„Deti, ktoré nikto nepodporoval a nikto ich nenaučil skúšať nové veci, objavovať, konať, zvládať a riskovať neúspech, sa často cítia bezmocné a neschopné.
Deti, ktoré mali nadmerne úzkostlivých a bojazlivých rodičov, sa často samé stávajú úzkostlivé a bojazlivé. To im potom bráni v zdravom dospievaní.
Mnohé z nich nikdy nevyrastú natoľko, aby už nepotrebovali neustálu pomoc a kontrolu zo strany rodičov.
Výsledkom potom je, že títo rodiča sú často dominantní, manipulujú a naďalej zasahujú do života svojich detí.“ píše Susan Forward.
Máte rodiča, ktorý bol, alebo dokonca stále je, toxickou hnacou silou vo Vašom živote? Uvádzame dvadsať znakov, ktoré Vám to pomôžu určiť.
20 znakov toxického správania rodiča
1. Váš rodič odmieta rešpektovať vaše osobné hranice, dokonca aj po tom, čo ste ich jasne vyslovili a stojíte si za nimi.
2. Často sa od vás vyžaduje dokonalé správanie a náročné výkony, ktorých by ani vaši samotní rodičia neboli schopní.
3. Vaši rodičia si robia žarty z vašich osobných záležitostí, v ktorých sa cítite neisto, napr. vaša váha, plat, či vzťahy.
4. Keď ste ešte žili spolu s rodičmi, ich pocitom bola pripisovaná omnoho väčšia váha a dôležitosť než vašim pocitom.
5. Keď ste svojich rodičov nahnevali, odpovedali pasívne agresívnym správaním, napr. s vami prestali komunikovať, alebo Vášmu súrodencovi kúpili veľký darček.
6. Rodičia vás často kritizujú, no málokedy podporia, pochvália či pomôžu.
7. Robí vám problém prejavovať negatívne pocity. Málokedy plačete a keď predsa, tak cítite hanbu. Pocit hanby však v tomto prípade nie je na mieste.
8. Máte pocit, že váš rodič by mohol zmeniť svoje správanie, ak by ste boli v porovnaní s ním v nejakom ohľade lepší – napr. by ste sa ukázali ako bystrejší, úspešnejší alebo, že máte lepšie spôsoby.
9. Váš rodič vo vás zámerne vyvoláva pocit viny, ak vo vašom vzťahu nedostane to, čo chce.
10. Keď sa vám podarí niečo, na čo ste hrdí, váhate, či o tom povedať rodičom. Bojíte sa, že ich kritika by mohla pokaziť vašu radosť.
11. Váš rodič si vynucuje vašu pozornosť a pochvaly.
12. Často ste boli donútení zúčastňovať sa aktivít, ktoré zaujímali vašich rodičov, no nebolo vám dovolené venovať sa tomu, čo zaujímalo vás.
13. Rodičia vás naučili rešpektovať ich, no len prostredníctvom strachu a vydierania.
14. V dospelosti máte problém pri jednaní s autoritami. Môžete byť buď veľmi submisívni, pasívne agresívni, či neprimerane spurní.
15. Vaši rodičia vami manipulujú pomocou peňazí a pocitu viny. Často Vám pripomínajú koľko im „vďačíte“ za veci, ktoré vám dali, dokonca aj za tie, o ktoré ste ich nežiadali.
16. Vaši rodičia sa často sťažujú, koľkých vecí sa kvôli vám museli vzdať. Často rozmýšľate, či by boli šťastnejší, keby ste sa nikdy nenarodili.
17. Váš rodič vás často obviňuje za svoje vlastné nevhodné reakcie či zlé správanie.
18. Hrozíte sa toho, že by niekto iný videl vaše nedostatky. Často robíte všetko možné pre to, aby ste svoje nedostatky skryli, než aby ste sa k nim radšej priznali.
19. Váš rodič vám dával „tvrdú lásku“ omnoho častejšie než pozitívne povzbudenie či ubezpečenie.
20. Málokedy skúšate nové veci či podstupujete riziko, pretože sa obávate, čo by si o vás pomysleli iní v prípade vášho neúspechu.
„Nanešťastie, emocionálne zneužívanie sa často toleruje a rodičia, ktorí sa k takémuto zneužívaniu uchyľujú, vedia svoju pravú identitu na verejnosti veľmi dobre skrývať.
To je aj dôvodom, prečo emocionálne zneužité deti, keďže si to nemajú ako porovnať, pokladajú za prirodzené, ako s nimi zaobchádzajú doma.
A tak si dieťa vybuduje pokrivenú predstavu o tom, ako má vyzerať zdravý vzťah.“, vysvetľuje Veronica Jarski.
Záver
Ak ste boli alebo ste obeťou toxického rodiča, stále je tu šanca znovunadobudnúť kontrolu nad vašim životom.
Mnohé deti toxických rodičov vyrástli na zdravé, šťastné a emocionálne nezávislé dospelé osoby.
Avšak na to, aby sa im to podarilo, museli vyvinúť nemalé úsilie. Dobrým začiatkom je terapia, starostlivosť o seba a kultivácia vzťahov, v ktorých sa vám dostáva pozitívnej podpory.
Prajem vám veľa šťastia na tejto dlhej ceste. Môžem Vás uistiť, že je hodná tej námahy.
Autorom článku je Robyn Reisch, Spracovala: Silavedomia.sk
Pridaj komentár