Ľudstvo sa odnepamäti pokúša rozriešiť záhady ľudskej mysle. Jednou z týchto záhad sú sny, ktoré nás nikdy neprestávali fascinovať.
Je čím ďalej tým viac isté, že všetky poznatky, ktorými moderná veda disponuje, sú len špičkou ľadovca z celej problematiky snov.
V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na to, čo nám o našich nočných dobrodružstvách hovoria analytici snov a psychoanalytici, ktorí aj v súčasnosti stále podrobujú sny mnohým výskumom a experimentom.
Obr.: Naše sny sú bohatou studnicou poznania samých seba.
Myseľ ako ekosystém
Všetko to, čo počas dňa nevidíme, nechceme vidieť, nechceme si priznať, či sa dokonca snažíme „zamiesť pod koberec“, sa ku nám neskôr vracia. Začne to „vyliezať spod koberca“ práve v noci.
Počas dňa nám preletia hlavou tisíce a tisíce myšlienok. Niektorým z týchto myšlienok venujeme našu pozornosť, no mnohé iné myšlienky vyhodíme z našej vedomej časti mysle von.
Kam sa však všetky tieto myšlienky, ktoré sme z našej vedomej mysle vyhodili, podejú? Kam idú?
Napríklad, tesne predtým ako ste vystúpili pred svojich kolegov, aby ste im odprezentovali svoju prácu, ste si u jedného kolegu v jeho tvári všimli zvláštny výraz či dokonca úškrn.
Na zlomok sekundy ste sa zamysleli, že či vám tak dáva najavo, že pochybuje o vašich schopnostiach, prípadne o tom, že sa vám podarí prezentáciu viesť úspešne.
Túto myšlienku ste však okamžite odsunuli nabok a začali ste so svojou prezentáciou.
Obr.: Sny sú symbolickým zobrazením nášho vnútorného sveta.
Avšak táto myšlienka, toto zapochybovanie o vás samých, hoci trvalo len zlomok sekundy, malo vplyv na to, ako ste potom vnímali samých seba a na to, ako ste si pri prezentácii svojej práce verili.
V tú noc sa vám potom možno sníval sen. V tomto sne ste sa nachádzali v ďalekej, cudzej krajine a pokúšali ste sa po zamrznutom jazere prejsť na druhú stranu.
Ľad pod vami však mohol každú chvíľu prasknúť a vy by ste sa utopili v ľadovej vode. Je medzi prezentáciou, ktorú ste dali počas dňa a týmto snom nejaká vizuálna či slovná podobnosť?
Zrejme nie. Majú však nejakú spoločnú emóciu? Áno. Strach. Čo keď sa mi to nepodarí? Čo ak to nedokážem?
Jasne si uvedomujem, že riskujem (keď kráčam po tomto zamrznutom jazere), keď idem teraz spraviť túto prezentáciu, pretože som si nie celkom istý sám sebou.
Obr.: Ak ste si nie istí, či bdiete alebo sa vám sníva, stačí ak si niečo prečítate alebo sa len pozriete na hodinky. Čítanie a zisťovanie času sú činnosti či procesy, ktoré náš mozog nie je schopný vykonávať počas snenia.
Sny sú zrkadlom nášho emocionálneho zdravia
Mnohí z nás máme sklon nosiť emocionálne masky a zakrývať naše skutočné emócie. Naše skutočné pocity často skrývame nielen pred druhými, ale aj pred sebou samými.
Ak sme sa pohádali s naším partnerom či partnerkou, pretože zabudli na naše narodeniny, celkom pochopiteľne budeme cítiť hnev. Najmä budeme presvedčení, že to je tá pravá emócia, ktorú cítime.
Pravdou však je, že hlboko v našom vnútri nás to v skutočnosti veľmi zarmútilo či dokonca až vyľakalo.
Avšak tieto hlboké (a skutočné) emócie prekryjeme radšej vrstvou hnevu, pretože pre väčšinu ľudí je v určitom zmysle bezpečnejšie vyjadriť hnev než ukázať svoju zraniteľnosť a pocity smútku.
Obr.: Carl Gustav Jung pripisoval symbolike snov veľmi veľký význam.
Môžeme mať napríklad sen, v ktorom sme sa preniesli späť do nášho detstva. V tomto sne sa prechádzame s našou rodinou či s priateľmi, a tiež zamávame na pozdrav nášmu kamarátovi od susedov.
Po chvíli sa však otočíme a zistíme, že sme zostali úplne sami. Dokonca aj záhrada našich dobrých susedov sa zmenila na vyprahnutú zem alebo púšť.
Ak chceme rozlúštiť význam našich snov, všímajme si, aké emócie v nás sen vyvoláva, resp. aké emócie sa v ňom odkrývajú. Aké pocity sme mali v sne?
