Strach je prirodzenou reakciou na potenciálne nebezpečenstvo. Keďže však v našom podvedomí máme uložené nespracované emócie, naša myseľ si často spája toto potenciálne nebezpečenstvo so zvláštnymi symbolmi.
Obrázok, na ktorý sa pozrieme v tomto článku, je výborným podkladom pre psychoanalýzu a rozbor nášho najhlbšieho podvedomého strachu.
Centrálnou a zároveň podprahovou témou tohto obrazu je lebka, ktorá je symbolom strachu. Preto samotný obraz na nás pôsobí tak, že všetky postavy, zvieratá, rastliny či objekty, ktoré sú na ňom zachytené, si budeme spájať so strachom.
Úlohou lebky je tu teda vzbudzovať v našej mysli strach. A prvý objekt, na ktorom spočinie naša pozornosť, prezrádza mnoho o našom podvedomom strachu, pretože práve tento objekt sa nám v našom podvedomí spája so strachom.
Tento psychoanalytický test je jednoduchý, rýchly a jeho výpovedná hodnota je ohromujúca. Stačí si len prečítať o tom objekte, ktorý na tomto obraze zaujme našu pozornosť ako prvý. Pozrite sa:
A nesnažte sa ho príliš analyzovať!
Čo bolo prvé, na čo ste sa zahľadeli?
1. Dievčatko
Ak bolo dievčatko prvým objektom, na ktorom spočinul váš pohľad, znamená to, že váš strach pramení z potlačených emócií z vášho detstva.
Existuje nespočetne veľa situácií a okolností, ktoré môžu na mysli dieťaťa zanechať stopu. Ak vnemy z týchto situácií či okolností potom nie sú správne spracované, neskôr v dospelosti môžu vyplávať na povrch v podobe rôznych typov strachu, závislostí, hlboko zakorenených spôsobov myslenia či nezdravých túžob.
Pre optimálny vývin emocionálnej stránky našej osobnosti je určujúce, aký máme vzťah s našou matkou.
Ak dieťa muselo stráviť neprimerane veľa času v odlúčení od matky, prípadne ak mu matka v období ranného detstva prejavovala len málo lásky či dokonca žiadnu, je pravdepodobné, že v dospelosti bude podvedome na všetko prostredníctvom projekcie prenášať svoj strach.
V takomto prípade môže dôjsť k tomu, že u dieťaťa sa vyvinie podvedomý strach, ktorý ho bude sprevádzať neskôr v dospelosti a bude sa prejavovať pri rozhodovaní či prevzatí zodpovednosti.
K traumatickému zážitku môže dôjsť v neskorších etapách detstva, no môže sa objaviť aj skôr, napríklad v období batoľaťa či dokonca v perinatálnom období počas tehotenstva alebo pri pôrode.
2. Motýľ
Motýľ patrí medzi tie symboly, ktoré sa obyčajne spájajú s kladným významom. Na tento symbol sa však viaže aj hlbší podvedomý význam, ktorý pochádza z temnejšieho miesta.
Podľa psychologickej interpretácie snov, motýľ je symbolom príležitostí a začiatkov.
Motýľ jasných a pestrých farieb je znakom veľkej nádeje či novej významnej udalosti v živote osoby, naproti tomu bezfarebný motýľ je symbolom premárnenej príležitosti, ktorú nám život núkal.
Motýľ ako symbol má aj duchovný význam – plní funkciu prevádzača duše do života po smrti. Motýľ teda prevádza dušu na druhú stranu do sveta zosnulých.
Ak sa pri pohľade na obrázok váš pohľad zastavil na motýľovi, znamená to, že všetko, čoho sa bojíte, má základ vo vašom podvedomom strachu zo smrti.
Môže to tiež znamenať aj to, že sa obávate, že nežijete naozaj, naplno, a že premrhávate životné príležitosti. Okrem toho tento symbol prezrádza aj to, že možno v sebe potláčate pocity smútku zo straty vašich blízkych, ktorí tu už s vami nie sú.
3. Jahoda
Jahoda, ktorá je umiestnená presne v strede obrázku a vyobrazená vo veľkosti omnoho väčšej než je skutočná veľkosť jahôd, tu predstavuje symbol srdca.
Jahoda bola vždy a odnepamäti symbolom lásky. Namiesto jahody by tu bol ako symbol ešte vhodnejší nejaký objekt, ktorý by presne symbolizoval bolesť a útrapy, ktoré pramenia z lásky.
Jedna legenda nám dokonca rozpráva príbeh o bohyni Venuši, ktorá oplakáva smrť svojej lásky Adonisa. Venušin plač neustával a z každej jej slzy, ktorá dopadla na zem, vyrástli jahody.
Ak hneď na začiatku váš pohľad zaujala jahoda, to, čo hľadáte, je len vo vašom srdci. Váš najväčší strach pramení z vášho podvedomého odporu voči láske.
Pôvod tohto strachu a emocionálneho odporu voči niečomu tak nádhernému, ako je láska, má často základ v detstve, kedy sme pravdepodobne boli svedkami toho, ako si naši rodičia vzájomne prejavovali všetky city.
Tento náš strach a odpor voči láske však môžu mať pôvod aj v necitlivom rozchode a rozpade niektorého z našich prvých vzťahov.
Prehnaná veľkosť jahody na obrázku symbolizuje, koľko veľa lásky sa v našom srdci ukrýva a koľko veľa jej môžeme druhým dať.
Znamená to, že v našom srdci je veľmi veľa lásky, ktorú v sebe potláčame a ktorú sa bojíme prejaviť, pretože sa domnievame, že by nás za to stihol nejaký trest.
4. Pavúk
Pavúk, či už skutočný alebo ako symbol na obraze, sa u drvivej väčšiny ľudí vždy podvedome spája so strachom. Tento strach alebo opatrnosť máme v sebe zakorenené vďaka evolučnému vývoju.
Slúžia ako mechanizmus zabezpečujúci prežitie, pretože nám umožňujú si veľmi jasne uvedomovať malé nebezpečenstvá, ktoré by sa mohli nachádzať v našom bezprostrednom okolí.
Pavúk je teda symbolom nášho hlbšieho podvedomého strachu, ktorý pramení z pocitu, že naše bezprostredné okolie nie je bezpečné.
Ak prvé, čo sme na tomto obrázku spozorovali, bol pavúk, znamená to, že náš podvedomý strach vychádza z našej neschopnosti uvoľniť sa a cítiť sa úplne bezpečne tam, kde sa práve nachádzame.
Znamená to, že príliš úzkostlivo skúmame všetky možné detaily a silou-mocou chceme nájsť niečo, čo sa nám nezdá byť v poriadku, alebo niečo, čo je podľa nás nebezpečné, hoci sa môžeme nachádzať na tom najbezpečnejšom mieste.
Toto neustále a nutkavé zaoberanie sa možným nebezpečenstvom nám bráni uvoľniť sa a naplno prežiť nádherné a šťastné chvíle. Bude pre nás zrejme príznačné, že aj ten najjednoduchší plán budeme rozoberať a analyzovať až do nezmyselných detailov.
A je celkom možné, že nás zvyknú potrápiť aj záchvaty úzkosti a paniky.
Tento typ podvedomého strachu, kedy sa necítime byť v bezpečí, má často svoj pôvod v nadmernej činnosti amygdaly v kombinácii s bojazlivosťou.
Príčinou tu môže byť, že nás vychovávali ľudia, ktorí sa sami všetkého príliš obávali, prípadne sme si takýto spôsob myslenia a nazerania na svet neskôr vypestovali my sami.
5. Stromy
Strom je z pohľadu psychológie významným symbolom. Jeden z najlepších testov v rámci psychoanalýzy odhaduje duševný stav a zdravie osoby na základe polohy stromov, ktoré táto testovaná osoba nakreslí na papier.
Strom symbolizuje naše korene a v tomto prípade poukazuje na hlbší význam a súvislosti. Dva stromy, ktorých koruny sú zrastené dokopy, s najväčšou pravdepodobnosťou odhaľujú konflikt v našom vnútri, ktorý sa nám ešte nepodarilo vyriešiť.
Jedná sa tu o rozpoltenosť a protichodnosť emócií, ktoré sa nám zatiaľ nepodarilo zosúladiť a spojiť.
Ak prvá vec, ktorú sme si na obrázku všimli, boli tieto dva stromy, znamená to, že náš najväčší strach vychádza z predstavy, že by sme si mali priznať túto vnútornú a podvedomú emocionálnu rozpoltenosť.
Bojíme sa prijať nejakú časť našej osobnosti, ktorú sme vytesnili a odmietli. Svoju identitu sme si vybudovali okolo tohto tieňového JA a odmietame sa k nemu prihlásiť a prijať ho za svoje.
Každý z nás si je sám najlepšie vedomý svojich najväčších pochybností a neistôt. Keď na ne však poukáže niekto iný, obvykle sa na ne aj začneme pozerať trochu inak.
Práve z tohto dôvodu by bolo veľmi prospešné konzultovať tento náš podvedomý strach s niekým, kto sa na našu osobnosť pozerá z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa.
Dôležité tiež je, aby tento vonkajší pozorovateľ nebol ohľadom našej osobnosti zaťažený žiadnymi preferenciami či dopredu vytvoreným názorom.
Tak budeme mať najväčšiu istotu, že nás bude vnímať čo najobjektívnejšie. Spoznávanie nášho tieňového JA môže byť veľmi účinnou procedúrou k zjednoteniu a uzdraveniu našej osobnosti.
6. Plyšové hračky
Jeden z najčastejších spôsobov, ktorým všetky deti vyjadrujú túžbu po bezpečí, je objatie svojho plyšového macka alebo zajačika. V jeho objatí každé dieťa nachádza útočisko, porozumenie, bezpečie či dokonca lásku.
Plyšový macko je teda symbolom priateľa, u ktorého vždy nájdeme bezpodmienečné pochopenie. Je symbolom bezpečného miesta, na ktorom vždy nájdeme vľúdnosť a láskavosť.
Vždy, keď sa objaví niečo, čo vzbudzuje strach, prvé, čo urobí každé dieťa je, že pevne objíme svojho plyšového macka. Je to prirodzenou reakciou každého dieťaťa.
Na našom obrázku sú však plyšové hračky k sebe otočené chrbtom a k tomu ešte aj mierne zohnuté. Ak sme si ako prvé všimli práve týchto plyšákov, prezrádza to o nás zaujímavú pravdu – obávame sa našich samotných obáv.
Tento náš zvláštny strach má svoj základ v nejakej traume, ktorej spomienka sa nám uložila do podvedomia. Túto traumu sme pravdepodobne utrpeli ešte ako deti.
Mohlo sa jednať o nejakú udalosť, situáciu či okolnosť, ktorá v nás vyvolala strach, no nemali sme pri sebe nikoho, kto by nás ubezpečil, že sa nič nedeje a všetko je v poriadku.
Túto skúsenosť sme potom potlačili hlboko do našej podvedomej mysle. V dôsledku toho sa snažíme vyhýbať pocitu strachu za každú cenu, pretože by nám pripomenul túto zabudnutú situáciu, keď sme boli bezmocní a sami.
Tento symbol tiež naznačuje, že sa pravdepodobne obávame zostať sami, ale aj to, že sa bojíme dôverovať druhým.
Zdroj: lifecoachcode.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Roman says
prvé, čo ma zaujalo na obrázku bolo slnko. To symbolizuje čo?
Tatiana says
To je všetko veľmi pekné, ja som si ako prvé všimla SLNKO… a nemám odpoveď..
Nikolas says
A keď tam vidím lebku ?
Soňa says
treba čítať celý článok od začiatku..
Centrálnou a zároveň podprahovou témou tohto obrazu je lebka, ktorá je symbolom strachu. Preto samotný obraz na nás pôsobí tak, že všetky postavy, zvieratá, rastliny či objekty, ktoré sú na ňom zachytené, si budeme spájať so strachom.
Úlohou lebky je tu teda vzbudzovať v našej mysli strach. A prvý objekt, na ktorom spočinie naša pozornosť, prezrádza mnoho o našom podvedomom strachu, pretože práve tento objekt sa nám v našom podvedomí spája so strachom.
Mahatmá says
Čo znamená, slnko, prvé ma zaujalo slnko.
Alexandra says
slnko
Peter says
Lebka
Gabriela says
Ja som lebku vôbec nezbadala
Miroslav says
Lebku tvorí svetlá časť medzi stromami, očné jamky sú motýľ a vlasy dievčaťa a zuby lebky sú pančuchy.
Najlepšie to je vidieť, keď roluješ obrazovkou hore-dole 🙂
Inak to slnko tam chýba asi zámerne, pretože slnko si málokto spája so strachom. Ale áno, je to centrálna časť obrázku a tak prirodzene zaujme asi najviac …