Sila vedomia

  • Kontakt

To, prečo nás niekto priťahuje má iný dôvod, než by sme si mysleli

21. augusta 2017 by redakcia 6 komentárov

To, prečo nás niekto priťahuje má iný dôvod, než by sme si mysleli

V húfe ľudí zbadáme ženu alebo muža, a zrazu máme pocit akoby nás k nej alebo k nemu priťahoval vír nespútanej energie.

V momente, keď stretneme našu „spriaznenú dušu“, cítime to celou našou bytosťou – máme ten zvláštny pocit v našich vnútornostiach, v našich slabinách, máme pocit, že nám každú chvíľu ide vybuchnúť mozog a jeho šípky jednohlasne ukazujú pod vplyvom fenyletylamínu k „objektu nášho záujmu“.

Podobné pocity zaplavujú celé naše telo, prúdia nám po celej koži. Vtedy si myslíme, že tento pocit „lásky“ je tak skutočný a čistý, že sa mu nič nevyrovná.

Hoci máme čiastočne pravdu, za príbehom vzájomnej príťažlivosti dvoch ľudí sa skrýva podstatne viac.

V čom spočíva tajomstvo príťažlivosti

Na základe výskumov, ktoré vykonali Jung, Freud a iní psychológovia, náš výber partnera či partnerky je podmienený obrazom, ktorý sme si utvorili a poskladali ešte v rannom detstve.

Tento obraz predstavuje osobu, ktorá sa v našom detstve o nás starala najviac, alebo osoby, na ktoré sme sa najviac spoliehali.

V našom útlom detstve sme od týchto osôb boli úplne závislí, no z dôvodu ich ľudskej krehkosti, nedokonalosti alebo ignorancie sa pri našej výchove dopustili aj nejakých chýb.

Napríklad mohli byť nedostupní, panovační, vyčítaví či dokonca krutí. V tom lepšom prípade nás zase mohla vychovávať osoba, ktorá bola milujúca, citlivá, trpezlivá a ktorá nám bola oporou.

Alebo sme tiež mohli zažiť kombináciu viacerých týchto čŕt, a to už od momentov, keď sme ešte len boli v maternici až do veku približne troch až piatich rokov. Práve v tomto období sa utvára naša predstava o svete a láske.

Hlboká a silná romantická príťažlivosť, ktorú už ako dospelí pociťujeme k inej osobe, je len podvedomou túžbou uzdraviť naše rany, ktoré nám zostali od obdobia útleho detstva, od našich prvých vychovávateľov.

Na vedomej úrovni si prajeme eufóriu a všetky veci, ktoré so sebou prináša zidealizovaná romantická láska. Zidealizovaná romantická láska je taká, do ktorej všetci tak ľahko padáme v počiatočných fázach vzťahu.

V týchto fázach máme nášho romantického partnera silno zidealizovaného, stále o ňom snívame a v hojnej miere ho takouto láskou aj zahŕňame.

Avšak v našom podvedomí sa nachádzajú hlbšie potreby, ktoré doslova kričia a vyžadujú si našu pozornosť. Tieto hlbšie potreby sa prejavujú spôsobom, ktorý nazývame „imago zhoda“.

Imago je časť podvedomej mysle, ktorá sa správa veľmi podobne ako dieťa, u ktorého bolo na začiatku imago vytvorené.

Podvedomá myseľ sa prejavuje najmä túžbami a emóciami. Úplne ignoruje rozum. Chce čo chce a hádže do vetra všetky spoločenské normy, slušnosť, súcit a ostatné dôležité vlastnosti ľudskej nátury.

Podvedomá myseľ pracuje ako biologický počítač, v ktorom sú uložené všetky naše spomienky. Patria sem aj udalosti, ktoré sa nám prihodili v úplne rannom detstve – z toho dôvodu sa možno nezaznamenali do našej vedomej pamäte.

Niektoré predstavy, ktoré máme ohľadom seba a zdá sa, ako keby nedávali zmysel, sa často tvoria práve v našom podvedomí na základe našich úplne prvých spomienok.

Niektorí ľudia sa dokonca domnievajú, že sme si tieto podvedomé predstavy priniesli z minulých životov.

Prvá fáza lásky – chemický experiment

V prvých fázach lásky sa cítime, ako by sme v našej rodine boli „miláčikmi“, dokonca aj v prípade, že v období, keď sme ešte boli deťmi, s nami až tak dobre nezaobchádzali.

Noradrenalín, dopamín, fenyletylamín a iné neurochemické látky doslova zmenia náš organizmus na jeden chemický experiment – naše telo je zaplavené látkami, účinkom ktorých sa nám potia dlane, v bruchu nám „lietajú motýliky“ a srdce nám bije ako opreteky.

Táto „eufória“, ktorú pociťujeme v počiatočných štádiách lásky je nevyhnutná na to, aby sme sa dokázali úplne odovzdať niekomu, kto môže vyliečiť naše najhlbšie rany. A naša podvedomá myseľ vie presne, kto to je.

Keď láska začne zovšednievať a začína nás nudiť až otravovať, vstupujeme do druhej fázy lásky, ktorá sa stáva „bojom“. Je dôležité si uvedomiť, že toto obdobie má byť len prechodné obdobie.

Ak ste vo vzťahu s niekým, kto vás ponižuje, ignoruje, je citovo nedostupný, nie je do Vás naozaj zamilovaný alebo vám už nevenuje výnimočnú pozornosť, vždy je tu ešte veľa iných ľudí, ktorí budú mať o vás väčší záujem. Je čas konať.

Z nejakého dôvodu, toto nie je osoba, ktorá vám pomôže dokončiť uzdravenie, vyzdravenie, ktoré potrebujete, aby ste mohli zažiť ozajstnú, pravú lásku.

Táto osoba nám dokonca mohla ublížiť rovnako, ako nám už ublížili kedysi, takže sme si vďaka nej ešte silnejšie začali uvedomovať našu ranu a potrebu ju uzdraviť. Nebude to teda táto osoba, cez ktorú sa nakoniec udeje naša zmena.

Predsa len v prvej fáze lásky zažívame stav vysokej bdelosti a jasnosti vedomia. Podľa toho, čo vieme, tento stav sa najviac približuje stavu duševného blaha – a vie to byť úžasný pocit!

To, prečo nás niekto priťahuje má iný dôvod, než by sme si mysleli

Obr.: Prvá fáza lásky je plná vášne, eufórie a zmyselnosti. Obraz: „Vášeň“, olejomaľba, autor Leonid Afremov

Druhá fáza lásky – boj o moc

Druhá fáza lásky má skoro rovnako univerzálne znaky ako prvá fáza. No na rozdiel od pocitu vzrušenia a eufórie, budeme sa pravdepodobne cítiť nechcení a nemilovaní, pretože si začneme uvedomovať, že náš partner nenapĺňa všetky naše emocionálne potreby.

Nakoniec sa však naučíme, ako dosiahnuť naplnenie týchto potrieb jemnejším, súcitnejším spôsobom. V druhej fáze lásky to často prebieha nasledovne:

  • On alebo ona sa necítia byť milovaní, preto sa začnú jeden druhému vzďaľovať alebo sa začnú jeden pred druhým uzatvárať.
  • Jeden z partnerov sa cíti byť opustený a dáva to najavo.
  • Niektorý partner môže veľa plakať, iný partner zas môže často kričať.
  • Výhovorky a obviňovania sú na dennom poriadku.
  • Máme sklon vidieť v našom partnerovi len negatíva a zabúdame na všetky pozitíva.
  • Namiesto povznesenosti a šťastia pociťujeme sklamanie a beznádej.
  • Ide nám na nervy úplne všetko (a máme pocit, že to tak má byť!).
  • Vo vzťahu chýba skutočné spojenie.
  • Môže dochádzať k výbušným bojom a k zmiereniu.
  • V druhej fáze lásky budú obaja partneri pravdepodobne pociťovať miernu, no neustálu úzkosť a bolesť, pretože sa u nich opakujú vzory emocionálneho správania z ich detstva.

Je dôležité si uvedomiť, že táto fáza sa skončí. Mnohé vzťahy však túto fázu neprekonajú, pretože nepochopia jej dôležitosť a nevyhnutnosť.

Druhá fáza lásky slúži na to, aby naše Vyššie Ja urobilo jednu z dvoch vecí: Buď vzťah ukončíme a s partnerom sa rozídeme, alebo náš vzťah postúpi do ďalšej fázy.

Tretia fáza – pravá láska

Keď sme už vyčerpaní zo všetkých tých bojov nášho zraneného vnútra, ktoré je vo vzťahu so zraneným vnútrom nášho partnera, môžeme sa rozhodnúť „vzdať to“.

Možno sa však rozhodneme posunúť náš vzťah na vyššiu, uvedomelú úroveň.

Uvedomelá láska sa nezakladá na bláznivej chémii či neustálych bojoch. Neexistuje v nej emocionálne odlúčenie či neustále naťahovanie sa v snahe umlčať, donútiť či presvedčiť partnera, aby nám dal to, čo potrebujeme, aby sme sa cítili byť milovaní.

Namiesto toho sme sa naučili rásť. Naučili sme sa lepšie spôsoby, ako vyjadriť naše potreby, naše srdce a naše pocity opustenosti, odmietnutia či strachu.

Obaja partneri si začínajú uvedomovať, ako sa podieľajú na správaní, začínajú si uvedomovať následky svojich činov vo vzťahu. Namiesto používania sily, manipulácie či stiahnutia sa, začínajú sa viac otvárať a dávať svojmu partnerovi lásku tak, ako ju partner potrebuje.

Namiesto snahy o naplnenie len svojich potrieb sa začnú naozaj zaujímať o druhú osobu a podporovať ju. A v tomto procese sa začne diať veľká zmena.

Začíname sa zbavovať obranného mechanizmu, ktorý sme si vytvorili ako nástroj prežitia ešte v detstve, keď nás zranili. Začíname sa otvárať skutočnej intímnosti – telesne, emocionálne, sexuálne a duchovne.

Môžeme začať pociťovať, že sme nažive a naplnení.

Avšak neurochemikálie, ktorými sme mali zaplavené telo v prvej fáze lásky, sú vystriedané podobnou zmesou chemikálií, akú pociťujú majstri meditácie súcitu.

Začíname, podobne ako budhistický mních, reagovať novým, odlišným spôsobom na „zákruty a prekážky“ v živote. Náš mozog sa stáva pružnejším, môžeme dokonca začať pociťovať zlepšenie imunitného systému a lepšiu činnosť nervovej sústavy.

Nie sme už viac v stave „boj alebo útek“, a hoci sa stále objavia nejaké problémy či prekážky, berieme na seba plnú zodpovednosť za všetko, čo sa prihodí v našom živote.

Takto stúpame stále vyššie na ceste lásky.

To, prečo nás niekto priťahuje má iný dôvod, než by sme si mysleli

Obr.: Tretia fáza lásky je podobná súcitu.

Autorkou článku je Christina Sarich

O autorke:                                                                                                                                                  

Christina Sarich je hudobníčka, jogínka, filantropka a autorka na voľnej nohe, ktorá venuje veľa času štúdiu osobností, akými sú Lao-c´, Paramahansa Yogananda, Rob Brezsny, Miles Davis a Tom Robins.

Svoje poznatky potom sprostredkúva v zaujímavej podobe čitateľom, ktorí sú na ceste za „prebudením“ a chcú „vidieť väčšie súvislosti“. Jej blog nesie názov Yoga for the New World (Joga pre nový svet), jej najnovšia kniha sa volá Pharma Sutra: Healing The Body And Mind Through The Art Of Yoga (Farma sutra: liečenie tela a mysle pomocou umenia jogy).

Spracovala: Silavedomia.sk


Odoberajte nové články emailom!

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte zdarma nové články z tejto stránky (SilaVedomia.sk) priamo do vašej emailovej schránky!

Kategória: Články

Comments

  1. mari says

    24. augusta 2017 at 10:39

    musela som si prečítať tento článok viackrát aby som pochopila jeho podstatu. veľa vecí som pochopila až po jeho prečítaní. ďakujem

    Odpovedať
  2. Peter says

    8. marca 2019 at 12:24

    Moje skúsenosti suznia , ďakujem

    Odpovedať
  3. Milan says

    19. februára 2020 at 16:06

    Práve prežívam druhú fázu.
    Je to až nechcene presné.
    Ďakujem.

    Odpovedať
  4. Katarína says

    26. mája 2020 at 9:58

    Musím s ňou súhlasiť,my prežívame po 40 rokoch už asi poslednú fázu,o tej autorka už nepíše.Kto vydrží tie predošlé tak sa dostane do stavu
    úplnej slobody,duševnej pohody,uspokojenia,radosti zo všetkého.
    A chuť žiť ešte pár desaťročí☺

    Odpovedať
  5. Matus says

    20. decembra 2021 at 14:53

    Prezil som to…

    Odpovedať
  6. Jana says

    11. apríla 2022 at 17:22

    Tak ja som sa zasekla v druhej faze, už to ani neriešim

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte zdarma nové články e-mailom!


Odporúčame články:

  • Tento muž práve zmenil spôsob, akým rozmýšľame o Bohu a vesmíre
  • 7 krokov k tomu, aby ste zvládli Zákon príťažlivosti vo vašom živote
  • Sokratov Test: Než niečo vyslovíte, podrobte to týmto 3 testomSokratov Test: Než niečo vyslovíte, podrobte to týmto 3 testom
  • Závisť: ako nás môže urobiť lepšímiAko nás dokonca aj závisť dokáže urobiť lepším človekom
  • 10 vecí, ktoré potrebujú dominantné (alfa) ženy vo vzťahu
  • Či si to uvedomujeme, alebo nie, v poslednom období sme stále viac a viac pripravovaní na možnosť kontaktu s mimozemšťanmiČi si to uvedomujeme, alebo nie, v poslednom období sme stále viac a viac pripravovaní na možnosť kontaktu s mimozemšťanmi
  • Význam stromu života z pohľadu 5 starovekých civilizáciíVýznam stromu života z pohľadu 5 starovekých civilizácií
  • Guerilla ontológia: Mindfuck raz za deň zabraňuje vymývaniu mozguGuerilla ontológia: Filozofia, ktorá zabraňuje vymývaniu mozgu
  • Liečenie traumy: Ako váš mozog ukrýva bolestivé spomienky

Najnovšie články

  • 6 najčastejších vecí, ktoré spôsobujú rozpad manželstva. Vyvarujte sa im!
  • Ako zistiť, ktoré čakry máte nevyvážené a ako ich zharmonizovať
  • Základný rozdiel medzi empatmi a bežnými ľuďmi
  • 3 dôvody, prečo sa naša budúcnosť zdá byť taká neistá
  • Pochopenie toho, ako čas, voľba a osud menia naše životy
  • 4 spôsoby, ako odpustením iným aj sebe dokážete uzdraviť svoje telo
  • Ako zvýšiť svoj jasnocit – duševnú schopnosť vnímať emócie druhých ľudí
  • 13 múdrych citátov, ktoré zmenia váš pohľad na smrť
  • 6 dôležitých tipov na uzemnenie pre empatov a veľmi citlivých ľudí
  • Rôzne druhy spriaznených duší a ich skutočný účel

Copyright © 2023 SilaVedomia.sk · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy) · Kontakt

 

Obsah portálu SilaVedomia.sk je chránený autorským zákonom. Kopírovanie, preberanie, šírenie či iné sprístupnenie tohto obsahu, prípadne jeho časti, je bez predchádzajúceho súhlasu zakázané. V prípade otázok nás kontaktujte.

Pre zlepšenie kvality čitateľského zážitku používame súbory cookies. Môžete ich prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