V dnešnej dobe technológií vidíme, že výchova detí je trochu odlišná od obdobia, kedy neexistovali iPody, iPhony, počítače, internet a všetky ostatné gadgety, ktoré nás obklopujú.
Predtým sa deti hrali vonku. Kopali si loptu na ihrisku alebo na tráve. Hrali sa skôr s kartami ako sledovali pokémonov v televízii. Keď sa rozsvietilo pouličné osvetlenie, vedeli, že musia ísť domov.
Dnes vychovávame svoje deti inak ako pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. Ale možno prišiel čas na to, aby sme sa vrátili k časom minulým.
Žijeme v novom svete. Dnešné deti sa automaticky oboznamujú s gadgetami, ktoré slúžia pre ich zábavu. V čom ale robíme chybu?
Psychológovia z Harvardovej univerzity poukazujú na spôsoby, ako môžeme vychovávať dobré deti aj v tejto rýchlo meniacej sa dobe. Sú dokonca veľmi jednoduché, a preto sa nich pozrime bližšie.
Uvádzame vám 5 tajomstiev, ako vychováte dobré deti podľa psychológov z Harvardovej univerzity:
1. Trávte čas so svojimi deťmi
Je to jednoduchý pokyn. Žijeme však v ťažkých časoch, kedy sme denne vystavení tlaku nových technológií, práci a sme neustále bombardovaní návalmi rušného kolobehu života.
Nezamestnávajú nás len médiá – správy, emaily, alebo pracovná vyťaženosť. Zvykli sme si na život, aký vedieme.
Je jednoduché dať našim deťom ich obľúbenú hračku alebo hraciu konzolu do rúk, aby nás prestali vyrušovať. Tráviť čas s deťmi znamená, aby sme sa vzdali našich obľúbených aktivít, ako sú napríklad čítanie kníh, turistika, alebo spoločenské hry.
Musíte sa so svojimi deťmi rozprávať a venovať im dostatočnú pozornosť.
Existujú veci, ktoré si budú pamätať. Zapamätajú si veci, ktoré ste im kúpili, ale predovšetkým si budú pamätať okamihy strávené so svojimi rodičmi.
2. S deťmi sa rozprávajte otvorene
Podľa skúseností odborníkov z Harvardovej univerzity väčšina rodičov a vychovávateľov tvrdí, že ich najväčšou prioritou sú ich deti.
Tie to však od nich vôbec nepočujú. Na to, aby ste zistili, čo sa deje v živote vašich detí, si musíte nájsť dosť času.
Zaujímajte sa o to, ako sa majú a čo prežívajú. Informujte sa o tom u učiteľov, trénerov, lektorov alebo iných vychovávateľov. Zistite, či sa zmenilo ich správanie.
Umožnite svojim deťom, aby sa cítili dobre a rozprávajte sa s nimi.
Vaše dieťa od vás potrebuje počuť, že ste preň ho tou najväčšou prioritou v živote. Deti si vyžadujú vaše uznanie v slovnej podobe. Slová sú veľmi dôležité.
Vyzvite ich, aby si k vám na chvíľu sadli a porozprávajte sa s nimi o tom, čo prežili v škole, aké majú domáce úlohy, akých majú kamarátov a pod.
3. Ukážte vášmu dieťaťu, ako riešite problémy bez toho, aby ste sa vopred stresovali z výsledkov
Jedným z najväčších darov, aký môžete svojim deťom venovať, je rozvinúť u nich schopnosť analyzovať a riešiť problémy. Dôverujte vášmu dieťaťu, ak príjme slobodné rozhodnutie.
Nemôžete celý čas riešiť problémy svojich detí za nich. Je zdravé, aby prežívali svoj život samostatne a pozerali sa naň vlastným objektívom.
Úspech je v živote dôležitý a umožňuje nám stanovovať si priority.
Ak chcete vychovať dobré deti, staňte sa produktívnymi rodičmi. Umožnite vášmu dieťaťu, aby za vami prišlo a zdieľalo s vami jeho problémy.
Veďte svoje deti tak, aby robili správne rozhodnutia.
Vo výchove je ťažké urobiť krok späť a sledovať, ako vaše deti robia chyby. Ale je to rovnaké ako vo vašom prípade.
