Úzkostné poruchy patria medzi duševné ochorenia, ktoré sú charakteristické pocitmi úzkosti a strachu. Úzkosť sa objavuje pri obavách o budúcnosť a strach je reakciou na aktuálne dianie.
Každý, kto trpí úzkosťou, vám môže povedať o monštrách, ktorým čelia každý deň. Bojujú s nimi vo svojej mysli, čo si často vyžiada obrovskú daň na ich živote.
O tejto bitke dokonca nemusia ani vedieť.
Do dnešného dňa boli uskutočnené početné štúdie zamerané na úzkosť a príčiny jej vzniku.
Ľudia trpiaci úzkostnou poruchou majú viac otázok ako odpovedí.
V skutočnosti úzkosti spôsobuje rad rôznych faktorov, ako sú genetická predispozícia, nevhodné prostredie, výchova, strava, nesprávny pohybový a spánkový režim a mnohé ďalšie.
Bohužiaľ, mnohí ľudia po celom svete trpia určitým druhom úzkostnej poruchy. V USA ňou trpí 18,1% ľudí vo veku 18 rokov a viac, čo predstavuje asi 40 miliónov populácie.
Ak ste už niekedy zažili pocity úzkosti, musíte vedieť, aké je to obmedzujúce a vyčerpávajúce. Úzkosť vám spôsobí veľkú záťaž na myseľ, telo i dušu a je ťažké sa s ňou vysporiadať.
Spozorovať úzkosť u iných ľudí môže byť dosť náročné, ale s pomocou týchto príznakov jednoduchšie zistíte, či váš partner trpí úzkosťou a ako mu môžete pomôcť.
1. Váš partner trpí migrénami a bolesťami hlavy
Jedným z najčastejších fyzických príznakov úzkosti sú bolesti hlavy. Pod vplyvom stresu vzniká svalové napätie, ktoré môže ľahko prerásť až do bolestí hlavy.
Ak sa váš partner často sťažuje na bolesti hlavy bez zjavného dôvodu, mohol by trpieť úzkostnou poruchou.
2. Chýba mu energia
Ako sme už spomínali, chronická úzkosť môže telo úplne vyčerpať. Pocity strachu sa tak jednoduchšie vyplavia na povrch.
Úzkosť môže vyčerpať telo i myseľ, čo vedie k únave a letargii.
3. Jedlo používa ako prostriedok, ktorým maskuje svoje pocity
Ak si všimnete, že sa váš partner častejšie stravuje, a to najmä nezdravými a spracovanými potravinami, môže trpieť úzkostnou poruchou.
Ľudia trpiaci úzkosťou často maskujú svoje pocity nejakou látkou, aby sa uvoľnili a zahnali tak svoje myšlienky.
Navyše, ak telo prejde do stavu panického strachu, vráti sa ľahšie späť do stavu prežitia. V čase stresu sa tak bude chcieť vaše telo dostať k zdroju kalórií, aby získalo energiu, ktorú stratilo.
4. Má tráviace problémy
Chronická úzkosť je priamo spojená so zlým trávením, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva.
Keď mozog nie je v poriadku, tak ani trávenie nefunguje správne. V skutočnosti 80 až 90% serotonínu, neurotransmiteru upokojujúceho mozog, sa tvorí v tráviacom systéme.
Výsledkom môže byť zlé trávenie alebo neefektívna tvorba serotonínu.
5. Nálada vášho partnera je nepredvídateľná
Keď je váš mozog plný úzkostných myšlienok, máte menšiu trpezlivosť pre činnosti, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť. Všimnite si, že je to kontraproduktívne.
Je oveľa lepšie zamerať sa na činnosti, ktoré sú konštruktívne, ako by ste šaleli úzkosťou. Avšak u ľudí s chronickou úzkosťou i malé „lusknutie“ alebo „úder“ vyvoláva plnú pozornosť.
Uvádzame vám niekoľko rýchlych a užitočných tipov, ako pomôžete svojmu partnerovi, aby sa vyrovnal so svojou úzkosťou:
1. Správna strava – vyvážená strava je silným prostriedkom, ako môžete bojovať proti úzkosti. Veďte ich ku konzumácii čerstvej rastlinnej stravy a k obmedzeniu spracovaných potravín a produktov živočíšneho pôvodu.
2. Pravidelné cvičenie – akýkoľvek druh pohybu pomáha. Pokúste sa zapojiť svojho partnera do činností, ktoré ho bavia.
3. Vytvorte harmonogram – úzkosť môže ľahko spôsobiť mozgovú hmlu, a preto by ste mali mať vytvorený rozvrh plánovaných aktivít.
Pokúste sa, aby váš partner dodržiaval tento harmonogram, aby sa dokázal sústrediť a našiel stabilitu vo svojom živote.
4. Zvládanie stresu – zapojte svojho partnera do akejkoľvek aktivity, ktorá by ho psychicky uvoľnila. Vyskúšajte jogu, meditáciu, cvičenie, zvukovú terapiu, aromaterapiu alebo dokonca masáž.
5. Spánok – mnohí ľudia s úzkosťami majú problémy so spánkom. Dôvodom sú ich nikdy nekončiace, rýchle myšlienky.
Pomôžte svojmu partnerovi riadiť sa spánkovým harmonogramom (vypnite svetlá v určitom čase, zapnite si relaxačnú hudbu, zapáľte kadidlo, meditujte s nimi a pod.).
Zdroj: powerofpositivity.com
Matus says
Dakujem pekne.