Internetový portál WikiLeaks už dlhší čas informoval o tom, že finančná pomoc vo výške 4,2 miliardy dolárov, ktorú Medzinárodný menový fond (IMF) poskytol Ekvádoru, priamo súvisí s tým, že Ekvádor sa ochotne prispôsobuje niektorým požiadavkám Spojených štátov.
Jednou z týchto požiadaviek je aj zrušenie azylu pre Juliana Assangea, zakladateľa portálu WikiLeaks. Dôveryhodnosť tejto informácie je posilnená ďalšími 6 miliardami, ktoré Ekvádoru poskytla Svetová Banka (World Bank) a niektoré ďalšie medzinárodné finančné inštitúcie, v ktorých majú hlavné slovo práve Spojené štáty.
Pravdivosť tejto informácie bola potvrdená 11. apríla 2019.
Julian Assange bol zatknutý britskou políciou na ekvádorskej ambasáde v Londýne po tom, ako sa súčasný prezident Ekvádoru v posledných dňoch vyjadroval v tom zmysle, že azyl pre Assangea nemusí trvať navždy.
Ekvádor sa však snaží zbaviť zodpovednosti tým, že zatknutie Assangea dáva do súvislosti s neutíchajúcou investigatívnou činnosťou portálu WikiLeaks, najmä po tom, ako sa v januári 2019 na tomto portáli objavili uniknuté vatikánske dokumenty.
Ekonomika Ekvádoru sa za posledné roky borila s viacerými neľahkými problémami, pri riešení ktorých sa ekvádorská vláda veľmi spoliehala na svoje schopnosti zaistiť si finančnú výpomoc z vonka.
A vzhľadom k tomu, že hlavné slovo v Medzinárodnom menovom fonde majú Spojené štáty, od Ekvádoru sa logicky očakávalo, že sa za poskytnutie tejto finančnej pomoci Spojeným štátom nejako zavďačí.
V posledných rokoch sme svedkami aj toho, ako sa Ekvádor usiluje o sformovanie svojej relatívne nezávislej zahraničnej politiky. Výsledkom tejto snahy bolo napríklad aj poskytnutie azylu pre Assangea.
Týmto svojím úsilím o nezávislosť v zahraničnej politike si však Ekvádor proti sebe znepriatelil aj niektoré krajiny, v prvom rade najmä Spojené štáty.
Keďže sa teraz vláda Ekvádoru snaží svoje vzťahy so Spojeným štátmi udobriť, a pretože vydanie Assangea je jednou z veľkých požiadaviek zo strany Štátov, zdá sa byť len logické, že Ekvádor je viac než ochotný zbaviť Assangea azylu.
Aj keď v oficiálnom stanovisku Medzinárodného menového fondu nenájdeme o Assangeovi žiadnu konkrétnu zmienku, súvislosť medzi nimi sa bude pravdepodobne postupne viac a viac odhaľovať.
Táto súvislosť bude jasnejšia každým ďalším pokusom Spojených štátov zaistiť vydanie Assangea a hlavne po tom, ako zaplatili za jeho vyhostenie, vďaka ktorému bolo nakoniec možné v Anglicku Assangea zatknúť.
Lenin Moreno, prezident Ekvádoru, sa pre médiá vyjadril, že Ekvádor pristúpil samostatne a nezávisle k rozhodnutiu zbaviť Juliana Assangea azylu.
Dôvodom má byť, že Assange údajne opakovane porušoval medzinárodné dohody či dokonca základne etické princípy.
Nemožno sa však ubrániť dojmu, že toto „nezávislé a samostatné“ rozhodnutie Ekvádoru je priamo prepojené s pôžičkou 4,2 miliardy dolárov, ktorú Ekvádoru poskytol Medzinárodný menový fond.
Zdroj: theantimedia.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár