Jeden krásny víkend sme s partiou kamarátov nasadli do auta a vydali sme sa kempovať. Ako sme sa v aute rozprávali, prezradil som im, že sa chystám spustiť internetovú stránku, ktorá sa bude venovať čínskej metafyzike.
Samozrejme, ihneď nasledovala záplava otázok o tom, akým témam sa chcem na mojej novej stránke venovať.
Moji kamaráti vedia, že filozofii a životnému štýlu Feng Šuej sa venujem už celkom dlho a o niektorých mojich skúsenostiach a príhodách v súvislosti s Feng Šuej som im už hovoril veľakrát.
Práve preto ma ich otázky, pravdupovediac, trochu prekvapili. Kládli tie isté otázky, ktoré sa dookola pýtajú ľudia úplne neznalí problematiky Feng Šuej.
Boli to otázky o šťastných číslach, šťastných farbách, šťastných menách, o tom, aké umiestnenie nábytku priaznivo vplýva na šťastie, o nosení ornamentov prinášajúcich šťastie, kryštáloch, maľbách, o chovaní rybičiek v akváriu, o plastických operáciách atď.
Nepochybujem o tom, že do určitej miery môžu všetky tieto veci niekomu pomôcť získať lepšie sebavedomie. Niekto si napríklad môže dať urobiť plastickú operáciu, vďaka čomu sa bude cítiť lepšie a sebavedomejšie, pretože jeho tvár bude na pohľad krajšia.
Niekto zase dosiahne stav pokojnej mysle tým, že robí niečo, o čom je presvedčený, že mu to prinesie šťastie. Nechcem nikoho sklamať, ale musím povedať, že všetky vyššie spomenuté veci sú z pohľadu Feng Šuej úplne nepodstatné.
Čo je vlastne cieľom Feng Šuej?
Poďme si to teda trochu ujasniť.
Feng Šuej si dáva za cieľ len jediné – NAPOJIŤ sa na DOBRÉ Čchi a vyhýbať sa zlému Čchi!
Čchi je energia, ktorá je síce neviditeľná, zato je ale všadeprítomná a teda aj v prostredí, v ktorom žijeme, alebo v ktorom sa práve nachádzame.
Dobrá energia Čchi nám v dosahovaní našich cieľov pomáha; zlá energia Čchi nás oberá o energiu, a tým nám v dosahovaní našich cieľov bráni.
Čchi si môžeme predstaviť napríklad ako vodný tok. Našou úlohou potom bude snažiť sa nasmerovať tento tok DOBREJ „vody“ tak, aby pretekala cez náš byt, dom alebo aj pracovňu.
Takto si treba predstavovať skutočný význam Feng Šuej.
Kroky postupnosti pri Feng Šuej
Skutočný majster Feng Šuej sa za normálnych okolností drží nasledovnej postupnosti krokov:
1. V byte, dome či inom type obydlia identifikuje zdroj čchi. Zdrojom Čchi býva obyčajne pohorie, ak sa nejaké v blízkosti obydlia nachádza.
2. V blízkosti obydlia nájde miesto, na ktorom sa energia Čchi zhromažďuje. Týmto miestom býva zvyčajne sútok riek alebo potokov, prípadne aj stojatá voda, akou je napríklad rybník, jazero, vodná nádrž, ale aj bazén.
3. Snaží sa určiť smer prúdenia energie Čchi. Energia čchi zvyčajne prúdi z vyššie položených miest v krajine do tých nižšie položených. Okrem toho, čchi plynie tým istým smerom, ktorým sa uberá tok riek v blízkosti obydlia.
Majster Feng Šuej po zistení všetkých potrebných informácií navrhne obyvateľom príbytku vykonanie zmien v umiestnení niektorých dôležitých častí alebo súčastí príbytku či interiéru – samozrejme za predpokladu, že vykonanie týchto zmien má byť prospešné.
Tieto zmeny sa najčastejšie týkajú umiestnenia hlavných vchodových dverí, smeru, ktorým je otočené čelo postele, alebo aj umiestnenia a polohy kuchynského stola a sporáku.
Zmeny navrhované majstrom Feng Šuej by mali poviesť k čo najvoľnejšiemu prúdeniu energie Čchi cez náš príbytok.
Tiež nám pomôže, ak budeme mať stále na pamäti tento základný princíp Feng Šuej: kde nie je Čchi, tam nie je Feng Šuej.
Záver
Neutrácajme preto zbytočne za rôzne Feng Šuej „talizmany“.
Tie by nakoniec aj tak zrejme skončili niekde v pivnici zapadnuté prachom po tom, ako by sme si uvedomili, že nemajú žiaden skutočný účinok.
Zdroj: funsmetathoughts.wixsite.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Paci sa mi to, skusim sa tym riadit.
ametyst says
veru, mal by si si podľa toho postaviť chalupu 😀 😀
ametyst says
a keď bývam na kopci tak kde je energia čchi? 🙂