Chyby sú súčasťou nášho života, aby sme sa z nich poučili. Želajte si, aby boli vaše deti šťastné z toho, čo urobili. Aby ste neboli šťastní len vy.
Rick Weissbourd vo svojej štúdii hovorí:
„Sme príliš zameraní na šťastie našich detí. Nie som prekvapený, že šťastie sme zaradili na najvyššiu priečku, ale som prekvapený, že úspech sme zaradili tak vysoko.“
Tlačíme na naše deti, aby sa zameriavali na úspech?
„Tento tlak môže mať viacero negatívnych dôsledkov.“ hovorí Weissbourd, riaditeľ projektu s názvom Making Caring Common. „Obávam sa, že toto robí naše deti menej šťastnými.“
4. Pravidelne prejavujte svojim deťom vďačnosť
Výskumníci hovoria, že „u ľudí, ktorí majú vo zvyku prejavovať svoju vďačnosť, je viac pravdepodobné, že budú užitoční, šľachetní, súcitní a odpúšťajúci. Tiež je pravdepodobné, že budú šťastní a zdraví.“
Rodičia by mali dbať na to, aby sa ich deti venovali domácim prácam, a potom im vyjadrovali za ich pomoc svoju vďačnosť. Je dôležité, aby deti videli, že vďačnosť je vzácny dar.
Kedykoľvek vaše deti niečo urobia, poďakujte sa im za to.
Harvardskí psychológovia tvrdia, že rodičia svojim deťom prejavujú pochvalu len za „mimoriadne činy.“
Úlohou nás rodičov je učiť naše deti byť empatickými a súcitnými voči ostatným. Deti sa učia príkladom. Vezmite ich do útulku pre bezdomovcov. Nech vidia ľudí, ktorí nie sú z rovnakej spoločenskej vrstvy ako ony.
Umožnite im pochopiť, aké môžu byť šťastné, že majú strechu nad hlavou.
Buďte k nim otvorení. Buďte vďační za ich malé skutky, ktoré urobia a ktoré nemajú nič spoločné so školou alebo prácou.
Pomoc druhým nie je len prostriedok, aby ste im dali šancu byť úžasným človekom v dospelosti, ale rovnako prostriedok pre odstránenie fanatizmu a rozdielov. Všetko sa začína doma.
5. Naučte vaše deti vidieť väčší obraz
V tomto bode sa vraciame späť k prejavom vďačnosti. Nechajte vaše dieťa spoznávať svet prostredníctvom vlastného súcitu k druhým.
Výskumníci hovoria, že „takmer všetky deti sa dokážu vcítiť a starať sa o malý okruh príbuzných a priateľov.“
Naučte svoje deti byť dobrými poslucháčmi, komunikovať s inými bez využitia technológií, ako byť empatickými k iným mimo svojej rodiny a ako neodsudzovať tých, ktorí majú inú národnosť či náboženské vierovyznanie.
Žijeme v dobe vývoja novej ľudskej generácie, ktorá má schopnosť meniť tento svet a posúvať ho vpred.
Tým, že vystavíte vaše deti ľuďom, ktorí majú inú kultúru, im pomôžete stať sa milujúcimi, láskavými a šťastnými v dospelosti.
Záver
Ste zodpovední za to, aby ste na svet priviedli milujúce duše ľudí. Pomôžte im zorientovať sa v tomto svete tým, že ich naučíte súcitu, láske a dobrote.
Vychovávajte starostlivých, úctivých, etických ľudí a naučte ich tvrdej práci. Je to niečo, čo môže urobiť každý z nás. A žiadna práca nie je dôležitejšia a uspokojivejšia než táto.
Zdroj: powerofpositivity.com
„Vezmite ich do útulku pre bezdomovcov“ akože mám zobrať dcéru nech sa ide pozerať na bezdomovcov ako na opičky v ZOO? Tak toto ti nevyšlo kamoško…
Nie, aj oni si zaslúžia lepšie žiť ,povzbudeníe návšteva a prejav lásky ich potesi ten človek ktorí to nepocítil sa malo vie vžiť do tejto situácie , plnosť všetkého nám bráni vnímať veci okolo seba .