Vedomé (lucidné) snívanie nefunguje pre každého, ale tí, ktorí sú schopní vyvolať si lucidné sny sa spoliehajú na niekoľko populárnych metód.
Zatiaľ čo väčšina týchto lucidných snov vychádza len z mentálnej prípravy a seba-trénovania, existuje tiež mechanizmus lucidného snívania, ako sú masky vedomého snívania, ktoré tiež napomáhajú kontrolovať vaše sny.
Čítajte ďalej a dozviete sa viac:
1. Preskúmanie reality
Jedným zo základov učenia lucidného snívania je preskúmanie reality počas dňa. Kým úspešné preskúmanie reality môže vyvolať vedomé snívanie samo o sebe, je tiež neoddeliteľnou súčasťou mnohých iných metód lucidného snívania.
Teda, je to dobré miesto, aby ste začali a pokúsili sa vstúpiť do lucidného sna po prvýkrát.
Myšlienkou toho všetkého je, aby ste si všimli nezrovnalosť medzi skutočnosťou vo svojom bdelom živote a tým, čo sa vám sníva. Takto si budete môcť uvedomiť, že snívate a budete môcť prevziať nad snom kontrolu.
Tu je niekoľko populárnych metód preskúmania reality pre vyvolanie lucidného sna:
Nakreslíte si veľkú bodku alebo symbol na ruke. Pozerajte sa naň pravidelne v priebehu celého dňa a zakaždým sa pýtajte samého seba: „Som zobudený, alebo snívam?“ Urobte z toho zvyk. Nakoniec táto otázka vyskočí vo vašom sne, čo vám umožní uvedomiť si to a vstúpiť do svojho lucidného sna.
Upchajte si nos a zavrite ústa. Môžete stále dýchať? Možno snívate. Pozrite sa na hodinky. Čísla na hodinkách sú skreslené (ak máte digitálne)? Plynutie času sa vám zdá byť nesprávne? To sú dobré ukazovatele, že snívate.
Pokúste sa behať. Nemôcť behať, či zistenie, že beháte pomalým tempom, alebo ak sa brodíte vodou, sú typické znaky snívania.
Skúste prestrčiť prst cez zápästie. Ak zistíte, že môžete prejsť časťou svojho tela cez seba, môže to byť dobrý podnet k tomu, že by ste začali vedome snívať.
Nastavte si časovač, alebo si jednoducho zapamätajte, že ste urobili jedno alebo viacero týchto preskúmaní reality v priebehu dňa, dokonca aj keď sa vám zdá, že ste hore.
Akonáhle sa hlboko zakorenia vo vašom normálnom, bežnom správaní, naučíte sa spustiť tieto kontroly reality, kým budete snívať. Takto bude pre vás jednoduchšie vyvolať si lucidné sny.
2. Rozpoznajte znaky snívania
Znaky snívania, akými sú preskúmania reality, sú dobrými ukazovateľmi, že snívate a pomáhajú „ponoriť“ vás do lucidného snívania. Medzi znaky všeobecného snívania patria:
Zlyhanie elektroniky. Vypínanie svetiel, lámp, drobných kuchynských elektrospotrebičov a iných elektronických prístrojov zriedka fungujú správne v snoch.
Nesúlad osvetlenia. Je tma, ale z nejakého dôvodu môžete vidieť pestrofarebné predmety? Je to dobré znamenie, že snívate.
Deformácie. Zmeny tvarov, zvláštne tvarované alebo roztriedené položky predstavujú ukazovatele potvrdzujúce, že snívate.
Opakujúce sa sny. Hoci nejde o konkrétnu vec, mnohí ľudia majú opakované sny (napr. vypadnutie zubov, byť prenasledovaní). Ak sa stretnete s niečím takým, je to dobrý ukazovateľ na to, aby ste sa pokúsili vstúpiť do lucidného sna.
Znakmi snívania a preskúmania reality sú mäso a zemiaky. Použite ich v spojení s nižšie uvedenými metódami:
3. Mnemonická indukcia lucidného sna (MILD)
Predtým, ako zaspíte, si opakujte: „Potom, ako sa prebudím z každého obdobia snov, zapamätám si svoj sen.“ Teraz, zakaždým, keď sa zobudíte v priebehu noci, si zapíšte všetko, na čo si spomeniete z vášho sna. Ak si nemôžete spomenúť na konkrétny obsah svojich snov, stačí, ak napíšete, ako sa cítite.
