Pravdepodobne ste o už počuli o zlepšení si životného priestoru odstránením negatívneho vplyvu vecí vo vašej domácnosti. Môžete si tak zvýšiť životnú energiu čchi vášho domova a pozitívne tým ovplyvniť aj svoj vlastný život.
Je to naozaj pravda. Bola som svedkom najväčšej životnej zmeny, akonáhle sa zbavíte neporiadku vo vašom domove.
Avšak vyhadzovanie starých vecí môže u ľudí vyvolávať stres, a preto ho radšej odkladajú na neskôr. Mnohí ľudia sa tomu bránia, pretože nevedia ako začať. Často im chýbajú organizačné schopnosti.
Pocítila som to sama na sebe. V priebehu posledných desiatich rokov som sa neustále sťahovala, a to buď len na krátky čas, alebo som v novom bývaní ostávala dlhšie.
Každá zmena môjho pobytu mi spôsobovala úzkosť. Vzhľadom k tomu, že som nepoznala správny systém sťahovania a že som mala zlé skúsenosti s pohybom v priestore sa u mňa zakaždým prejavil stres.
V období, kedy som sa sťahovala naposledy, som si uvedomila všetok neporiadok v dome. Vedela som, že musím niečo zmeniť.
Keďže som v tom čase bola tehotná, snažila som sa dať rýchlo dokopy, pretože neporiadok na mňa pôsobil dosť negatívne. Krátko po narodení môjho syna dostal môj manžel novú pracovnú ponuku v New Orleans.
Zrazu som sa ocitla v pozícii, kedy som musela pobaliť všetky naše veci do sťahovacieho auta s malým v náručí. Na všetko som mala iba jeden týždeň. Nemala som na výber, musela som tým prejsť.
Prinútila som sa absolvovať krátky kurz o zlepšení životného priestoru odstránením všetkým vecí, ktoré na človeka môžu vplývať negatívne.
Na internete som si prečítala množstvo informácií, ktoré som sa rozhodla hneď vyskúšať. Kúpila som si plastové nádoby a prenajala si skladovacie priestory.
Intuícia mi napovedala, že v prvom rade sa musím zbaviť všetkých veľkých vecí a nechať si čo najviac malých. Hoci som sa predtým nesnažila viesť usporiadaný život, na túto zmenu som sa odhodlala.
Neskôr som si uvedomila, že elimináciou nadbytočných vecí, ktoré som vo svojej domácnosti skladovala, som zlepšila aj svoj vlastný život.
Uvádzam preto vlastnú skúsenosť, ako dosiahnuť zmenu životného priestoru, ktorá vás posunie vpred. Rady a postupy, ktoré som si predtým prečítala od odborníka na Feng Shui, sa mi skutočne osvedčili.
1. Rozhliadnite sa okolo seba a zistite, čo môžete v daný okamih vyhodiť
Zožeňte si väčšie vrece na odpadky, do ktorého naložte všetky nepotrebné veci. Ak si na druhý deň spomeniete na niektorú z vecí, ktorú ste včera vyhodili, vyberte ju z vreca von.
Zvyšok vyhodených vecí by ste mohli darovať na charitu. Môžete sa tiež opýtať svojich priateľov, či od vás nechcú nejaké veci, no nemali by ste ich doma nechávať dlhšie než tri dni.
Inak neprebehne pozitívna zmena vo vašom životnom priestore.
2. Prejdite každú izbu a opýtajte sa samých seba, či všetky veci naozaj potrebujete
Ak nabudúce budete raňajkovať pri svojom jedálenskom stole, nezabudnite sa rozhliadnuť okolo seba.
Ak zbadáte niečo, čo ste si pred časom kúpili vo výpredaji, alebo uvidíte niečo, čo vám niekto daroval, ale v skutočnosti sa vám tá vec nepáči, položte si otázku, či tieto veci chcete mať naozaj vo svojej domácnosti.
V prípade, že vaša odpoveď bude „nie“, nečakajte a vyhoďte ich. Celý postup opakujte v každej izbe.
3. Nedržte v dome umenie, fotografie, darčeky, alebo nábytok, na ktoré nemáte dobré spomienky
Každý z nás sa neúmyselne pridržiava zlých spomienok. Môžeme mať napríklad na stene fotografiu z vašich promócií, na ktorej ste vy a vaša babička, ktorú zbožňujete.
Ale zakaždým, keď sa na ňu pozriete, vám môže pripomenúť, že v ten deň nemohla byť vaša mama s vami kvôli pracovným povinnostiam. My si vytvárame naše myšlienky.
Preto nevenujme pozornosť zlým spomienkam, ktoré nám môžu pripomínať rôzne veci v priestore.
4. V každom kúte vášho domova sa snažte cítiť príjemne a pozitívne
Nepríjemné predmety, fotografie, či nábytok by ste mali dať preč.
Popremýšľajte o tom, či váš rotopedický bicykel nepoužívate len zriedka, že v kuchyni máte množstvo pracovných nástrojov, ktoré používa váš otec, že váš tlakový hrniec zaberá takmer celú pracovnú dosku a pritom ho nikdy nepoužívate.
Opýtajte sa samých seba, či tieto predmety skutočne potrebujete. Ak ich nepoužívate, vyhoďte ich. Nepotrebujete predsa nepotrebné veci vo vašom živote.
5. Vytvorte si z upratovania zábavu!
Nech sa pre vás upratovanie stane bežnou rodinnou aktivitou. Zaberajú hračky vašich detí príliš veľa priestoru? Pomôžte sa vašim deťom rozhodnúť, ktoré hračky rozložené po izbe si chcú nechať a ktoré už nepotrebujú.
Nedávno som tento postup vyskúšala so svojím trojročným synom, hoci som predpokladala, že ho táto činnosť rozruší. Bola som milo prekvapená, keď som zistila, že môj syn je šťastný, keď vyhodil polovicu svojich hračiek.
Boli to väčšinou darčeky od príbuzných, alebo hračky, z ktorých vyrástol. Zdôveril sa mi, že neporiadok mu vždy bránil v nájdení svojej obľúbenej hračky.
6. Nechajte si len tie veci, ktoré používate
Veci by ste mali používať, aby vás ich energia nezaťažovala. Ak máte napríklad tašku plnú tehotenských šiat a poznáte kamarátku, ktorej by sa tie šaty zišli, požičajte jej ich.
Ak v budúcnosti plánujete mať ďalšie deti, vyžiadajte si od nej šaty späť. Veci by sa mali stále používať, inak by nemali byť vo vašej domácnosti. To isté platí pre športové vybavenie, detské hračky, hudobné nástroje a pod.
7. Vyhnite sa zmýšľaniu „len v prípade“
Ak sa vo svojej kuchyni cítite nepohodlne, pretože v nej máte tri alebo štyri podobné komory, zaberajúce veľký priestor, mali by ste ich zredukovať.
Hoci sme zvykli premýšľať tak, že nákupom objemnejších vecí ušetríme čas, vyhneme sa nepohodliu, alebo tomu, že by nám niečo chýbalo, v skutočnosti veľké veci zaberajú množstvo miesta, ktoré by sme mohli využiť zmysluplnejšie. Vizuálny neporiadok pôsobí na ľudí agresívne.
Záver
Nájdite si tri dni zo svojho času na upratanie svojho domova s pomocou uvedených techník a stavím sa, že s upratovaním nebudete chcieť prestať.
Zdroj: mindbodygreen.com
martin says
čo tak ich skúsiť najprv niekomu ponúknuť než vyhodiť?