Vzťahy väčšinou začínajú zo srdca a nadobúdajú podobu motýľa. Všetko je na začiatku skvelé. Navzájom so sebou súhlasíte a robíte kompromisy.
Ale akonáhle sa vzťah presunie za fázu „medových týždňov“, začínajú sa zobrazovať názory, rozdiely a vaše individuálne osobnosti. Takto potom zažívate kolísanie vo vašom spoločnom zväzku. Váš vzťah sa tým otestuje.
Aj keď máte zdravé argumenty, môžete sa skutočne jeden od druhého veľa naučiť.
Argumentácia je hlavnou formou komunikácie. Poukazuje na individualitu, rôzne pohľady a schopnosť učiť sa nové veci. Argumenty nie sú nevyhnutným indikátorom toho, že existujú problémy vo vzťahu.
Psychiater Dr. Gail Saltz v Nemocnici Presbytarian v New Yorku vysvetľuje, že dobrá argumentácia vyžaduje zručnosť, ktorú si časom musíte vybudovať. Tu je 5 jeho návrhov:
- Netrvajte na správnosti svojho tvrdenia
- Hovorte skôr, než pocítite zlosť
- Počúvajte
- Držte sa témy
- Nehovorte niečo, čo budete ľutovať
Argumentácia neurčuje, že váš vzťah je utrpenie. Mať argumenty skutočne znamená, že dvaja ľudia majú svoje vlastné myšlienky a názory. Môžu váš priniesť k spoločnému stolu a podieľať sa na zdravom spôsobe života.
Vzťahy, v ktorým nedochádza k argumentácii, môžu byť utiahnuté a plné napätia, pretože ani jeden z páru sa nechce podeliť o svoje myšlienky, aby tým neublížil tomu druhému. Môže to viesť k alkoholu jedného z partnerov.
Nedostatok argumentácie môže byť vyjadrený aj nedostatočným zapojením sa do vzťahu. Môže tam byť problém s dôverou. Možno je potrebné opýtať sa samého seba tieto otázky:
Čoho ste sa dopustili, že nemôžete vyjadriť svoje vlastné názory?
Bojíte sa prekračovať hranice? Vo vašom vzťahu sa cítite byť skutočne samým sebou? Bojíte sa rozprávať o svojich nápadoch a názoroch?
Dr. Stephanie Sarkis, podieľajúca sa na Psychológii Dnes, tvrdí, že existuje 7 prísad pre zdravý a šťastný vzťah a argumentácia je jednou z nich.
Ďalej vysvetľuje:
Nikdy som nevidela zdravý pár, ktorý by spolu neargumentoval. Nikdy nebojujú – avšak oni argumentujú.
Ak nejaké manželské páry príde ku mne do kancelárie a tvrdia, že si nikdy nevymieňali medzi sebou svoje názory, niečo nie je v poriadku. Môžeme namietať bez boja. Argumentácia je nebojovná metóda.
Vy a váš partner uvediete svoje názory bez nadávok a zvyšovania hlasu. Niekedy odobríte nesúhlas – a to je v poriadku.
Zistite, aké sú vaše nezmeniteľné názory – veci, ktorým nebudete ďalej ustupovať. Teraz prehodnoťte tento zoznam. Páči sa mi porekadlo, ktoré hovorí: Môžete byť navzájom priamy, alebo zosobášení.
Vždy budú existovať konflikty a problémy vo vzťahu
Len čo počiatočná fáza prejde k stabilite, ľudia majú tendenciu znovu prejsť do svojho vlastného územia. Chcú byť počuteľní a pochopení, nasledovať svoje vášne a byť uznávaní za to, kým sú. Páry, ktoré argumentujú, vyjadrujú svoju túžbu byť vypočutí.
Ak budete konštruktívnymi, neznamená to, že bojujete. Je to vyjadrenie vašich potrieb.
A šťastné páry sa navzájom počúvajú. V momente prudkej diskusie, ostávajú uzemnení a to je znamenie vzájomného rešpektu. Môžete sa navzájom rešpektovať a ukázať svoju zraniteľnosť.
Existuje rozdiel medzi zlostným bojom a skutočným vyjadrením vašich myšlienok vo vzťahu. Naučte sa vyčleniť bitky. Pochopíte, čo je dôležité, aby ste si to vydiskutovali a čo je potrebné nechať odísť.
Autorka a motivačná rečníčka, Elizabeth Gilbert, hovorí, že: „Šťastie vášho manželstva môžete odmerať počtom jaziev, ktoré každý z partnerov nesie na svojom jazyku, získaných rokmi z uštipačných hnevlivých slov.“
Mlčanie nie je vždy celostný alebo zdravý spôsob, ako vytvoriť dôveru vo vzťahu.
Byť poslušný nie je akt odvahy. Je to akt, pri ktorom sľubujete vernosť tomu druhému, a pritom sa cítite ako mučeník. Z tohto dôvodu, milujúci vzťah, plný vzájomnej dôvery môže argumentovať bez zlosti.
Páry, ktoré argumentujú, majú tendenciu byť vášnivé
Niektoré páry sa tešia, že budú mať po intenzívnej výmene názorov sex. Zvyšujú sa im hormóny a krvný tlak.
Odborníčka na vzťahy Dr. Pam Spurr hovorí, že:
Spôsob, akým sa hádate, hovorí veľa o vašom vzťahu. Múdry pár reaguje a udržiava očný kontakt, keď sa partneri hádajú.
Hašterenie poukazuje na to, že sa o seba vzájomne staráte, hoci ste na svojho partnera naštvaní. Napríklad tým poukazujete na to, že chcete, aby váš partner pil menej, a tým sa staráte o jeho zdravie.
Vzájomná úcta, láska, kompromis, súcit a dôvera sú dôležitými faktormi zdravého vzťahu.
Rovnako ako všetko v živote, je to o sebaovládaní. Nikdy nechcete uraziť alebo nerešpektovať milovaného človeka. Môžete uviesť svoje miesto takým spôsobom, ktorý môžu počuť obe strany.
Keď ste vo vzťahu sami sebou, vždy sa môžete podeliť o to, v čo veríte. Je to všetko o tom, ako sa prezentujete v diskusii.
„Najpravdivejšia forma lásky je to, ako sa správate voči sebe samému, a nie, čo cítite k sebe navzájom.“ – Steve Hall
Zdroj: powerofpositivity.com
Radka says
Autor článku si po sebe aj prečítal tento text? Alebo ho zobral z nejakej zahraničnej stránky, hodil do prekladača a bolo vybavené?