi rada som ťa videla.“ Nemusíte sa pritom cítiť previnilo ani nepríjemne.
4. Váš čas sa stáva vzácnym
Keď ste mladí, máte pocit, že máte neustále kopec času. Carpe diem chápete ako výzvu žiť naplno a divoko, kým sa dá. Ako dozrievate, zisťujete, že užiť deň znamená využiť svoj čas na veci, na ktorých skutočne záleží.
Keď máte 20, zo všetkého najradšej by ste sa pripojili ku skupinke kamarátov, ktorých ako-tak poznáte. No neskôr zistíte, že by ste oveľa radšej trávili čas v kruhu svojej najbližšej rodiny.
Prekvapili by ste svojich rodičov zdravým obedom, hrali by ste sa rôzne hry alebo by ste len tak strávili pokojnú noc v pohodlí domova. Potrebujete to nielen vy, ale každý z nás.
Na záver môžeme povedať, že zrelosť vám pomôže rozlíšiť naozajstné priority. Väčšinou pochopíme, že na tých „nadbytočných“ vzťahoch v skutočnosti nezáleží.
Možno vaše mladšie Ja bude z vašich priorít zhrozené. No vaše zrelé staršie Ja vie, čo je naozaj dôležité. Vďaka nemu si budete môcť svoje skutočné a najhlbšie vzťahy užívať naplno.
Spracovala: Silavedomia.sk
zuzana says
Vďaka
UNO UNIVERSUS says
Jestli je neco zrale, je to na nejlepsi ceste shnit. Byt jako deti, rekl kdysi kdesi kdosi. Pokud to dokazeme, zit proste, jednoduse, nerozebirat, neanalizovat, nezduvodnovat, nebyt logicky a pak se s toho stat panicky, pak muzeme byt veseli. Jsme vazni, vsechno je pro nas hloupe a zapomeli jsme na to, ze kazda moudrost je jen prevlecena hloupost a kazda hloupost je prevlecena moudrost. Soustredujeme se namoudrost nebo chytrost, proto jsme s toho zblbli.
Martin says
Byt prirodzený, žiť prítomnosť a nechať sa životom unášať. To je cesta. Žiadny pekný výhľad nie je na konci rovnej cesty ale tie najkrajšie výhľady sa skrývajú za klukatymi a náročnými cestami na ktorých konci uvidíme tu krasu😉
Jarmila says
naopak. Zrelý človek, ktorý má uprataný svoj život, svoje emócie, svoje vlastné vnútro, dokáže prirodzene komunikovať s rôznymi ľuďmi. Neposudzuje, či sú niektoré reči len „prázdne“, alebo „hlúposti“, alebo „geniálne“. Zrelý človek s ujasnenými hodnotami vie komunikovať so starším susedom, so spolužiakmi svojho vnuka, s predavačkou, so starými kamarátkami… Samozrejme si treba ustrážiť čas, nerozprávať zbytočne veľa. Niekedy ide práve o počúvanie. Takže nesúhlasím bezvýhradne s týmto článkom.
Attila says
to nie je o tom či viem s ludmi rozpravat s hocikym ci je to sused,predavacka atd, ale o tom ze tie nekonciace rozpravania napr o pocasi len z ucty. su zbytocne a vobec ta nenaplnaju. komunikovat mozes vediet na vysokej urovni ale ta komunikacia ti nic neda len je to take rozpravanie zo zdvorilosti na co clovek nema uz po case vobec chut
Matus says
Dakujem