Prečo je to staré klišé o dievčatách, ktoré majú rady zlého chlapca, čo s nimi zle zaobchádza, vlastne klišé? Prečo nás to priťahuje k ľuďom, ktorí by pre nás mohli byť toxickí?
Mohlo by to byť ich tajomnou osobnosťou, ktorá nás priťahuje, alebo vzrušujúcimi časmi, ktoré sme s nimi zažili, čo zrejme prekrýva negatívne skúsenosti.
Mnohých ľudí to ťahá do vzťahov, v ktorých chcú pomôcť inej osobe, alebo ju napraviť a to je zvyčajne recept na pohromu.
Niektorí sme mali vzťahy, v ktorých cítime, že sa s nami zaobchádzalo nečestne, no zároveň sme boli prehováraní a preukazovali rôzne formy láskavosti.
Ako pri všetkom v tomto vesmíre, medzi ľuďmi vždy existuje odliv a príliv energie.
Keď stretneme niekoho zaujímavého, kto nám neprejavuje emocionálnu dostupnosť, dávame mu viac energie, aby sme ju skúsili dostať späť. To môže vytvoriť cyklus, v ktorom viac energie dávame, než prijímame.
Pravda, také hlboké emócie k našim partnerom nás núti pociťovať náš mozog, zapaľujúci odlišné synapsy. Prvou z nich je dopamín.
Dopamín
Dopamín, známy tiež ako centrum rozkoše nášho mozgu, riadi neurotransmitery, spájajúce sa s pocitmi šťastia. Keď s niekým prežívame intenzívne radostné chvíle, tak nám chemické látky, vylučované počas tých chvíľ, zostávajú.
A tak, keď sa vzťahy pokazia a vy v nich zostávate, môžete sa stať niečím ako gamblerom pri hracom automate.
Neustále vkladáte svoj čas a energiu do niečoho, čo dostávate len občas.
Je to ako držať sa tých niekoľkých dobrých chvíľ, pričom oveľa viac sa hromadí tých zlých. Práve ten pocit bezpečia v dobrých časoch vás núti chcieť viac, hoci aj na úkor vášho vlastného šťastia.
Oxytocín
Oxytocín je známy tiež ako mozgový hormón lásky alebo túlenia. Oxytocín sa uvoľňuje vtedy, keď máme s niekým fyzické puto a prostredníctvom sily dotyku sa cítime vzájomne bližší.
Ide o rovnaké puto, aké sme mali pri narodení s našimi matkami. Nevytvára len pocit žiadostivosti, ale aj dôvery!
Takže, keď ste si s niekým vytvorili fyzické puto, ste s ním previazaní nielen duševne, ale aj emocionálne.
Táto chemická látka prostredníctvom telesna vytvára náš pocit prepojenosti. Je to niečo, čo v nás vyvoláva pocit bezpečia, rovnako ako keď sme ako dieťa boli s našou matkou.
Môže byť niečím, po čom túžime, aj keď je to od niekoho, kto to dá len podmienečne.
Sérotonín
Sérotonín je chemická látka, ktorá reguluje a stabilizuje našu náladu a modely myslenia.
Zaujímavé je, že skeny ukazujú, že keď sme zamilovaní, chemické látky v našom mozgu pripomínajú tých, čo majú obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD). Mnohí z nás sa stávame naozaj veľmi starostlivými o našich partnerov, čo môže niekedy vyzerať ako posadnutosť.
Sérotonín je zodpovedný za tie zasnené spomienky a nostalgické úvahy nad čarovnými chvíľami minulosti. Je to niečo, čo nás ťahá späť, lebo je naplnené nostalgiou.
Záver
V každom vzťahu je dôležité sústrediť sa na seba, lebo ste rovnako dôležitý ako ten druhý.
Keď zistíte, že zo svojich potrieb zľavujete viac, ako vám pripadá správne, musíte povahu vášho vzťahu prehodnotiť. Ak je v ňom viac negatívneho než pozitívneho a vyberá si svoju daň, je dôležité zvážiť vaše možnosti.
Ak viete, že sa za váš vzťah oplatí bojovať a dá sa v ňom nastoliť harmónia, je na vás a na vašom partnerovi byť čo najkomunikatívnejší a vyjadrovať sa čo najjasnejšie.
Prinesie to ten najjasnejší a najchápavejší vzťah, ktorý je základom pre skutočný rast a transformáciu.
Zdroj: thespiritscience.net, Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
DAKUJEM
Alena says
Ďakujem moc, veľmi pravdivý článok.