„Iba to, že na vás niekto nezdvihne ruku, ešte neznamená, že nie je násilník. Násilím je kontrolovanie, očividná hrubosť a tiež zraňujúce slová. Nezmierte sa s emocionálnym násilím, nemyslite si, že je to v poriadku, lebo nie je fyzické.“ – Tony A. Gaskins ml.
Odhaliť tyranov nie je vždy také jednoduché, ako sa to môže zdať z televízie a z filmov. Väčšina ľudí chce veriť, že násilníka dokážu odhaliť už po jednom rozhovore.
Nanešťastie to tak vždy nie je. Rozoznať násilníkov často nie je ľahké a pred zrakmi ľudí, ktorí nie sú aktívne zneužívaní, sa dokážu navonok skrývať.
Podľa psychoterapeutky Amy Lewis Bearovej:
„Násilníci môžu byť veľmi šikovní vo vytváraní príťažlivého obrazu, ktorý iných presvedčí, že majú pevné morálne zásady a že by týrania neboli schopní. Pozorné a ohľaduplné správanie násilníka voči iným dáva jeho obetiam väčší dôvod klásť vinu sebe.“
Napokon, ide o manželov a manželky, spolupracovníkov a šéfov – násilníci veľmi často unikajú odhaleniu, lebo sa snažia, aby ich násilnícke sklony neboli nápadné.
Je preto dôležité vedieť rozpoznať násilníka ešte skôr, ako sa prejaví – alebo skôr, než ho odhalí niekto iný. Je to dôležité nielen pre obete násilia, ale aj priateľov a rodiny ich obetí.
Toto sú štyri skryté formy správania, ktoré prezrádzajú násilníka skôr, ako sa prejaví:
1. Násilníci sú bežní ľudia, ktorí často robia túto jednu vec…
Toto je dôležité mať na pamäti. Nejde ani tak o skryté správanie, ako skôr o fakt mimo dosah násilníkov.
Mať sa na pozore pred násilníkom neznamená ohliadať sa neskoro v noci po zakrádajúcich sa postavách či po manželovi so zlou náladou.
Násilníci vyzerajú ako bežní ľudia nie kvôli tomu, že sa vedia dobre pretvarovať – ale preto, že to sú bežní ľudia, ktorí mimo svojich násilníckych cyklov vedú úplne normálny život.
Môžu mať ťažkosti, ako napríklad problémy s peniazmi či závislosť na návykových látkach, to sú však vlastnosti aj ľudí bez násilníckych sklonov.
Dôležité je mať na pamäti: násilníci sú bežní ľudia a vďaka tejto vedomosti násilníka ľahšie spoznáte, keď sa začne predvádzať. Čo je ale tou pomôckou? Radi zvaľujú vinu na iných.
Spisovateľ Steven Stosny hovorí: „Vyhnite sa každému, kto zvaľuje vinu za svoje negatívne pocity a smolu na niekoho iného.
Keďže sa cítia byť obeťami, považujú sa za oprávnených k vykonaniu akýchkoľvek represálií, ktoré zavedú a k prevzatiu akéhokoľvek odškodnenia, ktoré si zvolia. Títo obviňovači vám určite spôsobia bolesť, keď sa do nich zamilujete.“
2. Násilníci netýrajú všetkých
Obetiam násilia mnohí neveria, lebo s násilníkom majú len dokonale príjemné interakcie. Nedajte sa chytiť do tejto nebezpečnej pasce.
A dôležité je mať na pamäti, že násilníci nebudú nikdy týrať všetkých.
Svoje obete si musia vyberať, lebo keby týrali každého, kto im príde do cesty, nikto by sa im nestal natoľko blízkym, aby ním mohli manipulovať, ovládať ho a vykonávať na ňom svoje násilie.
Obeťami násilníka sú zvyčajne ľudia, ktorí sú mu blízki, ako napríklad partner alebo člen rodiny. Keď niečí bývalí partneri zhodne hovoria o násilníckom správaní tej osoby, znamená to výstražnú vlajku.
Vlastne je pravdepodobnejšie, že je niekto násilník, keď s príbehmi o násilí prichádzajú len vybraní ľudia z jeho života.
3. Násilníci nie sú násilnícki stále, keď ale sú…
Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo mnoho žien ďalej zostáva vo vzťahu s tyranom, alebo sa nechajú tak polapiť, že je ťažké odísť.
Pretože keby násilník so svojimi obeťami zaobchádzal zle po celý čas, nemal by koho kontrolovať ani týrať, lebo by sa mu všetci vyhýbali.
Kľúčovou vlastnosťou násilníka je, že mu to dokáže prejsť a svoje obete neodoženie.
To značí, že môže začínať malými prejavmi násilia – manipuláciou alebo zasievaním jemných pochybností – a potom prejsť ku kontrolujúcejšej povahe.
Alebo sa u nich vyskytujú výbuchy násilia – ako sú krik či údery – a hneď potom začať byť znovu starostliví a láskaví.
O násilníkoch platí:
Tieto násilné činy nie sú skoro nikdy len jednorazové, no keď týrajú, „majú pre tieto incidenty či obviňovanie osoby, na ktorú útočia, dokonale prepracované zámienky, kedy hovoria, že to urobiť „museli“ alebo boli „vyprovokovaní“, uvádza WebMD.
4. Násilníci sa hrnú do vzťahov
Keď nie je obeť, nemá násilník koho týrať. A tak sa násilník môže dostať do celého radu neúspešných vzťahov, alebo si okamžite nájsť ďalšiu obeť, keď sa tá prvá zo situácie vymaní.
Toto skryté správanie násilníckej osoby patrí k tým najprehliadanejším. Aby mohol násilník týrať, potrebuje obeť.
Po odchode jednej obete začína násilník často okamžite hľadať ďalšiu obeť – alebo sa začne správať čo najmilšie a najláskavejšie, aby k sebe prilákal tú predošlú.
Najlepší spôsob, ako ukončiť vládu tyrana, je dostať obeť do bezpečia. Keď k tomu dôjde, násilník sa skoro vždy prejaví – napokon, nemá rád, keď mu berú obete.
Záver
Násilníkmi môžu byť tie najrôznejšie typy ľudí, zo všetkých oblastí života. Môžu byť akejkoľvek rasy, pohlavia, náboženstva, sexuálnej orientácie či spoločenskej triedy.
Sledovanie vlastností, ktoré majú všetci násilníci spoločné, udrží obete (a tiež tie potenciálne) v bezpečí, ak budú ľudia, ktorí sú im oporou, vyzbrojení správnymi vedomosťami o tom, ako rozpoznať násilníka skôr, než bude môcť spôsobiť trvalú škodu.
Spracovala: Silavedomia.sk
stefanka says
Co znamena dostat obet do bezpecia? Xcete povedat,ze po 40 r manzelstve mam hodit vsetko za hlavu a ist kam ma vietor zaveje? To je strkanie hlavu do piesku. Odhalit je prvy krok.Co dalej,to je dolezite.A to ste v svojom clanku NEpovedali JASNE.
Sanyyyyyyy says
áno očividne presne to povedať chcú, alebo si myslíš že môže existovať iná rada ?? Nech sa do situácie dostaneš akokoľvek, taký človek to nezmení nikdy…môže to byť veľmi ťažké … ale povec mi čo iné by si chcela počuť… povzbudenie že všetko bude raz fajn ??? alebo ostaň a….
Monika says
Znamena to, odist od nasilnika co najdalej a prerusit s nim akykolvek kontakt. Ci je niekto s nasilnikom tyzden, alebo 40 rokov, na tom nezalezi. Zivot s takymto clovekom nici sebavedomie a pocit sebahodnoty u obete. Nikdy nie je neskoro od neho odist. Takyto clovek sa nikdy nezmeni, jeho spravanie sa bude len zhorsovat.
Branislav says
Totálna pravda ponižuje ničí musí sa mu dať maximálna pozornosť a ešte bude hrať aj obeť žiadna zodpovednosť alebo sebareflexia . Najhoršie je keď je taký rodič . Toto si uvedomiť a priznať je najťažšie keďže nás ešte aj kresťanstvo a iné náboženstvá učia trpieť niesť kríž a podobne nie je to nutné nie sme tu aby sme trpeli do konca života .