Nájsť význam a pochopiť účel svojho bytia môže byť niekedy veľmi náročné. Trávime totiž priveľa času prácou a sme neustále zaneprázdnení.
Zabúdame sa zastaviť a nazrieť do nášho vnútra, aby sme zistili, po čom vlastne v živote skutočne túžime.
Našťastie, rovnakým problémom sa už celé veky zaoberajú mudrci a mystici. Prišli na mnoho múdrostí, z ktorých si môžeme vziať inšpiráciu.
Budhizmus prispel mnohými myšlienkami k tomu, aby sme mohli žiť pokojnejší a šťastnejší život. Prinášame vám jedenásť najdôležitejších zásad, ktorými sa riadia aj samotní budhistickí mnísi.
1) Sústreďte sa na jednu vec
Táto jednoduchá myšlienka je pre filozofiu zenu kľúčová a odráža jej dôležité stanovisko.
Inými slovami môžeme povedať: sústreď sa na úlohu, ktorú práve robíš, a nenechaj sa ničím vyrušovať. Čokoľvek práve robíš, venuj tomu všetku svoju pozornosť.
Je vedecky dokázané, že ľudský mozog nedokáže efektívne riešiť niekoľko úloh naraz. Môže sa vám zdať, že urobíte viac, no v skutočnosti to tak nemusí byť a kvalita vašej práce môže klesnúť.
Ak sa dokážete plne oddať práci na jednej veci, prežijete každý moment hodnotnejšie a budete môcť žiť pokojne a šťastne.
2) Dajte do toho všetko
Robiť veci naplno s každým úderom srdca znamená intenzívne sa sústrediť na daný okamih. Nemáme na mysli sústredenie, pri ktorom ste takí napätí, až vám to trhá žily.
Hovoríme o pokojnom a trvalom sústredení sa na prítomný okamih. Ste tu práve teraz, prežívajúc každý svoj krok. Na ničom inom nezáleží.
3) Pustite z hlavy veci, ktoré nedokážete ovplyvniť
Vo filozofii zenu hrá veľmi dôležitú úlohu schopnosť zanechať problémy a nezaťažovať sa nezmyslami.
Keď si uvedomíte, že všetko okolo vás je pominuteľné, ľahšie sa od problémov odosobníte a hodíte ich za hlavu. Budete si užívať svet v jeho plnej kráse.
V bežnom živote je ale realita často iná. Ľudia majú tendenciu upnúť sa na partnera, hmotné predmety alebo okolnosti, ktoré so sebou život prináša.
Pokiaľ lipneme na nepotrebných alebo nepodstatných veciach a nevieme sa od nich odpútať, bránime tak v ceste prirodzenej (a potrebnej) zmene.
Treba s tým skoncovať. Pretnite putá, ktoré vás zväzujú a splyňte s vesmírom.
4) Vlastnite len to, čo skutočne potrebujete
Mnohí z nás túžia po bohatstve a zhromažďujú veci, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujú. Niekedy to až hraničí so závislosťou.
Podľa budhizmu nám môže túžba po bezcenných veciach uškodiť, pretože v skutočnosti v našom živote nemajú nijaký význam.
Keď pominie pocit nadšenia, že sme konkrétnu vec nadobudli, môžeme sa opäť vrhnúť do honby za niečím novým a ocitnúť sa tak v začarovanom kruhu nekonečnej túžby.
Čím viac vecí dokážete zo svojho života odstrániť, o to sa budete cítiť slobodnejší. Netýka sa to len hmotného vlastníctva. Opýtajte sa sami seba, čo je v živote vašou prioritou, a na to sa zamerajte.
Vráťte svojmu životu jednoduchosť a budete mať z neho väčšiu radosť.
5) Nezabúdajte na svoje duševné zdravie
Niekedy potrebujete stráviť čas osamote a zamyslieť sa, čo robíte a či je to naozaj to, čo chcete. Život je hektický a zložitý a niekedy nás vie úplne „vykoľajiť“.
Môžete porozmýšľať a prehodnotiť aj to, ako sa stravujete, s kým trávite čas a o čo sa v živote snažíte.
Zbavte sa všetkého, čo pre váš život nie je nijakým spôsobom prínosné.
6) Urobte si v živote „poriadok“
Filozofia budhizmu hovorí, že poriadok je dôležitý, pretože nám dáva skutočnú slobodu. Mnoho ľudí tak poriadok nevníma, ale to je len výsledkom nedorozumenia.
Dobré rozplánovanie dňa nám umožní sústrediť sa na to, čo je skutočne dôležité a vyčleniť si čas pre seba, aby sme si odpočinuli.
Mať v živote poriadok znamená narábať správne so svojím časom.
7) Žite svoj život tak, ako by ste mali umrieť
Často žijeme tak, akoby sme ani nikdy nemali zomrieť.
Podľa budhistickej filozofie je to ale veľká chyba. Vedomie pominuteľnosti pre nás môže byť veľkým zdrojom radosti.
Vďaka tomuto pocitu dokážeme lepšie oceniť našu existenciu. Pomáha nám totižto uvedomiť si, že už sa viac nemusí opakovať.
Zvykne sa tiež vravievať: „Ži tak, ako keby si mal umrieť zajtra. Uč sa nové veci tak, ako keby si mal žiť naveky“.
8) Využívajte svoju kreativitu
Je veľmi dôležité, aby ste robili niečo kreatívne.
Či je to poézia, umenie, šport alebo písanie – každá činnosť je skvelým zdrojom potešenia zo života a pomáha nám naplno prežívať súčasnosť.
Pomocou kreatívnej činnosti dokážeme lepšie prejaviť svoje prežívanie a myšlienky. Zároveň sa tak udržiavame duševne zdraví.
9) Žite „Budhovu“ strednú cestu
Žiť strednú cestu znamená vyhnúť sa v živote extrémom – nežiť v hedonizme ani asketizme, ale niekde uprostred.
Tento princíp je pre budhistickú filozofiu veľmi dôležitý a ovplyvňuje nás na každej úrovni.
Zamyslite sa nad dvomi základnými faktormi života: práca a rodina. Ak žijete „strednú cestu“, svoj čas medzi prácu a rodinu rozdelíte rovnomerne.
10) Meditujte
Tým najdôležitejším vo filozofii zenu je práve meditácia. Umožňuje nám spojiť sa so sebou samým a dosiahnuť vnútorný pokoj.
Dvadsať minút meditácie denne vás naučí upokojiť si myseľ a uvoľniť akékoľvek negatívne emócie.
11) Žite svoj život pre blaho druhých
Ak chcete žiť uspokojujúci a napĺňajúci život, alebo by ste doň radi vniesli nečakanú radosť, žite pre druhých.
Nič vám neprinesie toľko pokoja a prosperity ako to, keď pred svojimi potrebami uprednostníte potreby ostatných.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár