„Čo som sa naučila, vlastnou prácou a 30 ročnou štúdiou párov a slobodných ľudí je, že môžeme porovnať správanie medzi pármi, ktoré žijú v dlhotrvajúcom romantickom zväzku s tými, ktorí tvrdia, že vytvorili „vysnívaný vzťah“. – Lisa Firestone, PhD, klinická psychologička a autorka
„Starých zvykov sa zbavuje veľmi ťažko.“ To platí najmä vtedy, keď sa staré zvyky prenášajú do – alebo prejavujú počas – intímneho vzťahu.
Dr. Robertovi Firestonemu bola pripísaná teória súčasnej znova renomovaného vysnívaného puta, v ktorom pár tvorí ilúziu spojenia a blízkosti s partnerom napriek emocionálnemu odpojeniu.
Dr. Firestone vysvetľuje logický dôvod jeho teórie:
„Mnohí ľudia majú strach z intimity, chránia sa a zároveň sa boja ostať sami. Riešenie ich emocionálnej dilemy je forma vysnívaného puta.“
Jednoducho povedané, páry, ktoré tvoria túto väzbu, prechádzajú do čisto intímneho vzťahu kvôli hlboko zakorenenému strachu zo samoty.
Podľa očakávania, môžu psychologické matice a správanie jedného z partnerov zvýšiť riziko emočného odcudzenia druhého partnera.
Na druhej strane sa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že kedysi zdravý vzťah sa stáva tiež vysnívaným vzťahom.
Zažíva každý vzťah nepokoj vytvorím vysnívaného vzťahu? Nie. Niektorí sa rozhodnú podať žiadosť o rozvod. Niektorí sa stávajú fyzicky, emočne a verbálne zneužívajúcimi.
Vzťah sa môže zhoršiť rôznymi spôsobmi, či už prostredníctvom existencie „vysnívaného puta“, ktoré sa podáva s rozvodovými papiermi alebo niečím horším.
Čo všetko tieto nešťastné dôsledky majú spoločné je toto: správanie jedného alebo oboch partnerov pravdepodobne viedlo k rozpadu vzťahu.
Tu je 10 bežných psychologických charakteristík alebo správaní, ktoré sú schopné zničiť vzťah:
1. Sťažovanie sa a podpichovanie
Partner, ktorý sa vždy sťažuje alebo podpichuje rozdeľuje a vytvára napätie vo vzťahu. Ak je sťažnosť oprávnená, odporúča sa počkať, kým nastane vhodná chvíľa na rozhovor (napr. keď sú obaja sami a spokojní).
Je tiež dôležité zdržať sa impulzívneho konania (napr. podpichovania). Toto správanie nedosahuje nič a slúži len na to, aby odohnalo druhú osobu.
2. Slabá komunikácia
Už sme spomínali, že komunikácia je najdôležitejším prvkom každého vzťahu. Otvorená a čestná komunikácia vytvára chémiu, porozumenie, ohodnotenie a prijatie.
Slabá a nepravidelná komunikácia môže viesť k nespokojnosti, nedorozumeniu a izolácii. Z toho vyplýva, že páry sa potrebujú zapojiť do otvorenej komunikácie na dennej báze, ako je to len možné.
3. Bojovať o textové správy
Obaja ste dospelí, preto začať písať textovú správu alebo sa na nej zúčastniť, sa považuje za čin mladistvého. Ak to robíte, prestaňte s tým.
Dohodnite si čas alebo miesto, kde sa porozprávate alebo stretnete. Takmer všetci odborníci na vzťahy súhlasia s tým, že bojovať o textové správy značne zvyšuje šancu na rozpad vzťahu.
4. Prekročenie hraníc
Byť s niekým vo vzťahu je pritiahnuté za uši – vzájomnou dohodou. Je dôležité porozumieť osobnosti vášho partnera a naopak.
V skutočnosti by individualizmus každého partnera mal byť katalyzátorom spontánneho, romantického vzrušenia.
Druhý partner môže znižovať individualitu svojho partnera tým, že zlúči ich identity. Bez ohľadu na postup vzťahu, je to takmer vždy nevhodné, pretože druhá strana sa cíti byť kontrolovaná a obmedzovaná.
5. Byť rozptýlení
V kultúre, v ktorej sme sa vždy zaoberali sociálnymi médiami alebo sme sa hrali so svojimi mobilnými telefónmi, sa rozptýlenosť stala novou normou.
Technológia, podobne ako alkohol a drogy, sa môže stať závislosťou – ako taká je zneužitím, ktoré môže mať vážne dôsledky.
Keď príliš horlivý nadšenec technológie neúnavne kontroluje svoj mobilný telefón, ostatní to vnímajú ako znak neúcty.
A čo je horšie, cítia, že ich prítomnosť je na druhom mieste. A to nie je dobré.
6. Žiarlivosť
Dr. Michele Kerulis z Univerzity Northwest uvádza: „Žiarlivosť môže vyplývať z neistoty, nedostatku dôvery, strachu zo zrady, slabej istoty a môže sa prenášať z minulých vzťahov a životných skúseností.“
Predstava diskusie o otázkach žiarlivosti môže byť nepríjemná, ale Dr. Kerulis verí, že tento dialóg je životne dôležitý.
Osoby, ktoré v minulosti zažili žiarlivostné správanie v rôznych typoch vzťahov (priateľstvo, rodina, romantika, atď.) môžu nájsť nejakú útechu v rozhovore s poradcom alebo terapeutom.
7. Nevďačnosť
Je celkom jednoduché nadchnúť sa pre veľké veci – napríklad pre pekný, drahý darček. Vo vzťahu však „malé veci“ majú veľký význam.
Spôsobili vám ťažkosti po dlhom dni? Poďakujte im. Zastavili sa na ceste domov a kúpili nejaké jedlo z vášho obľúbeného obchodu? Poďakujte sa im. Nezabudnite im vrátiť náklonnosť.
8. Byť naviazaný na druhého
Áno, teraz ste v záväznom vzťahu. Ale rovnako ako rešpektujete individualizmus vášho partnera, je dôležité, aby ste mu poskytli aj určitý priestor, aby bol sám.
Výskum tiež preukazuje, že vykonávanie vecí vám prináša naplnenie – a nie vždy v závislosti od toho, či to váš partner schvaľuje – čo vás robí atraktívnejšími.
9. Návykové správanie
Áno, toto je celkom zrejmé. Závislosť môže rýchlo vyslabikovať koniec vzťahu. Joan Bibelhausen a rodinný právnik uvádzajú: „V rodinnom práve je nadšenie pre alkohol, drogy, alebo kompulzívne správanie také, ako sú napríklad hazardné hry prítomné v značnom množstve prípadov.“
Je smutné, že počet neliečených závislých ľudí ďaleko presahuje počet rehabilitovaných ľudí. Bohužiaľ je tragédiou, že nadšenie spôsobuje izoláciu každého, kto sa stará o začlenenie svojho partnera späť do života.
10. Finančná nezlučiteľnosť
Peniaze sú hlavnou príčinou stresu vo vzťahoch. Takže nie je žiadnym prekvapením, že sú hlavnou príčinou rozpadov, oddelení a rozvodov.
Odborníci na vzťahy tvrdia, že nedostatok peňazí nie je najdôležitejším problémom, ale je to rozpornosť obklopujúca výdavky na návyky jedného alebo oboch partnerov, ktoré sú často menej ako žiadúce.
Dr. Seth Meyers píše: „Bezpochyby, rozdiely v štýloch spravovania peňazí medzi dvoma partnermi môžu zničiť manželstvo.
V skutočnosti nemusíte byť ani zadaný, aby ste sa stali obeťou silného vplyvu problémov s peniazmi na váš vzťah.“
Meyers dodáva: „Ak viete, že spravovanie peňazí je skutočným problémom, musíte tomuto problému čeliť okamžite.“
Spracoval: Silavedomia.sk
Maria says
Prepáčte, ale preklad tohto článku do slovenčiny je, jemne povedané, ako keď prekladá internetový prekladač. Dalo by sa pripojiť pod články aj link na originálny článok?
pekný deň
redakcia says
https://www.powerofpositivity.com/behaviors-that-destroy-relationships/