Dvojice, ktorým vzťah vydržal, si prejavujú lásku každý deň maličkosťami, ktorými sa vzájomne podporujú.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať udržiavanie vzťahu zamilovaného a oddaného páru jednoduché, pravdou je, že taký vzťah si vyžaduje trochu námahy.
Linda a Charlie Bloom sú autormi knihy „Secrets of Great Marriages“ („Tajomstvá skvelých manželstiev“), v ktorej opisujú trvácne a šťastné manželské dvojice.
Počas mnohých rokov strávených v manželstve tieto dvojice „majú skúsenosť, že starostlivosť o vzťah už nepociťujú ako úsilie či činnosť, ale doslova ako prácu na láske, ktorá je však darom a radostnou príležitosťou. Cítia sa byť za ňu vďační a požehnaní.“
Štyri zvyky trvácnych vzťahov
Jedna z viacerých vecí, ktorú robia partneri v trvácnych vzťahoch je, že sa starajú jeden o druhého a o vzájomné city a to tak, že vykonávajú tzv. prácu s emóciami, ktorú trvácny vzťah vyžaduje.
Termín „práca s emóciami“ počujeme možno po prvýkrát, no psychológia ním označuje prvok nevyhnutný pre šťastné vzťahy.
Vedci z internetového žurnálu Journal of Family Issues (Žurnál o rodinných problémoch) tvrdia, že:
„Členovia rodiny vykonávajú prácu s emóciami, aby si vzájomne naplnili ľudské emocionálne potreby, posilnili pocit pohody a šťastia a udržiavali harmóniu.
Keď sa na práci s emóciami podieľajú obaja partneri rovnakým dielom, potom majú muži aj ženy k emocionálnemu vyžitiu v rodine rovnaký prístup.
Avšak tak ako domáce práce a starostlivosť o deti, aj rozdelenie práce s emóciami je ovplyvnené pohlavím.“
Obvykle sú to ženy, kto vo vzťahu na seba preberá prácu s emóciami.
Výskumy teda potvrdzujú, že pre zdravý vzťah je práca s emóciami veľmi dôležitá.
Keďže partneri z dôvodu odlišnosti pohlavia nevykonávajú vo vzťahu rovnaký diel práce s emóciami (ako sme spomenuli vyššie, ženy bývajú omnoho aktívnejšie), ženy majú častejšie schopnosť rozoznať trhliny vo vzťahu.
To samozrejme pre ženy „predstavuje aj väčšie zdravotné riziko a vysvetľuje rozdielnu mieru psychického vyčerpania u žien a u mužov.“
Pre udržanie trvácneho vzťahu by sa muži mali naučiť lepšie rozoznávať jemné náznaky emócií u svojich partneriek. Tým im umožnia prejaviť a uvoľniť pocity hnevu, smútku či strachu.
Ak sa mužom darí emocionálne podporovať svoje partnerky, znamená to, že majú schopnosti potrebné pre udržanie trvácneho vzťahu.
1. Pracujte spoločne na vyriešení problémov
Manželské páry musia zvládať prekážky každý deň. Partneri si musia zosúladiť svoje každodenné záležitosti tak, aby mali čas aj na seba, prácu, domácnosť či napríklad dohodnúť sa, čo budú mať na večeru.
Okrem toho sa určite objavia aj väčšie problémy, napr. ohľadom financií, zdravia, plánovania rodiny, spoločenskej angažovanosti a pod.
Partneri v trvácnom vzťahu hľadia do budúcnosti spoločne. Obyčajne majú spoločný cieľ, napr. ísť spolu do skoršieho dôchodku alebo čo najskôr splatiť hypotéku, aby im zostali financie na cestovanie.
Zadefinovať si spoločný cieľ je bežným problémom, no obaja partneri by mali usilovať o jeho vyriešenie.
2. Komunikujte otvorene
Samozrejme, že so svojím partnerom sa rozprávame, ale keď sme v trvalom vzťahu, usilujeme sa okrem rozprávania sa s naším partnerom ho aj naozaj pochopiť.
Vyjadrujeme svoje stanovisko a od partnera očakávame to isté.
Komunikácia je darom, ktorý môžeme nášmu partnerovi podarovať, napr. v podobe výbornej schopnosti načúvať. Nedorozumenia môžu byť vo vzťahu zdrojom napätia a hnevu.
Problémom najlepšie predídeme, keď budeme naozaj „duchom prítomní“ a nášho partnera pozorne počúvať vždy, keď nám bude chcieť niečo povedať.
Odstráňme rušivé vplyvy, udržiavajme očný kontakt a neváhajme začať rozhovor. Klaďme otázky o tom, čo partner povedal, potom zopakujeme partnerove slová a myšlienku, aby mal istotu, že mu naozaj rozumieme.
Len ťažko vyjadriť, ako veľmi dôležitá je poctivá a úprimná komunikácia pre trvácnosť vzťahu. Okrem toho, otvorená komunikácia je aj základom pre vybudovanie dôvery.
Partneri v trvalých vzťahoch pred sebou nikdy nič netaja.
3. Naplánujte si a strávte spolu výnimočné chvíle
Úspešní podnikatelia často vykonávajú rekapituláciu pracovného dňa za účelom hľadania nejakého ponaučenia. Je to výborný zvyk hodný nasledovania.
V pevnom vzťahu s naším romantickým partnerom by sme sa na konci dňa tiež mali ohliadnuť späť a popremýšľať nad tým, ako sa nám vodilo počas dňa ako páru.
Našli sme nejaké ponaučenie, ktoré by sme mohli hneď aplikovať? Zažili sme s partnerom počas dňa spoločné chvíle úsmevov či smiechu?
Sme spokojní a bez obáv, alebo je tu niečo, čo nás ešte ťaží? Ktorá jedna vec by mohla váš spoločne strávený deň ešte zlepšiť?
Naplánovať si a stráviť výnimočnú chvíľku každý deň s našou láskou nie je náročné. Vyžaduje to len dobre poznať nášho partnera a vedieť nájsť ten správny moment na hlbšie spojenie sa s ním.
Skúsme teraz porozmýšľať nad jednou vecou, ktorú máme vo svojich možnostiach a partnerovi by spravila radosť.
Napríklad si spolu môžete pozrieť svoj obľúbený film a rozprávať si pri tom vtipy, ktorým rozumiete iba vy dvaja.
Výnimočná chvíľa môže byť, aj keď spozorujete, že partner je napätý a vy ho pohladíte po chrbte. A možno špeciálna chvíľka pre vás môže byť, keď sa k sebe v posteli túlite.
Tieto drobné, no mimoriadne intímne chvíľky sú požehnaním, vďaka ktorému trvácne páry držia pokope.
4. Uisťujte sa o vzájomnej oddanosti
Môže to síce znieť rozpačito, avšak každý jeden deň vášho vzťahu je naozaj vedomým rozhodnutím zostať so svojím partnerom.
Povedzme si to na rovinu – všetci máme slobodnú vôľu a teda sa môžeme aj rozhodnúť nájsť si iného partnera.
No skutočnosť, že sa rozhodneme tak nespraviť, je veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré si však sotva uvedomujeme.
Poznám jedného muža, ktorý každý jeden deň hovorí svojej manželke: „Ďakujem Ti, že môžem naďalej zostať s Tebou.“
Uvedomte si dôvody, pre ktoré sa rozhodujete zostať so svojím partnerom. Myslite na to, aký je váš vzťah dôležitý.
Bez ohľadu na to, ako dlho už vo vzťahu ste, porozmýšľajte, vďaka čomu sa vám podarilo vo vzťahu vydržať.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár