„Je až desivé, koľko spoločných znakov nájdeme medzi farmaceutickým priemyslom a zločineckými skupinami. V organizovanom zločine sa točia obrovské peniaze, takisto ako vo farmaceutickom priemysle.
Vedľajším efektom organizovaného zločinu sú zabíjanie a smrť a takéto vedľajšie účinky sú aj vo farmaceutickom priemysle. Organizovaný zločin podpláca politikov a iných, a to isté robí aj farmaceutický priemysel…“ – bývalý viceprezident farmaceutickej spoločnosti Pfizer
Ak ste stále v dobrej viere presvedčení, že prioritou pre farmaceutické korporácie je zdravie populácie, možno je načase toto vaše presvedčenie kriticky prehodnotiť.
Farmaceutický priemysel je preplnený prípadmi zbytočných úmrtí zapríčinených nedbanlivosťou alebo neprofesionalitou, vydieračstvom, podvodmi, korupcie, marenia spravodlivosti, sprenevery, falšovaných záznamov, obťažovania či čiernych listín.
V porovnaní s týmto všetkým by aj ten najobávanejší krstný otec mafie vyzeral ako nevinný baránok. Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov už nejedenkrát uložilo farmaceutickému priemyslu miliardové pokuty, no ani tieto obrovské pokuty ho neodradili od ďalšej korupcie.
Zodpovední vo farmaceutickom priemysle tieto pokuty vnímajú len ako „daň za biznis“, asi podobne ako vnímajú poplatky za nájom.
Peter C. Gøtzsche, autor knihy „Smrtiace lieky a organizovaný zločin: Ako veľké farmaceutické firmy skorumpovali zdravotnú starostlivosť“ („Deadly Medicines and Organized Crime: How Big Pharma Has Corrupted Healthcare“), má s kriminalitou odohrávajúcou sa v zákulisí farmaceutického priemyslu skúsenosti z prvej ruky.
A na všetky tieto podvody masívnych rozmerov poukázal v práve spomenutej knihe.
Nebezpečná veda
Dánsky výskumný inštitút The Nordic Cochrane Center je nezisková organizácia, ktorej činnosťou je získavanie dôveryhodných informácii z oblasti zdravia a ich následné sprostredkovanie a sprístupnenie.
Hlavnou myšlienkou inštitútu The Nordic Cochrane Center je chrániť tieto informácie pred vplyvom sponzorov či konfliktami záujmov.
Dr. Gøtzsche má ako lekár úctyhodnú a dôveryhodnú osobnú a profesijnú históriu. Potvrdzuje to aj inštitút The Nordic Cochrane Center:
„Profesor Peter C. Gøtzsche v roku 1974 úspešne absolvoval magisterské štúdium biológie a chémie, neskôr v roku 1984 s úspechom absolvoval štúdium medicíny.
Jeho špecializáciou je interná medicína. V rokoch 1975 až 1983 v rámci farmaceutického priemyslu vykonával funkciu kontroly a regulácie liekov a iných produktov. Okrem toho sa podieľal aj na klinickom skúšaní.
V rokoch 1984 až 1995 pôsobil ako lekár v niekoľkých nemocniciach v Kodani. Sir Iain Chalmers je zakladateľom medzinárodnej neziskovej organizácie The Cochrane Collaboration, ktorú mu spolu s približne ďalšími 80 kolegami v roku 1993 pomohol založiť profesor Gøtzsche, ktorý ešte v tom istom roku založil inštitút The Nordic Cochrane Center.
Od roku 2010 pôsobí ako profesor na Kodanskej univerzite, kde sa zameriava na analýzu a dizajn klinických výskumov.
Profesor Peter C. Gøtzsche dovedna publikoval viac než 70 vedeckých štúdií, pričom každá z nich bola uverejnená v niektorom z piatich najvýznamnejších medicínskych žurnálov (BMJ, The Lancet, JAMA, Annals of Internal Medicine a The New England Journal of Medicine).
Jeho vedecké práce boli citované viac ako 15 000-krát. Profesor Gøtzsche je tiež autorom nasledovných kníh:
– Smrtiaca psychiatria a organizované popieranie (Deadly Psychiatry and Organized Denial) (2015)
– Smrtiace lieky a organizovaný zločin: Ako veľké farmaceutické firmy skorumpovali zdravotnú starostlivosť (Deadly Medicines and Organized Crime: How Big Pharma Has Corrupted Healthcare) (2013)
– Skríningová mamografia: Pravda, klamstvá a kontroverzia (Mammography Screening: Truth, Lies and Controversy) (2012)
– Racionálna diagnóza a liečba: Klinické rozhodovanie založené na dôkazoch (Rational Diagnosis and Treatment: Evidence-Based Clinical Decision-Making) (2007)
Dr. Gøtzsche sa počas svojej kariéry univerzitného profesora sústreďoval prevažne na odhaľovanie a kritiku predsudkov, syntézu experimentov či falšovanie dôkazového materiálu.
Vo svojej knihe Smrtiace lieky a organizovaný zločin odhaľuje korupciu vo farmaceutickom priemysle, ktorej prejavom sú premrštené ceny väčšiny známych liekov.
Poukazuje tu pritom na fakt, že príčina prehnaných cien za lieky nespočíva vo výrobných nákladoch – treba ju hľadať v politickom lobingu, marketingu a gigantických profitoch pre manažérov.
Dr. Gøtzsche vo svojej knihe ďalej poukazuje na to, že mnohé experimenty a pokusy nie sú ničím iným než divadlom, ktorého cieľom je manipulovanie a ohýbanie dát a dôkazov.
Farmaceutické spoločnosti vykonávajú svoj výskum tak, že tú najzdravšiu vzorku populácie porovnávajú s inou, vybranou skupinou populácie.
Týmto spôsobom vlastne dopredu rozhodujú o výsledku experimentu, samozrejme o takom, aby vyhovoval zámerom farmaceutickej spoločnosti.
Dáta a dôkazy získané v experimentoch ďalej prechádzajú kontrolou (cenzúrou) a analýzou, ktoré však prebiehajú „za zatvorenými“ dverami farmaceutických spoločností.
Tieto spoločnosti si dokonca najímajú profesionálnych pisateľov, ktorí im na podporu píšu dôveryhodne pôsobiace vedecké štúdie.
Čerešnička na torte v podobe gigantického obratu z predaja ide nakoniec do vreciek farmaceutických spoločnosti, ktoré si tak naplnili svoje marketingové predstavy – na akom mieste je tu najlepší záujem pacientov nevedno.
Nezriedka sa stáva, že zaplatia profesorom a renomovaným vedcom za to, aby mohli pod vykonaný výskum uviesť svoje mená, čím výskum získa na dôveryhodnosti.
V skutočnosti však títo profesori a vedci majú na konkrétnom výskume veľmi malý alebo žiaden podiel, čo znamená, že prezentované dáta sú veľmi pochybnej hodnoty.
Ako tvrdí Gøtzsche, „tie „najlepšie“ lieky môžu byť často práve tie, ktoré sú verejnosti prezentované prostredníctvom tých najnehanebnejšie prekrútených dát“.
Okrem toho nám Dr. Gøtzsche bez zjemňovania či prikrášľovania neustále pripomína znepokojujúcu pravdu, že mnohé lieky sú pre zdravie vyslovene nebezpečné, a to z niekoľkých dôvodov:
„Lieky vydávané na predpis sú v Spojených štátoch a Európe po srdcových ochoreniach a rakovine treťou najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.
Zo všetkých úmrtí zapríčinených užívaním liekov ku polovici prípadov dôjde aj napriek správnemu užívaniu lieku, ďalšia polovica prípadov je zapríčinená chybným užívaním lieku, ako napr. užívanie príliš vysokých dávok alebo pokračujúce užívanie lieku aj napriek prejaveným kontraindikáciám.
Vládne liekové agentúry tak v Spojených štátoch, ako aj v Európe neponúkajú v tomto smere žiadnu účinnú pomoc – spoliehajú sa len na pseudoopatrenia, ktoré nie sú ničím iným než len nekonečne dlhým zoznamom upozornení, varovaní či kontraindikácií ohľadom každého lieku, hoci im je jasné, že jednoducho nie je v možnostiach žiadneho lekára si všetky tieto informácie osvojiť a pohotovo s nimi narábať.
Hlavnými dôvodmi, ktoré treba vidieť za úmrtiami zapríčinenými užívaním lieku, sú neúčinný systém regulácie liekov, šíriace sa kriminálne praktiky, medzi ktoré môžeme započítať manipulovanie s vedeckými dôkazmi ohľadom liekov, podplácanie lekárov či klamstvá v marketingu farmaceutického priemyslu, ktoré sú rovnako zavádzajúce a škodlivé ako napríklad marketing tabakového priemyslu.
Všetky lieky, ktorých sa toto týka, a je ich veľa, by preto mali byť zakázané. V skutočnosti by sme mali užívať oveľa menej liekov. Pacienti by si mali vždy dôkladne preštudovať príbalový leták každého lieku, ktorý im ich lekár predpíše.
Okrem toho by si pacienti mali o každom lieku vyhľadať informácie a odborné posudky, ktoré nájdu na nezávislých informačných zdrojoch, akým je napríklad The Cochrane Collaboration.
Keď budú takto informovaní, potom už bude pre nich oveľa jednoduchšie povedať predpísaným liekom „Nie, ďakujem“.“
Ak nadobúdate dojem, že argumenty Dr. Gøtzscheho sú len jeho osobne zainteresovaným pohľadom na veľmi komplexnú oblasť, a preto máte najväčšiu chuť ich iba zmietnuť zo stola, mali by ste ešte posúdiť špinavú históriu farmaceutického giganta, spoločnosti Merck.
