Ak sny sú odrazom reality, ako potom ľudia s iným zmyslom pre realitu snívajú? Sníva totiž každý človek, aj tí, ktorí si myslia, že nie.
Niektorí ľudia si nikdy nepamätajú svoje sny, iní si dokážu po zobudení spomenúť len veľmi vágne.
Definícia sna je nasledovná:
„Séria obrazov, myšlienok, emócií a pocitových vnemov, ktoré vznikajú v mysli počas istých spánkových fáz bez ohľadu na vôľu.“
Čo sa však stane, keď z tejto rovnice odoberiete obrazy, nakoľko ste nikdy nezažili obrazový vnem? Alebo čo sa stane, ak bol niekto vidiaci, no oslepol až neskôr v živote? Ovplyvní to snívanie?
Čo zistila nová štúdia
Nová štúdia publikovaná v žurnále Spánkový magazín nás vezme do sveta snov ľudí, ktorí nedokážu vidieť.
Skúmali 3 skupiny ľudí. Prvá skupina bola plne vidiaca. Druhá oslepla v nejakej fáze svojho života a tretia boli ľudia slepí od narodenia.
Každej skupine boli položené 3 otázky.
1. Popíšte, aký bol váš sen hneď po zobudení?
2. Pociťovali ste počas spánku emócie?
3. Boli vo vašom sne prítomné špecifické témy ako sú lietanie alebo padanie?
Pre vidiacich ľudí predstavujú sny väčšinou vizuálne aktivity. Ide zvyčajne o sériu obrázkov sprevádzaných emočným podtónom.
U nevidiacich ľudí prebrali dominantné miesto v snoch zmysly, na ktorých v živote najviac závisia.
Taktiež bol zaznamenaný rozdiel medzi nevidiacimi od narodenia a tými, ktorí stratili zrak až neskôr počas života.
Čím viac mali ľudia spomienky na obrazy sveta, tým viac sa obrazové vnemy objavovali aj v ich snoch. S postupom veku však ubúdali. Ako sa zdá, pamäť na obrazy časom vyprchá.
Ľudia, ktorí nikdy nevideli, vyplnili svoje sny ostatnými zmyslami, ktoré vo svojich bežných životoch používajú. Ich sny vo zvýšenej miere obsahovali zvuky a pachy/vône. Dokonca registrovali v snoch aj chute a dotyky.
Ďalšie zaujímavosti, ktoré zistili vedci
Ďalšou zaujímavosťou je, že nevidiaci nevykazujú takmer žiadny pohyb očí ani počas REM spánku, ani počas spánkovej fázy „rapídneho pohybu očí“, kedy sa odohráva najviac snov.
Výskumníci došli aj k zaujímavému zisteniu, že ľudia, ktorí sú nevidiaci od narodenia, mávajú až 4-krát častejšie nočné mory než ľudia vidiaci.
Na príčinu tohto javu nemajú definitívnu odpoveď. Prišli však s teóriou. Podľa vedcov sú nočné mory mechanizmom mozgu, ako sa vysporiadava s nebezpečenstvami v našom bežnom živote počas dňa.
No a preto, lebo jeden z ich zmyslov chýba, nevidiaci zvyknú byť v rôznych životných situáciách, kedy normálny človek závisí na svojom zraku, viac ohrození.
Hlavnými témami v nočných morách nevidiacich ľudí boli veci ako zrazenie autom alebo stratenie sa. To by potom potvrdzovalo túto teóriu.
Zdroj: thespiritscience.net, Spracovala: Silavedomia.sk
Alena says
…vďaka za zauj.článok…