Ach, keby sme tak znovu mohli byť deťmi. Mohli by sme sa správať úplne sebecky, nemali by sme strach vyjadriť sa celkom úprimne a nebáli by sme sa vyrovnať sa s niektorými ľuďmi tak, ako to považujeme za správne.
A hlavne by sme sa nebáli následného odsudzovania. Keby sme znovu boli deťmi, mohli by sme byť nezodpovední a nezrelí, pretože nikto by to od nás NEOČAKÁVAL. Od detí nikto neočakáva zodpovednosť a zrelosť – nemali ich ešte kedy získať.
No dajme bokom plané nádeje – už nie som dieťaťom, a ak práve čítate tieto riadky, tak zrejme ani vy. Ako dospelé osoby musíme jednať s rôznymi ľuďmi, či už do nášho života prinášajú svetlo a radosť, alebo z nás vysávajú dušu.
Preto je dôležité, aby sme vedeli, ako máme pristupovať a jednať práve s tými osobami, ktoré z nás vysávajú dušu a ktoré nám vedia kaziť radosť zo života.
Myslím, že viete veľmi dobre, koho mám na mysli: negatívnych ľudí. Sú to ľudia, ktorí, keď sa objavia vo Vašom živote, správajú sa ako veľká čierna diera, ktorá pohlcuje všetko, čo jej príde do cesty.
Ako by sme teda mali s takýmito ľuďmi jednať? Vyskúšajme jeden či dva z nižšie uvedených šikovných spôsobov:
1. Zachovajme si realistický pohľad na vec
Negatívni ľudia sa pokúsia urobiť čokoľvek, aby otriasli naším pohľadom na svet a donútili nás pozerať sa na veci z ich perspektívy. My sme však vľúdni a s takýmito negatívnymi osobami súcítime.
Vždy sme im k dispozícii a chceme im v rámci našich možností dodať nádej a pozerať sa na svet inak.
Avšak, ak tieto negatívne osoby trvajú na svojom a nechcú ani pomyslieť na možnosť, že všetko môže byť trochu inak, a ak navyše aj cítime, že ich negativizmus nás ťahá k zemi, je možno na čase s týmto ľuďmi prerušiť kontakt.
2. Určime si (pozitívne) hranice
Ak máme k životu pozitívny postoj a od ľudí v našom živote očakávame to isté, negatívni ľudia v našej blízkosti nebudú mať na výber.
Buď sa začnú na veci pozerať pozitívnejšie, alebo budú musieť z nášho života odísť.
Možno sa vám to zdá byť kruté, no určenie hraníc je v skutočnosti celkom zdravé jak pre vás, tak aj pre pochybovačov.
3. Svoj názor si nechajme pre seba
Alebo ešte lepšie, netvorme si žiaden názor. Každý z nás sa vyvíjal inak a zdá sa, že negatívni ľudia vo svojom živote nemali toľko šťastia ako niekto iný.
Keď máme sklon niekoho posudzovať alebo niečo predpokladať, možno to veľmi ľahko rozoznať v našich slovných, ako aj neverbálnych narážkach.
Je preto veľmi dôležité naučiť sa nesúdiť druhých či netvoriť si dohady, najmä ak chceme vyriešiť situáciu, ktorú má na svedomí nejaká negatívna osoba.
4. Správajme sa zrelo
To najjednoduchšie, čo môžeme spraviť, je znížiť sa na úroveň dieťaťa a začať druhým nadávať či správať sa impulzívne. Ale pamätajme…už viac nie sme deťmi.
Je dôležité, aby sme sa naučili pristupovať k náročným situáciám s rešpektom, zrelo a citlivo.
5. Viac sa usmievajme
Úsmev je jednoduchý, nepriamy spôsob, ktorým negatívnemu človeku dávame najavo, že svet nakoniec nie je až tak temné miesto.
Negatívni ľudia často vyrastajú s predstavou, že svet je skazený alebo že „všetko je proti nim“.
A keď zlyhajú všetky naše pokusy presvedčiť ich, že to tak celkom nie je, náš úsmev ich môže presvedčiť, že je možné pozerať sa na svet aj inak.
6. Na nejaký čas sa negatívnym ľuďom vzdiaľme
Niekedy sa jednoducho potrebujeme od negatívnych ľudí dištancovať, čo je celkom v poriadku. Každý z nás má svoje medze, a znesieme len toľko, koľko vládzeme.
Je dôležité, aby sme si uvedomovali svoje vlastné možnosti. Ak je to nutné, vyhýbajme sa situáciám, ktoré sú nad rámec našich možností.
7. Prejavme trochu súcitu
Ak vidíme súvislosť medzi nejakým problémom v živote negatívneho človeka, nech už je to čokoľvek, a medzi konkrétnymi problémami skutočného sveta (napr. neschopnosť uspokojivo zarábať, nedostatok pracovných príležitostí, bývanie na zamorených miestach či v znečistenom životnom prostredí, stále hádky medzi partnermi atď.), vo všeobecnosti sa pozeráme na situáciu tak, akou skutočne je.
Nezveličujeme problémy viac než je treba, hoci by aj boli tou pravou príčinou problému a nespokojnosti v živote negatívnej osoby.
A práve vďaka objektívnemu pohľadu na problém sa dokážeme k negatívnemu človeku správať vľúdne a prejaviť mu súcit.
8. Uistime sa, že nás negatívny človek vypočul a pochopil naše myšlienky
Najnovšia správa: Nie každý negatívny človek je negatívny zámerne.
Ak negatívny človek naozaj dostane príležitosť vypočuť nás a pochopiť naše myslenie a náš pohľad na vec, možno sa mu nadobro podarí zo svojho života vyhnať všetok negativizmus.
Ak takémuto človeku sprístupnime naše myšlienky pomocou správne zvolených slov, naše slová ho môžu postrčiť von z negativizmu smerom k pozitívnejšiemu prístupu.
9. Nesnažme sa racionálne zdôvodňovať správanie negatívnych ľudí
…pretože to vo väčšine prípadov k ničomu nevedie.
Negatívni ľudia sa často chcú len posťažovať, absolútne ich nezaujímajú naše rady či dohováranie.
Nehľadajú ani tak náš súcit či naše konštruktívne nápady, ako skôr to, že im len poslúžime ako bútľavá vŕba.
10. Neberme nič osobne
Toto môže byť celkom náročné, no keď negatívny človek začne na nás chrliť všetky jeho problémy, je dôležité, aby sme nič z toho nebrali osobne.
Nedávno som zažila podobnú situáciu: môj priateľ ma začal zosmiešňovať a zastrašovať priamo pred očami ďalších troch našich kamarátov.
Spočiatku som sa držala dobre a snažila som sa s ním súcitiť, keď potom vytiahol tému, ktorá bola úderom pod pás. Prestala som sa ovládať a odišla som.
Keď som bola už sama, rozplakala som sa a vzala som jeho poznámku úplne osobne. Namiesto toho som si však mala uvedomiť, že príčinou jeho poznámok a sťažovania sa bolo, že on sa nachádzal na nesprávnom mieste.
Mala som si uvedomiť, že na jeho poznámkach nebolo ani zrnko pravdy.
Ak budeme brať osobne to, čo nám povie negatívny človek, skončí sa to vždy rovnako: budú zranené len a len naše city.
V zmienenej situácii som si nezvolila práve najlepší spôsob, pretože som brala jeho poznámky osobne, čo malo za následok dlhšie, uvzlykané obdobie.
Nedovoľte, aby sa Vám negatívni ľudia takto dostali pod kožu…nebude to mať dobré následky ani pre vás, ani pre negatívnu osobu.
Namiesto toho, udržiavajme si určitý myšlienkový odstup, a znova podotýkam, odíďte zo situácie len čo to uznáte za vhodné. Najlepšie ešte predtým, než sa im podarí povedať niečo, čo by Vás mohlo rozplakať.
Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Dakujem
Soňa says
Nie vždy sa to dá, od takých ľudí ujsť.