Bol to strach? Rozčarovanie? Boli sme vyľakaní? Obávali sme sa niečoho? A zažili sme niektoré z týchto pocitov aj počas dňa?
Sny nám takto pomôžu vytvoriť si určitú mapu našich pocitov, ktoré sme zažívali v priebehu dňa. Táto mapa nám potom naskytuje úprimný a pravdivý pohľad na naše skutočné emócie.
Obr.: Aj teplota miestnosti v ktorej spíme vplýva na naše sny.
Snenie má viacero úrovní
Nelucidné sny: Neuvedomujeme si, že sa nám sníva a sen v danej chvíli považujeme za skutočnosť.
Čiastočne lucidné sny: Napríklad sa nám sníva, že sme v konferenčnej miestnosti a vidíme nášho šéfa od chrbta. Náš šéf sa k nám otočí a zrazu sa zmení na Brada Pitta s tesákmi.
Čo? Ako je toto možné? Uff… No už sa prebúdzame a sen je fuč.
Obr.: Väčšina ľudí najčastejšie máva nelucidné a mierne lucidné sny.
Plne lucidné sny: Sú to sny, v ktorých si uvedomujeme, že sa nám sníva. To znamená, že výjavy a zážitky v sne sa zdajú byť skutočné.
Avšak je v nich prítomné aj naše vedomie, ktoré si uvedomuje, že sa jedná len o sen.
Pokročilé lucidné sny: Tento typ snov sa vyznačuje tým, že máme možnosť ich ovplyvňovať, ovládať ich ďalší priebeh, zmeniť ich zakončenie resp. máme možnosť rozhodovať sa, ktorým smerom sa v sne ďalej vyberieme.
Ľudia, ktorí takéto sny mali už viackrát, mohli dokonca zažiť, že sa uprostred sna zobudili, šli na toaletu, a keď sa vrátili do postele, pokračovali v sne presne odtiaľ, kde skončili.
Obr.: V lucidnom sne môžeme rozhodovať o tom, ako sa bude sen vyvíjať či dokonca o jeho zakončení.
Sny predpovedajúce budúcnosť
Vedci pomaly začínajú viac a viac pripúšťať možnosť, že existuje typ snov, v ktorých sa nám zjavuje budúcnosť.
Existenciu týchto snov je nutné pripustiť na základe mnohých prípadov, keď sa konkrétnym jednotlivcom sníval sen, na základe ktorého potom predpovedali vývoj budúcich udalostí.
Takýto sen môže mať základ v informáciách a podnetoch, ktoré si naša vedomá myseľ nevšimla alebo ňou len prekĺzli, avšak pevne sa zapísali do našej podvedomej mysle.
Je tu aj tá možnosť, že v snoch predpovedajúcich budúcnosť sa naša podvedomá myseľ nejakým spôsobom dokáže napojiť na sféru metafyziky a okultizmu.
Uvedieme niekoľko udalostí, ktoré ľudia videli alebo vytušili vo svojom sne ešte predtým, ako sa tieto udalosti naozaj stali:
Obr.: Sen ako predtucha – šiesty zmysel, náhoda alebo informácie ukryté hlboko v našom podvedomí?
– Abraham Lincoln mal sen, v ktorom videl ako ho zavraždili. O tomto sne informoval svojich najbližších poradcov.
– Niekoľko obetí z 11. septembra 2001 stihlo zanechať správu, že vo svojich snoch videli varovanie pred nadchádzajúcimi teroristickými útokmi na Svetové obchodné centrum v New Yorku.
– Markovi Twainovi sa snívalo o úmrtí jeho brata.
– Pri analýze životopisu 19 osôb, ktoré zahynuli pri potopení Titanicu sa zistilo, že krátko pred touto známou katastrofou sa im o nej sníval sen. O svoj sen sa stihli podeliť so svojou rodinou či s priateľmi.
Obr.: Zaujímavým faktom je, že nie je možné spomenúť si na začiatok nášho sna.
Náš mozog je aktívnejší počas spánku než počas dňa
V noci, keď my spíme, náš mozog nespí. Práve naopak – pravdou je, že počas spánku je náš mozog veľmi aktívny.
Veľmi dlho sa psychológovia hlásiaci k niektorým školám psychológie domnievali, že v snoch sa odohráva to, čo naša zaneprázdnená myseľ počas dňa odsúva nabok ako nepodstatné.
Avšak tieto zdanlivo nepodstatné vnemy, impulzy či podnety sa ukladajú do podvedomia ako spomienky, ktoré majú svoj význam.
Hoci celá táto predstava je do značnej miery pravdivá, je isté, že sny sú podstatne viac než len nejaké zvyšky, mohli by sme povedať, z recyklačného procesu našej vedomej mysle.
Obr.: Carl Gustav Jung, jeden z najvýznamnejších mysliteľov a psychológov bol presvedčený, že sny majú v našom živote nezanedbateľný účel.
Naša myseľ používa sny ako prostriedok, ktorým sa nás pokúša upozorniť na určité udalosti, spomienky či emócie.
Tieto udalosti, spomienky a emócie nám v skutočnosti prezrádzajú, ktoré dôležité detaily sme počas dňa prehliadli. Moderná veda však už pomaly začína snom prisudzovať ten význam, ktorý im šamani pripisujú už stáročia.
Symbolika snov sa napríklad nemusí vzťahovať len na obraznú, očividnú súvislosť (napr. had ako symbol nebezpečenstva), ale môže tiež núkať významný pohľad do našich emócií (had môže predstavovať nebezpečenstvo, strach, to, že nám niekto slovne ublížil alebo nás niekto zneužil, had však môže tiež symbolizovať naše uzdravovanie, premenu (zvliekanie kože), duchovný rast…).
Aký význam bude mať pre nás napr. symbol hada závisí od toho, aké atribúty pripisujeme hadom v reálnom, každodennom živote.
Často sa nám sníva o tom, čo v sebe potláčame
Čím viac negatívnych myšlienok a emócií v sebe potláčame za bdelého stavu, tým viac sa budú tieto negatívne myšlienky a emócie manifestovať v našich snoch. Toto nie je žiaden nový či prevratný poznatok.
Zaujímavým faktom tiež je, že ľudia ktorí vo svojom živote málokedy, ak vôbec, zažívajú pocity šťastia, lásky, úcty či dokonca zmyselnosti, omnoho častejšie mávajú sny plné smútku, hnevu, strachu či úzkosti.
Obr.: Aj psy majú sny.
To môže napríklad znamenať, že ak mávame sny rovnakého typu je celkom možné, že sme sa v našom živote zasekli v určitom stereotype a že sme príliš zaneprázdnení na to, aby sme si to vôbec všimli.
Môže to tiež znamenať, že naše myslenie sa zaťato drží len jednej schémy či štruktúry, ktorá nám však žiaľ neumožňuje uvedomiť si, že nepociťujeme emócie, ktoré sa nachádzajú mimo tejto pevne danej schémy či štruktúry myslenia.
Tieto emócie, ktoré nám často akútne chýbajú sú práve radosť, vzrušenie, údiv a pod.
Obr.: Vo väčšine prípadov si po prebudení spomíname len na náš posledný sen.
Rozdielnosť snov v závislosti od pohlavia
V snoch žien sa objavujú ženy aj muži zhruba v rovnakom zastúpení, avšak v snoch mužov prevládajú mužské postavy, ktoré tu predstavujú približne 70 %.
Ak budeme tento rozdiel vnímať z pohľadu teórie, ktorá tvrdí, že sa nám často sníva o tom, čo v sebe potláčame, štatisticky to znamená, že sny mužov sú až znepokojujúco plné agresie.
Erotické sny sú rovnako časté u oboch pohlaví.
Obr.: 70 % postáv v snoch mužov sú muži alebo postavy patriace podľa svojej charakteristiky do mužského sveta.
Postavy v našich snoch sa tu nevzali len tak pre nič za nič
Je to síce diskutabilné, ale mnoho experimentov opakovane potvrdilo, že takmer všetky tváre, ktoré sa objavia v našich snoch, sme už museli niekedy počas nášho života niekde zhliadnuť.
Možno nám doteraz ani len nenapadlo, že ten záhadný čudný muž v našom sne je vlastne kuriér, s ktorým sme sa míňali vo dverách, ako sme vchádzali do našej kancelárie.
Obr.: Dobrým nápadom je tiež viesť si zápisník snov. Pomôže nám spoľahlivo určiť opakujúce sa témy či motívy v našich snoch.
To isté platí aj o miestach. Miesta či krajiny, ktoré vidíme v našom sne, môžu vyzerať ako z fantastického filmu či z inej planéty.
Keď sa však prizrieme bližšie, tak pod fasádou rozpoznáme miesta, budovy či priestory, ktoré sa veľmi podobajú na tie, ktoré veľmi dobre poznáme, alebo sme ich už niekedy počas nášho života navštívili.
Počas spánku mávame sny všetci, no nie každý si svoje sny zapamätá
Každý z nás má každú noc určitý typ snov. Avšak nie každý si vie na svoje sny po prebudení aj spomenúť.
A ak vám aj niekto tvrdí, že sa mu naozaj nikdy nič nesníva, môže to znamenať len toľko, že si svoje sny nepamätá alebo si na ne nedokáže spomenúť.
Ďalšou zaujímavosťou tiež je, že približne 12 % populácie má sny len v čiernobielej farbe.
Obr.: Počas spánku máme sny všetci, no nie každý si svoje sny aj zapamätá.
Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár