Koncom mája 2019 bolo pri každoročnej krvavej tradícii v Dánsku brutálne zabitých okolo 130 až 150 veľrýb z druhu grinda a 10 až 20 delfínov bielobokých.
Posledný májový týždeň tohto roku na dánskych Faerských ostrovoch prebiehala oslava v plnom prúde podľa niekoľko storočí starej tradície masakrovania veľrýb a delfínov.
Táto „oslava“ zafarbila vodu v zátoke pri pobreží mesta Tornshav, hlavného mesta Faerských ostrovov, do krvavo červena. Pri tomto každoročnom masovom rybolove bolo zabitých približne 130 až 150 veľrýb z druhu grinda a približne 10 až 20 delfínov bielobokých.
Túto tradíciu možno vnímať ako zahájenie letnej loveckej sezóny, počas ktorej bolo v roku 2018 ulovených a zabitých približne 500 kusov morských cicavcov, presnejšie z radu veľrýb.
Táto lovecká aktivita je považovaná za samozrejmú súčasť starej tradície, ktorá sa v tamojšej Dánskej komunite nazýva Grindadráp.
Obyvatelia Faerských ostrovov takto dokopy zabijú ročne približne 800 kusov veľrýb a delfínov. Toto svoje počínanie si ospravedlňujú potrebou naplniť nároky ich tradičnej prirodzenej stravy.
Prisťahovalci z najbližších krajín žijúci na Faerských ostrovoch už od nepamäti prežívajú na mäse a tuku morských cicavcov. Podľa magazínu Condé Nast Traveller každá veľryba, kosatka či delfín predstavuje pre miestnych lovcov zdroj niekoľkých stoviek kilogramov mäsa.
Tento typ rybolovu je na Faerských ostrovoch považovaný za legálny a ulovené mäso sa rozdeľuje medzi obyvateľov bez akejkoľvek formy finančnej protihodnoty.
Páll Nolsøe, hovorca dánskeho ministerstva zahraničných vecí a obchodu, sa pre anglické noviny Metro UK vyjadril:
„Lov veľrýb je prirodzenou súčasťou života obyvateľov Faerských ostrovov. Na medzinárodnej úrovni už dávno prevláda zhodný názor v tom, že takýto lov veľryby druhu grinda na Faerských ostrovoch je z dlhodobého hľadiska plne udržateľný.“
Keď sa na to pozrieme z tejto perspektívy, je to naozaj tak. Tradícia intenzívneho lovu veľrýb je príkladom toho, ako môžu miestni obyvatelia celé generácie vyžiť len z lovu voľne žijúcich zvierat.
Nie sú odkázaní na finančne náročný poľnohospodársky priemysel a priemyselne spracované farmárske potraviny tak ako väčšina Európanov.
Technika lovu je nasledovná. Lode obkľúčia veľryby, ktoré v úteku pred loďami vplávajú do zátoky. V zátoke ich lode za pomoci spustených sietí naženú do húfu a tlačia ich ďalej smerom k brehu.
Veľryby, ktoré už nemajú kam ujsť, nakoniec vyplávajú na pláž, kde ich v rukách lovcov čaká istá smrť. Do dýchacieho otvoru veľryby potom vložia hák, ktorým ju vlečú ďalej na breh.
Pri tomto mimoriadne surovom zásahu obyčajne dôjde k porušeniu a pretrhnutiu stavcov v chrbtici veľryby, čím sa úplne preruší prítok krvi do jej mozgu. Veľryba do niekoľkých sekúnd umiera.
Týmto spôsobom možno usmrtiť celý húf veľrýb za menej než desať minút, najmä vzhľadom k tomu, že pomaly celé mesto je pripravené podať „pomocnú ruku“ pri tejto morskej zabíjačke.
Tradícia-netradícia, na drsné fotografie nielen z tohto masakru už pochopiteľne reagovali aj aktivisti. Tí neoblomne požadujú, aby v krajinách, kde je táto tradícia rozšírená, bol lov delfínov a malých veľrýb prísne zakázaný.
The Blue Planet Society je jedna z prvých aktivistických skupín, ktorá požadovala, aby v Japonsku a na Faerských ostrovoch bol lov veľrýb a delfínov zákonom zakázaný. Za týmto účelom už spísala aj niekoľko petícií.
Miestni sa však aj naďalej stavajú za právo svojej komunity pokračovať v tradícii lovenia veľrýb. Tento ich postoj najlepšie vidno na informačnej webovej stránke pre turistov Visit Faroe Islands, na ktorej sa dočítame:
„Mäso a tuk veľryby z druhu grinda je už zhruba jedno storočie úplným základom jedálnička obyvateľov Faerských ostrovov od prvého dňa, kedy sa tu usadili.
Ako v minulosti tak aj dnes je lov veľrýb jednou z činností komunity, ktorú má právo vykonávať každý obyvateľ Faerských ostrovov. Na úrovni komunity je lov veľrýb veľmi dôkladne organizovaný a zároveň je regulovaný aj medzinárodnými predpismi.
O love veľrýb sa vedú presné záznamy – od roku 1584 je vykonaný záznam o každom jednom love, vďaka čomu môžeme povedať, že táto tradícia je dlhodobo udržateľná. Vo východnom regióne severného Atlantiku dnes žije približne 778 000 veľrýb.
Z tohto počtu sa zhruba 100 000 veľrýb pohybuje v blízkosti Faerských ostrovov, z čoho Faerčania ulovia priemerne 800 kusov za rok.
Mäso a tuk z lovu sa rovnakým dielom rozdelí medzi všetkých, ktorí sa lovu zúčastnili.“
Lov veľrýb je regulovaný aj smernicami úradov, ktoré naň veľmi prísne dohliadajú a vedú si o ňom presné záznamy.
Kontrolóri dohliadajú v prvom rade na to, aby sa ceremónia neniesla v duchu krutosti a aby bol dôsledne dodržiavaný medzinárodný zákon, bez ktorého by lovecká ceremónia bola nezákonná a nepovolená.
Podľa záznamov sa od roku 1584 na všetkých ostrovoch, ktoré patria Dánsku (406 ostrovov), uskutočnil lov na veľryby približne 2000-krát.
Na internetovej stránke Whaling.fo, ktorá oficiálne zastupuje lov veľrýb na Faerských ostrovoch, nájdeme podrobnejšie vysvetlenie:
„Vedci odhadujú, že populáciu veľryby druhu grinda vo východných vodách severného Atlantiku môžeme počítať na zhruba 778 000 kusov, z čoho približne 100 000 sa pohybuje v blízkosti Faerských ostrovov. Faerčania ulovia priemerne 800 kusov veľryby grinda ročne.“
Odhliadnuc od tohto „upokojujúceho“ vysvetlenia, dánsky úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na to, že mäso veľrýb obsahuje nadmerné množstvo ortuti a škodlivých organických toxínov.
Dánsky úrad zdravotníctva preto konzumáciu tohto mäsa považuje za rizikovú, pretože by mohla narušiť neurologický a mentálny vývin osôb, ktoré toto mäso konzumujú.
Obsah jedovatých látok v mäse, ktoré sa do organizmu veľrýb dostávajú z prostredia infikovaného priemyselnou činnosťou, bude asi tým najsilnejším argumentom v boji proti storočia pokračujúcej tradícii lovu veľrýb v Dánsku.
Zdroj: themindunleashed.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Milan says
Nedá sa ani uveriť, že je toto možné v Dánsku, v takej vyspelej krajine. Nuž vyspelá asi nebude jedine iba ak podľa zdania. Je možná ešte zreteľnejšia konfrontácia pudov?
Pri tomto článku uvažujem, či nejde o podobný jav aj u hromadného zabíjania kaprov na Vianoce. Alebo moriakov na deň vďakyvzdania v USA. Takže s tou vyspelosťou krajín to nebude tak jednoznačné. Zdá sa, že hromadné zabíjanie má ľudstvo v krvi. No pekné vyhliadky teda
Jana says
Je to siiilene….přece nemůžeme jenom přihlížet…dá se..musí se s tím něco dělat.!