Vráťte sa k spánku. Ako upadnete znovu do spánku, udržte si váš predchádzajúci sen v mysli. Pokúste sa predstaviť si samého seba späť v sne, v momente, kde ste prestali (alebo tam, kde by ste chceli ísť).
Tento pokus opakujte celú noc, až kým nevstúpite do lucidného sna.
4. Prerušenie spánku (WILD)
Princípom tejto metódy je prebudiť sa po 5 až 6 hodinách spánku a stráviť nejaký čas premýšľaním nad tým, o čom bol váš lucidný sen.
Urobte niečo, aby bola vaša myseľ vnímavá k lucidnému snívaniu tým, že budete sledovať filmy o snoch alebo čítať články o lucidnom snívaní.
Predtým, ako si večer ľahnete do postele, pokúste sa predstaviť si druh sna, aký by ste chceli mať. Alebo ešte lepšie, opakujte si sami pre seba, čo budete robiť vo vašom sne, až kým zaspíte.
5. Externe indukované lucidné snívanie (EILD)
Metóda EILD, známa aj ako asistovaná metóda lucidného snívania alebo elektricky vyvolané lucidné snívanie, predstavuje dobrú metódu pre tých, ktorí majú problémy mať vedomé sny o sebe samých.
Na trhu existuje veľa snových zariadení, ktoré pomáhajú vyvolať lucidné sny, ale najstaršie a najúčinnejšie zariadenie je snová maska, ako je tá, ktorú ponúka americká firma The Dream Mask LLC.
Snové masky fungujú na základe navodenia REM fázy spánku a stimulujú vás, aby ste prebudili svoju myseľ, ale nie vaše telo. Umelé narážky, akými sú LED svetlá alebo tóny, používateľa masky upozornia, že sníva. Akonáhle si uvedomíte, že snívate, môžete vstúpiť do svojho lucidného sna.
Ako vidíte, existuje niekoľko účinných metód, aby ste vedome snívali, ale existuje aj niekoľko odskúšaných a pravdivých metód a zariadení, ktoré pomáhajú pri tomto procese.
Doplňujúce rady pre lucidné snívanie, ktoré vám môžu pomôcť, sú:
Zaobstarajte si snový denník. Zo svojich snov si toho budete pamätať stále viac, čo je veľká pomoc pri vyvolaní lucidných snov.
Zmeňte svoj spánkový cyklus. Niekedy môže vytrhnutie z vašich spánkových vzorcov spôsobiť lucidné snívanie.
Pite pred spaním kofeín. Pomáha udržať vašu myseľ hore, zatiaľ čo vaše telo zaspí: je kľúčom k vyvolaniu lucidného sna.
Vyskúšajte jednu alebo viacero týchto možností, alebo kombináciu týchto indukovaných princípov a výrazne si tým zvýšite šance mať lucidný sen.
Zdroj: themindunleashed.com
LoLo says
Velmy pekný článok .ale ja by som odporučil začat z snovím denníkom.a ešte by som dodal že ked si často vyvolávate LD (lucid dream) tak sa možete dostať tzv. Čierny sen to je spanie bez snov a odpočinku.ale oplatí sa to zkusit.ja v LD ovladam telepatiu,telekinezu,lietanie,všetky elementy atd…už ked musíme prespat 1/3 života tak prečo ten čas neviužit.
Martin says
Páči sa mi tvoj komentár a máš skúsenosti z LD tak ma napadlo či by som sa od teba nemohol dozvedieť niečo nové 😀 Ja začínam s LD a potreboval by som ešte nejaké INFO 😀
Maťo says
to čo pospisuješ ako čierny sen je fáza spánku označená ako NON-REM, žiadny čierny sen proste neexistuje existujú len fázy REM a N-REM v REM sa vyskytujú sny vrátane lucidných snov, v N-REM sa to delí ešte na pár stupňov v niekoľkých sa nevyskytujú žiadny sny v niektorých len nejaké tie vízie , ktoré sa nedajú veľmi považovať za sny, a to čo ovládaš ovláda každý v LD nič výnimočné 😉
Maťo says
Článok je samí zmätok, v technikách MILD a WILD popisujete úplne niečo čo nemá s tými technikami moc spoločného.
redakcia says
samí
Sarrah says
Ahoj, máš o LD ešte nejaké ďalšie prospešné info? Ak hej, rada by som popisala sukromne. Vďaka.
Peter says
Skvelý článok ale jedna vec mi nesedí.
Piť pred spaním kofeín? Kofeín mi nenabúra celý spánok ? Lebo neviem si predstaviť aby som si dal kávu pred spánkom…. Neviem či by som vôbec zaspal.