Sila intuície sa nám môže prejaviť v tom, že kedysi sme žili život osamote, no teraz už by sme tak žiť nechceli.
Každý jeden človek má v sebe „vnútorný navigačný systém“, ktorý poznáme ako intuíciu. Tento systém môžeme vo svojom vnútri doslova počuť a cítiť.
„V našej hlave je mnoho hlasov. Nájdeme tu hlasy našich rodičov, učiteľov, hlas vnútorného kritika a nájdeme tu aj tichý, nabádavý hlas intuície.
Mali by sme sa naučiť hlas intuície medzi ostatnými hlasmi rozoznať. Môžeme ju počuť každý deň medzi miliónmi iných hlasov v našej hlave“, hovorí Verne.
Frázy ako „mohol by som“, „mal by som“, „myslím na“, „myslím že“ a „vedel som, že“ sú všetko prejavy intuície.
Každý z nás má schopnosť rozvinúť a začať používať svoju intuíciu. „Nie je to až také náročné, stačí iba začať počúvať svoj vnútorný hlas a experimentovať s ním“, vraví Verne. Začneme tak vnímať náš „vnútorný navigačný zmysel“, ktorý nás povedie k lepšiemu a kvalitnejšiemu životu.
„U ľudí, ktorí prerušili kontakt so svojou intuíciou, vždy badám depresiu“, tvrdí Verne. Ak však máme silne vyvinutú intuíciu, pomôže nám zbaviť sa depresie a dodá nám viac energie.
Niektorí ľudia dokážu obnoviť a posilniť svoju intuíciu celkom prirodzene a s ľahkosťou, no niektorí na nej musia pracovať a doslova ju posilňovať podobne, ako keď posilňujeme sval.
Aby sme si teda vybudovali silnú intuíciu, bude to od nás vyžadovať nejaký čas a starostlivosť. Verne nám na posilnenie intuície odporúča nasledovné zásady.
1. Venujme sa upokojujúcim činnostiam
„Keď sa trochu pousilujem, nie je pre mňa problém dosiahnuť naozaj hlbokú vnútornú uvoľnenosť“, vysvetľuje Verne. Znižovanie stresu je veľmi dôležitým krokom na ceste za lepšou intuíciou. „Stres veľmi výrazne prispieva k prekysleniu telesných tekutín.“
Schopnosť upokojiť svoju myseľ je užitočná pre každého. Na tento účel nám výborne poslúži pravidelná meditácia, prechádzky v prírode a iné upokojujúce činnosti.
Procedúry, akou je reiki a iné dotykové terapie, majú tiež výrazné upokojujúce a liečivé účinky.
„Podstatou dotykovej terapie je práca s pacientovou životnou energiou čchi (Qi). Ak je pacient zdravý, dotyková terapia môže mať len priaznivé účinky.“
Verne nás však upozorňuje, že náš terapeut musí byť zdravý, inak terapia nebude mať efekt. Ak terapeut zdravý nie je, jeho narábanie s energiou bude oslabené a značne nejasné.
„Mohli by sme to prirovnať k záhradnej hadici, ktorú keď zalomíme, tak znemožníme vode, aby ňou pretekala“, poznamenáva Verne.
„Existujú dva druhy potravy. Jednou je neviditeľná potrava vo forme energie a druhou je materiálna, fyzická potrava. A potrebujeme obidva druhy.
Ak nás niekto v našej blízkosti podporuje a miluje, jeho energia je pre nás samozrejme dobrá. Táto energia nás vyživuje, vďaka čomu sa môžeme rozvíjať.
Energia nás vyživuje aj v prípade, že na nás niekto myslí, hoci sa nachádza od nás ďaleko“, tvrdí Verne Verona.
2. Konzumujme upokojujúce potraviny (obmedzme v strave tuky, cukry a kofeín)
„Zdá sa, že väčšina mimoriadne nadaných jednotlivcov s výraznou schopnosťou intuície, sa nemusí zvlášť zaoberať svojimi stravovacími návykmi.
No ja sa musím zaoberať, myslím, že ako aj väčšina ľudí, tým, čo jem. Strava ovplyvňuje myslenie“, hovorí Verne. „Káva, energetické nápoje a iné nápoje s vysokým obsahom kofeínu spôsobujú v mysli príliš veľký ruch.“
„Čokoľvek, čo prerušuje kontakt so svojím telom, oslabuje aj svoj kontakt s prítomným okamihom. Taktiež čokoľvek, čo otupuje a znejasňuje myseľ, bude tiež brzdiť schopnosť intuície.“
V strave by sme tiež mali obmedziť tuky. „Jeden z mojich učiteľov zvykol chemickú konzistenciu tuku prirovnávať ku konzistencii gumy.
A keď konzumujeme veľa tukov, doslova sa izolujeme, podobne ako drôt obalený bužírkou. Izolujeme sa od pôsobenia vibrácií, stratíme teda schopnosť ich vnímať“, vraví Verne.
Na posilnenie intuície sa často využíval pôst.
„Takže, keď sa postíme, nemám na mysli hladovku, ale keď sa postíme, začneme aj citlivejšie vnímať, ktoré potraviny zlepšujú našu schopnosť vnímať vibrácie“, dodáva Verne.
Niektoré potraviny teda môžu našu intuíciu podporovať. Dlhodobý pôst sa ale neodporúča, pretože mnohí ľudia zažívajú po skončení pôstu duševné a fyzické problémy.
Málokto vykonáva pôst zdravo a rozumne. V Biblii sa môžeme dočítať o tom, ako sa postil Ježiš. „Zlepšenie intuície sa často pripisuje posteniu sa po každom jedle – to znamená skonzumovať len minimálne množstvo potravy“, hovorí Verne.
Ak si teda chceme zlepšiť schopnosť intuície a rozmýšľame preto o postení sa, vyššie uvedený spôsob je najzdravší a najrozumnejší.
„Je aj vedecky dokázané, že čím viac potravy konzumujeme, tým vyššia je hladina cukru v našej krvi. Tým sa ale znižuje naša schopnosť intuície“, tvrdí Verne.
Z dôvodu vysokej hladiny cukru v krvi je pre nás teda ťažšie sa spojiť s našou intuíciou.
„Naša pečeň pri štiepení cukru musí veľmi tvrdo pracovať a pankreas vylučuje inzulín, čo je pre celý organizmus značná námaha.“
Nadmerná konzumácia cukru a všetkého, čo spôsobuje výrazné výkyvy v hladinách krvného cukru, môže tiež spôsobovať zápaly.
„Výkyvy v hladine krvného cukru po pití nápojov s obsahom kofeínu, ako aj príliš dlhá doba medzi jednotlivými jedlami počas dňa, sú všetko negatívne faktory“, tvrdí Verne.
„Ovplyvňuje teda strava našu schopnosť intuície? Som presvedčený, že áno. Ak si chce niekto zlepšiť svoju intuíciu, je to jednoznačne možné v prvom rade pomocou úpravy stravovania“, upozorňuje Verne.
Hlavnou zásadou je konzumovať čo najmenej potravín, ktoré v organizme vyvolávajú extrémne reakcie. Mali by sme jesť najmä čo najrôznejšiu paletu potravín s obsahom vlákniny, zeleninu, strukoviny a primerané množstvo ovocia.
Základom makrobiotickej stravy sú tiež potraviny, ktoré pôsobia upokojujúco. Po ich konzumácii sa budeme cítiť pokojnejšie.
TU môžeme nájsť návod, ktorý nám pomôže začať sa stravovať tak, aby sme znížili riziko zápalov a dosiahli pokojnú myseľ.
Verne ďalej hovorí:
„Keď pijem kofeínové nápoje, prestávam cítiť druhých ľudí. Keď ale kofeínové nápoje nepijem, začínam cítiť, keď niekto iný vysiela vibráciu.
Keď jeme veľa sladkostí, strácame našu citlivosť, pretože začneme vyžarovať príliš veľa tepla.“
3. Dbajme o pravidelný spánok a vstávajme skoro ráno
Zdravý a pravidelný spánok zlepšuje všetky telesné funkcie.
„Čím dlhšie sme v noci hore, tým väčší stres kladieme na náš organizmus. Čím skôr ráno vstávame, tým budeme mať počas dňa viac síl“, vraví Verne.
Skoré ranné vstávanie upokojuje myseľ aj telo. „V skorých ranných hodinách konáme prakticky a najefektívnejšie“, tvrdí Verne.
4. Naučme sa rozoznávať hlas intuície
Každý z nás má schopnosť intuície, ktorá nás dokáže viesť tým správnym smerom. „Najdôležitejším krokom pri znovuobjavení našej intuície je vedieť rozoznať jej hlas“, vysvetľuje Verne.
Ak máme pocit, že sme sa v nejakej situácii riadili hlasom našej intuície, prenesme sa v našej pamäti do danej situácie späť a pokúsme sa spomenúť si, ako znel jej hlas.
Tiež si spomeňme, ako sme sa v danej situácii cítili, alebo či sme dokonca nemali aj nejaké vizuálne predstavy.
Každý jeden detail, na ktorý si spomenieme, nám umožní lepšie pochopiť, ako naša intuícia funguje. Tým sa znova posilní naša schopnosť načúvať jej hlasu.
„Čím viac sa dokážeme rozpamätať na jednotlivé okolnosti, keď sme sa riadili intuíciou, tým lepšie ju budeme vedieť neskôr rozoznávať. Tým viac bude v našom živote prevládať ozajstný pocit toho, že nie sme sami, ale že nás sprevádza naša intuícia“, hovorí Verne.
Mali by sme sa opakovane rozpomínať na jednotlivosti v situáciách, keď sme sa riadili intuíciou. Tak začneme veľmi jasne rozpoznávať jej hlas. „No aj keď hlas našej intuície poznáme, nie je vždy jednoduché ho rozoznať“, vraví Verne.
5. Klaďme hlasu našej intuície otázky
Ak sme sa už naučili spoľahlivo rozoznávať hlas našej intuície, môžeme mu začať klásť otázky. Tak dostaneme intuitívne odpovede.
„Kladenie otázok intuícii prichádza na rad vtedy, keď sa naučíme spoľahlivo rozoznávať jej hlas“, vysvetľuje Verne. Začnime úplne jednoduchými otázkami, na ktoré je možná odpoveď „áno“ alebo „nie“.
Pohrúžme sa potom do nášho pocitu a počúvajme odpovede. Uvedomujme si ale aj všetky ostatné hlasy.
„Medzi našou intuíciou, strachom a analyzovaním je len veľmi tenká čiara. Môžeme si myslieť, že počujeme hlas intuície, no v skutočnosti sa môže jednať len o dedukovanie a logiku, na základe ktorých sa rozhodujeme čisto analyticky“, vraví Verne.
Naša myseľ je zvyknutá vyberať si z viacerých možností na základe analyzovania, racionálneho typu myslenia a predpokladania. Môže sa preto stať, že bude do nášho rozhodovania zasahovať.
No rozhodnutia na základe analyzovania nie sú intuíciou. „Že sme sa pre nejakú možnosť rozhodli intuitívne rozpoznáme podľa toho, že všetko ostatné v súvislosti s vybranou možnosťou naozaj funguje“, vysvetľuje Verne.
Aby sme to zhrnuli:
„Učme sa byť pokojnejší a rozoznávať hlas intuície. Naša intuícia sa nám snaží prihovárať každý jeden deň, je s nami neustále“, dodáva k tomu Verne.
Ak sa v našom živote začneme riadiť intuíciou, môžeme v porovnaní s naším predchádzajúcim spôsobom života začať pociťovať zmeny.
Na internetovej stránke VerneVarona.com nájdeme rady, ako sa zbaviť závislosti od cukru, ako mať pod kontrolou cholesterol a ako sa začať stravovať pre zlepšenie našej intuície.
Na vybudovanie silnej intuície potrebujeme dobré základy, preto sa stretávajme s okruhom pozitívnych ľudí, ktorí nás v našej snahe po zmene podporia.
Každým úsmevom, smiechom a objatím sa naše hľadanie vnútornej múdrosti stáva radostnejším.
Autorkou článku je Andrea Lynn Uhl, Spracovala: Silavedomia.sk
Matus says
Vdaka.