Čierne listiny, sfalšované vedecké štúdie, vydieranie a veľké peniaze
Spoločnosť Merck čelila v Austrálii skupinovej žalobe, kde jedným z usvedčujúcich materiálov bola emailová korešpondencia medzi zamestnancami spoločnosti Merck.
Z tejto emailovej korešpondencie sa dozvedáme, že vedľa mien doktorov, ktorí sa opovážili kritizovať liek s názvom Vioxx, sa objavili označenia ako „neutralizovať“, „zneutralizovaný“ alebo „zdiskreditovať“.
V jednom z emailov sa dokonca píše:
„Asi bude potrebné vyhľadať ich a zničiť ich tam, kde bývajú…“
Dr. James Fries, ktorý pôsobí ako profesor medicíny na Stanfordovej univerzite, vypovedal pred súdom, že v októbri roku 2000 napísal vedeniu spoločnosti Merck list.
V tomto liste informoval vedenie spoločnosti o zastrašovaní niektorých členov jeho týmu, ktorí sa o lieku vyjadrili kriticky. Dôležité je ešte doplniť, že spoločnosť Merck bola pre Stanfordovu univerzitu dôležitým zdrojom finančných prostriedkov.
„V rámci tejto emailovej korešpondencie boli aj horšie vyhlásenia vedenia spoločnosti Merck. Jednalo sa o zastrašovanie, ktoré vraj museli použiť, aby predišli možnému ohrozeniu výroby a predaja lieku.
Terčom takéhoto vyhrážania sa stalo minimálne osem klinických výskumných pracovníkov. Mám dojem, že sa vlastne nepriamo vyhrážali aj mne samému, o týchto problémoch som sa však rozhodol hovoriť a písať až teraz,“ hovorí profesor Fries.
Je rok 2001, rok po podaní spomínanej skupinovej žaloby, a spoločnosť Merck si veselo pokračuje vo svojich neetických praktikách.
Začala publikovať pseudovedecký žurnál s názvom „Australasian Journal of Bone and Joint Medicine“ („Australázijský žurnál kostnej a kĺbovej medicíny“), v ktorom uverejňuje sfalšované „anonymne recenzované“ štúdie.
Zmyslom tohto „žurnálu“ je jediné – podporiť predaj lieku Vioxx.
V tomto žurnále nájdeme množstvo článkov, ktoré budia dojem, ako by ich napísal nejaký „duch“, hoci na konci článku je vždy podpis konkrétneho lekára.
A najmä, a to kritizovali aj samotní zamestnanci spoločnosti Merck, dáta prezentované v týchto článkoch nie sú ničím iným než len „túžobnými predstavami.“
Tento trojhviezdičkový korupčný cirkus, ktorý bude v budúcnosti páchať ešte hlbšie amorálnosti, dostal zelenú aj od Americkej lekárskej asociácie (AMA).
Americká lekárska asociácia totiž vydala, ako keby na zavolanie, nové smernice, ktorými v podstate zavrela ústa lekárom, ktorí by sa rozhodli neťahať za jeden povraz s nejakou farmaceutickou spoločnosťou.
Týka sa to samozrejme aj tých lekárov, ktorí by sa opovážili vyjadriť kriticky o nejakom lieku.
„Ohľadom prirodzeného zdravia panuje medzi lekármi veľká názorová nejednotnosť. Mnohí z nich sa stavajú proti presadzovaniu názoru, podľa ktorého choroby možno liečiť iba užívaním farmaceutických látok.
Americká lekárska asociácia nedávno vydala nové smernice, ktoré „budú slúžiť na usmernenie správania a komunikácie lekárov, ktorí vystupujú v médiách.
Okrem toho táto smernica informuje lekárov aj o možnosti vyvodenia disciplinárneho pokarhania v prípade, že by porušili lekársku etiku a prezentovali niektoré informácie v tlači.
Ďalej ich táto smernica upozorňuje, že ich čaká pokarhanie aj v prípade, že by zverejňovali vyhlásenia, ktorými odsudzujú propagáciu pochybných medicínskych informácií prostredníctvom rádií, televízie, tlače či internetu.“ – Dr. Edward Group, zakladateľ Global Healing Center (spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a distribúciou liekov a liečebných postupov na prírodnej báze)
Takýto tlak smerom k cenzúre je neuveriteľný, keď si uvedomíme, že Americká lekárska asociácia predstavuje len 17 % z celkového počtu lekárov a navyše, mnohí z nich sú zatiaľ len študentmi medicíny, ktorým bol umožnený bezplatný vstup do tejto asociácie.
Napriek tomu je AMA piatou najsilnejšou skupinou, ktorá si v rámci vlády Spojených štátov presadzuje svoje záujmy. Len v roku 2014 vynaložila na lobing závratných 19,7 miliónov dolárov.
Hlasy dezertérov farmaceutického priemyslu počuť stále častejšie. Všetko má svoj dôvod, a preto je potrebné, aby sme venovali zvýšenú pozornosť tomu, aké lieky konzumujeme a v akých množstvách.
Zdroj: wakeup-world.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár