Vedci len nedávno potvrdili, že technika jogy nazývaná krija joga, sa ukázala ako veľmi účinná pri liečbe depresie.
V súčasnosti približne 41 miliónov ľudí užíva antidepresíva na potlačenie úzkosti a depresie. Táto jednoduchá technika jogy, ktorá bola klinicky testovaná, by mohla ľuďom trpiacim depresiou pomôcť nadobro sa zbaviť užívania antidepresív.
Čo je technika Sudaršan krija
Sudaršan krija je technika dýchania, ktorú praktikujú cvičenci jogy na podporu relaxácie, zlepšenia činnosti telesných orgánov, ako pomoc pri zvládaní stresu a na ovládanie rôznych duševných a telesných stavov.
Uvedená jogová technika dýchania založená na kontrolovaní dýchacích pohybov pozitívne ovplyvňuje činnosť imunity, napráva nerovnováhu vegetatívneho nervového systému a pomáha pri liečení psychologických porúch zapríčinených nadmerným stresom.
Krija joga predstavuje nerizikový, nízkonákladový doplnok pri liečbe stresu, úzkosti, posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP), depresie, chorôb zapríčinených stresom, pri liečbe užívania návykových látok či pri rehabilitácii kriminálnikov.
Avšak najnovšie zverejnený výskum dokazuje, že krija joga je nepochybne účinná pri liečbe depresie.
Výskum Univerzity v Pensylvánii
Nedávny výskum uskutočnený na Perelmanovej fakulte zdravotníctva na Univerzite v Pensylvánii (Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania), publikovaný v Žurnále klinickej psychiatrie (Journal of Clinical Psychiatry) objasňuje mechanizmy, ktorými ovládanie dychu pomocou jogových techník pomáha v boji proti depresii.
Je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, prečo väčšina ľudí s depresiou pokračuje v užívaní antidepresív dva a viac rokov, niektorí dokonca až desať rokov a viac.
Je dôležité pripomenúť, že antidepresíva môžu mať rôzne vedľajšie účinky.
„Nielenže lekári predpisujú viac liekov, ale aj populácia ako celok požaduje viac liekov“, vraví Dr. Mojtabai.
„Pocity smútku, každodenný stres a problémy vo vzťahoch môžu byť ubíjajúce, no vždy prejdú a netrvajú dlho. Avšak Američania si zvykli stále viac a viac riešiť tieto problémy liekmi.“
MUDr. Anup Sharma, PhD., vedúci člen neuropsychiatrického výskumu na psychiatrickom oddelení v okrese Penn v Pensylvánii, vraví:
„Pri tak veľkom počte pacientov, ktorí nemajú celkom optimálnu odozvu na liečbu antidepresívami je potrebné nájsť nové spôsoby, ktoré by boli pri liečbe depresie prispôsobené každému jednému pacientovi.
Krija joga je sľubná, nízkonákladová terapia, ktorá má potenciál stať sa účinnou metódou bez použitia liekov pri liečení pacientov s depresiou.“
A ďalej tvrdí:
„Sudaršan krija joga poskytuje ľuďom aktívnu metódu ako zažiť hlboký stav meditácie, je ľahké sa ju naučiť a začleniť do každodenného života.“
Čo zistila štúdia ohľadne vplyvy jogy na depresiu
Výskumu sa zúčastnilo 25 účastníkov trpiacich veľkou depresívnou poruchou. Trpeli depresívnymi stavmi dlhšie než osem týždňov a to aj bez ohľadu na to, že užívali antidepresíva.
Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina využívala dýchacie techniky Sudaršan krija jogy, druhá skupina, ktorá bola na tzv. „čakacej listine“, len pokračovala v užívaní antidepresív.
Po skončení výskumu boli dýchacie techniky Sudaršan krija jogy ponúknuté aj tejto druhej skupine pacientov.
V priebehu prvého týždňa účastníci výskumu absolvovali šesť sedení, v ktorých sa okrem Sudaršan krija jogy učili tiež jogové pozície, meditáciu v sede a techniky na zvládanie stresu.
V priebehu druhého až ôsmeho týždňa účastníci raz týždenne absolvovali sedenie Sudaršan krija jogy a tiež sa naučili používať techniky jogy doma.
Pacienti v skupine, ktorá využívala techniky Sudaršan krija jogy, dosiahli výrazné zlepšenie výsledkov na Hamiltonovej škále depresie (HAMD) v porovnaní s pacientmi zo skupiny na „čakacej listine“.
Na začiatku výskumu dosahovala prvá skupina pacientov na škále depresie 22,0 bodov (čo znamená ťažkú depresiu), no za dva mesiace pomocou techník dýchania zlepšila priemernú hodnotu na 10,27 bodov na škále depresie.
Oproti tomu, skupina na „čakacej listine“ nezaznamenala žiadne zlepšenie.
Pacienti v skupine, ktorá využívala techniky jogy, tiež dosiahli v porovnaní s druhou skupinou výrazné zníženie v bodoch v Beckovom dotazníku depresie (zlepšenie o 15,48 bodu) ako aj v Beckovom dotazníku úzkosti (zlepšenie o 5,19 bodu).
Vo videu nižšie Vinod Menon potvrdzuje, že Sudaršan krija joga nám pomáha odstrániť z nášho organizmu jedy, ktoré sa nachádzajú ešte na nižšej než bunkovej úrovni.
V ďalšom videu Nikhil Toke tvrdí, že mu krija joga pomohla zvládnuť náročné doktorandské štúdium fyziky.
Ako vykonávať tieto jogové cvičenia
Z videa nižšie sa môžeme naučiť dychové cvičenia krija jogy. Chceme vás len upozorniť, že účastníci a cvičenci programu Art of Living by nemali podávať informácie o technikách, ktoré sa v tomto programe využívajú.
Ak chcete vyučovať techniku krija jogy, je potrebné aby ste absolvovali školenie a získali certifikát v Art of Living nadácii. Nadácia Art of Living je registrovaná obchodná značka, takže nikto iný nemôže na techniky a metódy jogy, ktoré využívajú, získať patent.
Sudaršan krija sa veľmi podobá na techniku kabalabhati, ktorá sa v starých jogínskych textoch nazýva žiarivý dych lebky.
Oficiálnu verziu tejto techniky nájdete na web stránke nadácie Art of Living.
Autorkou článku je Christina Sarich, 1. decembra 2016, Fotografia: ChelseaRegime
O autorke
Christina Sarich je hudobníčka, jogínka, filantropka a autorka na voľnej nohe, ktorá venuje veľa času štúdiu osobností akými sú Lao-c´, Paramahansa Yogananda, Rob Brezsny, Miles Davis a Tom Robins.
Svoje poznatky potom sprostredkúva v zaujímavej podobe čitateľom, ktorí sú na ceste za „prebudením“ a chcú „vidieť väčšie súvislosti“.
Jej blog nesie názov Yoga for the New World (Joga pre nový svet) a najnovšia kniha sa volá Pharma Sutra: Healing The Body And Mind Through The Art Of Yoga (Farma sutra: liečenie tela a mysle pomocou umenia jogy).
Spracoval: Silavedomia.sk
Pridaj komentár